آیا بیت کوین محکوم به شکست است؟

آیا بیت کوین محکوم به شکست است؟

نظرات تمام کارشناسان در رابطه با بیت کوین مثبت نیست و برخی از آن‌ها نسبت به این فناوری بسیار بدبین هستند و معتقدند که این ارز دیجیتال حبابی بیش نیست که دیر یا زود می‌ترکد. در ادامه مقاله‌ای در این رابطه که توسط اُرخه کاستیانو (Orge Castellano) در مدیوم منتشر شده است را می‌خوانید و با دلایل این دسته از افراد برای ادعایشان آشنا خواهید شد.

چیزی که ما می‌توانیم از آن اطمینان داشته باشیم این است که هیچ چیز برای شکست خوردن آن‌قدر بزرگ و قوی نیست. در طول قرن گذشته، بشریت شاهد برخی از بزرگ‌ترین سقوط‌های مالی‌ای که تاکنون ثبت شده‌‌اند بوده‌ است. یکی از بهترین درس‌هایی که می‌توانیم از تاریخ بگیریم این است که هر چیزی پیش از انفجار معمولا خیلی بزرگ می‌شود.

حباب گل لاله در قرن ۱۷ در هلند، رونق سهام دات کام در دهه ۹۰ میلادی و یا سقوط بازار سهام در سال ۱۹۲۹. اما آیا بیت کوین نیز به همین صورت خواهد بود؟ آیا باید به دنبال سقوط بیت کوین باشیم؟ برای این‌که بدانیم آینده قرار است چگونه شکل بگیرد، نگاه کردن و آگاه بودن از گذشته ضروری است.

آیا بیت کوین محکوم به شکست است؟
حباب گل لاله در قرن ۱۷ میلادی از جمله حباب‌های بزرگ تاریخی است که طی آن ارزش گل لاله به ده‌ها برابر رسید

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ خلق شد، دقیقا پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸. اعجازی از جنس فناوری که هدف آن اجتناب از کل سیستم‌های بانکداری موجود بود. روشی برای به چالش کشیدن ارزهای فیات و قانون‌گذاری، متمرکزسازی و کنترل دولت‌ها. اما در اصل، خلق آن یک نقص بنیادی است، با یک ارزش تحمیل‌شده مصنوعی. چرا که عرضه بیت کوین برای همیشه ۲۱ میلیون واحد خواهد بود که خود نشان‌دهنده طرحی است که از هر گونه مفهوم اقتصادی عاری است.

یک اقتصاد به همان اندازه‌ای که تراکنش‌ها و فعالیت‌های مالی در آن صورت می‌گیرد به پول احتیاج دارد. بنابراین اگر تعداد زیادی از مردم بخواهند از طریق شبکه بیت کوین پرداخت‌های خود را انجام دهند، برای جبران و تطبیق داشتن با چنین تقاضایی، ارزش بیت کوین باید افزایش یابد و یا این‌که در سطوح بالا بماند.

اگر تراکنش‌های بیت کوین همچنان افزایش یابد اما از آن‌جایی که عرضه آن سقف از پیش تعیین‌شده‌ای دارد، ثابت بماند و تغییری نکند، آن‌گاه بازار این ارز از تورم منفی رنج خواهد برد. یعنی هر بیت کوین بیش از حد مورد ارزش‌گذاری مجدد قرار می‌گیرد و پس از آن قیمت کالاهای منصوب به این ارز دیجیتال کاهش می‌یابد که به هیچ وجه برای فعالیت‌های اقتصادی خوب نیست.

تمام پول‌ها نیاز دارند که یک شاخص پایدار از ارزش را برای تمام کالاهای موجود در بازار فراهم کنند. ارزهایی مانند دلار آمریکا در این امر بسیار خوب عمل می‌کنند، آن‌ها همچنین به عنوان پول رایج قانونی‌ای که توسط بانک‌های مرکزی و خزانه‌داری پشتیبانی می‌شوند شناخته می‌شوند.

بیت کوین به هیچ وجه از این منظر قادر به رقابت با ارزهای فیات تثبیت شده نیست، چرا که دارندگان آن ترجیح می‌دهند که آن را ذخیره و احتکار کنند به جای این‌که خرجش کنند و این اصلی‌ترین دلیل برای بالا رفتن قابل توجه قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ بود. متاسفانه تا زمانی که کالاها مستقیما به جای سایر ارزها با بیت کوین ارزش‌گذاری نشوند، بیت کوین هرگز قادر نخواهد بود که یک ارز باشد. و حتی برای پذیرفته شدن در میان سایر مردم به عنوان یک ارز رسمی، بیت کوین با موانع قانونی، نظارتی و فرهنگی بسیاری روبه‌رو است.

برخلاف تصور بسیاری از مردم از جمله کارشناسان امور مالی و تجاری، بیت کوین یک ارز نیست، بلکه چیزی نزدیک به یک کالاست. کالایی از نوع دیجیتال. به آن به چشم نسخه دیجیتالی طلا نگاه کنید. بیت کوین تمام خصوصیات یک کالا را داراست، زیرا کمیاب، قابل انتقال، امن و بادوام است اما دارای مشکلات جدی است.

این‌که مردم در حال حاضر از بیت کوین استفاده می‌کنند، به خاطر آن است که مفید و قوی به نظر می‌رسد، اما گاهی در رابطه با این ویژگی‌ها اغراق می‌شود. ارزش بیت کوین عمدتا توسط سفته‌بازان و دلالان و به دنبال جهشی آنی و سرخوشانه که توسط سرمایه‌گذاران آن صورت می‌گیرد، تعیین می‌شود. بازیکنان بزرگی که درگیر هیجان می‌شوند و با سرمایه‌گذاری ناگهانی و یا فروش به مقدار قابل توجه، باعث دستکاری بازار می‌شوند. تورم منفی مارپیچ بسیار بدی است و می‌تواند بیت کوین را به پایان خود نزدیک کند.

آیا بیت کوین محکوم به شکست است؟

کرت ایکن‌والد (Kurt Eichenwald) نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی در رابطه با بیت کوین می‌گوید:

بیت کوین یک سرمایه‌گذاری واقعی نیست، شبیه به شرط‌بندی در کازینو است. اگر قیمتش بالا رفت فریب نخورید. افرادی که از ادامه بازی ناامید می‌شوند، امیدوارند که قیمت دوباره افزایش یابد، اما روند افزایشی هرگز ادامه نمی‌یابد. این همان چیزی است که آن را «جهش گربه مرده» (Dead Cat Bounce) می‌نامند.

با این وجود دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد این تجربه مالی عمر زیادی نخواهد داشت و بر اساس گزارشی از مجله وال‌استریت (WSJ) که بر مبنای آن ۹۶% از اقتصاددانانی که از آن‌ها در رابطه با حباب بودن بیت کوین سوال شد پاسخ مثبت دادند، ما در واقع با یک حباب سوداگرانه دیگر مواجه هستیم.

همان‌طور که پیش از این هایمن مینسکی (Hyman Minsky)، اقتصاددان آمریکایی، اظهار داشت:

هر کسی می‌تواند پول خلق کند، مساله مهم پذیرش آن است.

زمانی که نوبت به ارز جدید می‌رسد، میزان پذیرفته‌شدن و قابل‌قبول بودن وابسته به توانایی صادرکننده در زمینه ایجاد اطمینان از پذیرش آن توسط مخاطبان گسترده‌تر است. این بدان معناست که هر چه قدرت صادرکننده برای این‌که ارز خود را مورد استفاده قرار دهد بیشتر باشد، آن ارز نیز قوی‌تر خواهد بود. به همین خاطر است که قوی‌ترین و پرکاربردترین ارز توسط قدرتمندترین کشور جهان از منظر اقتصادی فرهنگی صادر شده است: دلار آمریکا.

رونق بیت کوین پدیده بنیادینی را که چند سال اخیر تجربه کردیم مجسم می‌کند. یعنی عدم سازگاری ما با نوآوری‌های فناوری جدید. نگرانی‌های فرهنگی به ما این اجازه و امکان را نمی‌دهد که کاملا از نوآوری‌های که هر روزه ارائه می‌شود استفاده کنیم.  

همان‌طور که اریک تلر (Eric Teller)، مدیرعامل شرکت تحقیق و توسعه گوگل اکس (Google X)، می‌گوید:

فناوری با سرعتی بیشتر از همیشه در حال پیشرفت است و این در حالی است که سازگاری و پذیرش انسان‌ها تنها با شیبی کم و آرام افزایش یافته است.

علاقه‌مندان به بیت کوین و سرمایه‌گذاران از این پدیده آگاه هستند و از آن در برابر خیل عظیمی از ما استفاده می‌کنند. به همین دلیلی است که درک ارزهای دیجیتال برای برخی‌ها بسیار سخت و پیچیده است، و شاید بتوان گفت این فناوری برای زمان ما خیلی پیشرفته است.

با نگاهی به تاریخ می‌توان دریافت که پیش‌بینی حباب‌های اقتصادی بسیار دشوار است، اما به راحتی می‌توان ادعا کرد که بیت کوین تمام نشانه‌های یک حباب واقعی را داراست. اول از همه، رشد نجومی ۱,۵۰۰ درصدی آن در اواخر سال ۲۰۱۷ و پس از آن سقوط به محدوده ۳,۵۰۰ در سال ۲۰۱۸. این علائم ناآشنا و جدید نیستند و پیش‌تر در رویداد حباب‌های دیگر مشاهده شده‌اند.

جورج سوروس (George Soros)، سرمایه‌گذار و خیّر آمریکایی، در رابطه با حباب بازار بورس می‌نویسد:

حباب‌های بازار سهام از هیچ چیز به وجود نمی‌آیند. آن‌ها ریشه محکمی در واقعیت دارند، اما واقعیت توسط یک تصور غلط تحریف می‌شود.

حباب‌هایی مانند بیت کوین معمولا «هیجان زیاد» و «نوسانات زیاد» را به دنبال دارند. ترکیب بی‌نقص و کاملی که خبر از یک فاجعه اقتصادی قریب‌الوقوع می‌دهد. بازار نمی‌تواند همیشه بهینه و سودآور باشد، این بر خلاف نظام سرمایه‌داری و کاپیتالیسم است.

احساساتی که در جریان نوسانات بازار و ایجاد حباب نمایان می‌شوند.
احساساتی که در جریان نوسانات بازار و ایجاد حباب نمایان می‌شوند.

در برخی مواقع، شوق و هیجان متوقف خواهد شد و همان‌طور که در گذشته شاهدش بودیم وحشت جای آن را می‌گیرد. تنها کسانی که منطقی فکر می‌کنند سعی خواهند کرد تا سرمایه خود را بیرون بکشند و سودشان را به جیب بزنند. اما کسانی که گمان می‌کنند در مسیر آسان و بی‌دردسر خود برای میلیونر شدن بودند، متاسفانه جزو کسانی خواهند بود که از عواقب وحشتناک ترکیدن حباب رنج خواهند برد. به عبارتی باد آورده را باد می‌برد.

متاسفم، اما بیت کوین تمام مشخصات که برای یک حباب می‌توان برشمرد را داراست. درحال حاضر این ارز بسیار ناپایدار، غیرمنطقی، پرمخاطره، بی‌ثبات، پیچیده و بسیار به وجد آورنده است. ما تنها با حباب بزرگ دیگری مواجه هستیم که در آینده نزدیک ترکیدن آن ناگریز خواهد بود. فقط باید منتظر آن روز باشیم.

اشتراک
اطلاع از
guest
27 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
محمد
محمد
10 ماه پیش

بیایید ببینید کوش وعده ریزش !
یکسال گذشت و بیتکوین 60000 دلاره 🙂 🙂

فرهاد
فرهاد
2 سال پیش

بیت کوین متاسفانه عملا برای پولشویی استفاده میشه و دولتهای قانونمند و اقتصادهای حاکم بر دنیا اجازه رشد بیشتر رو نخواهند داد.
بنابراین برای جذاب ماندن توسط نهنگها و جلوگیری از نابودی کامل همیشه در نوسانات بزرگ به سر خواهد برد و فقط جای افراد متضرر بی خبر هر روز با دیگری عوض خواهد شد.
همون افرادی که در سال ۲۰۱۷ بیت کوین ۲۰۰۰۰ دلاری خریدن و با ضرر بزرگ از بازار رفتن بیرون همینجا دیسلایک میزدن!

محسن
محسن
2 سال پیش

سلام
خانم ابراهیمی مطلبی که انتخاب کردید و ترجمه اتون فوق العاده و عالیه. تو این کار نشون دادید که خیلی پیشرفت کردید.
در ضمن از شما و از سایت ارز دیجیتال که تمام ابعاد و جنبه های قابل بررسی اعم از مخالف و موافق، مثبت و منفی و تمام حالت های مختلف رو بدون ذره ای تعصب و جانبداری و با حفظ امانت داری کامل ارائه می کنید واقعا باید قدردانی کرد.
من بیت کوین دارم و معامله میکنم اما میدونم که باید از تمام حقایق و واقعیات حول بیت کوین و ارزهای دیجیتال و بازارهاشون مطلع و آگاه باشم تا ریسک و ضرر رو به حداقل برسونم.
تعصب و جانبداری که در محافل علمی به نام بایاس خونده میشه کار انسان های نادان و سبک مغزه. این جملات صرفا از من نیست بلکه بیشتر از سه قرنه که بزرگترین دانشمندان و مخترعان و مکتشفان و فیلسوفان جهان دارن این جملات رو فریاد میزنند.

سپاس خانم ابراهیمی

پیمان
پیمان
2 سال پیش

تکنولوژی اصلی بلاکچین هست که هر روز استفاده و کاربردش بیشتر میشه و هیچ حبابی هم نداره
بیت کوین داره روی این تکنولوژی عمل میکنه و داره به این تکنولوژی جون میده و زنده نگهشمیداره و به همه معرفیش میکنه

من به شخصه اعتقادم بر این هست که در اوایل بزرگنمایی شده برای بیتکوین ولی الان به جایگاه واقعیش رسیده بخصوص که اواخر سال 2019 کشور های زیادی راجب این موضوع بحث کردن من اعتقادم به این هست بیت کوین به عنوان یک طلای دیجیتال هست و واقعا نمیتونه برای خرید و فروش اجناس کاربرد داشته باشه برای
دوم اینکه خود من آینده خطرناک رو برای بیت کوین تنها در زمانی میبینیم که ارز هایی پر قدرت تر با حامی خیلی بزرگتر وارد عرصه بشن که جایگاه پادشاه ارز ها روجابه جا کنن و در تاریخ بارها و بارها بزرگترین امپراطوری ها از بین رفتن و باز هم اتفاق خواهد افتاد اما زمانش خیلی مهمه که فکر نکنم به این زودی ها اتفاق بیافته چون ارز هایی که کشور هایی مثل چین یا حتی فیسبوک میخوان ارائه بدن که حامیان قوی دارن فلسفشون با بیت کوین متفاوت هست و اونها شرایط خاص خودشون رو دارن

رامین رامین فر
رامین رامین فر
2 سال پیش

خانم ابراهیمی عزیز خواهشا سلیقه ای رفتار نکنید..احساس میکنم شما بدون مطالعه و آگاهی کافی فقط خواستی یه ترجمه از یک دیدگاه رو داشته باشید…خواهشا مطالبی رو بگذارید که مفید باشند نه اینکه بیایی بکوبی و پالس منفی بفرستی..!من از مدیریت این سایت تعجب میکنم که نباید اجازه بده سلیقه فکری یک نفر مخالف ارز دیجیتال ثبت بشه..خواهشا کمی دقت کنید…کاربردی محترم مطمئن باشید به هیچ عنوان بیت کوین پادشاه ارزدیجیتال از بین نمیره….

سلمان خان
سلمان خان
2 سال پیش

بیت کوین و ارزهای دیجیتال بزرگترین کلاهبرداری تاریخ هستند.مثل شرکت های هرمی چند نفر اون بالا سود رو میزنن به جیب و بقیه الفاتحه…

الان همه دیسلایک میزنن و یه عده هم با حرفهای ناجور جواب من رو میدن.اشکالی نداره.خالی کن خودتو دوست عزیز.باید هم عصبانی بشی.چون به امید سود کردن خرید کردی و نگه داشتی.امیدوارم همتون سود کنین، ولی بالاخره باید قبول کرد که کلاهبرداری دیر یا زود از بین میره

م. ف
م. ف
2 سال پیش

به عنوان کسی که تز کارشناسیش در مورد رمزنگاری و تز ارشدش در مورد شبکه های P2P (همتا به همتا) بوده که زیربنای اصلی تکنولوژی بلاک چین هست و مطالعات کافی هم در زمینه هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء داره، می تونم به طور قاطع بگم که تکنولوژی بلاک چین و بیت کوین، مهمترین مبحث تکنولوژی در سال های آینده هست و هرگز از بین نمیرن.
در مورد قیمت بیت کوین یا ارزهای دیجیتال نظر خاصی ندارم. بالا و پایین های زیادی در پیش رو خواهیم داشت. ولی بیت کوین و بالاخص بلاک چین از نظر گسترش کاربرد جای رشد بسیار زیادی دارند.

محسن
محسن
2 سال پیش
پاسخ  م. ف

با احترام به نظر شما
کسی که تا این حد قاطعانه صحبت میکنه باید به صحبت ها و دانشش شک کرد
ضمنا با عرض معذرت کارشناسیتون رو در رشته کامپیوتر یا الکترونیک یا زمینه های مرتبط در کدوم دانشگاه ایران یا جهان تموم کردید که از شما تز خواستن؟
من هم تو دانشگاه های ایران بودم و هم دانشگاه های غربی ولی هیچ جایی ندیدم که حتی در مقطع کارشناسی ارشد هم برای فارغ التحصیلی تز بخوان.
دوست عزیز شاید من اشتباه کنم اما چون سال ها درگیر این مسائل بودم خدمتتون میگم که تز در همه جا فقط مختص مقطع Phd( دکترا) هست. مقطع کارشناسی اکثر قریب به اتفاق رشته ها حتی پایان نامه هم ندارن و مقطع کارشناسی ارشد هم صرفا پایان نامه داره و نه تز. حالا شاید شما یه جایی تحصیل کردید که من بعد از این همه سال بودن تو دانشگاه، ندیده باشم. اصلا هم قصد جسارت خدمت شما ندارم فقط برام جالب بود گفتن این چیزها و کمی احساس کردم که حداقل به نظر میرسه شعور من نادیده گرفته شده. از طرفی اینقدر قاطعانه اظهار نظر کردید که خود توسعه دهندگان بزرگ بیت کوین و نهنگ ها هم اینطور قاطعانه اظهار نظر نکردن.

م. ف
م. ف
2 سال پیش
پاسخ  محسن

دوست عزیز
من کارشناسی مهندسی نرم افزار خوندم در دانشگاه شهید بهشتی تهران و کارشناسی ارشد آی تی هم از دانشگاه صنعتی شریف دارم.
همه جای ایران ، واحدی به نام پایان نامه در انتهای دوره های مهندسی در مقطع کارشناسی وجود داره و مقطع کارشناسی ارشد پژوهش محور هم صد در صد باید شما پایان نامه ارائه بدی و ازش دفاع کنی. و محض اطلاع سرکار کلمه پایان نامه معادل فارسی کلمه Thesis انگلیسی هست که در فارسی تز هم گفته میشه!
من موندم شما تو کدوم دانشگاه های ایران یا خارج بودید و چی خوندید که چنین چیزی انقدر واسه شما غریب بود؟ شما چه جوری تحصیل کردی که نمی دونی پایان نامه همون تز هست؟؟ یه لحظه مترجم گوگل رو باز کن و معنی کلمه Thesis رو سرچ کن.

روزی 5 دقیقه مطالعه
روزی 5 دقیقه مطالعه
2 سال پیش
پاسخ  م. ف

عالی
وقتی اسم بیت کوین میاد همه فقط قیمتش رو در نظر میگیرن که مثل موشک باید بره بالا!
در حالی که خیلی جاها دیدم کارشناسا این مدل بالا پایین شدن بیت رو برا سلامت شبکه بهتر در نظر میگیرن.
به غیر قیمت دقیقا بیت رو میشه از هزار جنبه ی دیگه بررسی کرد که در حال پیشرفته یا نه، که میشه گفت ازون هزار تا همه ش نگم ولی اکثرا شدید در حال رشدن!!!

hadi souri
hadi souri
2 سال پیش

انسان اگر چیزی رو درک نکنه سعی میکنه با حرف های دیگران و دروغ این چیز رو درک کنه اینا حرف های خودت نیستن بهم بگو خودت چی فکر میکنی در مورد بیت کوین
یه زمانی زئوس و یا خدای اتش و .. واقعی بود چون توی جهانی به این بزرگی انسان همیشه درحال یافتن دلیل برای چیز هایی هست که درک نمیکنه
کدوم شرکت هرمی 11 سال عمر میکنه
کدوم شرکت هرمی چارت تحلیل داره
تو کدوم کلاهبرداری یا شرکت هرمی که میفرمایید میتونید در اون تغییر ایجاد کنید
تو کدوم شرکت هرمی میان برای ساخت سخت افزار استخراج و .. شرکت تولید سخت افزار بزنن
قشنگ جلو چشمم هست که افراد مثل شما یا بیت کوین دارید و یا بعد از این دید بیت کوین 20000 دلار رد برای از دست ندادن فرصت سریع دار و ندارتون رو تبدیل میکنید به بیت کوین
حرف های شما هم بیشتر شبیه نفرت هست نه انتقاد بنظرم شما سال 2017 تو قیمت 20000 دلار خرید کردید
البته بعضی از این انتقاد ها به جا هست بیت کوین یه دونه ایراد داره اونم اینه که خیلی منطقی تر از اونی هست که شما درک کنید
ولی الان اینم بگم عامل اصلی این خبر های بد صرافی هایی هستن که متمرکز هستند بعد از اینکه بانک ها از بین برن قبل از اونها این صرافی ها از بین میرن . جای نگرانی نیست تعداد صرافی های غیر متمرکز داره به سرعت زیاد میشه و شما هم بعد از 10 سال بیا ببینم بیت کوین چیکار کرده برای یک تکنولوژی جدید 10 یا 20 سال چیزی نیست به یاد داشته باشید که کارت های بانکی گوشی موبایل و ایمیل و … اولش اینطوری بودند .
اگه به کلاهبرداری باشه که دلار امریکا و دیگر ارز های فیات کلاهبرداری تر از بیت کوین هستن
دلاری که دارن بدون پشتوانه چاپ میکنن ارزشش کم نمیشه بنظرت این کلاهبرداری هست یا اون بزودی ارز های فیات از بین خواهد رفت
بیت کوین که 11 ساله یک مقدار مشخص عرضه کل داره . دلار چی ریال چی اینا هم دارن ؟؟؟
برا همین تورم کل دنیا رو ورداشته داره میبره

بیت کوین هم اموال پدر شما که نیست بذار کسانی نگران از دست دادن سرمایشون باشن که پولشون در بیت کوین هست شما که ازش استفاده نمیکنید نظر ندید
لطفا اول تحقیق کنید بعد نظر بدید نه حرف های یکی دیگه رو تکرار کنید

روزی 5 دقیقه مطالعه
روزی 5 دقیقه مطالعه
2 سال پیش

شما ی سرمایه گذاری نام ببر که کلاهبرداری نباشه!
مشکل از ذهن امثال شماست که فکر میکنید سرمایه گذاری میتونه پاک باشه!!!
نمونه ش مثلا بورس خودمون، جوری توش کلاهبرداری میکنن که خوده کلاهبرداری پیشش کم میاره ولی مثل آب خوردن از بورس ایران میشه پول در آورد 😐

ادمین جان لطفا تایید کنید که ایشون احساس پروفسور بودن بهشون دست نده!

ممد
ممد
1 سال پیش

بلاخره یکی حرف حق رو زد بیت کوین جز ضرر و سیاه بختی برای طرفداراش نمیاره

علی فرد
علی فرد
2 سال پیش

با سلام و احترام – خدمت خانم ابراهیمی و سایت وزین ارز دیجیتال …. از روزهای آغازین این مباحث بوده و تا آخر هم خواهد بود چون با یک پدیده جدید و کالای دیجیتال غیر قابل درک و لمس مواجه هستیم. همانطور که اشاره کردید بیتکوین یک کالا هست و ارزش آن به دلار. هر کالایی در بازار اگر درخواستی داشته باشد پس قیمتی هم به نسبت عرضه و تقاضا خواهد داشت. شاید در مورد بیتکوین چون بازیگران بزرگ و ناشناس در آن فعال هستند جهت گیری بازار سرعت و نوسان بالایی دارد که باتوجه به ماهیت آن کاملا طبیعی هست. ولی سوال اینجاست که چرا این مقالات و نظرات درست قبل از هاوینگ ارائه میشوند دقیقا برمیگرده به قدرت اثر گذاری رسانه ای بر بازار . اینجاست که با هزینه بسیار کم دستاندرکاران مهم با همکاران نظریه پرداز دست در دست هم برای پایین آوردن قیمت، عملیات روانی را شروع کرده و اقدام به جمع آوری بازار میکنند تا در مرحله بعدی و اوج بازار و کمبود ارائه، سود کلان خود را درو کنند. به نظر من کمی صبر و دوری از هیجان برای فعالان این بازار امری است ضروری چون روند ده ساله بازار تصویری بسیار متفاوت و برعکس نسبت به این مقاله را ارائه میکند. با تشکر علی فرد

عباس
عباس
2 سال پیش

بیت کوین هیچوقت نمیمره چون بیشتر معاملات مخفی دنیا رو به راحتی انجام میده بیت کوین کل حصار هایی که دلار ساخته رو پاره کرد

مينايي
مينايي
2 سال پیش

تيتر نوشته سوالي بود اما انگار قصد نويسنده اعلام شكست بيت كوين هست.مطالب و نكات مفيدي در اظهارات ايشون بود استفاده كردم اما نويسنده كاملا سليقه اي قضاوت كرده.
انچه مسلمه بيت كوين انقدر قدرتمند شده كه انقدر راجع بهش تحليل ميشه و …

فامیل دور
فامیل دور
2 سال پیش

فک کنم شما بیش تر از چیزی که حاضر به از دست دادنش بودی سرمایه گذاری کردی و الان ناراحت شدی

آرمان
آرمان
2 سال پیش

بعد از ضرر بزرگی که سال ۲۰۱۷ به مردم وارد کردن یا بهتر بگم بعد از پول های باد آورده ای که همون سال به جیب زدن
تقریبا ۲ سالی هست که اراجیف و دروغهای اون سالها مثل طلای دیجیتال و بیت پول آینده و نجات دهنده ی مردم از سیستم بانک ها و دولت ها و… جدیدا رسانه هاشون سوییچ کردن رو مسئله ی ارزش مالی و سرمایه گذاریه بیت کوین و صرفا سودآوری فوق العاده طی سالهای آینده
مثل همین تارگت های بالایی که میدن
باید ببینیم این بار چقدر میتونن باعث رشد بیت بشن من خودم فعلا تو بازارم بلکه دوباره موفق بشن و باعث یه حباب دیگه بشن حالا الان میدونم که کجا از مارکت با سود بیام بیرون
گوگل و اپل و آمازون نیست که ارزش ذاتی داشته باشه بعد از سود باید از بیت خارج شد.

روزی 5 دقیقه مطالعه
روزی 5 دقیقه مطالعه
2 سال پیش
پاسخ  آرمان

منظورت از ارزش ذاتی همون حبابه دیگه!

سلمان
سلمان
2 سال پیش

این مقاله خیلی نا امید کننده و تناقض زیادی با مقاله های قبلی این سایت داره که یه دونه به میل میزه و یه دونه یه میخ.
آخر بیت کوین خوبه یا نه…!؟

CryptoDance
CryptoDance
2 سال پیش
پاسخ  سلمان

شما با عقل خودت به این قضیه نگاه کن، منابع اطلاعاتیتو گسترش بده تا با خبر مثبت یا منفی یه سایت ذوق زده یا افسرده نشی.

Freedom with Bitcoin
Freedom with Bitcoin
2 سال پیش

میدونم شما هم اخبار رو پوشش میدید ، ولی چقدر اخبار بد بیاد پوشش بدید چخبره آخه ، بیت کوین شکست نمیخوره چون همیشه کسانی خواهند بود که از آن استفاده کنن ، اخبار مزخرف زیادی الان در جریان هست و من میدونم که این اخبار اعمدا منتشر میشه ، میخوان قیمت رو احتمالا بعد یک دامپ تا ۵۶۰۰ دلار ، پامپ کنن ، پس حواستون به قیمت باشه MA ۲۰۰ هفتگی میتونه مثل ۷ سال قبل قیمت رو حمایت کنه که این MA ۲۰۰ هفتگی با ۵۰ MA ماهانه روی یک خط هستن پس شکستنش تقریبا غیر ممکن هست ( نمیگم که نمیتونه بشکنه ولی خیلی سخته ) قیمت ۵۰۰۰ دلار تا ۶۰۰۰ دلار حمایت خوبی هست حواستون باشه ، و قیمت MA 50 هفتگی رو شکسته به پایین پس قیمت میتونه تا MA200 هفتگی نزول کنه که ۵۵۰۰ دلار هست

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

مقاله رو طوری نوشتید که انگار خودتون گوینده اش هستید + اینکه خیلی اشکال ادبی داره
در ضمن , کاربرد اصلی بیتکوین , نگه داری یک ارزش یا انتقال ساده دارایی هست. نه سفته بازی و ترید

بزرگترین کلاه برداری تاریخ تتر هست نه بیتکوین. به زودی به همه ثابت میشه

حسن فیاض
حسن فیاض
2 سال پیش

مشهد اینترنت ایرانسل TD و همراه بین الملل قطع شد !

مصطفی
مصطفی
2 سال پیش

تو روحشون

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۶,۰۰۰,۰۰۰
off
۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA