نظر کارشناسان مختلف درباره ETF بیت کوین چیست؟

نظر کارشناسان مختلف درباره ETF بیت کوین چیست؟

ماه سپتامبر، یک ماه حیاتی برای ارزهای دیجیتال است. کمیسیون بورس ایالات متحده تا چند ماه دیگر نظر نهایی خود را درباره صندوق قابل معامله در بورس (ETF) برای بیت کوین اعلام می‌کند.

از سال ۲۰۱۷ کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا حداقل سه مورد از برنامه های کاربردی پذیرش ETF برای بیت کوین (از جمله برادران وینکلوس) و همچنین گروه های مختلف دیگر را رد کرده است. اما این موضع گیری باعث عقب نشینی این گروه‌ها نشد.

در ماه گذشته سه گروهی که قبلا درخواست آنها از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار مردود اعلام شده بود از جمله: ( CBOE، VanEcK و SolidX ) با برنامه های تجدید نظر شده دوباره درخواست خود را ارائه دادند.

اتفاقات اخیر باعث هجوم نظرات و پیش‌بینی‌هایی مبنی بر این شده است که تا چه میزان پذیرش صندوق قابل معامله در بورس برای بیت‌ کوین امری ضروری است و اثرات احتمالی آن چیست؟

در ادامه بخوانید: شانس پذیرش ETF برای بیت کوین ۹۰ درصد است !

در حالیکه برخی متخصصان ضرورتی برای پذیرش بیت کوین در صندوق قابل معامله در بورس نمی‌بینند برخی دیگر بر این باورند که این امر یک محرک بزرگ و گام مهمی در حوزه ارزهای دیجیتال خواهد بود.

ایده‌ی جالبی است

نظر کارشناسان مختلف درباره ETF بیت کوین چیست؟

مایکل ووگل (michael Vogel)، موسس عابر بانک مجازی Netcoins معتقد است که ایجاد صندوق قابل معامله در بورس بیت ‌کوین ایده جالبی‌ است اما برای ادامه حیات و موفقیت بیت کوین امر مهمی تلقی نمی‌شود.

به گفته ووگل بسیاری بر این عقیده هستند که تایید ETF گامی دیگر برای مشروعیت بخشیدن به بیت کوین در دیدگاه وال استریت و دنیای مالی سنتی است زیرا در نهایت بیت کوین را به عنوان یک ابزار تجاری در دست تاجران و معامله‌گران قرار می‌دهد.

با این حال با توجه به تردید‌هایی که از گذشته در خصوص تایید بیت کوین در صندوق قابل معامله در بورس وجود داشت این امر می‌تواند نشان دهنده گامی بزرگ در راستای سطح راحتی ارزهای دیجیتال باشد که از سوی قانون گذاران به نمایش گذاشته می‌شود.

 یک ETF بزرگ نه فقط به علت حجم مبادلات بلکه به دلیل حذف حجم نقدشوندگی مبادلات بیت کوین، تاثیر به سزایی روی قیمت بیت کوین خواهد داشت.

قطعا ضروری نیست

نظر کارشناسان مختلف درباره ETF بیت کوین چیست؟

النا ورانوا (Alena Vranova) بنیانگذار Trezor و مشاور استراتژی کسب و کار شرکت های ارز دیجیتال در مورد این رویداد در حال توسعه اظهار نظر کرده است.

از نظر او صندوق قابل معامله در بورس برای توسعه‌ی بیت ‌کوین امری ضروری نیست. با این حال او متذکر شد که این امر باعث باز شدن درهایی به روی انبوه سرمایه‌گذارانی می‌شود که معتقد‌ هستند تصویب قانون‌گذاری باعث قانونی شدن بیت‌ کوین خواهد شد.

ورانوا توضیح می‌دهد که در کوتاه مدت بیت‌ کوین می‌تواند از محبوبیت در نزد عموم بهره مند شده و با افزایش قیمت سرسام آوری مواجه شود.

در حالی که او به کسانی که این ارز دیجیتال را نگه‌داری می‌کنند، پیشنهاد کرده بود که امنیت ارزهای خود را تضمین کنند.

به هرکسی که می‌خواهد ارز دیجیتال نگه داری کند توصیه می‌کنم؛ در ابتدا از بابت ایمنی بیت کوین خود در مقابل حملات هکر‌ها اطمینان کسب کند. زیرا علاقه آنها به شدت به این کار زیاد خواهد شد. من پیشنهاد می‌کنم که از سرویس‌های نگهداری ارز دیجیتال استفاده نکنید بلکه از برخی کیف ‌‌پول‌های سخت‌افزاری قابل اطمینان همچون TREZON یا Ledger و یا کیف ‌پول‌های چند منظوره‌ همچون CASA استفاده کنید. همچنین کتاب پاملا مورگان که در رابطه با وراثت دارایی‌های ارز دیجیتال است را مطالعه کنید.

چیز چشمگیری نیست

نظر کارشناسان مختلف درباره ETF بیت کوین چیست؟

از نقطه نظر دانا کوئی (Dana Coe) که شریک شرکت CryptoCrest است، یک صندوق قابل معامله در بورس به سادگی هر صندوق دیگری در سرمایه (از نوع دوطرفه یا غیره) است که می‌تواند در صرافی‌های لیست شده مبادله شود.

او توضیح می‌دهد که ETFها عمدتا به عنوان دارایی‌های قانون‌گذاری شده توسط  کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) یا کمیسیون تجارت کالا و قراردادهای آتی (CFTC) مبادله می‌شوند، در حال حاضر بسیاری از ارزهای دیجیتال ازسوی این مراکز تنظیم نشده‌اند. در نتیجه صندوق‌های سرمایه‌ای که به مبادله‌ی آن‌ها پرداخته‌‌اند باید منافع سهامداران خود را به عنوان اوراق بهادار ثبت کنند اما این دارایی‌های مبادله‌ شده غیر قانونی هستند. این مورد ممکن است منجر به این شود که کمیسیون بورس و اوراق بهادار به چنین امری اجازه صدور دهد.

کوئی در ادامه از اهمیت صندوق قابل معامله در بورس برای بیت‌ کوین سخن گفت:

چیزی که برای صندوق‌های دارایی می‌تواند مورد خوبی باشد این است که با در نظر گرفتن هرنوع صندوق سرمایه ای که در اختیار دارند، از کارگزاران بزرگ برای فروش منافع عضویتِ اعضای خود استفاده کنند. پس این کار به واسطه صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین نمی‌تواند انجام پذیرد اما صندوق‌های خودشان می‌توانند منافع اعضا را از طریق Vanguard یا روش‌های مشابه آن خریداری کنند.

کوئی در پایان گفت:

در نهایت نحوه کار آنها اینگونه خواهد بود، با این تفاوت که آن‌ها در صرافی‌ها لیست نخواهند شد.

در حالی که دنیای ارز دیجیتال در انتظار تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار در خصوص تصمیمات نهایی است، سرمایه ‌گذاران و دیگر کاربران بیت کوین قادر خواهند بود در مورد اثرات کوتاه مدت و بلند مدتی که ممکن است به وجود آید، تامل کنند.

صرف نظر از نتیجه، این امر در افزایش علاقه مندی و آگاهی نسبت به بیت کوین موثر خواهد بود. همچنین با توسعه‌های مختلفی که در کل اکوسیستم بلاک چین در حال وقوع است، استحکام و پایداری این صنعت بهبود بیشتری خواهد یافت.

منبع:ccn
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه