دو برابر شدن تقاضا برای بیت کوین تا سال ۲۰۲۴؛ برای همه بیت کوین وجود ندارد!

دو برابر شدن تقاضا برای بیت کوین تا سال ۲۰۲۴؛ برای همه بیت کوین وجود ندارد!

داده‌های جدید نشان می‌دهد که علیرغم رکود اقتصادی فعلی و جریان سرمایه از جانب بنگاه‌های مالی به‌سمت بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران خرد در حال افزایش موجودی خود هستند.

به گزارش کوین تلگراف، پژوهش اخیر صرافی ابزارهای مشتقه «ZURB» که هفته گذشته منتشر شد، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران خرد بیشتری در حال ورود به این حوزه هستند. این در حالی است که به‌عقیده بسیاری، پذیرش ارزهای دیجیتال توسط مؤسسات مالی بزرگ و سرمایه‌گذاران دانه‌درشت، اصلی‌ترین عامل برای افزایش قیمت این ارزهاست.

در حال حاضر، از هاوینگ بیت کوین چیزی جز اخبار و حواشی پیرامون آن باقی نمانده است. قیمت بیت کوین نیز مدتی است که در محدوده ۹,۱۰۰ دلار در نوسان است و نوسانات فعلی‌اش نیز با تصورات سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک از تغییرات قیمت پس از هاوینگ، تفاوت بسیاری دارد.

با وجود نوسانات اندک بیت کوین، چندین معیار صعودی نظیر تعداد نهنگ‌های بیت کوین، تعداد آدرس‌هایی که کمتر از ۱ بیت کوین دارد و نرخ خروجی سرمایه از صرافی‌ها به بیشترین میزان خود رسیده‌اند. از سوی دیگر، چندی پیش نیز بیت کوین بهترین سه ماهه دوم تاریخ خود را پشت سر گذاشت که نشان از افزایش تعداد کاربران این ارز دیجیتال دارد.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که علاوه بر سرمایه‌گذاران خرد، تقاضا برای خرید ارزهای دیجیتال از طریق شرکت‌هایی نظیر گری اسکیل (Grayscale)، اسکوئر (Square) و … بیشتر شده است؛ به عبارت دیگر می‌توان گفت که تقاضای سرمایه‌گذاران دانه‌درشت نیز مثل سرمایه‌گذاران خرد در حال افزایش است.

تعداد آدرس‌هایی که موجودی آنها ۱ تا ۱۰ بیت کوین است
تعداد آدرس‌هایی که موجودی آنها ۱ تا ۱۰ بیت کوین است

ZURB با بررسی داده‌های چینالایسیس (Chainalysis) در ماه آوریل (فروردین)، دریافته است که آدرس‌های بیت کوینی که ۱ تا ۱۰ بیت کوین موجودی دارند از مرز ۵۰۰,۰۰۰ عدد گذشته است. در گزارش ZURB آمده است:

از زمان شروع بازار نزولی سال ۲۰۱۸ و پس از آن که بیت کوین رکورد قیمتی خود را ثبت کرد، هر ماه بر تعداد این آدرس‌ها افزوده شده است.

وقتی سال ۲۰۲۴ و نصف‌شدن پاداش بعدی [بیت کوین] فرا برسد، این احتمال وجود دارد که سرمایه‌گذاران خرد ۵۰ درصد عرضه بیت کوین را در اختیار بگیرند.

در سال ۲۰۲۰، بحث‌های بسیاری پیرامون همبستگی بیت کوین و بازارهای سهام انجام شد. حتی می‌توان گفت که این بحث‌ها یکی از محوری‌ترین مسائل حوزه بیت کوین در سال ۲۰۲۰ بوده و هست. سقوط بازارهای سهام در ماه مارس (اسفند ۹۸) و مشاهده روندی مشابه در بازار بیت کوین، یکی از دلایلی است که کارشناسان برای وجود همبستگی میان بازار بیت کوین و سهام عنوان می‌کنند.

معمولا، سقوط‌های شدید مانند کاهش ۵۰ درصدی قیمت بیت کوین که ۱۳ مارس (۲۳ اسفند ۹۸) شاهدش بودیم، باعث می‌شود که تقاضا نیز با کاهش همراه باشد؛ مسئله‌ای که در ارتباط با بازارهای سهام شاهدش بودیم. اما داده‌های ZURB نشان می‌دهد که واقعیت متفاوت است.

با وجود آنکه قیمت بیت کوین در پنج‌شنبه سیاه تا ۵۰% افت کرد، تقاضا از جانب سرمایه‌گذاران خرد همچنان در سطح قابل‌قبولی قرار داشت. به‌علاوه، حجم بیت کوین‌هایی که در آدرس‌های این قبیل سرمایه‌گذاران قرار داشت نیز تغییر چندانی نکرد.

نوسانات ماهیانه بیت کوین در آدرس‌هایی که ۱ تا ۱۰ بیت کوین در آنها وجود دارد
نوسانات ماهیانه بیت کوین در آدرس‌هایی که ۱ تا ۱۰ بیت کوین در آنها وجود دارد

در حال حاضر، روزانه ۹۰۰ واحد بیت کوین استخراج می‌شود. این رقم طی هاوینگ بعدی که سال ۲۰۲۴ اتفاق می‌افتد، به ۴۵۰ واحد کاهش خواهد یافت. طبق پیش‌بینی ZURB، پس از هاوینگ بعدی، میانگین تقاضای روزانه از جانب سرمایه‌گذاران خرد، از ۲۵۰ واحد بیت کوین فراتر می‌رود؛ این یعنی نصف بیت کوین‌هایی که پس از هاوینگ بعدی استخراج می‌شود، به سرمایه‌گذاران خرد خواهد رسید.

برآورد تقاضای سرمایه‌گذاران خرد و میزان عرضه
برآورد تقاضای سرمایه‌گذاران خرد و میزان عرضه

از آنجایی که برآوردهای ZURB، حساب‌هایی که یک بیت کوین کامل (یا بیشتر) در اختیار دارند را مورد بررسی قرار داده است، ارقام ارائه‌شده ممکن است بیشتر باشد؛ چرا که حساب‌هایی که موجودی آنها کمتر از ۱ واحد بیت کوین است در نظر گرفته نشده‌اند.

با وجود اینکه پیش‌بینی روند قیمت بیت کوین کار دشواری است، بدیهی است که نقش سرمایه‌گذاران خرد با ورود سرمایه‌های هنگفت و سرمایه‌گذاران دانه‌درشت کم‌رنگ نخواهد شد.

با فرض اینکه پیش‌بینی ZURB و چینالایسیس درست باشد، سرمایه‌گذاران کوچک‌تر در سال‌های پس از ۲۰۲۴، نقشی اصلی را در بازار ایفا خواهند کرد.

اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
Ali
Ali
1 سال پیش

??????

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off