تعداد اعتبارسنج‌های شبکه آزمایشی اتریوم ۲.۰ فقط در دو روز به ۲۰,۰۰۰ رسید

تعداد اعتبارسنج‌های شبکه آزمایشی اتریوم ۲.۰ فقط در دو روز به ۲۰,۰۰۰ رسید

تعداد اعتبارسنج‌های شبکه‌ی آزمایشی اتریوم ۲.۰ به مرز ۲۰ هزار عدد رسیده است؛ آن هم تنها چند روز پس از آن که اولین بلاک (بلاک جنسیس) در تاریخ ۱۸ آوریل (۳۰ فروردین ۹۹) با موفقیت تایید و اعتبارسنجی شد.

به گزارش دی‌کریپت، بنابر اطلاعات ارائه‌شده توسط جست‌وجوگر بلاک چین اتراسکن (Etherscan)، هم‌اکنون تعداد ۱۸,۴۹۱ اعتبارسنج فعال روی شبکه‌ی آزمایشی اتریوم ۲.۰ در حال فعالیت‌اند. گفتنی است در زمان نگارش این مطلب، ۱,۱۳۶ اعتبارسنج دیگر در وضعیت «انتظار تایید» به سر می‌برند.

شبکه‌ی آزمایشی اتریوم ۲.۰ موسوم به توپاز (Topaz) ، در تاریخ ۱۶ آوریل (۲۸ فروردین ۹۹) توسط پرایزماتیک لبز (Prysmatic Labs) راه‌اندازی شد. پرایزماتیک لبز، تیمی مهندسی است که روی زیرساخت‌های فنی اتریوم ۲.۰ کار می‌کند. توپاز جایگزین شبکه‌ی آزمایشی پیشین پرایزماتیک لبز برای اتریوم ۲.۰ است که سفایر (Sapphire) نام داشت.

یکی از اهداف اصلی توپاز، آزمایش فاز صفر پیاده‌سازی پروتکل اثبات سهام (PoS) روی اتریوم ۲.۰ است تا در نهایت مقدمات انتقال شبکه‌ی اتریوم را از الگوریتم اجماع اثبات انجام کار به اثبات سهام فراهم کند.

در مدل اثبات سهام، کاربران قادر خواهند بود تا اترهای خود را برای تایید تراکنش‌ها قفل کنند. این افراد در نهایت، بخشی از کارمزدهای حاصل را در قالب پاداش، دریافت می‌کنند.

شبکه‌ی آزمایشی توپاز از همان پیکره‌بندی شبکه‌ی اصلی برنامه‌ریزی شده برای راه‌اندازی اولیه اتریوم ۲.۰، استفاده می‌کند. در این پیکره‌بندی، اعتبارسنج‌ها ملزم به قرار دادن دست‌کم ۳۲ اتر (ETH) هستند. در شبکه اصلی اتریوم ۲.۰ نیز، اعتبارسنج‌ها باید ۳۲ واحد اتر را در شبکه سهام‌گذاری (Staking) کنند.

ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار اتریوم در توییتی در ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین ۹۹)، در تشریح برنامه‌های آزمایشی آینده نوشته است:

باید خاطرنشان کرد که این شبکه آزمایشی همان شبکه «چند کلاینتی» نیست. به زودی یک یا دو بار دیگر شبکه را راه‌اندازیِ دوباره (ری‌استارت) خواهیم کرد تا مکانیزم جنسیس را آزمایش کنیم. این شبکه پیشرفت چشمگیری به حساب می‌آید و پرایزماتیک لبز عالی کار کرده است.

در حال حاضر، راه‌اندازی اولیه شبکه‌ی اصلی اتریوم ۲.۰ به صورت آزمایشی برای ماه ژوئیه (خردادماه ۹۹) زمان‌بندی شده است. راه‌اندازی کامل مشتمل بر ۶ فاز خواهد بود که هر یک، تغییرات متعددی را بر شبکه اعمال می‌کند.

به‌ تازگی، شرکت مشاوره‌ی امنیتی لیست اثوریتی (Least Authority) آزمونی را برای بررسی امنیتی شبکه اتریوم ۲.۰، صورت داده است. آزمایش‌های امنیتی این شرکت حاکی از آن است که سیستم جدید اتریوم ساختاری مناسب دارد؛ با این حال برخی از این آزمایش‌ها، نیازمند انتشار شبکه اصلی است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
مجید نصیری
مجید نصیری
۴ سال قبل

لطفا بگید چقدر درامد داره و چطوری میتونیم یک تایید کننده اتریوم بشیم