تحلیل تکنیکال و فاندامنتال قیمت دلار؛ رشد مجدد یا تثبیت نرخ؟

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال قیمت دلار؛ رشد مجدد یا تثبیت نرخ؟

قیمت دلار با کاهش چشمگیر نسبت به هفته گذشته که در اثر ورود جدی بازارساز اتفاق افتاد، بار دیگر به کانال ۱۴ هزار تومان بازگشت. در حال حاضر نرخ خرید و فروش دلار در صرافی‌های بانکی ۱۴,۹۵۰ و ۱۵,۰۵۰ تومان اعلام شده است و در بازار آزاد نیز معاملات در محدوده قیمت ۱۵,۰۰۰ در جریان است.

علی‌رغم هفته پرنوسان اخیر، انتظار می‌رود در روزها و هفته‌های آینده تا پیش از پایان سال جاری بازار ارز روزهای نسبتا آرامی را پشت سر بگذارد. به نقل از نبض بورس از جمله دلایلی که می‌تواند سبب تحقق این آرامی نسبی در روزهای آینده شود می‌توان به صدور مجوز تراکنش مالی با بانک مرکزی ایران در رابطه با تجارت اقلام خاص انسان‌دوستانه توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا، آغاز کار اینستکس با ایران، حضور پرقدرت بانک مرکزی در بازار ارز و بازدهی فوق العاده بازار سرمایه به عنوان بازار موازی اشاره داشت.

از جنبه تکنیکال نیز نمودار قیمت دلار پس از طی هیجانات اخیر وارد دوره تثبیت شده است.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال قیمت دلار؛ رشد مجدد یا تثبیت نرخ؟
نمودار قیمت دلار؛ ۱۱ اسفند

با در نظر گرفتن حرکت قیمت دلار در کانال صعودی ترسیم شده، می‌توان انتظار کاهش قیمت تا محدوده کف کانال را داشت. از سوی دیگر اندیکاتور RSI نشان‌دهنده ورود شاخص به محدوده تاریخی اشباع خرید است که در تحلیل گذشته به عنوان یکی از دلایل اصلی برای کاهش نرخ ارز در روزهای آینده ذکر شد.

استفاده از اندیکاتور RSI جهت دنبال کردن روند قیمت دلار می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در اختیار معامله‌گران قرار دهد. اولین حمایتی که در مسیر این اندیکاتور ظاهر خواهد شد، منحنی حمایتی است که از تابستان امسال شاخص RSI قادر به شکستن آن نبوده است. دومین حمایتی که می‌تواند با حفظ چیرگی خریداران نسبت به فروشندگان این شاخص را حمایت کند، محدوده آبی‌رنگ مشخص شده بر روی اندیکاتور است که در صورت برخورد با آن، انتظار افزایش مجدد و ورود به محدوده اشباع خرید می‌رود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
ماهان واعظ زاده
ماهان واعظ زاده
4 سال قبل

این نمودار رو از کدوم لینک میارین که ابزار های tradingview هم داره؟لطفا به ما هم بدین ?

کامروا
کامروا
4 سال قبل

دلار که نیاز به تحلیل نداره . همش رو به بالا است !!!