ترون چیست؟ معرفی کامل بلاک چین Tron و ارز TRX

ترون چیست؟ معرفی کامل بلاک چین Tron و ارز TRX

ترون (Tron) پلتفرم بلاک چینی غیرمتمرکزی است که با هدف دگرگون‌کردن صنعت سرگرمی راه‌اندازی شده است. این بلاک چین هدف اصلی‌اش را ایجاد پلتفرمی رایگان و بین‌المللی برای به‌اشتراک‌گذاشتن محتوای دیجیتال عنوان کرده است. این پروژه بستر مناسبی برای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ارائه می‌کند و با سرعت زیاد و کارمزد نزدیک به صفر خود، رقیب قدرتمندی برای اتریوم به‌شمار می‌رود.

در این مطلب، ابتدا ترون و تاریخچه شکل‌گیری آن را مرور می‌کنیم. سپس نحوه عملکرد این بلاک چین را توضیح می‌دهیم تا بهتر بفهمید ترون چیست و چه چیزهایی آن را از سایر شبکه‌ها متمایمز می‌کند. درادامه، اکوسیستم و توکن‌های پشتیبانی‌شده آن را نام می‌بریم و روش‌های خرید و کیف پول‌های ترون را توضیح می‌دهیم. اگر می‌خواهید به‌طور کامل بدانید که ترون چیست، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

ترون چیست؟

ترون (Tron با ارز دیجیتال TRX) یک پلتفرم بلاک چینی غیرمتمرکز است که توسط جاستین سان (Justin Sun) توسعه پیدا کرد و از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. ترون با استفاده از اثبات سهام نمایندگی‌شده و معماری سه‌لایه ادعا می‌کند که ظرفیت پردازش ۲,۰۰۰ تراکنش را در ثانیه و با کارمزد کم دارد؛ بنابراین رقیب اتریوم محسوب می‌شود. ترون یک بلاک چین چینی است و به همین دلیل آن را نسخه چینی اتریوم می‌خوانند.

این پلتفرم تلاش می‌کند تا بستری غیرمتمرکز برای عرضه و توزیع محتوای رسانه‌ای ایجاد و نقش واسطه‌ها در صنعت سرگرمی را حذف کند. برای رسیدن به این هدف، ترون شرایط مناسبی از‌جمله سرعت پردازش سریع و کارمزد بسیار اندک (نزدیک به صفر) را برای ایجاد و مدیریت قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز فراهم کرده است.

شبکه ترون برای بهبود عملکرد خود، از معماری سه‌لایه‌ای استفاده می‌کند که هریک از این لایه‌ها وظایف خاصی را در شبکه برعهده دارند. این پلتفرم ادعا می‌کند که ظرفیت پردازش ۲,۰۰۰ تراکنش در ثانیه را با کارمزدی بسیار اندک دارد.

الگوریتم اجماع TRX «اثبات سهام نمایندگی‌شده» (Delegated Proof of Stake) یا به‌اختصار DPoS است که یکی از زیرشاخه‌های اثبات سهام به‌شمار می‌رود. گفتنی است این شبکه علاوه‌بر TRX، از توکن‌ها و استیبل کوین‌های مختلفی مانند USDT و USDC هم پشتیبانی می‌کند.

تاریخچه و تیم ترون

جاستین سان، بنیان‌گذار ترون
جاستین سان

ترون محصول فکری جاستین سان (Justin Sun)، یکی از مدیران سابق ریپل در چین و همکارانش در ژوئیه‌۲۰۱۷ بود که به تأسیس بنیاد ترون (Tron Foundation) در سنگاپور انجامید. دسامبر همان سال، این پلتفرم پروتکل متن‌باز خود را عرضه کرد و پس از چند آزمایش، شبکه اصلی آن در می۲۰۱۸ راه‌اندازی شد.

سان توانست از همان ابتدا نظر مساعد شرکت‌های مختلفی همچون بیت‌مین (Bitmain) و بایننس را درکنار بسیاری از سرمایه‌گذاران برجسته همچون مدیرعامل استارتاپ OFO و بنیان‌گذار بازی کلش آف کینگز (Clash of Kings) به پروژه خود جلب و ۷۰میلیون دلار سرمایه از‌طریق عرضه اولین کوین (ICO) جمع‌آوری کند.

اوایل سال ۲۰۱۸، TRX با بیت‌تورنت، بزرگ‌ترین سرویس همتابه‌همتای اشتراک‌گذاری فایل با بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در ماه، ادغام شد. همچنین مارس سال بعد، همکاری ترون با شرکت تتر (Tether Limited) برای ایجاد نسخه‌ای از استیبل کوین تتر (USDT) در بستر اکوسیستم خود آغاز شد.

سال ۲۰۲۱ با شکل‌گیری سازمان مستقل غیرمتمرکز ترون (Tron DAO) آغاز شد و نوامبر همان سال، این تیم صندوقی ۱٫۱‌میلیارد‌دلاری برای رشد اکوسیستم خود افتتاح کرد. در دسامبر۲۰۲۱، جاستین سان از سِمت خود به‌عنوان مدیرعامل بنیاد TRX کناره‌گیری کرد و کنترل پروژه را به «ترون دائو» سپرد.

ترون چگونه کار می‌کند؟

شبکه ترون بستری غیرمتمرکز را فراهم آورده است که تولیدکنندگان محتوا می‌توانند در آن محتوای خود را مستقیماً به مصرف‌کنندگان ارائه کنند. کاربران برای دسترسی به محتوای دلخواه خود هزینه آن را در قالب توکن بومی TRX به‌طور‌مستقیم به تولیدکنندگان می‌پردازند. در این فرایند، هیچ واسطه‌ای میان تولیدکننده و مصرف‌کننده محتوا وجود ندارد.

این بلاک چین برای بهبود عملکرد و سرعت در عین حفظ امنیت شبکه خود، معماری سه‌لایه‌ای را توسعه داده است. از‌این‌رو، برای آشنایی بیشتر با شیوه کار TRX ابتدا بهتر است این سه لایه را بررسی ‌کنیم. هریک از این لایه‌ها انجام وظایف خاصی را در تعامل و یکپارچگی با کل شبکه برعهده دارند.

  • لایه اپلیکیشن (Application Layer): این لایه برای ایجاد و اجرای کیف پول‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز سازگار با ترون و توکن بومی TRX به‌کار می‌رود. لایه مذکور برای تعامل مؤثر توسعه‌دهندگان و مهندسان نرم‌افزار در این اکوسیستم ایجاد شده است.
  • لایه اصلی (Core Layer): لایه اصلی یا «لایه هسته» وظیفه اجرای دستورهای مربوط به ماشین مجازی ترون (TVM) را برعهده دارد. این دستورها مربوط به قراردادهای هوشمندی هستند که به زبان جاوا (Java) یا سالیدیتی (Solidity) نوشته می‌شوند. درواقع، قراردادهای هوشمند TRX به زبان جاوا نوشته می‌شوند؛ اما با زبان برنامه‌نویسی سالیدتی که مختص اتریوم است، نیز سازگاری دارند.
  • لایه ذخیره‌سازی (Storage Layer): این لایه به‌‌گونه‌ای طراحی شده است که بتواند داده‌ها و تاریخچه بلاک چین و وضعیت قراردادهای هوشمند را سازمان‌بندی و ذخیره‌سازی کند. ثبات و امنیت شبکه حاصل عملکرد لایه ذخیره‌سازی است.

یکی از ویژگی‌های مهم این شبکه سرعت بسیار زیاد آن در پردازش تراکنش‌هاست. در فناوری بلاک چین همه کارها با تراکنش‌های بلاک چینی انجام می‌شود. در این بلاک چین، هر بلاک جدید فقط در ۳ ثانیه پردازش و تولید می‌شود. این مسئله ظرفیت تراکنش شبکه را افزایش می‌دهد و با کاهش تأخیر پردازش، کارمزد لازم برای انجام تراکنش کاهش می‌یابد.

معماری سه‌لایه بلاک چین ترون

اثبات سهام نمایندگی‌شده

بلاک چین ترون برای رسیدن به اجماع در شبکه از الگوریتم اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) استفاده می‌کند که نوعی از الگوریتم اثبات سهام است. در الگوریتم DPoS ترون، به‌جای اینکه تمام کاربران در رسیدن به اجماع ایفای نقش کنند، ۲۷ «نماینده ارشد» (Super Representative) یا به‌اختصار SR براساس آرای کاربران انتخاب می‌شوند.

در‌این‌بین، هرفردی که توکن TRX داشته باشد، می‌تواند به نامزدهای نمایندگی رأی بدهد. این رأی‌گیری هر ۶ ساعت یک‌ بار انجام می‌شود؛ بنابراین، کاربران می‌توانند درصورت مشاهده هرگونه تخلف، به‌سرعت نماینده متخلف را حذف و آن را با نماینده دیگری جایگزین کنند.

بیشتر بخوانید: اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) چیست؟

نمایندگان برای پردازش تراکنش‌ها و ایجاد بلاک جدید، پاداش دریافت می‌کنند که در‌حال‌حاضر، مقدار آن ۱۶ واحد TRX است. بااین‌همه، ازآن‌جاکه هر نماینده برای مشارکت در الگوریتم باید ۹,۹۹۹ واحد TRX سهام‌گذاری کند. کسانی که در انجام وظایف نمایندگی تخلف کنند، سهامشان حذف می‌شود. پس نماینده‌ها به‌خوبی می‌دانند که درصورت انجام رفتار مخرب، سرمایه زیادی را به‌عنوان جریمه از دست خواهند داد.

نودهایی که در انجام وظایف نمایندگی تخلف کنند، با حذف سهامشان جریمه می‌شوند. این سازوکار نوعی بازدارندگی دربرابر رفتار مخرب مشارکت‌کنندگان ایجاد می‌کند.

همچنین، باید اشاره کنیم نودهایی که از‌لحاظ تعداد رأی در رده ۲۸ تا ۱۲۷ جای گرفته‌اند، «همکاران نمایندگان ارشد» (Super Representative Partners) یا به‌اختصار SRP می‌شوند و در بخشی از پاداش بلاک سهیم هستند.

در ترون، سه نوع نود «شاهد» و «فول» و «سالیدیتی» با‌هم رقابت و بر کار یکدیگر نظارت می‌کنند. نودهای شاهد (Witness Nodes) بلاک‌ها را برای افزودن به بلاک چین پیشنهاد می‌دهند و در رأی‌دهی برای تصمیمات شبکه مشارکت می‌کنند. فول‌ نودها (Full Nodes) کار توزیع بلاک‌ها و تراکنش‌ها را انجام می‌دهند. وظیفه نودهای سالیدیتی (Solidity Nodes) نیز ایجاد هماهنگی میان بلاک‌های توزیع‌شده و ارائه API است.

ویژگی‌های ترون چیست؟

ترون علاوه‌بر ساختار منحصربه‌فرد و سرعت بسیار زیاد و کارمزد اندک، قابلیت‌های دیگری نیز در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد که مرور آن‌ها می‌تواند به‌درستی دلیل شهرت و قدرت این شبکه و جامعه طرفدارانش را نشان دهد.

قراردادهای هوشمند

پروژه ترون یکی از پیش‌گامان صنعت قراردادهای هوشمند است. این شبکه با سازگاری با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (زبان اتریوم) و کارمزد کمتر، به‌عنوان یکی از جانشین‌های اتریوم در این زمینه معرفی می‌شود؛ چراکه می‌تواند میزبان ارزان‌تری برای قراردادهای هوشمند مبتنی‌بر اتریوم باشد. TRX از استاندارد توکن TRC-20 برای ایجاد قراردادهای هوشمند به‌واسطه ماشین مجازی خود بهره می‌برد که عملکردی مشابه با استاندارد ERC-۲۰ شبکه اتریوم دارد.

