قیمت دلار از مرز ۱۴۰۰۰ تومان عبور کرد؛ اختلاف ۴۵۰ تومانی بین نرخ رسمی و آزاد

قیمت دلار از مرز ۱۴۰۰۰ تومان عبور کرد؛ اختلاف ۴۵۰ تومانی بین نرخ رسمی و آزاد

خرید و فروش دلار امروز ۲۳ بهمن در حالی آغاز شد که آخرین روز کاری گذشته، قیمت دلار آزاد تا سقف ۱۳,۹۵۰ تومان افزایش یافته بود. امروز نیز با تداوم روند افزایشی قبلی، قیمت دلار آزاد با عبور از سطح ۱۴۰۰۰ تومان، به حدود ۱۴,۰۶۰ تومان نیز رسید.

تداوم روند افزایشی دلار در حالی بوده که بانک مرکزی با اعلام نرخ‌های رسمی ۱۳۳۰۰ و ۱۳۶۰۰ تومان، موجب ایجاد اختلاف ۴۵۰ تومانی بین نرخ رسمی و آزاد شده است. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز ابتدای هفته با انتشار پستی در اینستاگرام خطاب به سودجویان بازار ارزی هشدار داد. وی تاثیر نتیجه آتی جلسه FATF را بر روی نرخ ارز، با توجه به بسته بودن کانال‌های مبادلات ارزی با بانک‌های خارجی، غیرقابل توجه دانست.

لازم به اشاره است که رئیس بانک مرکزی دی ماه امسال و در صحبت‌هایی متفاوت با موضع کنونی، در جمع خبرنگاران گفته بود:

در صورت رعایت الزامات FATF توسط چین، روسیه و سایر کشورهای عضو، در همکاری با آنها دچار مشکل می‌شویم. به صلاح سیستم بانکی کشور می‌دانم که عضو FATF شویم تا از قرار گرفتن در لیست سیاه آن جلوگیری کنیم. چین و روسیه به ما اطلاع داده‌اند که وارد شدن ایران به لیست سیاه FATF، تاثیر منفی بر مبادلات بانکی کشورمان با آنها خواهد داشت.

طبق تحلیل‌های گذشته، شکسته شدن سطح مقاومت اندیکاتور در نمودار قیمت دلار می‌تواند آغازگر روند افزایشی جدیدی برای نرخ ارز باشد. از اصلی‌ترین مقاومت‌های پیش روی دلار در حال حاضر می‌توان به سطح ۱۴,۲۰۰ و ۱۵,۳۰۰ تومان اشاره کرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه