کاهش هش ریت بیت کوین در پی بارش‌های شدید چین

کاهش هش ریت بیت کوین در پی بارش‌های شدید چین

در پی وقوع بارندگی‌های شدید و پیوسته در استان سیچوان چین، بسیاری از استخرهای استخراج بزرگ بیت کوین این کشور با افتی ۱۰ تا ۲۰ درصدی در نرخ هش روزانه خود مواجه شده‌اند. گفتنی است استان سیچوان، منطقه‌ای کوهستانی واقع در جنوب غربی چین است و برآورد می‌شود بیش از نیمی از توان پردازشی شبکه بیت کوین را در اختیار داشته باشد. طی دو هفته گذشته و به‌ویژه در دو روز اخیر، این استان شاهد بارش شدید باران بوده است.

به گزارش کوین دسک، تشدید فعالیت سامانه‌های بارشی و وقوع باد و توفان، به قطعی برق در برخی از نواحی استان سیچوان منجر شده است؛ چرا که نیروگاه‌های برق‌آبی این استان برای ممانعت از وقوع سیل، فعالیت خود را متوقف کرده‌اند. کوین پان (Kevin Pan)، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار پول‌این (PoolIn) می‌گوید:

در برخی از شهرها حتی خطوط ارتباطی و اینترنتی نیز قطع شده است.

به‌دنبال این بارندگی‌ها بسیاری از فارم‌های استخراج بیت کوین در سیچوان، مجبور شده‌اند تا اطلاع ثانوی، ارتباط خود را با شبکه بیت کوین قطع کنند. هنوز مشخص نیست که این اوضاع، چه زمانی به‌حالت عادی بازمی‌گردد؛ چرا که بارندگی کماکان ادامه دارد.

بر اساس داده‌های بی‌تی‌سی داتکام (BTC.com)، چهار استخر استخراج برتر بیت کوین در جهان یعنی پول‌این، اف‌۲پول (F2Pool)، بی‌تی‌سی داتکام و انت‌پول (Antpool) همگی در چین مستقر هستند و طی ۲۴ ساعت اخیر با افت ۱۰ تا ۲۰ درصدی نرخ هش خود مواجه شده‌اند. گفتنی است توان رایانشی این چهار استخر حدودا برابر با ۵۰ درصد از کل توان رایانشی شبکه بیت کوین است.

پان، دیروز در شبکه اجتماعی ویبو (Weibo) نوشته است:

افزون‌بر اینکه بسیاری از فارم‌های استخراج، مجبور به قطع اتصال خود از شبکه برق و اینترنت شده‌اند، برخی نیز با اتخاذ اقدامات احتیاطی پیش از وقوع توفان، با توقف فعالیت‌های خود، کارکنان شاغل در فارم‌ها را مرخص کرده بودند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده از سوی آژانس خبری ژیان‌هو (Xinhua)، حجم باران انباشته طی روزهای دهم تا پانزدهم اوت (۲۰ تا ۲۵ مرداد) در شهرهای استان سیچوان، از میانگین حجم بارش ماهانه در تمامی سال‌ها فراتر رفته است.

علاوه‌براین، یکی از بزرگراه‌های اصلی منتهی به مناطق کوهستانی سیچوان که در آن فارم‌های بسیاری مستقر هستند، به‌دلیل وقوع سیل مسدود شده است.

درعین‌حال، میانگین سه‌روزه و یک‌روزه نرخ هش شبکه بیت کوین تقریبا به‌ترتیب به ۱۲۳ و ۱۱۰ اگزاهش در ثانیه افت پیدا کرده است. این اعداد، به‌ترتیب ۳ و ۱۰ درصد از میانگین هفت‌روزه نرخ هش که برابر با ۱۲۷ اگزاهش بر ثانیه است، پایین‌تر هستند.

هرساله در فصل باران‌های موسمی در چین، حجم انبوهی از آب پشت سدها ذخیره و منابع وافری برای تولید انرژی‌ برق‌آبی به‌ویژه در استان‌های جنوب غربی از جمله سیچوان و اونان فراهم می‌شود. این میزان انرژی درنهایت باعث می‌شود بهای تمام‌شده برق کاهش یابد؛ اتفاقی که ماینرهای بیت کوین از آن به‌شدت استقبال می‌کنند.

بااین‌حال، طی سالیان اخیر، بارش‌های شدید تنها به تولید انرژی ارزان کمک نکرده، بلکه در مواردی به وقوع سیلاب‌های ویرانگر نیز انجامیده است. با وقوع این سیلاب‌ها بسیاری از فارم‌های استخراج، مجبور به تعلیق موقت فعالیت خود می‌شوند و در مواردی هم، بعضی از آنها طعمه سیل شده‌ و به‌کلی از بین می‌روند.

error in loading comments. please attention