مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارز دیجیتال؛ جملاتی که دنیای کریپتو را تکان داد

مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارز دیجیتال؛ جملاتی که دنیای کریپتو را تکان داد

شبکه اجتماعی توییتر که حالا دیگر با نام موردعلاقه ایلان ماسک، یعنی «X» شناخته می‌شود، از ابتدا جایگاه ویژه‌ای در فضای ارزهای دیجیتال و بین علاقه‌مندان این فناوری داشت. همچنان گفت‌وگوهای سازنده زیادی در این فضا شکل می‌گیرد و بسیاری از اخبار و رویدادهای این حوزه برای اولین بار در توییتر منتشر می‌شود.

با توجه به این جایگاه ویژه، تاریخ ارزهای دیجیتال تا حد قابل‌توجهی با توییتر و کاربران آن گره خورده است. در این مطلب نیز ۱۰ مورد از مهم‌ترین و شاید تأثیرگذارترین توییت‌های تاریخ ارز دیجیتال را به ترتیب تاریخی مرور کرده‌ایم؛ توییت‌هایی که توسط اشخاص مطرح در این صنعت نوشته شده‌اند و هرکدام ماجرای ویژه خود را دارند.

۱. هال فینی: Running bitcoin

مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارزهای دیجیتال؛ جملاتی کوتاه که دنیای کریپتو را تکان داد

هال فینی (Hal Finney) فقید، دانشمند علوم کامپیوتر و یکی از اولین پذیرندگان بیت کوین بود. او در سال ۲۰۰۸ مستقیماً پیام دعوت ساتوشی ناکاموتو،‌ خالق ناشناس بیت کوین را دریافت کرد. فینی دومین کسی است که بعد از ناکاموتو از نرم‌افزار بیت کوین استفاده کرد. او همینطور کسی بود که اولین تراکنش تاریخ بیت کوین (۱۰ واحد بیت کوین) را از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرد. حتی برخی از کارشناسان حوزه بیت کوین معتقدند او می‌تواند خود ساتوشی باشد، چراکه ویژگی‌های مشابهی در او دیده شده است.

او که در مسیر توسعه بیت کوین پیش‌تاز بسیاری از فعالیت‌ها بوده، قدیمی‌ترین توییت مرتبط با بیت کوین را نیز در سال ۲۰۰۹ میلادی نوشته است. توییت مشهور فینی عبارت ساده «Running bitcoin»، به معنی «راه‌اندازی بیت کوین» است که نشان می‌دهد او در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۰۹ با شبکه بیت کوین تعامل داشته است.

همچنین بخوانید: چه کسی می‌تواند سازنده مرموز و ناشناس بیت کوین باشد؟

۲. مایکل سیلور: شروع بیت کوین خریدن‌های مایکرواستراتژی

مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارزهای دیجیتال؛ جملاتی کوتاه که دنیای کریپتو را تکان داد

مایکل سیلور (Michael Saylor)، مدیرعامل سابق و هم‌بنیان‌گذار شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy) است که در زمینه ارائه خدمات مربوط به هوش تجاری فعالیت می‌کند. نام سیلور و مایکرواستراتژی از زمانی در فضای ارزهای دیجیتال سر زبان‌ها افتاد که این شرکت شروع به خرید مقادیر زیادی بیت کوین برای بزرگترکردن خزانه خود کرد.

سرمایه‌گذاری‌های مایکرواستراتژی در تاریخ ۱۱ اوت ۲۰۲۱ با خریدی ۲۵۰میلیون دلاری کلید خورد و سیلور نیز به‌عنوان مدیرعامل وقت شرکت، این مسئله را در صفحه توییتر خود اعلام کرد که «مایکرواستراتژی از این پس بیت کوین را به‌عنوان دارایی ذخیره اصلی خزانه خود می‌پذیرد». سیلور در آن زمان هنوز به چهره‌ای مطرح میان حامیان بیت کوین تبدیل نشده بود و به همین دلیل این توییت نیز چندان مورد توجه قرار نگرفت.

امروز اما این شرکت جزو بزرگترین سرمایه‌گذاران سازمانی بیت کوین محسوب می‌شود و در حال حاضر ۱۷۴٬۵۳۰ واحد بیت کوین در اختیار دارد که با قیمت ۴۱٬۵۰۰ دلاری امروز معادل ۷.۲میلیارد دلار ارزش دارد. مایکرواستراتژی این مقدار بیت کوین را با متوسط قیمت ۳۰٬۲۵۲ دلار خریداری کرده است و این یعنی سرمایه‌گذاری این مجموعه برایشان حدود ۲میلیارد دلار بازدهی داشته است.

۳. ایلان ماسک: از حالا می‌توانید با پرداخت بیت کوین تسلا بخرید

مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارزهای دیجیتال؛ جملاتی کوتاه که دنیای کریپتو را تکان داد

اوایل فوریه سال ۲۰۲۱، تسلا، شرکت تحت‌مدیریت ایلان ماسک، رسماً اعلام کرد که معادل ۱.۵میلیارد دلار بیت کوین خریده است و تحت‌تأثیر این خبر قیمت بیت کوین فقط در یک روز حدود ۲۰درصد رشد کرد. این شرکت به‌طور هم‌زمان اعلام کرد که در آینده نزدیک برای فروش محصولات خود در آمریکا و به‌صورت محدود بیت کوین می‌پذیرد.

ماه بعد، در ۲۴ مارس ۲۰۲۱، ایلان ماسک با انتشار متنی در توییتر خود اعلام کرد که تسلا فروش خودروهای خود در ازای بیت کوین را در ایالات متحده آغاز کرده است. او حتی در ادامه توییت خود گفته بود تسلا بیت کوین‌های دریافتی خود را به ارزهای فیات تبدیل نمی‌کند و این بخش از دارایی‌های خود را به شکل بیت کوین حفظ خواهد کرد؛ هرچند که در کمتر از دو ماه از تصمیم خود برای پذیرش بیت کوین توسط تسلا منصرف شد.

۴. باز هم ایلان ماسک: توقف پذیرش بیت کوین توسط تسلا!

مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارزهای دیجیتال؛ جملاتی کوتاه که دنیای کریپتو را تکان داد

پذیرش بیت کوین توسط تسلا مجموعاً دو ماه طول نکشید و روز ۱۳ مه ۲۰۲۱ ماسک با انتشار پیامی در توییتر خود اعلام کرد به‌دلیل نگرانی‌هایی که نسبت به استفاده از سوخت‌های فسیلی در استخراج و پردازش تراکنش‌های شبکه بیت کوین دارد، تسلا پذیرش این ارز دیجیتال را متوقف کرده است.

در تصویر ضمیمه این توییت نوشته شده بود:

تسلا امکان خرید خودروهای خود با بیت کوین را تعلیق کرده است. ما نگران رشد سریع استفاده از سوخت‌های فسیلی، خصوصاً زغال‌سنگ، برای استخراج و پردازش تراکنش‌های بیت کوین هستیم که بیشترین تأثیر مخرب را در مقایسه با سایر سوخت‌ها دارند. ارزهای دیجیتال از بسیاری جهات ایده خوبی هستند و معتقدیم آینده روشنی در انتظار این حوزه است، اما این مسئله نباید هزینه زیادی برای محیط‌زیست داشته باشد. تسلا قرار نیست بیت کوین‌های خود را بفروشد و قصد داریم پس از حرکت بیشتر فرایند استخراج بیت کوین به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، [مجدداً] از آن در مبادلات خود استفاده کنیم. ارزهای دیجیتالی را هم که معادل کمتر از یک درصد بیت کوین برای تراکنش‌ها انرژی مصرف می‌کنند، زیر نظر خواهیم داشت.

انتشار این خبر کافی بود تا بیت کوین در یک شبانه‌روز بیش از ۱۲درصد از ارزش خود را از دست بدهد. پس از این اتفاق، حمایت‌های ماسک از بیت کوین رفته‌رفته کم‌رنگ شد. تسلا هم که قرار نبود بیت کوین‌های خود را بفروشد، ۴٬۳۲۰ واحد از حدود ۴۳٬۰۰۰ بیت کوین خود را در سه‌ماهه اول ۲۰۲۱ و ۷۵درصد باقی‌مانده را در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ به پول نقد تبدیل کرد. این شرکت اکنون ۹٬۷۲۰ بیت کوین در اختیار دارد و طی این مدت خرید یا فروش جدیدی ثبت نکرده است. می‌توان گفت پذیرش دوباره بیت کوین توسط تسلا نیز عملاً منتفی شده است.

۵. نجیب ابوکیله: پذیرش بیت کوین به‌عنوان ارز قانونی در السالوادور

مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارزهای دیجیتال؛ جملاتی کوتاه که دنیای کریپتو را تکان داد

روز ۹ ژوئن ۲۰۲۱، مجلس السالوادور لاحیه تبدیل بیت کوین در این کشور به یک ارز قانونی را تصویب کرد. این اولین بار در تاریخ بود که یک کشور بیت کوین را به‌عنوان یک ارز رسمی و قانونی می‌پذیرد. نجیب ابوکیله، رئیس‌جمهور السالوادور نیز ساعاتی قبل از تصویب این قانون، خبر ارسال لایحه بیت کوین به مجلس این کشور را از طریق توییتر خود اعلام کرد.

او در این توییت به زبان اسپانیایی نوشته بود «قانون بیت کوین را به مجلس ارسال کردم». در روز تصویب قانون بیت کوین در السالوادور، قیمت این ارز دیجیتال رشدی ۱۲درصدی را تجربه کرد و از حوالی ۳۳٬۳۸۰ دلار به ۳۷٬۳۸۰ دلار در پایان روز رسید. با وجود انتقادهای مکرر نهادهای بین‌المللی، برخی کارشناسان اقتصادی و حتی چهره‌های فعال در فضای ارزهای دیجیتال، از جمله ویتالیک بوترین، ابوکیله همچنان از ایده پذیرش بیت کوین در کشورش حمایت می‌کند؛ هرچند که در حال حاضر مثل گذشته به فعالیت‌های مرتبط با بیت کوین در السالوادور، از سوی جامعه ارزهای دیجیتال اهمیت داده نمی‌شود.

۶. دو کوان: برنامه بازیابی ارزش UST که به جایی نرسید

مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارزهای دیجیتال؛ جملاتی کوتاه که دنیای کریپتو را تکان داد

شکسته‌شدن پیوند قیمتی بین UST و دلار و همین طور سقوط شبکه تِرا، بین ۷ تا ۱۲ مه ۲۰۲۲ اتفاق افتاد. اواسط این بحران و در ۱۰ مه، دو کوان، بنیان‌گذار این شبکه که زیر فشار شدید رسانه‌ای قرار گرفته بود، وعده یک «برنامه بازیابی ویژه UST» را به دنبال‌کنندگان خود در توییتر داد. در ادامه اما، چیزی که کاربران از صحبت‌های کوان انتظار داشتند اتفاق نیفتاد و ارزش UST با شدت بیشتری سقوط کرد.

در حال حاضر شبکه قدیمی و جدید تِرا و همین‌طور پروتکل‌های وابسته به آن عملاً پروژه‌هایی مرده در نظر گرفته می‌شوند و جایگاه خود را در بازار به‌طور کامل از دست داده‌اند. دو کوان نیز دوران حبس خود را در مونته‌نگرو سپری می‌کند و قرار است جهت رسیدگی به پرونده‌اش، در آینده نزدیک به ایالات متحده آمریکا یا کره جنوبی مسترد شود.

۷. سم بنکمن فرید: متأسفم، گند زدم!

مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارز دیجیتال؛ جملاتی که دنیای کریپتو را تکان داد

پس از افشای وضعیت بحرانی صرافی ارز دیجیتال FTX در رسانه‌ها که نشان می‌داد این پلتفرم به اندازه سپرده مشتریان خود موجودی ندارد و نمی‌تواند تمام طلب کاربرانش را پوشش دهد، سم بنکمن فرید، مدیرعامل وقت که اکنون در زندان به سر می‌برد، در توییتر مسئولیت شرایط بحرانی این پلتفرم را بر عهده گرفت و اقرار کرد که مرتکب اشتباه شده است.

