تحلیل قیمت دلار؛ آیا آرامش نسبی به بازار ارز برمی‌گردد؟

تحلیل قیمت دلار؛ آیا آرامش نسبی به بازار ارز برمی‌گردد؟

قیمت دلار هفته گذشته که به تیتر اول اخبار اقتصادی کشور تبدیل شده بود، هم‌اکنون پس از رسیدن به کانال ۱۵ هزار تومان در بازار آزاد، برای سومین روز متوالی در محدوده ۱۵,۴۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که نرخ رسمی ۱۴,۷۰۰ تومانی اعلام شده از سوی صرافی‌های دولتی موجب ایجاد اختلاف قیمت ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومانی شده است.

نوسان شدید دلار در انتهای هفته گذشته که موجب شد نرخ این ارز تا نزدیکی مرز ۱۶ هزار تومان نیز افزایش یابد، با فروکش کردن هیجانات بازار هم‌اکنون در کانال ۱۵ هزار تومان قرار دارد. توجه به نمودار تکنیکال قیمت دلار می‌تواند دید بهتری از تحرکات اخیر نرخ ارز در اختیار معامله‌گران قرار دهد.

تحلیل قیمت دلار؛ آیا آرامش نسبی به بازار ارز برمی‌گردد؟
نمودار قیمت دلار

همانطور که در تحلیل‌های گذشته نیز اشاره شده بود، با شکسته شدن سطح مقاومتی در اندیکاتور RSI و ثبت سقف بالاتر، انتظار آغاز روند افزایشی جدیدی می‌رفت. در حال حاضر با لحاظ قیمت رسمی در نمودار قیمت دلار و حتی در نظر گرفتن اختلاف قابل توجه بین نرخ رسمی و آزاد، توجه به اندیکاتور RSI می‌تواند سطح بالای هیجان و اشباع خرید تاریخی را در تایم‌فریم روزانه برای دلار نمایان سازد.

روند افزایشی دلار که در ماه گذشته به طور پیوسته شاهد آن بودیم، از نظر تکنیکال هم‌اکنون برای تداوم روند به دوره تثبیت نسبی نیاز دارد که می‌تواند به صورت یک کاهش ناگهانی و یا ملایم قیمت تا محدوده ۱۴ هزار تومان و حتی ۱۳ هزار تومان ظاهر شود؛ بطوریکه شاخص RSI دوباره وارد محدوده ۳۰ الی ۷۰ شده و در صورت ادامه یافتن روند افزایش دلار آماده جهش دیگری شود.

از سوی دیگر با توجه به حرکت قیمت دلار درون کانال صعودی و برخورد آن سقف کانال، انتظار کاهش دوباره آن را در گام اول تا سقف قبلی (نرخ رسمی ۱۳۹۰۰ تومان) و حتی کف کانال (۱۳۴۰۰ تا ۱۳۷۰۰ تومان) می‌توان داشت.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه