جهش بیت کوین به بالاترین سطح در ۱۹ ماه گذشته؛ علت چه بود؟

جهش بیت کوین به بالاترین سطح در ۱۹ ماه گذشته؛ علت چه بود؟

قیمت بیت کوین دیروز به بالاترین سطح خود در ۱۹ ماه گذشته رسید. اظهارات بانک مرکزی آمریکا درباره افزایش احتمال کاهش نرخ بهره در آینده، جزو اصلی‌ترین دلایل روند صعودی اخیر در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش کوین دسک، قیمت بیت کوین روز گذشته و برای اولین بار از مه ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) تاکنون، از مرز ۴۰٬۰۰۰ دلار عبور کرد. این در حالی است که اتریوم مقاومت ۲٬۲۰۰ دلاری را پشت سر گذاشته است و باقی ارزهای دیجیتال نیز جهشی رو به بالا را تجربه کرده‌اند.

بیت کوین که طی روزهای اخیر زیر سطح ۴۰٬۰۰۰ دلار در نوسان بود، اکنون حوالی ۴۱٬۴۵۰ دلار خریدوفروش می‌شود و طی ۲۴ ساعت اخیر رشدی ۵.۱۶درصدی را تجربه کرده است. قیمت این لحظه اتریوم ۲٬۲۵۴ دلار است و بازدهی ۲۴ ساعته آن بیش از ۴.۴درصد است. باقی ارزهای بازار نیز نوسانی در همین ابعاد را تجربه کرده‌اند.

جهش بیت کوین به بالاترین سطح در ۱۹ ماه گذشته؛ علت چه بود؟
نمودار یک‌روزه قیمت بیت کوین (BTC/USDT).

پس از سقوط بیت کوین به زیر ۴۰٬۰۰۰ دلار در آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱)، این ارز دیجیتال تحت‌تأثیر دو عامل کلیدی موفق به بازیابی این سطح شده است؛ اظهارات بانک مرکزی آمریکا درباره احتمال شروع روند کاهش نرخ بهره در این کشور و همین طور افزایش امیدها نسبت به تأیید اولین ETF نقدی بیت کوین در ایالات متحده.

علاوه‌بر این، داده‌های درون‌زنجیره‌ای (On-chain) نشان می‌دهد بین ۱۷ نوامبر و ۱ دسامبر (۲۶ آبان تا ۱۰ آذر) ۳۷٬۰۰۰ واحد بیت کوین (معادل ۱.۵میلیارد دلار با قیمت‌های امروز) از صرافی‌های ارز دیجیتال برداشت کرده‌اند.

قیمت بیت کوین در حالی از ۴۱٬۰۰۰ دلار عبور می‌کند که بهای هر انس طلا در بازارهای جهانی نیز به رکورد تاریخی خود در ۲٬۱۴۶ دلار رسیده است.

جهش بیت کوین به بالاترین سطح در ۱۹ ماه گذشته؛ علت چه بود؟
نمودار یک‌روزه قیمت طلا در برابر دلار آمریکا.

لوسی هو (Lucy Hu)، تحلیلگر ارشد متالفا (Metalpha)، اخیراً در یادداشتی درباره وضعیت کنونی بازار نوشته است:

بازار هم‌اکنون تا حدی زیادی انتظار دارد که نرخ بهره در سال آینده کاهش یابد و نگاه سرمایه‌گذاران نسبت به درخواست‌های راه‌اندازی ETF نقدی بیت کوین توسط شرکت‌های بزرگ آمریکایی به‌شکلی فزاینده صعودی است. این حرکت بیانیه رسمی شروع یک روند صعودی است و طی هفته‌های آینده احتمالاً جهش‌های بیشتری را تجربه خواهیم کرد.

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، چندی پیش اعلام کرد در حال حاضر نرخ‌های بهره به‌خوبی در «ناحیه محدودکنندگی» قرار گرفته‌اند و همین صحبت باعث شد تا این تصور تقویت شود که چرخه اتخاذ سیاست‌های پولی انقباضی به اوج خود رسیده است؛ مسئله‌ای که فشار نزولی به بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات متحده وارد می‌کند.

شرکت ارائه داده اِمبردیتا (Amberdata)، در خبرنامه روز یکشنبه خود نوشته است:

با کاهش بازده اوراق خزانه‌داری، ارزهای دیجیتال به‌خوبی در کنار طلا در حال رشد هستند. بازار بیت کوین مشتاق جهش به سطوح بالاتر است و حتی بدون وجود محرک اخبار مربوط به ETFهای نقدی بیت کوین، همچنان خوش‌بینی در بازار وجود دارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه