بیت کوین؛ ابزار دور زدن تحریم برای دانشجویان ایرانی مقیم بریتانیا

بیت کوین؛ ابزار دور زدن تحریم برای دانشجویان ایرانی مقیم بریتانیا

تحریم‌های آمریکا علیه ایران به نوعی سبب جداشدن این کشور از اقتصاد جهانی شده است. آخرین قربانیان این حادثه سیاسی نیز دانشجویان بوده‌اند.

با استناد به گاردین، صدها دانشجوی ایرانی حاضر در بریتانیا از خدمات بانکی محروم شده‌اند. از این رو آن‌ها در پرداخت مخارج خود که شامل شهریه دانشگاه می‌شود، ناکام مانده‌اند. برای نمونه یک دانشجوی حقوق ۲۳ ساله‌‌ای که در دانشگاه ردینگ مشغول تحصیل است، گفته شده که یا به ایران برود و با پول نقد برگردد و یا از دوره تحصیلی خود اخراج خواهد شد.

بیت کوین؛ ابزار دور زدن تحریم برای دانشجویان ایرانی مقیم بریتانیا

مای ساتو از اساتید دانشگاه ردینگ در این باره افزود:

حتی اگر مخارج هزینه پرواز نیز جمع‌آوری شود، الزام این دانشجو به انتقال مقادیر بالایی پول نقد از ایران که جز کشورهای پرخطر طبقه‌بندی شده است، انتقاد قابل توجیهی را به سوی دانشگاه وارد می‌کند. او خودش نیز احساس می‌کند که حمل چندصد پوند پول نقد کار خطرناکی است.

گرایش دانشجویان به استفاده از بیت کوین

با توجه به اینکه راه حل خاصی در حوزه جهانی وجود ندارد، بسیاری از دانشجویان مجبور شده‌اند که خود برای دور زدن تحریم‌های رییس جمهور آمریکا علیه کشور ایران اقداماتی را به عمل آورند.

بنابر گزارش گاردین از یک گفتگو، بسیاری از دانشجویان ایرانی به استفاده از ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، به عنوان ابزاری برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی بین المللی، روی آورده‌اند. پروتکل بنیادین ابزار پرداختی بیت کوین غیرمتمرکز است. در نتیجه، هیچ نهاد متمرکزی نمی‌تواند بر عملکرد آن کنترل داشته باشد. به موجب رمزنگاری سرتاسری در پروتکل بیت کوین، تراکنش‌های صورت گرفته در بستر آن تا حدی ناشناس هستند.

بیت کوین؛ ابزار دور زدن تحریم برای دانشجویان ایرانی مقیم بریتانیا

بنابرین هر پدر و مادر ایرانی که فرزندشان در خارج از کشور تحصیل می‌کند، می‌تواند از صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران، مقداری بیت کوین خریداری کند و آن را به کیف پول اقوام خود در خارج از کشور ارسال کند. بدین ترتیب فرد گیرنده می‌تواند بدون نیاز به واسطه و به صورت آنلاین، بیت کوین دریافتی را از طریق صرافی به پول رایج تبدیل کند.

همچنین بخوانید: بیت کوین زندگی مرا در ایران نجات داد!

کل این فرآیند می‌‎تواند بدون نیاز به داشتن مجوز از طرف نهادهای دولتی صورت بگیرد. البته، شهروندان در برخی از کشورها، به دلیل وجود نگرانی های پول شویی و تامین مالی تروریسم، ملزم به گزارش تراکنش‌های خود با ارز دیجیتال هستند. دولت ایران اساسا با ارزهای دیجیتال مخالفت کرده و بر استفاده از آن ممنوعیت اعمال کرده است.

امنیت: گزارش آخرین وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال در ایران

اعمال ممنوعیت بر استفاده از بیت کوین

بیت کوین؛ ابزار دور زدن تحریم برای دانشجویان ایرانی مقیم بریتانیا

بنابر گزارش CCN در ماه جولای، مردم ایران علی‌رغم محدودیت‌های اعمال شده از سوی دولت، همچنان برای دورزدن تحریم‌های آمریکا اقدام به خرید بیت کوین با قیمت بالا می‌کردند.

یک تریدر ناشناس ایرانی، در گفتگو با CCN اعلام کرد که مقدار زیادی بیت کوین خریداری کرده زیرا معتقد است که بانک مرکزی نمی‌تواند شرایط نابسمان اقتصادی را حل کند. او در ادامه می‌گوید:

در بسیاری از گزارش‌ها خوانده‌ام که مردم کشورهای چین و ونزوئلا نیز در زمان بحران اقتصادی چنین کاری را انجام می‌دادند.

ظاهرا والدین ایرانی که تصمیم بگیرند هزینه‌های آموزشی فرزندانشان را با استفاده از بیت‌کوین پرداخت کنند، با شرایط پرخطری مواجه خواهند بود؛ مگر آنکه ایران با تجدید نظر در موضع خود نسبت به ارزهای دیجیتال موافقت کند.

منبع: ccn
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
امیرعلی
امیرعلی
۵ سال قبل

خبری از صرافی BTC-e/WEX نشده هنوز ؟
لطفا اخبارشو پوشش بدین

وثوقی
وثوقی
۵ سال قبل

اینجوری باشه عالی هست،فقط صرافی های آنلاین تو ایران ریسک اعتماد کردن بهشون