دلار به کانال ۱۴ هزار تومان بازگشت؛ آرامش نسبی در بازار ارز

دلار به کانال ۱۴ هزار تومان بازگشت؛ آرامش نسبی در بازار ارز

هفته گذشته نوسانات نرخ ارز به اوج خود رسید و در حالی که به نظر می‌آمد موج هیجانات بازار را از دور منطق خارج ساخته باشد، صرافی‌های دولتی با افزایش ۸۰۰ تومانی قیمت دلار، اختلاف نرخ رسمی و آزاد را به حداقل ممکن رساندند تا بار دیگر شاهد ورود جدی بازارساز باشیم.

امروز قیمت دلار با کاهش ۴.۱ درصدی نسبت به روز کاری گذشته در صرافی‌های دولتی به نرخ خرید و فروش ۱۴,۹۰۰ و ۱۵,۰۰۰ تومان رسید. معاملات دلار در بازار آزاد نیز با کاهش چشمگیر به حدود ۱۴,۸۵۰ تومان بازگشت تا سرانجام آرامش نسبی در بازار ارز حکم‌فرما شود.

رئیس بانک مرکزی نیز اواخر هفته گذشته با اشاره به صحبت‌های اخیر خود در رابطه با موضوع FATF در یادداشتی نوشت:

این روزها برخی نوشته‌ها و مصاحبه‌های من در خصوص FATF مورد استناد افرادی از گرایش‌های مختلف قرار می‌گیرد. در این زمینه ذکر این نکته را ضروری می دانم که بانک مرکزی، نهادی تخصصی و حرفه‌ای است و در مراکز تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری نظارت کارشناسی خود را گفته و بر آن اصرار می‌ورزد.

عبدالناصر همتی با اشاره به سوءاستفاده برخی افراد در بازار ارز نسبت به مسئله FATF نوشت:

در همین راستا طی چند روز گذشته صدها میلیون دلار ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه و واسطه‌ای کارخانجات توسط صادرکنندگان در بازار ثانویه عرضه شده است، ولی به هر تقدیر حواشی تصمیم FATF، تلاش سودجویان و سفته‌بازان، نوسانات غیرساختاری و ناپایداری در بازار ارز به وجود آورد. این نوسانات برای بانک مرکزی جدید نیست و براساس تجارب گذشته و برنامه‌هایی که بانک مرکزی بر مبنای سازوکار بازار دارد، نرخ ارز به تدریج به تعادل ساختاری خود منطبق با متغیرهای واقعی اقتصاد کشور بازخواهد گشت.

همانطور که در تحلیل اخیر نیز اشاره شده بود، وجود برخی نشانه‌ها مانند قرار گرفتن شاخص RSI در بالاترین حد تاریخی چند سال گذشته در کنار ورود جدی بازارساز از جمله دلایلی است که می‌تواند آرامش نسبی را در روزها و هفته‌های آینده به بازار ارز برگرداند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
شهریار
شهریار
4 سال قبل

کاهش سفرهای خارجی باعث شد تقاضا برای دلار کمتر بشه . وگرنه تا فروردین نمی تونستن جلوشو بگیرن.

Bitcoin
Bitcoin
4 سال قبل

امکانش هست دلار باز بالا بر یا نه ممنون