نسخه دوم بلاک چین ایاس منتشر شد

نسخه دوم بلاک چین ایاس منتشر شد

بلاک وان (Block.one)، شرکت توسعه‌دهنده ارز دیجیتال ایاس (EOS)، در تازه‌ترین اطلاعیه رسمی خود از انتشار نسخه دوم پروتکل متن باز EOSIO خبر داد.

به گزارش «کوین تلگراف»، EOSIO یک پروتکل بلاک چین مبتنی بر قراردادهای هوشمند است که برای توسعه و میزبانی برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) استفاده می‌شود. در EOSIO از سازوکار اجماع «اثبات سهام نمایندگی شده» (Delegated Proof-of-Stake) استفاده شده است.

بر اساس اطلاعاتی که توسط بلاک وان منتشر شده است، نسخه دوم EOSIO شامل بهبودهای مختلفی در خصوص ماشین مجازی ایاس (EOS VM) خواهد بود. ماشین مجازی ایاس، یک موتور وب‌اسمبلی است که مخصوص نرم‌افزارهای بلاک چینی ایجاد شده است و امکان استفاده بهینه‌تر از منابع سیستم را در هنگام پردازش قراردادهای هوشمند مهیا می‌کند.

طبق ادعای بلاک وان در نسخه دوم EOSIO، به نسبت نسخه اول، شاهد عملکردی ۱۶ برابر کارآمدتر در مورد ماشین مجازی ایاس خواهیم بود و این بدان معناست که قراردادهای هوشمند عملکردی کارآمدتر خواهند داشت.

از دیگر تغییراتی که در نسخه دوم شاهد آن خواهیم بود، استفاده از استانداردهای تایید WebAuthn است. بدین ترتیب امکان استفاده از سخت‌افزار برای تایید و امضای تراکنش در مرورگرها بدون نصب افزونه یا برنامه اضافی برای نرم‌افزارهای مبتنی بر EOSIO فراهم می‌شود.

در بخش دیگری از اطلاعیه آمده است که بر اساس قابلیت ذکر شده قبلی و با استفاده از نسخه دوم، بدون نیاز به رهگیری کلیدهای خصوصی یا دیگر اطلاعات حساب‌ها، موجب بهبود امنیت خواهد شد.

بلاک وان برای تولیدکنندگان بلاک نیز یک به‌روزرسانی در نظر گرفته است. از این بروزرسانی با نام «آستانه سنگین تولید بلاک چند امضایی» یاد می‌شود. با استفاده از این قابلیت، تولیدکنندگان قادرند تا به صورت امن بلاک‌ها را امضا کنند؛ در این روش امضای امن با استفاده از یک لایه مجوزدهی صورت می‌گیرد. این لایه اجازه استفاده از چندین کلید امضای بلاک را در یک طرح منعطف، بدون به اشتراک گذاشتن اطلاعات حساس مهیا می‌کند.

در نسخه دو، ابزاری مبتنی بر وب برای توسعه هم معرفی شده است که EOSIO Quickstart Web IDE نام دارد. لازم به ذکر است که این ابزار در مرحله آلفا قرار دارد. با استفاده از این ابزار پیچیدگی‌ها و ملزومات سیستمی برای ساخت نرم‌افزارهای EOS.io کاهش خواهد یافت.

بر اساس گزارش قبلی، یک هکر توانسته با استفاده از نقصی در بازی EOSPlay چیزی حدود ۱۱۰,۰۰۰ دلار به سرقت ببرد.

به‌ گفته توسعه‌دهندگان حوزه ارزهای دیجیتال، این نقص ناشی از مشکلی جدی‌تری است که هکرها می‌توانند با صرف مبلغی اندک (تنها چند دلار ایاس) شبکه را وارد حالتِ با بهره‌وری پایین کنند.

مقامات ارشد شرکت بلاک وان ضمن رد این ادعا اعلام کردند که شبکه در کمال سلامت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه