atlasarzdigital

آیا بیت‌کوین پس از پذیرش ETF مانند طلا صعود می‌کند؟

آیا بیت‌کوین پس از پذیرش ETF مانند طلا صعود می‌کند؟

طلا یک دارایی قابل اعتماد و با ارزش ثابت بوده و همواره در رشد و صعود بوده است. اما در طول مسیر خود درگیر تغییرات بزرگی همچون پذیرش ورود به صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بوده است.

بیشتر بخوانید:

صندوق قابل معامله در بورس، نوعی از صندوق سرمایه‌گذاری است که در آن قیمت دارایی‌هایی مثل طلا، نفت و سهام بازار بورس را می‌توان یافت و در صرافی این دارایی‌ها را به یکدیگر تبدیل کرد.

از آنجایی که تنظیم کنندگان مقررات بر این باور بودند بیت‌کوین به عنوان یک دارایی با ارزش ثابت نیست هیچوقت از آن برای این بازار استفاده نکردند؛ ولی این روز‌ها خیلی چیز‌ها تغییر کرده است.

مقایسه‌ی نمودار طلا و بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF

حال در این برهه‌ی زمانی نمودار بیت‌کوین و طلا را قبل از پذیرش توسط ETF (صندوق قابل معامله در بورس) مقایسه می‌کنیم؛ همانطور که در این نمودار قابل مشاهده است بین بیت‌کوین و این فلز گرانبها شباهت‌هایی وجود دارد.

آیا بیت‌کوین پس از پذیرش ETF مانند طلا صعود می‌کند؟

مقایسه‌ی نمودار بیت‌کوین و طلا

 

آیا بیت‌کوین پس از پذیرش ETF مانند طلا صعود می‌کند؟

ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا، در سال 1971 خبری را مبنی بر اینکه‌ بانک‌های آمریکا هیچ تعهدی در قبال تبدیل مستقیم دلار به طلا ندارند اعلام کرد؛ این خبر به عنوان شوک نیکسون شناخته شد

در نمودار رشد طلا چند تغییر بزرگ رخ داده است؛ یکی مربوط به دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون بوده که با اقدام  او تبدیل مستقیم دلار به طلا لغو شد. بعد از این اقدام بدیل افزایش تقاضا و عرضه قیمت طلا بسیار افزایش یافت و قیمت هر انس آن از 20 الی 30 دلار به چیزی حدود 600 دلار افزایش یافت. تا قبل از آن هر 35 دلار آمریکا پشتوانه‌ای معادل یک اونس طلا داشت.

دومین تغییر بزرگ در سال 2003 رخ داد؛ که طلا مورد پذیرش ETF توسط بانک‌های روتشیلد و دویچه قرار گرفت؛ که بعد از آن طلا وارد رالی صود قیمت شد که هر اونس آن معادل 1,300 دلار آمریکا مبادله شد. یعنی ارزش آن 300 درصد افزایش یافت.

بیت‌کوین که در حال حاضر، وضعیتی شبیه به طلا را دارد و در لحظه‌ی آستانه‌ی ورود به ETF است.

در حال حاضر رئیس بازار بورس شیکاگو (CBOE) که در آینده‌ی بازار بیت‌کوین هم نقش دارد در حال ترغیبت کردن کمیسیون بورس و اوراق بهادر آمریکا (SEC) است که این روش موجب سود ETF می‌شود.

در سال 2014، برادران دوقلوهای وینکلوس درخواست رسمی خود را برای ETF فرستادند؛ که سه سال بعد توسط ETF بررسی و رد شد. اما با توجه به رشد اخیر بیت‌کوین و باثبات شدن آن همچنین حجم عظیم پذیرش آن، برای ETF انکار آن سخت‌تر و سخت‌تر شد. همچنین کمیسیون بورس و اوراق بهادر آمریکا (SEC) به صورت مثبت‌تر نسبت به قبل از بیت‌کوین صحبت می‌کند که می‌تواند منجر به داغ شدن بازار آن شود.

تسخیر بازار طلا

در این میان برخی باور دارند که بیت‌کوین می‌تواند از طلا هم پیشه بگیرد و بازار طلا را تحت شعاع قرار دهد. گابور گورباس مدیر استراتژی‌های دارایی دیجیتال در MVIS می‌گوید:

امروزه طلا ارزشی حدود 7 تریلیون دلار دارد. که می‌توانیم 5 تا 10 درصد از دارایی‌های جهان را در نظر بگیریم که با محاسبات ریاضی می‌توانیم بگوییم بیت‌کوین همه‌ چیز را تغییر داده است…از بیت‌کوین به عنوان طلای دیجیتال استفاده می‌شود؛ حال اگر کسی بخواهد سرمایه‌گذاری با ریسک سیستماتیک داشته باشد طلا را انتخاب می‌کند یا طلای دیجیتال؟

منبع:cryptocomes

3
دیدگاه کاربران

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
1 رشته دیدگاه‌ها
2 پاسخ‌های
0 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
3 نویسندگان دیدگاه‌ها
نیما ملک پورهادی زارعیعلی نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
علی
علی

در ETF آیا به محدود بودن تعداد بیت کوین مربوط میشه یا اینکه مثل قرار داد های فیوچر اهمیتی نداره که هفده میلیون بیت کوین ماین شده تا حالا سر هر چند تا که بخواهند قرار داد بسته میشه

هادی زارعی
هادی زارعی

یعنی در قرارداد های فیوچر میشه مثلا 22 میلیون بیت کوین رو برای تحویل در 3 ماه بعد فروخت ؟! چطور همچین چیزی ممکنه ؟!

نیما ملک پور
نیما ملک پور

بله ذات قراردادهای فیوچر به صورتیه که هرچند دارایی مورد معامله محدود باشه، اون رو می‌تونید به صورت نامحدود معامله کنید. برای این قراردادها عموما کالایی تحویل داده نمیشه و خود قراردادها مورد معامله قرار می‌گیرن

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه آیا بیت‌کوین پس از پذیرش ETF مانند طلا صعود می‌کند؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.