استخراج بیت کوین غیرمتمرکزتر از قبل می‌شود!

استخراج بیت کوین غیرمتمرکزتر از قبل می‌شود!

برِینز (Braiins)، شرکتی که مالک یکی از بزرگترین استخرهای استخراج دنیا است، به تازگی مشخصات کدی را منتشر کرده است که می‌تواند نوید دهنده استخراج غیرمتمرکز بیت کوین باشد.

به گزارش کوین‌‌دسک، استراتوم نسخه ۲ (Stratum V۲) می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد استخراج بیت کوین را تغییر دهد و امنیت و کارایی بیشتری به استخرهای استخراج بیفزاید. استخرها سازمان‌دهنده‌ی ماینرها از سراسر جهان هستند.

اگرچه هدف این پروژه بهبود چند عامل عملکردی استخرهای استخراج بیت کوین است، اما هدف اصلی آن کمک به حل یکی از بزرگترین مشکلات بیت کوین است: متمرکز بودن استخرهای استخراج.

جیمی سانگ (Jimmy Song)، آموزش‌دهنده و توسعه‌دهنده بیت کوین در این مورد می‌گوید:

اگر این پروتکل بتواند به وعده‌ای که داده عمل کند، استخراج متمرکز به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات بیت کوین به طور کامل از بین خواهد رفت.

غیرمتمرکز سازی استخراج از دید جیمی سانگ
غیرمتمرکز سازی استخراج از دید جیمی سانگ

در همین حال، مت کورالو (Matt Corallo) از توسعه‌دهندگان بیت کوین و یکی از طراحان این پروتکل در شبکه اجتماعی ردیت نوشت:

این یک اتفاق بزرگ برای استخراج متمرکز است. ما می‌توانیم به جای توجه به متمرکز کردن استخرها (شرایطی که در حال حاضر با آن مواجهیم)، توجه خود را به متمرکز کردن ماینرهای واقعی و دارندگان فارم‌ها معطوف کنیم.

سال گذشته کورالو از BetterHash که برنامه‌ای برای تمرکززدایی از استخرهای استخراج است رونمایی کرد. حالا کورالو و برینز برای ساختن یک پروتکل که تعدادی از مشکلات استخرهای استخراج را برطرف کند، تلاش می‌کنند.

استخراج برای مدت طولانی یک از مشکلات بزرگ برای ماینرها بود. در روزهای ابتدایی بیت کوین، ماینرها از سراسر جهان در محلی مجازی که به اصطلاح «استخر استخراج» نامیده می‌شد دور هم گرد آمدند تا درآمد ثابت بیشتری داشته باشند. تمام ماینرهای استخر در کنار هم کار می‌کردند و وقتی یک ماینر خوش‌شانس بود و بلاکی را استخراج می‌کرد، پاداش بلاک بین تمام اعضا تقسیم می‌شد.

استخرهای استخراج با گذشت زمان فرآیند استخراج را به دست گرفته‌اند و با مالکیت تمام بیت کوین‌های استخراج شده و پخش مجدد آن بین ماینرها براساس قدرت استخراج، به عنوان یک روش ایمن‌ترو پرسودتر برای استخراج ظاهر شده‌اند. طبق آخرین آمار Blockchain.info، متاسفانه تنها ۳ استخر استخراج به تنهایی بیش از نیمی از قدرت استخراج شبکه بیت کوین را در اختیار دارند و تمرکز استخراج بیت کوین در دست عده‌ای معدود است.

این باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی می‌شود. وقتی یکی از ماینرها بلاکی را استخراج می‌کند و ۱۲.۵ بیت کوین پاداش دریافت می‌کند، استخر تصمیم می‌گیرد کدام تراکنش در آن بلاک قرار بگیرد. متخصصان بیت کوین نگران هستند که این ویژگی باعث شود استخرهای استخراج از این قدرت برای سانسور و نادیده گرفتن تراکنش‌هایی که برایشان مطلوب نیست استفاده کنند.

استخرها می‌توانند از پردازش تراکنش‌ به خصوصی یا تراکنش‌های یک آدرس خاص خودداری کنند
استخرها می‌توانند از پردازش تراکنش‌ به خصوصی یا تراکنش‌های یک آدرس خاص خودداری کنند

برای حل این مشکل، استراتوم نسخه ۲، از پروتکل «مذاکره شغلی» (Job Negotiation) که با استفاده از BetterHash مدل شده است استفاده می‌کند. این امر رابطه بین ماینر و استخر استخراج را تغییر می‌دهد. به جای اینکه استخر تصمیم بگیرد که کدام تراکنش در کدام بلاک قرار بگیرد، ماینر این کار را انجام خواهد داد.

جان کاپک (Jan Capek) مدیر عامل برینز در این رابطه می‌گوید:

اگر مواردی از سانسور تراکنش‌ها در آینده وجود داشته باشد، ما تدابیری امنیتی در این پروتکل گنجانده‌ایم که ماینر با استفاده از آن بتواند سانسور را دور بزند.

این بدین معنی است که اگر استراتوم نسخه ۲ توسط استخرهای استخراج پذیرفته شود، ماینرها می‌توانند در مورد بروزرسانی‌های پروتکل رای دهند، نه استخرها. کاپک معتقد است:

با پروتکل مذاکره شغلی، ماینرها می‌توانند زمینه نسخه سربرگ بلاک خود را انتخاب کنند. این امر به آن‌ها برای رای‌گیری از طریق سیستم BIP8/BIP9 آزادی عمل می‌دهد.

با این حال کاپک معتقد است این پروتکل یک راه‌حل معجزه‌آسا برای حل فوری مشکل تمرکز در استخرهای استخراج نیست و استخرهایی که قصد سانسور تراکنش‌ها را دارند می‌توانند به سادگی از تصویب این پروتکل خودداری کنند. وی گفت:

در عین حال ذکر این نکته حائز اهمیت است که استخرهایی که عمداً چنین سانسورهایی را انجام می‌دهند، به کاربران خود اجازه نخواهند داد که از پروتکل مذاکره شغلی استفاده کنند.

لوک دشجر (Luke Dashjr)، از کدنویسان کهنه‌کار بیت کوین در توییتر اظهار داشت:

جنبه‌های دیگری از تمرکز در استخراج وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود. برای مثال این واقعیت که دستگاه‌های استخراج بیت کوین فقط توسط تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌ها ساخته می‌شوند، تهدید بزرگی برای تمرکززدایی است.

خنثی کردن حملات

تمرکززدایی تنها هدف استراتوم ۲ نیست. استخرها برای پذیرفتن پروتکل جدید انگیزه خواهند داشت، چون این پروتکل باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و جلوگیری از حملاتی که به قصد دزدیدن پاداش‌ها انجام می‌شود، خواهد شد. این کار انتقال داده‌ها را کارآمدتر می‌کند و امکان سرقت قدرت هش استخرهای استخراج را بسیار سخت‌تر می‌کند. کاپک در این مورد اظهار کرد:

ما با استفاده از تکنولوژی موسوم به «چارچوب پروتکل نویز» و با به کار بردن اطلاعات تماماً رمزنگاری شده و معتبر، به جنبه‌های امنیتی کار پرداخته‌ایم.

این تکنیک مورد بررسی، همان فناوری است که توسط پیام‌رسان موبایل واتس‌اپ و شبکه لایتنینگ بیت کوین استفاده می‌شود.

استراتوم ۲ علاوه بر تمرکززدایی به صرفه جویی در هزینه‌ها هم منجر خواهد شد
استراتوم ۲ علاوه بر تمرکززدایی به صرفه جویی در هزینه‌ها هم منجر خواهد شد

کاپک گفت برینز هنوز در حال نهایی‌سازی برخی از ویژگی‌ها، از جمله تصمیم‌گیری برای انتخاب الگوریتم رمزنگاری برای مخفی کردن داده‌ها از جاسوسان است. اما نسخه اولیه برای تست در دسترس است و در حال حاضر بسیاری از ویژگی‌های استراتوم ۲ برای بررسی آماده است.

کاپک انتظار دارد حداقل ۱۲ ماه برای پذیرش استراتوم ۲ در استخرهای استخراج زمان نیاز باشد:

قانع کردن همه برای استفاده از این پروتکل منوط به تفهیم آن‌ها در مورد افزایش کارایی و امنیت است که منجر به صرفه‌جویی در برخی از هزینه‌های عملیاتی می‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه