آیا افزایش قیمت دلار قابل پیش‌ بینی بود؟ ایچیموکو پاسخ می‌دهد!

آیا افزایش قیمت دلار قابل پیش‌ بینی بود؟ ایچیموکو پاسخ می‌دهد!

قیمت دلار در روزهای گذشته با افزایش ۵۰۰ تومانی،‌ از مرز قیمت ۱۱,۹۰۰ تومان هم عبور کرد. اما آیا رشد قیمت دلار ناشی از اخبار و حواشی پیرامون افزایش نرخ بنزین بود؟ نمودار قیمت دلار در این باره چیز دیگری می‌گوید.

افزایش و کاهش‌ها در نمودارهای قیمتی از چند جنبه قابل تجزیه و تحلیل است؛ جنبه بنیادین یا فاندامنتال و جنبه تکنیکال. در تحلیل تکنیکال، یک فرض اساسی وجود دارد که طبق آن «قیمت همه چیز را نشان می‌دهد»، برای همین نیز این نوع تحلیل تنها با اکتفا به نمودارهای قیمتی قابل انجام است.

با نگاه به نمودار جفت ارز دلار/ریال در دوره زمانی یک روزه (1D) و افزودن ابر ایچیموکو، به حقایق جالبی درباره قیمت دلار می‌توان دست یافت.

نمودار قیمت دلار در دوره زمانی یک روزه
نمودار قیمت دلار در دوره زمانی یک روزه

ابر ایچیموکو که از چندین اندیکاتور استفاده می‌کند، دید خوبی نسبت به نواحی مقاومتی و حمایتی قیمت ارائه می‌دهد. مفهوم ابر ایچیموکو در دهه ۴۰ میلادی توسط یک روزنامه‌نگار ژاپنی ارائه و استراتژی معاملاتی آن چند دهه بعد ساخته شد. اما ابر ایچیموکو برای نمودار دلار، گویا پیش‌بینی روزنامه‌نگار ژاپنی از ۸۰ سال پیش را برای قیمت آینده‌ی این ارز نشان می‌دهد!

محدوده سبز و قرمز بر روی نمودار قیمت دلار نمایی از قدرت روند نزولی و صعودی در ابر ایچیموکو است. همانطور که مشاهده می‌شود، ضخامت ابر آتی کومو برای قیمت دلار رفته رفته کاهش یافته و در نهایت با افزایش ۵۰۰ تومانی بر روی ابر کومو قرار گرفته است.

کاهش ضخامت ابر آتی کومو
کاهش ضخامت ابر آتی کومو که احتمال تغییر روند قیمت دلار را افزایش داده است

نمونه‌های موفق از پیش‌بینی روند آینده، تنها به قیمت دلار ختم نمی‌شود و استفاده از ابر ایچیموکو در بازار ارزهای دیجیتال نیز می‌تواند راهشگا باشد. برای نمونه رشد قیمت بیت کوین اوایل سال جاری میلادی و خارج شدن از روند نزولی با دنبال کردن ابر کومو قابل شناسایی بود.

وضعیت ابر کومو در نمودار قیمت بیت کوین
وضعیت ابر کومو در نمودار قیمت بیت کوین

تشخیص روند آتی قیمت تنها یکی از کاربردهای ابر ایچیموکو به حساب می‌آید و این استراتژی معاملاتی را می‌توان در هر بازار مالی برای هر ارز، دارایی و یا ارز دیجیتال به کار برد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

9 دیدگاه
میلاد
میلاد
۴ سال قبل

خب بگید ببینیم ماه دیگه قیمت چند میشه؟؟!

محمد
محمد
۴ سال قبل
پاسخ  میلاد

دلار تا دو ماه اینده نسبت به اکثر جفت ارزها سقوط شدیدی رو تجربه خواهد کرد

حسین
حسین
۴ سال قبل

من خودم 15 ساله که فارکس کار می کنم هیچ اندیکاتوری نمی تونه آینده را پسش بینی کنه اگر هم این کار را انجام بده با درصد خطای بالاست .. اندیکتور ها گذشته نمودار و اون چیزی که اتفاق افتاده را خوب پیش بینی می کنن .. شما اگر اینقدر به نتایج پیش بینی این اندیکتور مطمئن بودید یک هفته و ده روز قبل از وقوع این مقاله را می نوشتید

محمد
محمد
۴ سال قبل
پاسخ  حسین

پس شما جز اولین نفراتی هستین که وارد بازار فارکس شدین.میشه لطف کنید تحلیل کوتاه مدت ومیان مدت جفت ارز یورو دلار رو بیان کنید.سطح حمایتی مهم رو هم بفرمایین که باید خرید رو انجام داد.با سپاس

Alidastan
Alidastan
۴ سال قبل

زمانیکه بیت دوربر قیمت 10900 بود ایچیموکو تقریبا افت قیمتش از دو هفته آیندش نشون میداد.
همون موقع ها بود که شما مقاله ای در مورد ایچیموکو زدید و من تازه آشنا شدم باهاش و جالب اینکه این افت نشان میداد در اینده و من مرتب منتظر پیش بینیش بودم و بموقع اتفاق افتاد
لامصب درصد خطاش خیلی کمه

حسین
حسین
۴ سال قبل

سلام
چظور میشه به نمودار دلار دسترسی داشت ؟ اگه امکانش هست لینکش رو به اشتراک بزارید. ممنون

نیما ملک پور
نیما ملک پور
۴ سال قبل
پاسخ  حسین

سلام
از این بخش میتونید تاریخچه قیمت دلار رو مشاهده کنید

حسین
حسین
۴ سال قبل

منظورم نموداریه که شما استفاده کردید. TradingView

محمد
محمد
۴ سال قبل
پاسخ  حسین

سایت رهاورد