یادداشت: بحران ورشکستگی بانک‌های ایالات متحده به ضرر ارز‌های دیجیتال خواهد بود

یادداشت: بحران ورشکستگی بانک‌های ایالات متحده به ضرر ارز‌های دیجیتال خواهد بود

اغلب افراد تصور می‌کنند ورشکستگی بانک‌ها، حاصل مجموعه پیچیده‌ای از رویدادها هستند. با این حال، سقوط بانک سیلیکون‌ولی و سیلورگیت را می‌توان در دو عامل مهم جست‌وجو کرد: تنوع محدود در سپرده‌گذاران و سرمایه‌گذاری بیش از حد در دارایی‌هایی با سررسید بلندمدت مانند اوراق قرضه دولتی ایالات متحده.

سقوط بانک‌ها و ورشکستگی کسب‌وکارهای ارز دیجیتال در ایالات متحده

به گزارش فایننس مگنیتس، افزایش نرخ بهره باعث کاهش ارزش اوراقی شد که این بانک سیلیکون‌ولی در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده بودند. هم‌زمان، با کاهش حجم سرمایه ورودی به بخش فناوری پس از همه‌گیری کووید ۱۹، مشتریان بانک سیلیکون‌ولی برای تأمین مالی خود شروع به برداشت پول نقد کردند. 

فروش اوراق قرضه به قیمتی بسیار کمتر از آنچه برای آن‌ها پرداخت شده بود، بسیاری از سپرده‌گذاران را نگران کرد و هنگامی که برداشت‌ها سرعت گرفت، آن‌ها دریافتند که سقوط بانک نزدیک است. همان طور که فروپاشی صرافی FTX در ماه نوامبر (آبان) باعث وحشت سپرده‌گذاران و ورشکستگی بانک سیلورگیت شد.

کشف دلایل سقوط سیگنچر بانک کمی دشوارتر است و بحث‌ها تا جایی پیش رفته است که ارزهای دیجیتال موجب شکاف در جامعه بانکداری سنتی شده‌اند. 

در یک سوی این ماجرا، بارنی فرانک (Barney Frank)، رئیس پیشین کمیته خدمات مالی مجلس آمریکا و یکی از حامیان اصلی قانون داد-فرانک قرار دارد که قرار بود از ایجاد بحران‌های مالی جلوگیری کند.

فرانک که خود عضو هیئت‌مدیره سیگنچر بنک است به در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی گفت:

این بانک به این دلیل تعطیل شد که نهادهای نظارتی می‌خواستند پیام جدی علیه صنعت ارزهای دیجیتال بفرستند کنند و ما در این اقدام فدا شدیم؛ زیرا بر اساس قوانین، ورشکسته نبودیم.

دپارتمان خدمات مالی نیویورک به سرعت این موضوع را تکذیب و اعلام کرد که تصمیمش برای بستن سیگنچر بنک هیچ ربطی به ارزهای دیجیتال ندارد و بیشتر ناشی از یک بحران بزرگ در اعتماد به رهبری این بانک و نگرانی درمورد توانایی آن برای اداره کسب‌و‌کار به شیوه‌ای سالم و مطمئن بوده است.

کدام بانک ممکن است سقوط کند؟

گمانه‌زنی‌های زیادی دراین‌باره وجود دارد که کدام بانک ممکن است در آینده سقوط کند. فرست ریپابلیک بنک (First Republic Bank) از سال گذشته شروع به کاهش میزان سرمایه‌گذاری خود در ارزهای دیجیتال کرد، اما همچنان گرفتار نگرش منفی سپرده‌گذاران است. این بانک، هفته گذشته ایمیلی به مشتریان خود ارسال کرد و به آن‌ها اطمینان داد که ارزش سرمایه آن به‌طور قابل‌توجهی از حداقل میزان تعیین‌شده توسط نهادهای نظارتی بیشتر است و  همچنین بیش از  ۶۰میلیارد دلار اعتبار برای وام‌گرفتن دارد.

سقوط بانک سیلیکون‌ولی، سیلورگیت و سیگنچر بنک، توجهات را به کراس ریور بنک (Cross River Bank) جلب کرد؛ همکار ناشر استیبل کوین یو‌اس‌دی‌سی، شرکت سیرکل در فرایند تسویه‌حساب خودکار.

ژیلز گید (Gilles Gade)، بنیان‌گذار، مدیرعامل و رئیس این بانک، در مصاحبه‌ای با تک‌کرانچ در سال گذشته گفت که ارز دیجیتال در محور استراتژی بلندمدت آن‌ها قرار دارد. او خاطرنشان کرد که کراس ریور بنک می‌خواهد محصولات و خدمات بیشتری در این حوزه رائه کند و به سمت یک استراتژی مبتنی بر ارز دیجیتال پیش برود.

البته، ممکن است دیدگاه گید در مورد اینکه بانک می‌خواهد در مسیر بازار ارزهای دیجیتال حرکت کند برای مشتریان کنونی و بالقوه آن دلگرم‌کننده باشد.

با این حال، دو تحلیلگر برجسته ارزهای دیجیتال، دیوید جرارد (David Gerard) و امی کاستور (Amy Castor) خاطرنشان کردند که با بسته‌شدن بانک سیلورگیت و سیگنچر بنک، عملاً ارزهای دیجیتال به‌شکل مؤثری از سیستم بانکی ایالات حذف شده‌اند.

این دو تحلیلگر مداخلات شرکت بیمه سپرده فدرال را هشداری به دیگر بانک‌ها در ایالات متحده می‌دانند تا دفاتر مالی خود را اصلاح کرده کنند و به مشتریان بد خدمات ندهند. آنها نوشتند:

شرکت‌های ارز دیجیتال یکی از این مشتریان هستنند. این شرکت‌های را قبلاً با پول‌شویی و جرم و جنایت مرتبط می‌کردند و اکنون به میلیاردها دلار پولی ربط می‌دهند که روزانه وارد بانک‌ها و از آن‌ها خارج می‌شوند. برای هر بانکی، ارائه خدمات به این نوع مشتری خطرناک است.

این تحلیلگران افزودند:

این یک خبری ترسناک برای صنعت ارزهای دیجیتال است. از‌دست‌دادن ارتباط با سیستم بانکی بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای یک شرکت ارزهای دیجیتال بیفتد. مگر اینکه این صنعت بتواند مسیر پرداختی قابل‌اعتماد برای دلار آمریکا را پیدا کند که موردپذیرش نهادهای نظارتی قرار گیرد. ارزهای دیجیتال در ایالات متحده به‌عنوان یک محصول مالی از بین رفته است.

دیوید جرارد خاطرنشان می‌کند:

اینکه ارزهای دیجیتال غیرقابل سانسور و توقف‌ناپذیراند و نیازی به بانک‌ها ندارند خوب است. اما، بعد از آن باید چه کنیم؟

بازارها از تکرار بحران مالی سال ۲۰۰۸ می‌ترسند

سقوط بانک سیلیکو‌ن‌ولی بزرگترین ورشکستگی در ایالات متحده از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ بوده است، البته با حوزه فعالیتی متفاوت نسبت به آن دوره. کمیته بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ نیز درباره سیستم مالی جهانی خاطرنشان کرد که در پی بحران بازارها، مدیران بر افزایش سرمایه به‌عنوان عامل تعیین‌کننده‌‌ ظرفیت بانک‌ها در مقابله با شوک‌های نامطلوب تأکید داشتند.

اکنون، بانک‌ها به سرمایه‌ای حدود ۱۰ برابر بیشتر از سال ۲۰۰۷ نیاز دارند و میزان بدهی آن‌ها نیز کنترل شده است. بانک‌ها باید از یک نسبت بدهی تبعیت کنند که مشخص می‌کند چه میزان سرمایه باید در برابر دارایی‌های خود نگهداری کنند. همچنین، قوانین جدید شامل الزامات سخت‌گیرانه‌تری برای نظارت بر نقدینگی بانک‌ها است.

یکی از مهم‌ترین نتایج بحرانی که ۱۵ سال پیش بخش بانکی را فرا گرفت، ایجاد چارچوب بازل ۳ بود که هدف اصلی آن کاهش تنوع سرمایه‌گذاری بیش از حد در دارایی‌ها پرریسک است. این چارچوب در ماه ژانویه (دی) اجرایی شد و طی ۵ سال آینده به اجرا خواهد رسید.

با این حال، جان کوکرین (John Cochrane)، یکی از اعضای ارشد اندیشکده سیاست‌گذاری هوور در دانشگاه استنفورد بر این باور است که ساختار کلی سیستم مالی کنونی با این فرض که نهادهای نظارتی خطرات را شناسایی کرده به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا بدهی زیادی داشته باشند. او در آخرین یادداشت خود می‌نویسد:

ناامیدکننده است که چنین افراد خوبی در سیستمی کار می‌کنند،‌ اما نمی‌تواند چیزی به این سادگی را تشخیص دهد. به هر حال، یک سبد سرمایه‌گذاری متشکل از اوراق بلندمدت خزانه امن‌ترین حالت ممکن را دارد، مگر اینکه بانک از واریز پول نقد تأمین مالی شود. چرا نهادهای نظارتی ما به‌دنبال امن‌ترین دارایی‌های روی زمین هستند و باز هم شکست می‌خورند؟ اکنون، زمان شروع دوباره است.

گزارش‌های زیادی نشان می‌دهند که فدرال رزرو در حال بررسی دقیق‌تر فرآیند نظارت بر بانک‌های متوسط با احتمال انجام اقداماتی افزایش حداقل سرمایه و نقدینگی موردنیاز و آزمون‌های عملکرد سالانه دقیق‌تر است.

فشار نهادهای نظارتی بر شرکت‌های ارز دیجیتال

البته که هیچ مقرراتی نمی‌تواند مانع از ورشکستگی یک بانک شود و تمرکز بحران‌های اخیر در ایالات متحده، احتمال جابجایی کسب‌وکارهای ارز دیجیتال مستقر در این کشور را به حوزه‌های قضایی افزایش می‌دهد که تمایل بیشتری به این دسته از دارایی‌ها دارند.

برای مثال، اتحادیه اروپا قرار است در ماه آینده در مورد مقررات بازارهای دارایی‌های رمزنگاری‌شده (MiCA) رأی‌گیری کند و بریتانیا در حال رایزنی درباره پیشنهاداتی برای قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال است. تعدادی از حوزه‌های قضایی در سراسر خاورمیانه و آسیا تمایل خود را برای جذب کسب‌و‌کار ارزهای دیجیتال نشان داده‌اند.

جاش اولزویچ (Josh Olszewicz)، رئیس بخش تحقیقات در شرکت مدیریت دارایی دیجیتال والکری این هفته به کوین تلگراف گفت که افزایش نظارت بر کسب‌وکارها و صرافی‌های ارز دیجیتال، احتمالاً‌ بانک‌های سنتی بزرگ‌تر را نسبت به برقراری روابط با آن‌هایی علاقه‌مند می‌کند که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند.

اما در حال حاضر، کسب‌وکارهای ارز دیجیتال به این دلیل ایالات متحده را ترک می‌کنند که باورند دارند بر دارایی‌های خود کنترلی ندارند.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

17 دیدگاه
WhiteShadow
WhiteShadow
5 روز قبل

دوستانی که پیش👁بینی های من در یک سال گذشته پیگیر بودن تک تک بحران👁حوادثی که کامنت میکردم دارن اخبارش میشنون
چندین ماه قبل از سال نومیلادی دربخش تتر کامنتی مبنی بر دوازده👁پیش بینی گذاشتم که خیلی ازدوستان بابت تلخ بودنش واکنش منفی نشون دادن که مطمئنا شخصآ خودم هم دوست نداشتم پیش بینی ها حقیقت پیداکنه چراکه خودم هم دراین اقتصاد متضرر خواهم شد اما نمیشه خیلی از سناریوها رو تغییر داد وتنهاکاری که به عنوان یک دوست میتونستم براهموطن های خودم انجام بدم آگاه کردن ازبحران های پیش رو بود هرچند اینطور مواقع خودم هم اگه جای این هم وطن ها ودوستان بودم سخت بود پذیرش مطالب خونده شده و پیش بینی ها از طرف شخصی که شناختی نداشتم برامن هم که این مطالب وپیش بینی ها رو منتشر میکردم سخت بود پیداکردن زبان مشترکی که بتونم به کمکش دوستان آگاه کنم واز این سخت تر صحبت های دوستان مخالف بودکه انگیزه اطلاع رسانی به کل درونم میکشت
بااین وجوددرتک تک کامنت ها سعی کردم پاسخ دیرباوران بدم ونوع روندرسیدن به این پیش بینی ها رو تاجای ممکن شرح بدم که دوستان مطالب به دلشون بشینه اماانتقادودلخوری که ازاین جهت به هم وطن هام دارم که تصورمیکنم عادت بدی براماایرانی هاهست
مطلب فراموشی
یعنی نه بابت کامنت های خودم بلکه ماایرانی هاکلا خوب یا بد بودن دروغ وراست گفتن های اطرافیانمون به راحتی فراموش میکنیم وخیلی راحت میبینم افرادی که ماه ها مطالب دروغ کامنت میکنن بدون اینکه به خاطر بسپریم لایک میکنیم فقط چون درراستای ذهنیت خودمون هست وبرعکس افرادی که به راحتی بانگاه به کامنت ها وصحبت های گذشتشون میشه نتیجه گیری کرد که پیش بینی هاشون اکثرن درست ازآب درمیاد بی توجه زیرباد انتقادوهزارجور سردی میگیریم اونم بخاطراینکه باچهارچوب ذهنی خودمون نمیخونه وهم راستانیست..
من هیچوقت ازصحبت ها وقضاوت های که شدم دست ازاطلاعات دادن نشستم وهمیشه چه طرفدارهام وچه مخالفانم دوست عزیز و هم وطنق عزیز خطاب کردم ولی طی زمان درسال گذشته دیدم افرادی که صحبت های درستی انجام میدادن ولی طوری مورد قضاوت وانتقاد ودیسلایک قرارگرفتن که دیگه اطلاعات جدیدی شیر نکردن واین به ضرر من خواننده تموم شده نه اون جماعتی که ازسر دوستی ولطف اطلاعاتشون دراختیارمن نوعی میزاشتن پس خواهش میکنم درسال جدید باچشم باز کامنت ها رو بخونیم و نقدوقضاوتمون اگه برامون قابل تشخیص هست خرج مطالب کذب ودروغ کنیم واگه نمیدونیم مطلبی که داریم میخونیم درست هست یاغلط به خودمون زحمت پیداکردن کامنت ومطالب گذشته اون افراد بدیم تابامقایسه صحبت هامتوجه بشیم چنددرصدازپیش👁بینی ها اون شخص درست ازآب دراومده وبی جهت خودمون ازاطلاعات سالم محروم نکنیم تا این وسط درنبوداطلاعات وپیش بینی های باارزش جابرا یک سری اطلاعات نادرست باز بشه وما هم زیرش لایک کنیم
به جرأت میتونم بگم اگه کامنت ها رو نخونیم وفقط از رو لایک و دیسلایک بخوایم نتیجه گیری کنیم اکثرمواقع کامنت های بادیسلایک زیاد همون اطلاعات صحیح هستن😂
پیشاپیش سال نو بر تمام هم وطن های ایرانیم مبارک

Arshia
Arshia
5 روز قبل

بنطر من برشکسنه شدن بانک های به سود کریپتو هست در دراز مدت > بدجوری داره دولت آمریکا فشار میاد روش موضع جنگم هستش ! به هرحال 15 سال پیش که این اتفاقاتدافتاده کریپتو اصلا نبود . الان مردم یک جایگزینی برای پول های نقد شون دارند قدیم فقط طلا بود و ملک . که دولت ملک ها رو تا جای ممکن سعی کردن بهشون بده . اما الان کلا سیستم فرق میکنه بنظر من هرکس دوست داره سرمایگذاری کنه تو کریپتو الان تایمش درستی هستش یکم که کف بخور میتونید وارد بشید بعد برای یک یا دوسال آینده اصلا سمت بازار های مالی بخصوص کریپتو نیاد تا درگیر جو و مشکلاتی که قرار پیش بیاد نشه .

دانیال قوام
دانیال قوام
5 روز قبل

دیگه بد بین ترین افراد هم میگن به نفع کریپتو هست بلخره یه خود پرفسور پندار تو هر زمینه ای باید باشه بگه نه و مخالفت کنه :)

مصطفی خسروی
مصطفی خسروی
6 روز قبل

متاسفانه شما کلا برعکس گفتی!! بحران بانک ذاری سنتی گریبان گیر جهان شده. فدرال مجبوره نرخ بهره کاهش بده. یکی از علت های پامپ بیت به خاطر بحران بانک ها هستند. این 2 بانک که برشکسته شدن اخرین تلاش امریکا برای نابودی بازار کریپتو بود. مردم روز به روز اعتمادشون از بانک ذاری سنتی داره از بین میره و این بیت کوین هست که جذبش میشن. فقط صبر کنید بایدن چرتی بره و جمهوری خواهان بیان رو کار. و اون وقت بیت سقف تاریخی خواهد زد.

امیر خدامرادی
امیر خدامرادی
6 روز قبل

یکبار برای همیشه میگم...ارز یا دارایی که متمرکز نیست و متعلق به کشور خاصی نیست ..نباید اخبار کشور خاصی رو اون تاثیر بزاره..وسلام...

محمد
محمد
6 روز قبل

سقوط بانک ها یعنی اقتصاد اشتباه ولی با ارزدیجیتال جبران میشود

a.M.I.N
a.M.I.N
6 روز قبل

بحران مشابه ۲۰۰۸ اگه تکرار بشه، روی دارایی‌های دیجیتال چه تاثیری داره؟

بابک
بابک
6 روز قبل

سقوط بانک ها یعنی صعود کالاهای با ارزش مثل طلا، بیت کوین و غیره
تیتر مطلب رو اشتباه ننوشتین؟؟

مصطفی خسروی
مصطفی خسروی
6 روز قبل
پاسخ  بابک

کلا اشتباه زده این اقا. همه چیز برعکس گفته. بانک داری سنتی ذاره از بین میره.

زبیده کاکلی
زبیده کاکلی
6 روز قبل

سجاد باز مطلب برعکس گذاش هرچی گفته برعکسش میشه

Cyrus Jaberi
Cyrus Jaberi
6 روز قبل

داداش اشتباه ننوشته الان درگاه بانکی بر روی شما بسته بشه شما چطوری ارز میخری و سود برداشت میکنی اگه بانک ها مسیر خودش رو با ارز دیجیتال جدا کنه مثلا دیگه شما نمیتونی تتر یا ارز بخری و بفروشی اون موقع هست که بیشتر مردم از ارز دیجیتال فاصله میگیرن.فقط دوستان رو ارز دیجیتال و دیگر دارایی ها تعصب نکشید مواظب سرمایتون باشید .

jalal bereyhi
jalal bereyhi
5 روز قبل
پاسخ  Cyrus Jaberi

شما چرا فک میکنی باید ارز چنج کنی ، خوب تخم مرغ بخوای بخری چند تتر به ولت عباس اقا بقال محل انتقال میدی ، چرا حتما باید بانک مقدس بدونی . اماده تغییرات باش دوست خوبم

Cyrus Jaberi
Cyrus Jaberi
5 روز قبل
پاسخ  jalal bereyhi

همه مثل من و شما نیستن که. فکر کن الان برو امریکا به مسیحی بگو یکشنبه ها نیاز نیست بری کلیسا بشین خونه دعا کن ببین قبول میکنه یه مثال دیگه الان تو خانواده شما چند نفر تو بانک پول میزاره اول اونارو راضی کن با ارز دیجیتال از عباس اقا وسایل بخرن اگه راضی شدن بعد به فکر تغییرات باش .نمیشه عقیده و تفکر ادما ها رو یه روزه تغییر داد اینی که شما میگی ۲۰۰سال طول میشکه 😎😎😎😎

Cyrus Jaberi
Cyrus Jaberi
5 روز قبل
پاسخ  jalal bereyhi

همه مثل من و شما نیستن که. فکر کن الان برو امریکا به مسیحی بگو یکشنبه ها نیاز نیست بری کلیسا بشین خونه دعا کن ببین قبول میکنه یه مثال دیگه الان تو خانواده شما چند نفر تو بانک پول میزاره اول اونارو راضی کن با ارز دیجیتال از عباس اقا وسایل بخرن اگه راضی شدن بعد به فکر تغییرات باش .نمیشه عقیده و تفکر ادما ها رو یه روزه تغییر داد اینی که شما میگی ۲۰۰سال طول میشکه 😎😎😎😎 الان بعد عید برا مالیات رمز ارز چیکار می خوای بکنی ؟؟؟؟؟

Cyrus Jaberi
Cyrus Jaberi
5 روز قبل
پاسخ  jalal bereyhi

بعدشم ارز دیجیتال هنوز اونقدر کامل نشده که سیستم بانکی رو حذف کنیم فکر کن حقوقت رو با بیت کوین دریافت کنی فرداش یه نهنگ بفروشه حقوقت نصف بشه چقدر می خوای هولد کنی .تا زمانی که نهنگ تو ارز دیجیتال هستش بی اعتمادی میاره الان دور و ور خودت رو ببین بیت میاد پایین همه میگن کلاهبرداریه میره بالا میگن کاش منم خریده بودم.

hamed
hamed
5 روز قبل
پاسخ  Cyrus Jaberi

اونجوری که شما میگی اگه باشه که یه نون بربری هم نمیشه خرید . برمیگردیم به مبادله کالا به کالا من تخم مرغ میدم بهت تو گلیم میبافی میدی بهم. این مدلی نیست که کل بانکا ورشکست شن. و مردم داراییهاشونو نتونن جا به جا کنن . صرفا عدم سرمایه گذاری مردم تو بانک و سرازیر شدن سرمایه به کریپتو باعث ضربه خوردن بانکها میشه . قرار نیست مثلا دستگاه کارتخون از کار بیفته که : )

jalal bereyhi
jalal bereyhi
5 روز قبل
پاسخ  Cyrus Jaberi

من متوجه منظور شما میشم ، لطفا بدون تعصب بحث سرمایه گذاری متمرکز و غیر متمرکز رو دنبال کن ، حداقل نکتش اینه که وقتی پول جم میشه یجا یه اقازاده نمیتونه پول اختلاس کنه و تورم بوجود بیاد ، هرکسی که توی سیستم غیر متمرکز هست ناظر بر تمام اموال نخسوزن مال خودشه 😉، قرار نیست ننه بزرگم با هشتاد سال سن بحث کریپتو رو درک کنه مطمعناً نظام بانکی سابق تا چند دهه ای همچنان پا برجا باشه ولی از نوع تمایل نسل جدید میشه حدس زد چه اتفاقی خواهد افتاد . پس نه قرار سیخ بسوزه نه کباب ، لب مطلب . برقرار باشید

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.