قیمت دلار در سامانه سنا به ۱۳۵۰۰ رسید؛ کاهش اختلاف نرخ رسمی و آزاد

قیمت دلار در سامانه سنا به ۱۳۵۰۰ رسید؛ کاهش اختلاف نرخ رسمی و آزاد

قیمت دلار که هفته گذشته را با نرخ رسمی ۱۳,۰۹۰ تومان آغاز کرده بود، با ۱۳,۴۵۰ به پایان رساند. از طرفی اختلاف ۴۰۰ تا ۶۰۰ تومانی دلار بازار آزاد با نرخ رسمی، با افزایش ۴۵۰ تومانی دلار در سامانه سنا شاهد کاهش این اختلاف به حدود ۲۵۰ تومان بود.

در حال حاضر قیمت خرید و فروش دلار به ترتیب با افزایش ۵۰ تومانی نسبت به روز پنجشنبه به ۱۳,۲۵۰ و ۱۳,۵۰۰ تومان رسیده و نرخ معامله آن در بازار آزاد نیز ۱۳,۷۲۰ تومان است. یورو هم شاهد این افزایش در آغاز هفته جاری بود و نرخ خرید و فروش آن به ترتیب به ۱۴,۷۵۰ و ۱۵,۰۰۰ تومان رسید.

برخی دلیل افزایش عجیب ۴۰۰ تومانی نرخ دلار را در ابتدای هفته گذشته به کاهش اختلاف بین نرخ رسمی و بازار آزاد نسبت دادند و به عقیده عده‌ای دیگر، بازارساز با انگیزه کنترل بازار این اقدام را در راستای کاهش تقاضای کاذب بازار انجام داد.

با این حال فعالان تاکید می‌کنند که بازارساز تا حدی با تغییر رفتارها موفق به مدیریت نوسانات نرخ ارز شده، ولی موردی باید مورد توجه قرار گیرد آن است که بازارساز برای میان مدت چه برنامه‌ای برای مهار ارز و جلوگیری از شوک‌های قیمتی دارد. در حال حاضر طبق گفته فعالان،‌ نگرانی عمده آن است که با ادامه تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی، بانک مرکزی از چه طریقی ارز مورد نیاز تجار را تامین خواهد کرد.

با توجه به رفتار بازارساز در حال حاضر و تلاش برای نزدیکتر کردن نرخ رسمی و بازار آزاد به هم، در صورت افزایش اختلاف قیمت بین این دو نرخ، بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز با چالش مواجه خواهد شد. از طرفی شکسته شدن سقف قیمتی قبلی در ۱۳,۴۰۰ تومان نیز می‌تواند قیمت دلار را تا سقف‌ قبلی در ۱۴,۰۰۰ تومان هدایت کند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه