افزایش شدید تقاضا برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال؛ شرکت‌های سرمایه‌گذاری در مورد بیت کوین چه تفکری دارند؟

افزایش شدید تقاضا برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال؛ شرکت‌های سرمایه‌گذاری در مورد بیت کوین چه تفکری دارند؟

طی ماه‌های اخیر، شرکت سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل (Grayscale Investments) در حال خرید بیت کوین در حجم بالا بوده است. اغلب سرمایه‌گذاران این شرکت نیز سازمان‌ها هستند. با این حال، سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز در حال خرید بیت کوین هستند.

براساس مقاله‌ای از کوین تلگراف، با وجود نابه‌سامانی و بلاتکلیفی فعلی در سرتاسر جهان، وضعیت ارزهای دیجیتال کاملا مشخص است؛ انتظار برای ورود سرمایه‌گذاران سازمانی. اخیرا، اتفاقات امیدوارکننده‌ای در زمینه ارزهای دیجیتال رخ داده است. یکی از این اتفاقات، سرمایه‌گذاری شرکت گری‌اسکیل روی بیت کوین با مقادیر بالا طی ماه‌های اخیر بوده است.

افزایش شدید تقاضا برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال؛ شرکت‌های سرمایه‌گذاری در مورد بیت کوین چه تفکری دارند؟

پس از رویداد هاوینگ که در ۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) اتفاق افتاد، صندوق سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل در حال جمع‌آوری بیت کوین با نرخی معادل با ۱۵۰ درصد تمام بیت کوین‌های تازه‌ استخراج‌شده بوده است. دارایی دیجیتال تحت مدیریت در صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین این شرکت، در حال حاضر به ۳.۲ میلیارد دلار رسیده است. نکته قابل‌توجه اینجاست که طبق گزارش گری‌اسکیل، بیش از ۹۰ درصد از جریان ورودی جدید را در صندوق سرمایه‌گذاری این شرکت، سازمان‌ها تشکیل می‌دهند.

گری‌اسکیل احتمالا تنها شرکتی نیست که توجه سازمان‌ها را به خود جلب کرده است. اریک اروین (Eric Ervin)، رئیس و مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی بلاک‌فورس کپیتال (Blockforce Capital) که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، طی مصاحبه‌ای اظهار داشت:

ما شاهد افزایش علاقه سازمانی هستیم. به نظر من، این مسئله، صرف‌نظر از هاوینگ اتفاق می‌افتد. عوامل دیگری در این افزایش علاقه دخیل هستند، از جمله محرک‌های مالی و پولی بی‌سابقه در سراسر جهان.

لنارد نئو (Lennard Neo)، رئیس بخش تحقیقات در شرکت سرمایه‌گذاری استک فاندز (Stack Funds)، طی مصاحبه‌ای گفت که سرمایه‌گذاران سازمانی به‌دنبال راه‌حل‌هایی جایگزین می‌گردند و با این کار، نه تنها به‌دنبال سود و عواید بیشتر هستند، بلکه قصد دارند پرتفوی کنونی خود را نیز در برابر خطر افت بیشتر محافظت کنند. نئو در این مورد توضیح داد:  

مشابه با گری‌اسکیل، استک نیز شاهد افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به بیت کوین بوده است. میزان این علاقه نسبت به زمانِ قبل از سقوط ماه مارس، حدود دو برابر شده است. به عقیده من، اینطور نیست که آن‌ها کورکورانه به‌دنبال خرید بیت کوین باشند؛ بلکه آن‌ها پیش از اینکه سرمایه‌گذاری کنند، به‌شکل محتاطانه‌ای به‌دنبال راه‌حل‌های ساختارمند سنتی هستند که با آن آشنایی داشته باشند.

پل کاپلی (Paul Cappelli)، مدیر پورتفو در شرکت مدیریت سرمایه گلکسی (Galaxy Fund Management)، در مصاحبه‌ای اظهار داشت:

ما شاهد افزایش علاقه چند دسته از سرمایه‌گذاران هستیم؛ کانال‌های سرمایه، مشاوران سرمایه‌گذاری و سازمان‌ها.

به‌عقیده کاپلی، هاوینگ اخیر بیت کوین در زمان جالبی اتفاق افتاد، یعنی در بحبوحه شیوع بیماری کووید-۱۹ و افزایش نگرانی‌ها در خصوص تسهیلات مالی. او همچنین اشاره کرد:

درحالی‌که نگرانی‌ها در خصوص مشوق‌ها و تسهیلات مالی بی‌سابقه‌ فدرال رزرو ایالات متحده به‌علت شیوع ویروس کرونا شدت می‌گرفت، این شرایط آشکارا ویژگی کمیاب‌ بودن بیت کوین و کاهش عرضه آن را در آینده بیش از پیش نشان داد.

تردیدهای گلدمن ساکس

بااین‌حال، اینطور نیست که همه سازمان‌ها برای بیت کوین صف کشیده باشند. بانک بزرگ سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، در ۲۷ مه (۷ خرداد) در جلسه‌ای که با سرمایه‌گذاران برگزار کرد، پنج دلیل را برای اینکه ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، دارایی مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیستند، برشمرد. این بانک اشاره کرد:

ممکن است معاملات ارزهای دیجیتال به‌علت نوسانات زیادی که دارند، برای برخی صندوق‌های پوشش ریسک جذاب به‌ نظر برسد. بااین‌حال، این جذابیت دلیل منطقی و مناسبی برای سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود.

این موضع گلدمن ساکس، انتقاد بسیاری از افراد را در حوزه ارزهای دیجیتال برانگیخت. تایلر وینکلووس (Tyler Winklevoss)، یکی از بنیان‌گذاران صرافی جمینی، با اشاره به کیفیت تحقیقات اخیر گلدمن ساکس در خصوص بیت کوین، در توییتی نوشت:

این روزها، درصورتی‌که نتوانید در حوزه ارزهای دیجیتال موفق شوید، سر از وال‌استریت در می‌آورید!

افزایش شدید تقاضا برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال؛ شرکت‌های سرمایه‌گذاری در مورد بیت کوین چه تفکری دارند؟
توییت تایلر وینکلووس

او همچنین در توییتی دیگر در ۲۸ مه (۸ خرداد) نوشت:

یک روز پس از اینکه گلدمن ساکس گفت بیت کوین نخرید، بیت کوین ۵۰۰ دلار افزایش یافت!

متی گرینسپن (Mati Greenspan)، بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری کوانتوم اکنامیکس (Quantum Economics)، نیز در خبرنامه خود به‌تاریخ ۲۷ مه (۷ خرداد)، نوشت:

صرف‌نظر از آنچه که تحلیل‌گران طرف فروش گلدمن ساکس می‌گویند، کاملا مشخص است که اخیرا علاقه سازمانی به ارزهای دیجیتال افزایش یافته است.

شرکت مدیریت دارایی بیتوایز (Bitwise) در گزارشی که در مورد مناسب‌ بودن سرمایه‌گذاری در هر حوزه منتشر کرده است، بیت کوین را گزینه مناسبی برای تنوع ‌بخشیدن به پرتفوی سهام و اوراق قرضه دانست و اشاره کرد:

تخصیص ۲.۵ درصدی پرتفوی به بیت کوین می‌تواند سود انباشته یک پرتفوی سنتی را که از ۶۰ درصد سهام و ۴۰ درصد اوراق قرضه تشکیل شده است، به‌شکل خیره‌کننده‌ای تا ۱۵.۹ درصد افزایش دهد.

احتمال تسلط سازمان‌ها بر بازار

چند هفته پس از رویداد هاوینگ بیت کوین، که پاداش بلاک استخراج‌کنندگان را از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش داد، در ۲۷ مه (۷ خرداد) محقق ارزهای دیجیتال، کِوین روک (Kevin Rooke)، گزارش داد که طی این مدت ۱۲,۳۳۷ بیت کوین استخراج شده است. در طول همین دوران، صندوق سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل ۱۸,۹۱۰ بیت کوین خریداری کرده است؛ این میزان ۱.۵ برابر کل بیت کوین‌‌هایی است که در این مدت استخراج شده است. این امر پرسش‌هایی در خصوص عرضه کل بیت کوین مطرح می‌کند.

مدیرعامل بایننس، چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، در مورد یافته‌های روک در توییتی نوشت:

اکنون به اندازه کافی عرضه بیت کوین نداریم تا وارد چرخه بازار شود، حتی برای یک نفر. [منظور از این یک نفر همان شرکت گری‌اسکیل است.]

گرینسپن در این مورد اظهار داشت:

به نظر می‌رسد بازیگران سازمانی به‌تدریج در حال تبدیل ‌شدن به بخش بزرگی از این بازار کوچک هستند. آیا ممکن است سازمان‌ها بر بازار تسلط پیدا کنند؟ زیرا در واقع نهنگ‌ها همیشه یکی از مسائل اصلی بازار ارزهای دیجیتال بوده‌اند.

همانطور که اشاره شد، شرکت سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل، تا اواخر ماه مه معادل ۳.۲ میلیارد دلار بیت کوین در دارایی تحت مدیریت خود دارد. برای روشن‌تر شدن اهمیت این مطلب، باید به این نکته توجه داشت که طبق گزارش صندوق پوشش ریسک ارزهای دیجیتال پی‌وی‌سی-الوود (PwC-Elwood)، کل دارایی دیجیتال تحت مدیریت صندوق‌های پوشش ریسک در سرتاسر جهان از یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸، به اندکی بیش از ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ رسید. طبق داده‌های این گزارش، ۹۷ درصد از صندوق‌های پوشش ریسک بیت کوین و ۶۷ درصد از آن‌ها اتریوم معامله می‌کنند. علاوه بر این، ۹۰ درصد از سرمایه‌گذاران در صندوق‌های پوشش ریسک، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خانوادگی (۴۸ درصد) یا افراد بسیار ثروتمند (۴۲ درصد) هستند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری خانوادگی شرکت‌هایی هستند که تنها به مدیریت اموال و دارایی‌های خانواده‌های اشرافی می‌پردازند.

افزایش شدید تقاضا برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال؛ شرکت‌های سرمایه‌گذاری در مورد بیت کوین چه تفکری دارند؟
ارزهای دیجیتال معامله‌شده توسط صندوق‌های پوشش ریسک. منبع: گزارش پی‌وی‌سی

البته این مقایسه کامل نیست؛ زیرا گزارش پی‌وی‌سی-الوود تنها صندوق‌های پوشش ریسک را دنبال کرده و صندوق‌های مبتنی بر شاخص کریپتو را از تحقیق خود حذف کرده بود؛ ازجمله این صندوق‌ها می‌توان به صندوق‌های منفعل‌تری مانند گری‌اسکیل که فقط قیمت بیت کوین را دنبال می‌کنند، اشاره کرد. هنری آرسلانیان (Henri Arslanian)، مدیر بخش بین‌المللی ارز دیجیتال شرکت پی‌وی‌سی نیز در مصاحبه‌ای گفت:

میزان سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها، صرفا با توجه به قیمت بیت کوین کم و زیاد می‌شود و نه به تناسب مهارت‌ها یا فعالیت‌های مربوط به مدیریت سرمایه.

همچنین، این گزارش صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیری را که بر شرکت‌های حوزه ارز دیجیتال متمرکز شده‌اند، از جامعه آماری خود حذف کرده است. بااین‌حال، این مقایسه باز هم مقیاس عظیم تعهد و اعتماد شرکت گری‌اسکیل به سرمایه‌گذاری روی بیت کوین را نشان می‌دهد.

گری‌اسکیل در مورد میزان دقیق خرید بیت کوین و یا اینکه چرا سایر سرمایه‌گذاران سازمانی علاقه زیادی به بیت کوین پیدا کرده‌اند، جزئیات مشخصی به خبرگزاری‌ها ارائه نداده است. سخنگوی این شرکت می‌گوید:

ما تا زمانی که گزارش سه‌‌ماهه دوم سال جاری را تا اواسط جولای (اواخر تیر) منتشر نکنیم، آمار و ارقام خاصی ارائه نخواهیم کرد.

اما، مایکل سوننشاین (Michael Sonnenshein)، یکی از مدیران شرکت گری‌اسکیل، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که سرمایه‌گذاران اغلب سعی می‌کنند پرتفوی خود را با استفاده از ارزهای فیات، اوراق قرضه دولتی و طلا از شوک‌های بازار یا بحران‌های مالی حفظ کنند. او افزود:

در این زمانه، تمام این سه گزینه‌ی سرمایه‌گذاری با مشکلاتی روبه‌رو هستند. اما بیت کوین به‌عنوان یک دارایی جایگزین و ایمن ظهور کرده که مستقل از تمام سیاست‌های کلان مالی بانک‌های مرکزی عمل می‌کند.

دیگر عوامل موثر در علاقه سازمان‌ها به بیت کوین

هاوینگ یکی از تأثیرگذارترین رویدادهای اخیر برای بیت کوین است؛ اما برخی منابع در صنعت ارزهای دیجیتال، دلایل دیگری برای افزایش علاقه سازمان‌ها به این حوزه مطرح کرده‌اند. بسته‌های مشوق مالی و تورم احتمالی ناشی از آن‌ها یکی از مهم‌ترین دلایلی است که مطرح می‌شود، مانند بسته ۳ تریلیون دلاری که برای جبران خسارات مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا توسط مجلس نمایندگان ایالات متحده تصویب شد. دیوید لاوانت (David Lawant)، یکی از تحلیل‌گران پژوهشی در شرکت مدیریت دارایی بیتوایز، طی مصاحبه‌ای گفت:

به‌نظر ما، علاقه سازمان‌ها به بیت کوین از ابتدای سال جاری رو به افزایش بود. بااین‌حال، پس از واکنش بی‌سابقه دولت به بحران بیماری کووید-۱۹، واقعا شدت گرفت.

لنارد نئو به افزایش تنش‌های جغرافیایی-سیاسی، از جمله تنش بین ایالات متحده و چین، اشاره کرد و افزود:

چنین تنشی روی اقتصادی که پیش از این نیز تضعیف شده بود، تأثیر گذاشته و موجب افزایش جذابیت بیت کوین شده است.

آرسلانیان نیز اظهار داشت:

ما همچنان شاهد افزایش علاقه از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی هستیم. علت این امر، بیش از اینکه مربوط به هاوینگ باشد، مرتبط با دسترس‌پذیری و ایجاد گزینه سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال از سوی سازمان‌های مختلف است؛ از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قانونی گرفته تا شرکت‌های قانونی که خدمات امانی ارائه می‌کنند.

علاوه بر این، اعتباری را که مشارکت افراد برجسته‌ در صنعت سرمایه‌گذاری و صندوق‌های پوشش ریسک، مانند پاول تودور جونز (Paul Tudor Jones) به حوزه ارزهای دیجیتال بخشیده‌اند، نباید دست‌کم گرفت. لاوانت در این مورد گفت:

علاوه بر تخصیص بخشی از سرمایه به بیت کوین، یادداشتی که جونز برای سهام‌داران شرکت خود فرستاد و بیت کوین را یک سرمایه‌گذاری ایمن در برابر تورم سنگین پولی خواند نیز، به‌شدت در کاهش خطرهای سرمایه‌گذاری برای سایر همتایان او تأثیر داشته است.

افزایش شدید تقاضا برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال؛ شرکت‌های سرمایه‌گذاری در مورد بیت کوین چه تفکری دارند؟
پاول تودور جونز؛ سرمایه‌گذار کلان

پل کاپلی، در گزارش سرمایه‌گذاری ماه گذشته شرکت خود نوشت:

نه‌تنها زیرساختار سازمانی پیشرفت داشته است، بلکه با تغییرات جهانی، بازیگران مهمی در حال ورود به صحنه ارزهای دیجیتال هستند. موفق‌ترین صندوق پوشش ریسک تمام تاریخ، رونسانس تکنالژیز (Renaissance Technologies)، نیز اخیرا قصد خود را برای انجام معاملات آتی بیت کوین اعلام کرد.

جلب توجه سرمایه‌گذاران

لاوانت در این باره که چه مسئله‌ای محرک اصلی سرمایه‌گذاران بوده است، معتقد است:

به‌نظر من، بخش اعظم سرمایه‌گذاران، سال ۲۰۲۰ را سالی می‌بینند که بیت کوین می‌تواند از یک سرمایه‌گذاری پرریسک تبدیل به یک پوشش ریسک بسیار مهم شود.

علاوه بر این، به باور آرسلانیان رویداد هاوینگ نیز تأثیرگذار بوده و توجه‌های بیشتری را معطوف به کارکرد بیت کوین کرده است. او می‌گوید:

این حقیقت که هاوینگ زمانی اتفاق افتاد که بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان در حال ارائه تسهیلات کمّی بی‌سابقه‌ (چاپ پول بی‌پشتوانه) هستند نیز توجه بسیاری را به این نکته جلب کرد که پول چگونه به وجود می‌آید و چه نقشی در اجتماع ایفا می‌کند.

اریک اروین نیز عقیده دارد توجه افرادی که پیش از این از دارایی‌های دیجیتال غافل بودند، اکنون به این دسته از دارایی‌ها جلب شده است. او همچنین افزود:

مانند هر دارایی یا فناوری نوآورانه دیگری، ابتدا افراد کنجکاو و پیشگام جذب ارزهای دیجیتال شدند و سپس به تدریج افراد بیشتری وارد این حوزه شدند. در نهایت، فناوری از این شکاف عبور می‌کند و به سرمایه‌گذاری و پذیرش عامه می‌رسد. به‌نظر من، چنین روزهایی چندان دور نیستند.

در مجموع، آمار بیکاری‌ در سرتاسر جهان رو به افزایش است و دولت‌ها و بانک‌های مرکزی برنامه مشوق‌های اقتصادی بیشتری در سر دارند. جدیدترین برنامه مشوق مالی مربوط به تسهیلات مالی ۸۲۶ میلیارد دلاری کمیسیون اروپا می‌شود. در چنین شرایط منحصربه‌فردی، تسهیلات مالی احتمالا لازم است. بااین‌حال، این اقدامات زنگ خطر تورم احتمالی در آینده را در بین برخی سرمایه‌گذاران سازمانی به صدا درآورده است.

شاید رویداد هاوینگ محرک اصلی سرمایه‌گذاران سازمان‌های مالی برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین نبوده باشد؛ اما این رویداد بار دیگر به آن‌ها یادآوری کرد که بیت کوین برخلاف ارزهای فیات، عرضه ثابتی (۲۱ میلیون واحد) دارد. با توجه به نگرانی‌ها در خصوص تورم در سرتاسر جهان، عجیب نیست که سازمان‌ها نیز بیت کوین را به عنوان راهی مؤثر برای حفاظت از دارایی و سرمایه خود در نظر بگیرند.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

0 دیدگاه
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.