بیت کوین برای تبدیل شدن به طلای دیجیتال باید کاربردی شود

بیت کوین برای تبدیل شدن به طلای دیجیتال باید کاربردی شود

مدیرعامل «بورس بین قا‌ره‌ای» (ICE) می‌گوید که ممکن است بیت کوین به «طلای دیجیتال» تبدیل شود، اما اول از همه لازم است در تجارت روزانه از آن استفاده‌های بیشتری شود.

«جفری اسپرچر» (Jeffrey Sprecher)، مدیر ICE، طی تماسی برای ارائه‌ی گزارش سه‌‌ماهه‌اش به کوین دسک، گفت که پیش‌شرط تبدیل‌‎ بیت‌ کوین به ابزار ذخیره‌ی ارزش استفاده از آن در معاملات است.

شرکت فرعی «بکت» (Bakkt) که بازار قرارداد‌های آتی بیت کوین را در اختیار دارد، اعلام کرد در حال ساخت برنامه‌ای برای مصرف‌کنندگان برای خرید از بازرگانان است و این کار را با «استار‌باکس» (Starbucks) شروع می‌کند.

اسپرچر می‌گوید که در حال حاضر بیشتر کارمندان بکت، بیت کوین را با عنوان طلای دیجیتال می‌شناسند. گرچه امروزه عموم مخاطبان ارز دیجیتال چنین دیدگاهی به بیت کوین دارند، برای او این امر زودهنگام است.

سنی از من گذشته و به این فکر می‌کنم که طلا چه‌طور تبدیل به ذخیره‌ی ارزش شد؟ طلا زمانی واحد پول رایج بود!

ما سکه‌های طلا را داشتیم که در چرخه بود و با گذشت زمان، به دلیل ماهیت قابل خرج‌ کردنش، تبدیل به ذخیره‌ی ارزش شد و امروز می‌دانید در چنین بحرانی، همه‌ی ما طلا را به عنوان روش پرداخت می‌پذیریم.

اسپرچر با استناد بر قابلیت‌های توسعه و استخراج گفت که ممکن است بیت کوین مسیر مشابهی را دنبال کند. وی اضافه کرد:

ما فکر نمی‌کنیم اوضاع امروز شبیه گذشته بوده و رشد چندانی داشته باشد، مگر این‌که استفاده‌ی واقعی وجود داشته باشد. ما معتقدیم که یکی از موارد استفاده، انتقال دارایی دیجیتال از طریق پرداخت‌هاست.

برخلاف منتقدان بیت کوین، اسپرچر استفاده‌ی مستقیم از بیت‌ کوین را قابل‌قبول می‌داند. وی گفت:

ممکن است به جای تبدیل‌شدن بیت کوین به ارز فیات و سپس استفاده از آن ارز برای خرید کالا و خدمات، فروشندگان و کاربران، بیت کوین را مستقیم بپذیرند.

گروه‌هایی که مستقیم از بیت کوین استفاده می‌کنند، از هزینه‌های ناشی از تبدیل بین وجهی ارز فیات جلوگیری می‌کنند. بکت به دنبال ارائه‌ی خدمات به این بازار همراه با بستر دیجیتالی، برای تسهیل چنین معاملاتی است.

ICE (که متعلق به بورس اوراق بهادار نیویورک است) حدود پنجاه نفر را برای اجرای زیرساخت‌های پرداخت بکت به کار گرفته‌است. این شرکت سال ۲۰۲۰ را برای آغار ارائه‌ی خدمات به مصرف‎‌کنندگان در نظر گرفته است.

اسپرچر همچنین خبر داد این شرکت در ماه دسامبر (دی) قصد دارد وارد معاملاتی با حق خریدوفروش بیت‌ کوین شود.

اسپرچر گفت شرکت‌ها برای ورود به این فضا هنوز دست‌ به‌ عصا و محتاطانه رفتار می‌کنند. خیلی‌ها هم منتظرند ببینند اول تنظیم‌ کنندگان چه رویکردی به این موضوع دارند.

بکت امیدوار است با فراهم کردن محیطی منظم‌تر در اکوسیستم بیت کوین، این مسئله را حل کند.

وی در این‌باره توضیح داد:

می‌دانید، مشتریان خرده‌ فروشی جهانی درباره‌ی دلایل نابسمانی پلتفرم‌هایی که خودشان را صرافی می‌نامیدند معمولاً آسوده‌خاطر بوده‌اند. گرچه واقعاً نظارت خاصی روی آن‌ها وجود نداشت. ما در بکت برآنیم با استفاده از تخصصمان فرصتی ایجاد می‌کنیم تا نظارتی شفاف‌تر وجود داشته باشد.

در ادامه او توضیح داد بکت بعد از گذشت یک سال کار بر روی مصوبات نظارتی و ایجاد بستر‌های نرم‌افزاری با محصول اصلی خود یعنی قرارداد آتی بیت کوین، ماه گذشته کارش راه آغاز کرد.

این شرکت ابتدا شاهد قرارداد‌های آتی کمی بود، اما اخیراً حجم معاملات افزایش یافته است.

موضوع از این قرار است، روشی که ما با آن قرارداد آتی بیت کوین را راه‌اندازی کردیم این است که ما منبع کشف قیمت هستیم، چون در واقع هم همین‌کار را می‌کنیم.

گفته‌ی اسپرچر بدین معناست که قرارداد‌ها با بیت کوین پرداخت می‌شوند و نه با دلار!

اسپرچر با اشاره به مبادلات نقطه‌ای حاکم بر بازار، گفت:

ما به قیمت‌های حاصل از بازارهای نقدی کنترل‌ نشده وابسته نیستیم. ما قیمت توافقی خود را ایجاد می‌کنیم و به شیوه‌ای قابل‌ قبول به بازاری گزینشی می‌پردازیم. بازاری که در آن افرادی که تجارت می‌کنند، تجارتشان در بستری شفاف حافظت می‌شود.

فشاری که در این باره وجود داشت، موجب شد فوراً گزینه‌ هایمان را رو کنیم.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه