اولین مرحله از فاز صفر اتریوم ۲ رسماً منتشر شد

اولین مرحله از فاز صفر اتریوم ۲ رسماً منتشر شد

بر اساس پست منتشر شده در گیت‌هاب اتریوم در تاریخ ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن)، اتریوم اولین نسخه پیش‌انتشار فاز صفر را در راستای مسیر تکاملی به نسخه دوم اتریوم عرضه کرد. در پست منتشر شده آمده است که این تغییرات اولین نسخه منتشر شده از سری انتشار نسخه‌های هفتگی فوریه ۲۰۱۹ خواهد بود. فاز صفر در نسخه ۰.۱ تقریباً به صورت یک نسخه Feature Complete بوده و در حال نزدیک شدن به حالت پایدار است.

در نسخه Feature Complete تمامی خصوصیت‌های اساسی پیاده‌سازی شده اما به دلیل عدم پایداری، وجود باگ و عملکرد آن هنوز نهایی نشده است.

طبق برنامه‌ریزی انجام شده نسخه دوم اتریوم که با نام سرنیتی (Serenity) نیز شناخته می‌شود، آخرین به روز‌رسانی سیستم خواهد بود که کل شبکه را از اجماع اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) منتقل خواهد کرد.

انتظار می‌رود این به روزرسانی پاسخ‌های مناسبی برای پرسش‌های بنیادین شبکه مانند مقیاس‌پذیری، فرجامش اقتصادی (economic finality) و امنیت داشته باشد.

فرجامش اقتصادی مفهومی است که ویتالیک بوترین آن را به عنوان روشی برای جلوگیری از نیت‌های خرابکارانه در سیستم اثبات سهام تعریف می‌کند.

سرنیتی آخرین بخش از ۴ مرحله تعبیه شده در نقشه‌راه پلتفرم است. در حال حاضر شبکه در مرحله سوم خود (نسخه متروپلیس) قرار دارد که از دو هاردفورک کلی در شبکه برای انتقال به اتریوم ۲.۰ به نام‌های «بیزانس» و «قسطنطنیه» تشکیل شده است. تاریخ اجرای هاردفورک قسطنطنیه نیز اخیراً به دلیل پیدا شدن برخی آسیب‌پذیری‌ها در اواسط ژانویه، به تعویق افتاد.

اولین مرحله از فاز صفر اتریوم 2 رسماً منتشر شد

خالق اتریوم درباره این نسخه پیش‌انتشار سرنیتی اظهار داشت که اساساً یک نسخه feature complete برای کسپر محسوب می‌شود. کسپر اف‌اف‌جی که مخفف «Casper the Friendly Finality Gadget» است، اولین بار در اکتبر ۲۰۱۷ منتشر شد و یک مدل توافق جمعی ترکیبی از اثبات کار و اثبات سهام برای فراهم آوردن فرجامش اقتصادی و امنیتی قدرتمندتر است.

از جمله دیگر راه‌حل‌‌های برنامه‌ریزی شده در سیستم اثبات سهام اتریوم ۲، قابلیت مقیاس‌پذیری شاردینگ است که پردازش تراکنش‌ها را بین گروه‌های کوچکتری از نودها پخش می‌کند تا خروجی کلی شبکه افزایش یابد.

همراه با انتشار اولین نسخه پیش‌انتشار اتریوم ۲.۰، شبکه آزمایشی جدیدی تحت عنوان گورلی (Gorli) نیز دیروز راه‌اندازی شد که نقش کلیدی را در آزمایش کلاینت شاردینگ سرنیتی به نام پریزم (Prysm) ایفا خواهد کرد.

شبکه آزمایشی این امکان را به توسعه‌دهندگان می‌دهد که در نسخه شبیه‌سازی شده‌ای از شبکه اصلی، قراردادهای هوشمند یا بروزرسانی‌ها را بدون نیاز به پرداخت gas (کارمزد محاسبات) برای عملیات، انجام دهند.

گورلی، نوآوری منبع‌باز و ساخته‌شده توسط جامعه اتریوم است که در همگام‌سازی دیگر کلاینت‌های شاخص اتریوم از جمله پریتی، گِث، ندرمایند، پانتئون و اتریوم‌جی‌اس قابل استفاده خواهد بود.

طبق گزارش‌های قبلی آسیب‌پذیری‌ای که ماه گذشته در هاردفورک قسطنطنیه یافت شد، امکان انجام حمله ورود مجدد را از طریق استفاده از کدهای مشخصی در قراردادهای هوشمند اتریوم می‌داد. این مشکل بحرانی در گام نخست توسط شرکت بررسی قراردادهای هوشمند چین‌سکیوریتی کشف شد.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
Sina
Sina
5 سال قبل

سلام دوستانی که اطلاع دارند با این تغییرات چه اتفاقی برام کسانی که اتریوم ماین میکنند و سیستم مایینینگ دارن می افته.
لطفا راهنمایی کنید