بیت کوین در مرز ۴۵هزار دلار؛ چرا این روند صعودی با همیشه فرق دارد؟

بیت کوین در مرز ۴۵هزار دلار؛ چرا این روند صعودی با همیشه فرق دارد؟

مطلبی که در ادامه می‌خوانید ترجمه یادداشتی از نیک بِیکِر، نویسنده وب‌سایت کوین دسک است.

چند روز بعد از رسیدن بیت کوین به اوج ۴۰٬۰۰۰ دلاری که از اوایل سال ۲۰۲۲ به این ور دیده نشده بود، قیمت به مرز ۴۵٬۰۰۰ دلار رسید. به دنبال این اتفاق، افراد بدبین به بازار اکنون ظاهراً در حال تغییر دیدگاه خود هستند.

حدود دو سال پیش بازار ارزهای دیجیتال در اوج خود بود. قیمت بیت کوین تقریباً به ۷۰٬۰۰۰ دلار رسیده بود که همه چیز رفته‌رفته، بد، بدتر و در نهایت به یک فاجعه تبدیل شد. پس از ماجرای رسوایی صرافی ارز دیجیتال FTX، قیمت تا کف ۱۵٬۰۰۰ دلاری هم پایین آمد.

احتمالاً آن روزها را به یاد می‌آورید!

از شروع سال ۲۰۲۳ اما، قیمت‌ها عمدتاً در حال بازیابی بوده است، هرچند این جهش‌ها به‌سختی به دست آمده‌اند و بعد از هر اوج‌گیری بازار با یک عقب‌نشینی مواجه شده است. اواسط اکتبر (مهر) قیمت حوالی ۲۷٬۰۰۰ دلار بود و کمی بعد بازار منفجر شد؛ حرکتی صعودی که مشخصاً به خاطر افزایش خوش‌بینی‌ها نسبت به تأیید اولین ETFهای نقدی بیت کوین در آمریکا و همین طور کاهش نرخ بهره بانکی در این کشور بود.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره ETF بیت کوین به زبان ساده

بیت کوین در مرز ۴۵هزار دلار؛ چرا این روند صعودی با همیشه فرق دارد؟
روند قیمت بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۳ (نمای یک‌روزه BTC/USDT).

یکی از دوستانم که اتفاقاً نسبت به ارزهای دیجیتال بدبین است، روز سه‌شنبه پیامی برایم ارسال کرد و گفت که قصد دارد بیت کوین بیشتری بخرد. یکی از همکارانم هم می‌گوید اخیراً از مردم درباره علاقه‌شان نسبت به ارزهای دیجیتال [بیشتر] می‌شنود. اما آیا این وضعیت ادامه‌دار خواهد بود؟ آیا ارزهای دیجیتال دوباره در مسیر حرکت به سمت تبدیل‌شدن به ماهیتی فراگیر حرکت می‌کنند؟

در طول دو دهه فعالیتم در زمینه پوشش رویدادهای مرتبط با بازارهای مالی، پدرم همواره از من درخواست پیش‌بینی بازار می‌کرد و اکنون باید با این جمله او را ناامید کنم که درمورد آینده ارزهای دیجیتال ایده‌ای ندارم. فقط می‌دانیم از آخرین باری که شرایط بازار ارزهای دیجیتال تا این اندازه درخشان بود، دو سالی می‌گذرد. یعنی دوران قبل از فروپاشی مجموعه‌های سلسیوس (Celsius)، وویجر (Voyager)، تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital)، FTX، جنسیس (Genesis) و…

احتمالاً در حال حاضر احساس فومو (FOMO – ترس از دست دادن فرصت‌ها) با دوز مشخصی از یولو (YOLO – تو فقط یک بار زندگی می‌کنی) آمیخته شده و به بازار بازگشته است.

وال استریت وارد می‌شود

درک اینکه چرا همه ناگهان این‌قدر به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شدند، زیاد سخت نیست. این یک اتفاق بزرگ است که غول‌های وال استریت از جمله شرکت‌های بلک‌راک (BlackRock)، فیدلیتی (Fidelity) و فرانکلین تمپلتون (Franklin Templeton) در تلاش برای عرضه ETFهای نقدی بیت کوین در ایالات متحده هستند.

اگر قانون‌گذاران آمریکایی این ETFها را تأیید کنند، هرکسی با یک حساب ساده در یک کارگزاری معمولی می‌تواند سهام این صندوق‌های حاوی بیت کوین را خریداری کند و خوشبختانه تمام نشانه‌ها هم حاکی از تأیید این محصولات مالی در آینده نزدیک است. برای یک آمریکایی معمولی، خرید از یک کارگزاری سهام ساده‌تر و احتمالاً به‌نوعی واقعی‌تر از ساخت حساب در صرافی ارز دیجیتال کوین بیس یا سر‌در‌آوردن از روش کار صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و کیف پول‌هایی مثل متامسک است.

بنابراین به نظر می‌رسد تیم‌های بزرگ فروش و بازاریابی بلک‌راک، فیدلیتی و فرانکلین تمپلتون آماده پشتیبانی از ETFهای بیت کوین هستند. احمقانه نیست که فکر کنیم این اتفاق پول زیادی به بازار ارزهای دیجیتال وارد می‌کند، اما اینکه نتیجه آن یک جریان صعودی پایدار می‌شود یا نه، جای بحث دارد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
sara kn
sara kn
2 ماه و 23 روز قبل

نظر شما چیه؟ فرصت خرید حوالی 30K بهمون میده؟