ETF بیت کوین یک ایده احمقانه است!

ETF بیت کوین یک ایده احمقانه است!

به عقیده آندریاس آنتونوپولوس که یکی از افراد سرشناس و فعال در حوزه ارزهای دیجیتال است، اجرا شدن ETF بیت کوین یک ایده هولناک است.

نویسنده کتاب «اینترنت پول» و «تسلط بر بیت کوین» عقیده دارد که پیشنهادهای ETF بیت کوین در حال هجوم به سمت ارزهای دیجیتال هستند اما در واقع این پیشنهادها با آرمان‌های اساسی بیت کوین و ارزهای دیجیتال بصورت کامل در تضادند.

ایده احمقانه ETF

آندریاس آنتونوپولوس طی یک پرسش و پاسخ ویدیویی درباره بیت کوین اعلام کرد که مخالف ایده ETF بیت کوین است و دلیل آن را برای علاقه‌مندان جریان اصلی که منتظر پذیرش هرچه بیشتر بیت کوین هستند و ETF را کلید دستیابی به این موفقیت می‌بینند، توضیح داد. انتظارات از این حکایت دارند که صندوق ETF بیت کوین می‌تواند سبب افزایش شدید قیمت‌ها نیز بشود.

همچنین بخوانید: نظر کارشناسان مختلف درباره ETF بیت کوین چیست؟

صندوق قابل معامله بیت کوین راه مناسبی برای کاهش ریسک‌های موجود در اختیار سرمایه‌گذاران کوچک قرار می‌دهد. صندوق ETF بیت کوین فواید جالبی را برای این ارز دیجیتال مانند قابلیت به ارث رسیدن ایجاد می‌کند. اگر ETF بیت کوین پذیرفته شود، یک صندوق سرمایه‌گذاری شکل گرفته و سهام آن فروخته می‌شود؛ بهترین راهی که سرمایه گذاران کوچک می‌توانند برای خرید سهام مطمئن در پیش بگیرند.

پیشنهادهای مختلفی که برای ETF بیت کوین داده شده است همگی دارای یک نقطه مشترک هستند: هر صندوق قابل معامله بیت کوین یک مدیر خواهد داشت که سرمایه‌ای از بیت کوین را برای فروش عرضه می‌کند، فروش آن مانند فروش سهام بوده و احتمالاً از طریق حساب‌های کارگزاری صورت می‌گیرد. یک سیستم متولی ذخیره‌ای که سرمایه‌داران آن خود بیت کوین را نخواهند داشت.

ETF بیت کوین یک ایده احمقانه است!

هیجانات مربوط به احتمال پذیرفته شدن صندوق قابل معامله بیت کوین به پذیرفته شدن ETF طلا در گذشته برمی‌گردد. هنگامی‌که به نظر می‌رسید قیمت طلا طی یک دهه در حال سقوط یا درجا زدن بود، با معرفی ETF طلا قیمت‌ها ناگهان حالت صعودی به خود گرفتند و تا جایی که ممکن بود رشد کردند. این ایده برای دارندگان بیت کوین که در این بازار نزولی گیر افتاده‌اند، هر روز جذاب‌تر از قبل به نظر می‌رسد.

همچنین بخوانید: آیا بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF مانند طلا صعود می‌کند؟

نگرانی اصلی آقای آنتونوپولوس از ماهیت اصلی دستکاری قیمت‌ها و ETF است. چراکه قیمت هر چیزی که در ETF معامله می‌شود، توسط بازارهای بزرگ تعیین می‌گردد. او عقیده دارد که اگر بیت کوین جزئی از این بازار شود، ایده اصلی بیت کوین و دلیل به وجود آمدن آن فراموش شده و تنها قیمت آن مورد توجه قرار می‌گیرد.

ترکیدن حباب

آقای آنتونوپولوس با این حرف‌ها می‌خواهد حباب‌های زیادی که در افکار مردم شکل گرفته را با صحبت‌هایش از بین ببرد. او عقیده دارد که پیشنهاد صندوق مورد معامله بیت کوین در بازار بورس ایده‌ای هولناک است. چراکه این صندوق متولی و صاحب سرمایه تمام بیت کوین‌ها خواهد بود. صاحبان سهام هر کدام بخشی از این صندوق را در اختیار خواهند داشت، اما به‌طور واضح مالک واقعی بیت کوین‌هایی که بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند نخواهند بود. در واقع کسی صاحب بیت کوین‌هایش است که کلید خصوصی آن را داشته باشد و هرکسی این کلیدها را در اختیار داشته باشد، صاحب بیت کوین و مالک آن است.

ETF بیت کوین یک ایده احمقانه است!

مالکیت صحیح بیت کوین انعطاف‌پذیری سرمایه‌گذار را در عمل بالا می‌برد. اگر دارنده سرمایه قصد مبادله آن را در صرافی رسمی داشته باشد، قادر به این کار خواهد بود. اگر بخواهد کوین‌های جدیدی که از فورک بیت کوین به وجود آمده را در اختیار داشته باشد، این کار را به‌سادگی انجام خواهد داد.

آقای آنتونوپولوس اعتقاد دارد که صندوق ETF برای بیت کوین می‌تواند مکانیزم‌های اساسی آن را تغییر داده و قابلیت «رأی دادن» در شبکه را به‌عنوان یک دارنده بیت کوین از سرمایه‌گذاران بگیرد. با اینکه هر صندوق ETF مشتریان و سرمایه‌گذاران زیادی خواهد داشت اما این مدیر صندوق خواهد بود که تصمیمات اساسی را مثلاً درباره کوین‌های فورک شده خواهد گرفت. یک مکانیزم بازخورد حیاتی احتمال دارد که در این جریان از بین برود.

ETF بیت کوین یک ایده احمقانه است!

او دراین‌بین به فورک معروف بیت کوین یعنی بیت کوین کش که در تاریخ ۱ آگوست سال قبل ایجاد شد، اشاره کرد. در آن زمان اکوسیستم بیت کوین منتظر بود ببیند که آیا صرافی‌ها این فورک را قبول خواهند کرد یا نه و اینکه چه شرایطی را برای این فورک خواهند داشت. آن‌هایی که بیت کوین‌شان را در صرافی‌ها نگه داشته بودند، کاری نمی‌توانستند بکنند و سرنوشت کوین‌های فورک شده آن‌ها در دست صرافی‌ها بود. این پدیده می‌تواند با حضور ETF ها تشدید شود، چراکه این مشکل در صورت ایجاد فورک‌های جدید باز هم در ETF ها وجود خواهد داشت.

دارندگان درجه دو بیت کوین

مشکل دیگری که وجود دارد، متمرکز شدن است. مدیر صندوق کلید این دارایی‌ها را در اختیار خواهد داشت و دفتر کار متمرکزی برای صندوق به وجود خواهد آمد که مدیریت آن به‌صورت غیرمستقیم بر آن تاثیرگذار است. با اینکه آقای آنتونوپولوس اطمینان دارد که این پایان بیت کوین نیست آن را عاملی برای دست‌کاری قیمت‌ها و مذاکرات پشت پرده که مکانیزم بیت کوین را در آینده تغییر می‌دهند، می‌داند.

نظر دیگری که آقای آنتونوپولوس دارد این است که فورک جدیدی از بیت کوین اجتناب ناپذیر خواهد بود و اگر صندوق‌های ETF بر بیت کوین حاکم شوند، در اینصورت با همکاری همدیگر می‌توانند بر فورک جدید ارائه شده تسلط کامل یابند و یک نسخه شرکتی از بیت کوین (Corpocoin) بسازند.

ETF بیت کوین یک ایده احمقانه است!

چیزی که او درباره آن نگران است، شنیده نشدن صدای دوست‌داران واقعی بیت کوین خواهد بود. او همچنین درباره بدتر شدن امنیت و حریم خصوصی در بلاک چین بیت کوین مثال‌هایی می‌زند. برای مثال اگر توسعه‌دهندگان راهی برای اینکه حریم خصوصی در این بلاک چین بیشتر رعایت شود پیدا کنند، مدیران صندوق‌ها و دیگر حامیان مالی ETF از اینکه این نسخه بهبودیافته عملی نخواهد شد اطمینان خواهند یافت تا خاطر دوستانشان را در دولت آزرده نسازند.

آقای آنتونوپولوس با این حرف صحبت خود را به اتمام رساند که درباره فریب خوردگانی که از ETF بیت کوین حمایت می‌کنند، نگران است. چرا که آن‌ها کلید بیت‌ کوین‌هایشان را در اختیار نخواهند داشت و در صورتی که اختلافی بین سرمایه‌داران اصلی و بقیه به وجود آید، مدیران صندوق‌ها پشت سرمایه‌داران اصلی خواهند ایستاد و بقیه را تنها خواهند گذاشت.

منبع: news.bitcoin
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
تریدر 2018
تریدر 2018
5 سال و 6 ماه قبل

مطلب خیلی هم قابل هضم نبود. نمیدونم شاید ترجمه مشکل داشته باشه. در هر صورت تشکر میکنم از زحمتتون دوست عزیز.