تحلیل قیمت دلار؛ آیا روند افزایشی جدید نرخ ارز شروع شده است؟

تحلیل قیمت دلار؛ آیا روند افزایشی جدید نرخ ارز شروع شده است؟

قیمت دلار هفته گذشته برای بار مجدد طی سه ماه گذشته وارد کانال ۱۴ هزار تومان شد. نرخ رسمی دلار که آخرین روز کاری از هفته گذشته با قیمت ۱۳,۸۵۰ تومان بسته شد، امروز نیز بدون تغییر برای قیمت خرید و فروش به ترتیب ۱۳,۴۵۰ و ۱۳,۸۵۰ تومان اعلام شد. همچنین با حفظ اختلاف ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی بین نرخ آزاد و رسمی، قیمت دلار در کف بازار امروز تا ۱۴,۰۵۰ تومان افزایش یافت.

رئیس کل بانک مرکزی هفته گذشته طی اظهارنظری جو روانی پیرامون موضوع FATF را عامل افزایش نرخ ارز معرفی کرد. مدیر کل بانک مرکزی ضمن انتقاد از سودجویان اظهار داشت که در شرایط فعلی پیوستن با نپیوستن ایران به FATF نمی‌تواند تغییری در روند فعلی اقتصاد ایران ایجاد کند.

با نگاه به نمودار قیمت دلار و توجه به تحلیل انجام شده، انتظار آغاز روند افزایشی جدیدی برای نرخ ارز در هفته‌های آینده می‌رود.

تحلیل قیمت دلار؛ آیا روند افزایشی جدید نرخ ارز شروع شده است؟
نمودار قیمت دلار؛ برای مشاهده نمودار زنده بر روی تصویر کلیک کنید

اندیکاتور RSI در نمودار قیمت دلار از شکسته شدن سقف قبلی حکایت دارد که می‌تواند آغازگر ورود قیمت ارز به روند افزایشی جدیدی باشد. با توجه به نوسان دلار در محدوده کنونی ۱۴,۰۰۰ تومان و انتظار افزایش قیمت، اولین هدف مورد نظر را می‌توان ۱۵,۴۰۰ تومان در نظر گرفت.

با این حال نباید از این واقعیت هم غافل شد که بازار ارز همواره دستخوش اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی بوده که قواعد قبلی را زیر پا گذاشته است. از سوی دیگر با در نظر داشتن اولویت بانک مرکزی جهت تثبیت نرخ ارز، هرگونه نوسانی در قیمت دلار با شیب ملایم و در محدوده منطقی می‌تواند اتفاق بیفتد.

اولین مقاومت‌هایی که قیمت رسمی دلار در هفته جاری با آن‌ها مواجه خواهد بود، سطح ۱۳,۹۰۰ و ۱۴,۱۰۰ تومان است. از طرفی نباید تلاش بانک مرکزی برای حفظ اختلاف ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی بین نرخ رسمی و آزاد را نیز نادیده گرفت.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
مسعود فلاح
مسعود فلاح
4 سال قبل

انتخابات، تورم هر ساله سال جدید، روند سیاسی - اقتصادی کشور... مواردی هستن به صعود کمک میکند