همان‌طور‌که اشاره کردیم، لایه اصلی (هسته) مسئول پردازش قراردادهای هوشمند است و ماشین مجازی ترون را مدیریت می‌کند. ماشین مجازی TRX عملکردی مشابه با ماشین مجازی اتریوم (EVM) دارد؛ اما کم‌حجم‌تر است و با مصرف منابع کمتر، عملکرد بهتری دارد.

توکن‌های غیرمثلی (NFT)

این پلتفرم از استاندارد توکن‌های غیرمثلی TRC-721 استفاده می‌کند که با استاندارد توکن‌های غیرمثلی اتریوم ERC-721 کاملاً سازگار است. ترون تلاش می‌کند با سرعت و عملکرد بهتری از اتریوم امکان ایجاد و مبادله NFTها را فراهم کند. توان عملیاتی فراوان شبکه ترون هم تاکنون موجب جذب توسعه‌دهندگان NFT بسیاری به این شبکه شده است.  

توکن‌های غیرمثلی روی بلاک چین ترون
مجموعه توکن غیرمثلی تی‌پانک

مجموعه تی‌پانک (Tpunks) یکی از اولین سری توکن‌های غیرمثلی روی بلاک چین ترون بود که با الهام از کریپتوپانک‌های معروف مبتنی‌بر اتریوم عرضه شد. این مجموعه در مدت کوتاهی توانست تمام ۱۰٬۰۰۰ NFT خود را بفروشد.

همچنین، مجموعه‌هایی مانند ایپ‌ان‌اف‌تی (APENFT) با هدف ایجاد ارتباط میان سرمایه‌گذاران خُرد و آثار هنری درکنار ترون نینجا (TRON Ninjas) و دِویکینز (Devikins) در فضای گیم‌فای برخی از توکن‌های غیرمثلی محبوب مبتنی‌بر ترون به‌شمار می‌روند. در‌این‌میان، پلتفرم‌هایی همچون کِرَفتلی (Kraftly) نیز برای ایجاد و مبادله توکن‌های غیرمثلی بر بستر ترون ایجاد شده‌اند.

مقایسه ترون و بلاک چین اتریوم

ازنظر ایجاد بستری مناسب برای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و توکن‌های غیرمثلی، ترون تا حد زیادی شبیه به اتریوم است. علاوه‌بر‌این، با پشتیبانی از زبان سالیدیتی و ماشین مجازی اتریوم، ترون می‌تواند تعامل کارآمدی نیز با اتریوم برقرار کند. با‌این‌همه، این دو شبکه ازنظر ساختار و عملکرد تفاوت‌هایی نیز دارند.

یکی از انتقادهایی که از ساختار ترون می‌شود، به شباهت فراوان ساختار آن به اتریوم برمی‌گردد. برخی اعتقاد دارند که ترون بیش از آنکه پایه‌های بلاک چین خود را بسازد، آن‌ها را از اتریوم وام گرفته است.

تفاوت مهم میان ترون و اتریوم این است که پس از رویداد مِرج (Merge)، اتریوم برمبنای الگوریتم اجماع اثبات سهام کار می‌کند. این در حالی است که ترون از اثبات سهام نمایندگی‌شده بهره می‌برد. به‌عقیده ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، اثبات سهام نمایندگی‌شده می‌تواند با اعطای قدرت به عده‌ای معدود، شبکه را به‌سمت متمرکزشدن پیش ببرد.

باوجوداین، به‌نظر می‌رسد ترون در ازای تمرکز بیشتر، تراکنش‌ها را ارزان‌تر و سریع‌تر انجام می‌دهد. کارمزد این شبکه تقریباً نزدیک به صفر است و حجم تراکنشی که می‌تواند پردازش کند، ۵۰ برابر عملکرد فعلی اتریوم است. گفتنی است که پروژه اتریوم ۲ هنوز به‌طور‌کامل پیاده‌سازی نشده است و انتظار می‌رود پس از راه‌اندازی شاردینگ (Sharding)، توان عملیاتی اتریوم رشد چندده‌برابری تجربه کند.

پروژه‌های اکوسیستم ترون

ترون پذیرای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز متعددی ازجمله صرافی غیرمتمرکز پاندورادکس (Pandoradex)، پروتکل مبادله توکن‌های مبتنی‌بر ترون سان‌سواپ (Sunswap)، سرویس‌های مبادله توکن بیت‌کیپ سواپ (BitKeep Swap) و ترانزیت سواپ (Transit Swap) است.

جاست لِند (Just Lend) نیز به‌عنوان اولین پلتفرم رسمی وام‌دهی ترون روی این شبکه فعالیت می‌کند. علاوه‌بر‌این، ترون پروژه زنجیره جانبی به‌ نام دپ‌چِین (DAppChain) نیز راه‌اندازی کرده است که به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند تا با مصرف انرژی کمتر، سرعت و امنیت بهتری داشته باشند.

ارز دیجیتال ترون چیست؟

TRX

توکن ترون یا TRX سوخت اصلی ترون و تسهیل‌کننده تراکنش‌های این شبکه است. از این توکن برای سهام‌گذاری و پرداخت کارمزد تراکنش در شبکه استفاده می‌شود.

علاوه‌بر‌این، توکن TRX توکن حاکمیتی نیز به‌حساب می‌آید و به دارندگانش درزمینه تصمیمات مربوط به شبکه حق رأی می‌دهد.

این توکن ابتدا براساس استاندارد ERC-20 روی اتریوم پیاده‌سازی و یک سال بعد به شبکه ترون انتقال داده شد.

توکن TRX را می‌توانیم ارز واسطه برای تمام توکن‌های مبتنی‌بر استاندارد TRC و ابزاری برای یکپارچه‌سازی کل شبکه ترون بدانیم. قیمت ترون را می‌توانید به‌صورت لحظه‌ای از وب‌سایت ارزدیجیتال دنبال کنید.

توکن BTT

BTT

یکی دیگر از توکن‌های کاربردی اکوسیستم ترون، توکن BTT است که روند تراکنش‌های اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مربوط به به‌اشتراک‌گذاری محتوای دیجیتال همچون بیت‌تورنت اسپید (BitTorrent Speed) و بیت‌تورنت فایل سیستم (BitTorrent File System) را تسهیل می‌کند.

در فوریه‌۲۰۱۹، توکن BTT برای بهبود تراکنش‌های بیت‌تورنت عرضه شد. عرضه کل BTT برابر با ۹۹۰میلیارد واحد است.

توکن JST در شبکه ترون چیست؟

JST

توکن JST یکی از دو توکن بومی پلتفرم غیرمتمرکز مالی جاست (JUST) است که در اوت‌۲۰۲۰ روی بلاک چین ترون ساخته شد. این توکن به‌منظور پرداخت سود و مشارکت در حاکمیت و حفظ امنیت این پلتفرم به‌کار گرفته می‌شود. عرضه کل این توکن ۹٫۹میلیون واحد است.

استیبل کوین USDD

USDD

توکن بعدی در اکوسیستم ترون، استیبل کوین دلاری USDD است که صندوق ذخیره دائوِ ترون آن را عرضه کرده است. سازوکار تشویقی داخلی USDD برای جلوگیری از نوسان‌های بازار و ثبات قیمت این استیبل کوین به‌کار گرفته شده است که با سوزاندن توکن TRX ارزش خود را دربرابر دلار حفظ می‌کند.

الگوریتم ثبات قیمت USDD مشابه با الگوریتم ثبات قیمت استیبل کوین UST در شبکه ترا (Terra) است که با سوزاندن لونا (LUNA) ارزش خود را ثابت نگه می‌داشت.

اگر وقایع شبکه ترا را دنبال کرده باشید، می‌دانید که اواسط بهار‌۲۰۲۲، قیمت لونا در کمتر از یک روز از ۱۲۰ دلار به کمتر از ۱ دلار رسید و این باعث شد که استیبل کوین UST برابری خود را با دلار از دست بدهد و قیمتش به ۲ سنت برسد. برخی از تحلیلگران درباره احتمال رخداد مشابهی برای توکن TRX و استیبل USDD هشدار داده‌اند.

همچنین بخوانید: چرا لونا سقوط کرد و آینده آن چه خواهد شد؟ هرآنچه باید درباره فروپاشی تِرا بدانید

استیبل کوین USDC

USDC

استیبل کوین یواس‌دی‌سی در ژوئن‌۲۰۲۱ و بر‌اساس استاندارد TRC-20 روی بلاک چین ترون راه‌اندازی شد. این نسخه از USDC با ۲۰۰میلیون دلار تراکنش درون‌زنجیره‌ای در مدت چند ماه با رشد و پذیرش چشمگیری روبه‌رو شده است.

یواس‌دی‌سی به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را به‌راحتی در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و پروتکل‌های مبتنی‌بر ترون ذخیره‌ و مبادله کنند. 

استیبل کوین USDT

USDT

USDT یا تتر نیز در شبکه ترون دردسترس است. نکته جالب درباره تترهای ترون این است که عرضه و نگه‌داری و انتقال آن روی این شبکه کاملاً رایگان و فوری انجام می‌شود.

تترهای مبتنی‌بر TRC-20 به‌طور‌ویژه کمکی برای بهبود روند انتقال و ذخیره‌سازی ارزش در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و پروتکل‌های مبتنی‌بر ترون هستند و به کاربران اجازه می‌دهند به‌ دور از نوسان‌های بازار، دارایی خود را در شبکه ترون مبادله کنند. جالب است بدانید که در سال ۲۰۲۱ حجم تترهای موجود در بستر این بلاک چین از اتریوم پیشی گرفت.

نکاتی برای خرید ترون

برای خرید و فروش ترون مانند هر ارز دیجیتال دیگری، دو روش معمول وجود دارد: اینکه آن را مستقیماً از صرافی ارز دیجیتال ایرانی بخرید، یا اینکه از صرافی ایرانی تتر بخرید و سپس آن را در یک صرافی خارجی به TRX تبدیل کنید.

با اینکه روش دوم در گذشته رایج‌تر بود، امروزه باتوجه‌به افزایش سختگیری‌های صرافی‌های خارجی و الزام احراز هویت، این فرایند برای کاربران ایرانی سخت‌تر شده است. تقریباً همه صرافی‌های مطرح جهان نیاز به احراز هویت دارند. از طرف دیگر، تعداد صرافی‌های ایرانی روزبه‌روز در حال افزایش است و از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کنند؛ علی‌الخصوص ارزهای معروفی همچون TRX.

با جست‌وجوی عبارت «خرید ترون» در گوگل، با فهرستی از صرافی‌های ایرانی روبه‌رو می‌شوید که پس از ورود به پلتفرم و اطمینان از اعتبار صرافی، می‌توانید در آن ثبت‌نام و احراز هویت کنید. پس از ایجاد حساب کاربری، خرید TRX به‌راحتی با انتقال پول از کارت بانکی به پلتفرم صرافی و کلیک روی گزینه «خرید» انجام می‌شود.

همچنین می‌توانید از صفحه خرید ترون وب‌سایت ارزدیجیتال برای این کار استفاده کنید. در این صفحه تنها با واردکردن شماره تلفن، کد ملی و تاریخ تولد مستقیماً به درگاه پرداخت هدایت می‌شوید.

خرید ترون از صرافی ارز دیجیتال ایرانی

بهترین کیف پول‌ یا والت ترون چیست؟

برای ذخیره ترون به کیف پولی معتبر و ایمن نیاز دارید. خوشبختانه توسعه‌دهندگان این پروژه در وب‌سایت اصلی خود فهرستی از کیف پول‌های تأییدشده را در‌اختیار کاربران قرار داده‌اند. در جدول زیر، پنج نمونه کیف پول ترون و خصوصیات مهم آن‌ها را آورده‌ایم:

نام کیف پولنوعلینک دانلود/دسترسی
ترون لینک (TronLink)نرم‌افزاری / تحت‌وب              دسترسی
لجر (Ledger)سخت‌افزاریفیزیکی (باید از فروشگاه‌های معتبر بخرید)
تراست والت (Trust Wallet)موبایلدانلود
مث والت (Math Wallet)نرم‌افزاری / تحت‌وب              دسترسی
اگزودوس (Exodus)نرم‌افزاریدانلود

آینده ترون چیست؟

ترون با قدرت در مسیر رقابت با اتریوم گام برمی‌دارد. ماشین مجازی ترون که با زبان سالیدیتی و ماشین مجازی اتریوم سازگار است، زمینه را برای پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی‌بر اتریوم روی این شبکه مهیا کرده است. ویژگی برجسته این شبکه امکان انجام سریع و بسیار ارزان تراکنش‌هاست که با پشتیبانی از استیبل کوین‌های متعدد، راه معامله‌گری و انتقال ارزش در پلتفرم‌های غیرمتمرکز را بسیار آسان کرده است.

علاوه‌بر‌این، این پروژه هدف اصلی خود را ایجاد بستری غیرمتمرکز برای توزیع و به‌اشتراک‌گذاری محتوای دیجیتال معرفی کرده است که با توسعه و پذیرش بیشتر، می‌تواند پا به پای شرکت‌های مشابه متمرکزی همچون یوتیوب و نتفلیکس رقابت کند. همچنین، ترون پلتفرم مناسبی برای ایجاد و مبادله توکن‌های غیرمثلی است و تاکنون نیز پذیرای پروژه‌های موفقی همچون تی‌پانک در این زمینه بوده است.

با‌این‌همه، نباید فراموش کنیم که با تکمیل فرایند ارتقای اتریوم ۲، توان عملیاتی دومین ارز دیجیتال برتر بازار رشد چشمگیری خواهد کرد. ناگفته نماند سایر رقبای اتریوم مانند سولانا و کاردانو و پولکادات نیز عملکرد موفقی از خود نشان‌ داده‌اند و ترون برای رقابت در این فضا کار سختی در پیش دارد. بنابراین، میزان موفقیت این پروژه در‌ادامه روند موفقیت‌هایش تا حد زیادی به طراحی نقشه‌راه مؤثر به‌منظور توسعه و افزایش پذیرش بستگی دارد.

پرسش‌های متداول

درپایان این مطلب، به برخی از پرسش‌های پرتکرار مرتبط با بلاک چین ترون پاسخ می‌دهیم.

تفاوت اتریوم و ترون چیست؟

تفاوت‌هایی ساختاری مانند الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی‌شده دربرابر الگوریتم اثبات سهام اتریوم باعث ایجاد تفاوت‌های اساسی بین این دو پلتفرم می‌شود. ترون درمقایسه‌با اتریوم شبکه‌ای سریع‌تر و بسیار ارزان‌تر است؛ اما از‌نظر تمرکززدایی و امنیت، هنوز اتریوم حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد.

کاربردهای ترون چیست؟

علاوه‌بر هدف اصلی یعنی ساخت پلتفرمی غیرمتمرکز برای توزیع محتوای دیجیتال، ترون ابزارهای ضروری را برای ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند متنوع در حوزه‌های مختلف از‌جمله صنعت گیمینگ و امور مالی غیرمتمرکز، به‌ویژه پلتفرم‌های وام‌دهی ارائه می‌دهد.

بهترین کیف پول‌های ترون کدام است؟

پاسخ به این سؤال که بهترین کیف پول ترون چیست کمی سخت است؛ اما وب‌سایت اصلی ترون (tron.network/wallet) ۲۳ کیف پول‌ موردتأیید خود را معرفی کرده است که در میان آن‌ها لجر امن‌ترین و تراست والت و اتمیک والت و گاردا از جمله کاربردی‌ترین‌ها هستند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

130 دیدگاه
مصطفی
مصطفی
۱ سال قبل

ترون دوتا ضعف داره اولي خود جاستين سان بنيانگذارشه بخاطر پروژه های که نیمه راه ولشون کرد و شکست خوردن دومی داشتن استبل کوین اختصاصی

R K
R K
۱ سال قبل

انتقال تتر روی شبکه ترون رایگان نیست !

کوروش‌
کوروش‌
۱ سال قبل

سلام کسی درمورد پروژه اکو چیزی میدونه؟لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه

نیما فلاح
نیما فلاح
۲ سال قبل

سلام من کیف پول ترون لینک رو‌نصب کردم ارز pal رو trc10 داشتم حدود ۱۲۰ دلار ،اشتباها گزینه deposit زدم الان صفر شده و زده deposit dapp chain ، میشه راهنماییم کنید که چه اتفاقی افتاده و فابل برگشت هست پولم؟

جلیل ر
جلیل ر
۲ سال قبل

سلام یک ترون چند ساتوشی هست؟؟؟

Ehsan
Ehsan
۱ سال قبل
پاسخ  جلیل ر

داداش فکر کنم سوال رو اشتباه پرسیدی! باید بپرسی یه ساتوشی چندتا ترون میشه؟! 😂

زهرا
زهرا
۳ سال قبل

با سلام
یکی از دوستانم گفتن ترون ارز رایگان میده از طریق tronlink pro میخاستم بدونم واقعیت داره یا کلاهبرداریه؟ ممنون

محمدی
محمدی
۲ سال قبل
پاسخ  زهرا

ترون رایگان نمیده .. ۳۰۰ امتیاز میده که بعد ها احتمال داره تبدیل بشه به ارز ترون

خسرو خانXOSROV-XAN
خسرو خانXOSROV-XAN
۱ سال قبل
پاسخ  محمدی

طی یه دوره ایردراپ مقداری ارز APENFT به دارندگان ترون و بیت‌تورنت داده شد.

آرمان
آرمان
۳ سال قبل
پاسخ  زهرا

بله وقعیه ۳۰۰ ترون به شما و ۳۰۰ تا به دوستتان میده

رسول
رسول
۳ سال قبل
پاسخ  آرمان

من ۱۸۰۰ ترون از جشنواره ترون دارم ولی فعال نیست کی فعال میشه میدونین

کارن
کارن
۳ سال قبل

سلام. درسته که کارمزد انتقال ترون از همه پایینتره؟

محمدی
محمدی
۲ سال قبل
پاسخ  کارن

بله فقط ۱ ترون

جهانبخش
جهانبخش
۳ سال قبل

سلام کسی می دونه چجوری باید لایسنس ترون رو دریافت کرد
چون اثبات سهام است خیلی خوبه و میشه باهاش تایید تراکنش کرد

جهانبخش
جهانبخش
۳ سال قبل
پاسخ  جهانبخش

جواب؟؟؟کسی بلد نیست؟؟🤔

👑 turk
👑 turk
۳ سال قبل

سلام خدمت مهندس آذر نیوار

به نظر شما کل توکن که در سال ۲۰۲۰ عرضه شد ممکن چه اتفاقی برای قیمت ترون بیفته ؟!

رامان
رامان
۳ سال قبل

سلام مهندس خسته نباشی امکان داره راهنمایی بفرمایید .من میخوام مقداری ارز وین از تراست ولتم به ترون لینک پرو بفرستم دو تا کیف تو یه گوشیه مشکلی پیش نمیاد

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۳ سال قبل
پاسخ  رامان

سلام مشکلی نیست.