او سه روز قبل از انتشار این توییت، گفته بود وضعیت FTX و همین طور دارایی کاربران این صرافی خوب است. یک روز بعد از این توییت جنجالی نیز سم بنکمن فرید از سمت خود به‌عنوان مدیرعامل کناره‌گیری کرد و FTX و همین طور آلامدا (Alameda)، شرکته وابسته به آن، اعلام ورشکستگی کردند.

همچنین بخوانید: سم بنکمن فرید و سرنوشت بزرگترین رسوایی تاریخ ارزهای دیجیتال

۸. ویتالیک بوترین: اجرای موفقیت‌آمیز مرج اتریوم

مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارز دیجیتال؛ جملاتی که دنیای کریپتو را تکان داد

دقایقی پس از اجرای موفقیت‌آمیز به‌روزرسانی تاریخی مرج اتریوم که سازوکار اجماع در این بلاکچین را از مدل پرمصرف اثبات کار به اثبات سهام تغییر داد، ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار اتریوم و رهبر اصلی این پروژه، با انتشار توییتی انجام موفقیت‌آمیز به‌روزرسانی مرج را به کاربران تبریک گفت.

بوترین در توییت خود نوشته بود:

مرج بر همه مبارک. اکنون لحظه‌ای بزرگ برای اکوسیستم اتریوم است. تمام کسانی که به اجرای مرج کمک کردند، باید امروز به خود افتخار کنند.

۹. آربیتروم: تأیید موردانتظارترین ایردراپ ارزهای دیجیتال

مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارز دیجیتال؛ جملاتی که دنیای کریپتو را تکان داد

صفحه رسمی آربیتروم در توییتر، روز ۱۶ مارس ۲۰۲۳ انجام ایردراپ توکن ARB را با انتشار یک ویدئو تأیید کرد. ایردراپ آربیتروم که بسیاری از کاربران فضای ارزهای دیجیتال (خصوصاً شکارچی‌های ایردراپ) انتظار آن را می‌کشیدند، به‌شکلی ویژه موردتوجه قرار گرفت و همچنان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ایردراپ‌های تاریخ این صنعت از آن یاد می‌شود. ایده‌های تبلیغاتی تیم آربیتروم در معرفی پروژه خود و همین طور رونمایی از این ایردراپ نیز همچنان جزو نمونه‌های موفق صنعت ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید.

۱۰. چانگ‌پنگ ژائو: خداحافظی با بایننس

مهم‌ترین توییت‌های تاریخ ارز دیجیتال؛ جملاتی که دنیای کریپتو را تکان داد

شب ۲۱ نوامبر، خبری شوکه‌کننده در فضای ارزهای دیجیتال منتشر شد؛ چانگ‌پنگ ژائو، مدیرعامل بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان استعفا داده و بایننس نیز با پرداخت جریمه سنگین ۴.۳میلیارد دلاری به آژانس‌های آمریکایی موافقیت کرد.

این خبر کمی بعد از طرف ژائو تأیید شد و او با انتشار پیام زیر در توییتر، شخصاً جدایی‌اش از بایننس را اعلام کرد:

امروز از سمت خود به‌عنوان مدیرعامل بایننس کناره‌گیری کردم. مسلماً این تصمیم از نظر احساسی برایم آسان نبود. اما می‌دانم که دارم کار درست را انجام می‌دهم. من اشتباهاتی کرده‌ام و باید مسئولیت آنها را بر عهده بگیرم. این بهترین تصمیم برای جامعه ما، برای بایننس و برای شخص خودم است.

او همچنین در این توییت ریچارد تِنگ، عضو قدیمی بایننس و رئیس بخش بازارهای منطقه‌ای این صرافی را به عنوان جانشین خود معرفی کرد.

ژائو توییت استعفای خود را با این پیام به پایان رسانده است:

این را با افتخار می‌گویم که در قطع‌نامه‌های ما با آژانس‌های آمریکایی، آنها هرگز نگفته‌اند که بایننس وجوهی از کاربران خود سرقت کرده یا اینکه بازار را دستکاری کرده است. جای سرمایه‌ها [کاربران] امن است (!Funds are SAFU).

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه