تحلیل قیمت دلار؛ آیا روند افزایش نرخ ارز ادامه خواهد یافت؟

تحلیل قیمت دلار؛ آیا روند افزایش نرخ ارز ادامه خواهد یافت؟

قیمت دلار که در هفته‌های گذشته، از ثبات نسبی برخوردار بود و در کانال ۱۳ هزار تومان خرید و فروش می‌شد، هم‌اکنون به نظر می‌رسد برای روند افزایشی دیگری در حال آماده‌سازی است.

آخرین نرخ معامله شده دلار در بازار آزاد روز گذشته بر روی قیمت ۱۳,۷۱۰ تومان به ثبت رسید. این در حالی بود که نرخ اعلام شده از سوی سامانه سنا از ابتدای هفته جاری بدون تغییر بر روی ۱۳,۴۰۰ تومان باقی مانده است.

نمودار قیمت دلار - ۹ بهمن
نمودار قیمت دلار – ۹ بهمن

اندیکاتور RSI در نمودار قیمت دلار می‌تواند دید بهتری از وضعیت خریداران و فروشندگان نسبت به یکدیگر ارائه دهد. در حال حاضر اندیکاتور سقف‌های پایینتری را رقم زده که از کاهش قدرت خریداران از اواخر آبان ماه حکایت دارد. با این حال در صورتی که اندیکاتور RSI موفق شود سقف بالاتری از آنچه در اواسط دی ماه رقم زده، به ثبت برساند در این صورت باید منتظر تداوم روند افزایشی نرخ ارز باشیم.

از سوی دیگر با ورود شاخص RSI‌ به پایین خط روند نزولی می‌توان برخورد آن را با خط روند صعودی در این اندیکاتور پیش‌بینی کرد.

ابر ایچیموکو، نمودار دلار
ابر ایچیموکو، نمودار دلار

با افزودن اندیکاتور ایچیموکو به نمودار می‌توان مشاهده کرد که روند آغاز شده با جهش قیمتی اواخر آبان، پس از برخورد به ابر کومو واکنش نشان داده و روند افزایش خود را دوباره شروع کرده است.

از این رو با تکیه بر جنبه تکنیکال، در صورت رشد قیمت و شکسته شدن سقف قیمت قبلی در ۱۳,۴۰۰ تومان، باید منتظر اهداف ۱۴,۰۰۰، ۱۴,۲۰۰ و ۱۵,۳۰۰ تومان برای دلار باشیم.

error in loading comments. please attention