آیا نات کوین ارز دیجیتال رایگان می‌دهد؟ بررسی دقیق‌تر بازی جنجالی تلگرام

آیا نات کوین ارز دیجیتال رایگان می‌دهد؟ بررسی دقیق‌تر بازی جنجالی تلگرام

کمتر از یک ماه فعالیت رسمی و بیش از ۱۵میلیون بازیکن!

این آمار مربوط به بازی نات کوین (Notcoin) است که طی روزهای گذشته در فضای ارزهای دیجیتال، تلگرام و به‌خصوص بین کاربران ایرانی این پیام‌رسان، سروصدا زیادی به پا کرده است. نات کوین رباتی تلگرامی است که با یک بازی‌وارسازی (Gamification) خلاقانه، موفق به جذب بازیکنان زیادی شده است و طبق توضیح تیم این پروژه، بیشترین سرعت رشد را در مقایسه با سایر بازی‌های فعلی تلگرامی دارد.

بیشتر بخوانید: نات کوین (Notcoin) چیست؟

اگر هنوز سراغ نات کوین نرفته‌اید، باید گفت یک بازی ساده است که در آن می‌تواند با کلیک روی یک سکه، توکن دریافت کنید. این توکن‌ها در حال حاضر بیرون از بازی ارزشی ندارند و قابل انتقال نیستند، اما می‌توان از آنها برای خرید برخی آیتم‌های درون بازی استفاده کرد.

معرفی این بازی به‌شکلی غیرمعمول، باعث شده است تا اطلاعات کمی از آن در دسترس باشد و همین موضوع دلیل اصلی شکل‌گیری سؤالات زیادی در ذهن کاربران نات کوین است. در واقع به نظر می‌رسد توسعه‌دهندگان نات کوین بیشتر از معرفی پروژه خود به‌عنوان یک نوآوری و فعالیت جدی، به‌دنبال درگیرکردن هرچه بیشتر ذهن کاربران هستند.

«احتمالاً چیز خاصی نیست» یا «Probably nothing»، شعاری که نات کوین را با آن می‌شناسند، یک عبارت کنایی نسبتاً رایج در فضای ارزهای دیجیتال است که از آن با هدف انتقال معنایی خلاف معنی ظاهری‌اش استفاده می‌شود. در واقع طرفداران یا توسعه‌دهندگان پروژه‌ها از این عبارت استفاده می‌کنند تا نشان دهند اتفاقاً برعکس، پتانسیل خوبی در یک ارز دیجیتال یا پروژه احساس می‌کنند و از این طریق، با درون‌مایه طنز، احساس فومو (FOMO – ترس از دست دادن فرصت‌ها) به گیرنده پیام منتقل می‌کنند.

با وجود حجم زیاد سؤالات مرتبط با نات کوین، دو پرسش مشخصاً بیشتر تکرار می‌شود و برای کاربران مهم‌تر از سایر موضوعات است؛ اینکه آیا نات کوین ارز دیجیتال رایگان به بازیکنان خود می‌دهد؟ و در این صورت قیمت نات کوین چقدر خواهد بود؟

برای پاسخ به این سؤالات لازم است ابتدا کمی اعتبار این پروژه، توسعه‌دهندگان و حامیان آن را بررسی کنیم و سپس سراغ شکل برگزاری ایردراپ احتمالی و عرضه توکن موردانتظار بازیکنان نات کوین برویم.

نات کوین پروژه معتبری است؟

نات کوین حمایت مستقیم تیم تلگرام و توسعه‌دهندگان فعال در بنیاد تون (TON) را دارد. دلیل اینکه کاربران نیز این‌قدر سریع به این بازی اعتماد کردند، همین است. برای نمونه، پاول دورف (Pavel Durov)، بنیان‌گذار تلگرام، در این بازی یک تیم یا اسکواد (Squad) تشکیل داده است. البته صرافی‌های بزرگی مثل بایننس، OKX،‌ بای بیت و کوکوین هم از طریق گروه‌ها و کانال‌های رسمی خود در تلگرام، در این بازی تیم تشکیل داده‌اند. استیو یون (Steve Yun)، رئیس بنیاد بلاکچین تون نیز مرتب در صفحه X (توییتر سابق)‌ خود درباره نات کوین پست منتشر می‌کند. انجمن‌های مختلف مربوط به تلگرام و تون کوین نیز از این بازی حمایت کرده و پیوسته درباره آن صحبت می‌کنند.

آیا نات کوین ارز دیجیتال رایگان می‌دهد؟ بررسی دقیق‌تر بازی جنجالی تلگرام
پست رئیس بنیاد بلاکچین تون درباره نات کوین (قبل از راه‌اندازی رسمی).

این حمایت گسترده، به‌نوعی با شکل فعالیت خود نات کوین در تناقض است. مثلاً نات کوین وب سایت رسمی یا وایت‌پیپر ندارد. نقشه راهی هم وجود ندارد که با نگاه‌کردن به آن بتوانید بگوید چه آینده‌ای در انتظار این بازی پرطرفدار است.

البته درمورد توسعه‌دهندگان نات کوین اطلاعاتی وجود دارد و در بخشی از خود بازی هم تأیید شده است که مجموعه اوپن بیلدرز (Open Builders) آن را راه‌اندازی کرده است که در توسعه، تأمین مالی و راه‌اندازی چند پروژه دیگر بر بستر بلاکچین تون نیز مشارکت داشته است. احتمالاً تاکوی ساشا (Takoy Sasha)، عضو مجموعه اوپن بیلدرز، از چهره‌های اصلی پشت نات کوین است. برخی منابع هم می‌گویند اعضای تیم توسعه VK Coin، پروژه مشابه و موفقی که سال ۲۰۱۹ توسط شبکه اجتماعی روسی VK راه‌اندازی شد، پشت این بازی هستند.

آیا نات کوین ارز دیجیتال رایگان می‌دهد؟ بررسی دقیق‌تر بازی جنجالی تلگرام
پروفایل تاکوی ساشا در X.

با این حال، آینده این بازی آن‌قدرها هم نامعلوم نیست. نات کوین تا امروز موفق به جلب نظر میلیون‌ها کاربر شده است که بخش بزرگی از آنها تجربه قبلی در تعامل با فضای ارزهای دیجیتال ندارند. این موضوع یک برگ برنده برای بنیاد تون و تلگرام است تا کاربران زیادی را به استفاده از کیف پول wallet@ یا ابزارهای مشابه ترغیب کند که آشنایی کاملی با ارزهای دیجیتال ندارند. بنابراین، با اینکه نات کوین نقشه راه ندارد، می‌تواند بخشی بسیار مهم و البته جدی در نقشه راه شبکه تون باشد.

ضمن اینکه همین حالا هم از پتانسیل‌های این بازی در تبلیغ سایر پروژه‌های مبتنی بر شبکه تون استفاده می‌شود. به این شکل که کاربران با انجام تسک‌هایی مشخص در بخش Earn بازی، مثل دنبال‌کردن کانال یک پروژه در بلاکچین تون، توکن‌های بیشتری دریافت می‌کنند. این کارکرد احتمالاً در آینده و با افزایش جمعیت بازیکنان، جدی‌تر خواهد شد.

در مجموع باید گفت نات کوین با اینکه هنوز ارز دیجیتالی راه‌اندازی نکرده است، ویژگی‌های یک پروژه بلاکچینی معتبر را دارد. در واقع، تفاوت کلیدی نات کوین با پروژه‌هایی از این دست، روشی است که برای معرفی و تبلیغ بازی خود انتخاب کرده است؛ شوخی‌کردن با همه چیز و درگیر نگه داشتن ذهن بازیکنان.

قرار است با نات کوین ثروتمند شویم؟

فعالیت صرافی‌های بزرگ در این بازی و اطلاعیه‌های غیررسمی تیم نات کوین این موضوع را تقریباً روشن کرده است که نات کوین در آینده در قالب یک ارز دیجیتال قابل‌معامله عرضه خواهد شد. حتی صفحه مربوط به قیمت نات کوین هم‌اکنون در بایننس، کوین مارکت کپ، کوین گیکو و سایر پلتفرم‌های معتبر ساخته شده است.

آیا نات کوین ارز دیجیتال رایگان می‌دهد؟ بررسی دقیق‌تر بازی جنجالی تلگرام
صفحه ساخته‌شده برای نمایش قیمت نات کوین در بایننس.

در یکی از این اطلاعیه‌های غیررسمی، تیم نات کوین در صفحه X خود نوشته است:

بسیاری از صرافی‌ها می‌خواهند اگر زمانی نات کوین مینت (روی بلاکچین عرضه) شد، آن را به فهرست معاملاتی خود اضافه کنند. شاید روزی بتوانند این کار را انجام دهند، اما فقط با نات کوین‌هایی که خودشان استخراج کرده باشند. پس گول نخورید، چون جاهایی که در آن مرحله بعدی را اعلام می‌کنیم، می‌شناسید.

آیا نات کوین ارز دیجیتال رایگان می‌دهد؟ بررسی دقیق‌تر بازی جنجالی تلگرام
پست تیم نات کوین درباره لیست‌شدن در صرافی‌ها.

بهتر است درمورد نات کوین رویاپردازی نکنید. روش آسان به دست آوردن این توکن درون بازی، یعنی احتمالاً پاداش بزرگی در انتظار دارندگان آن نخواهد بود و قیمت هر واحد نیز احتمالاً مثل سایر میم کوین‌ها با چند صفر بعد از اعشار شروع شود. بنابراین، قرار نیست با انجام بازی در نات کوین ثروتمند شوید، اما شاید در آینده پاداش دریافت کنید. این را هم در نظر داشته باشید که چه شوخی و چه جدی، قطعیتی درباره برنامه‌های توسعه‌دهندگان برای آینده نات کوین وجود ندارد.

درمورد زمان ایردراپ احتمالی و مقدار توکنی که هر شخص بسته به فعالیت خود دریافت خواهد کرد نیز نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی ارائه کرد، چون هنوز چیزی اعلام نشده و ممکن است خود توسعه‌دهندگان هم تصمیم نهایی را نگرفته باشند.

سخن پایانی

متأسفانه دیده شده است که برخی از کاربران اقدام به خرید و فروش حساب‌های فعال در این بازی می‌کنند. این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، چون در این صورت عملاً چیزی را خریده‌اید که قیمت مشخصی ندارد و معلوم هم نیست در آیند ارزشمند شود یا نه. در صورت تمایل، خودتان می‌توانید به‌آسانی و بدون هیچ هزینه‌ای در این بازی فعالیت کنید و به رقابت با سایر بازیکنان بپردازید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه