وضعیت ارزهای دیجیتال در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰؛ برندگان و بازندگان

وضعیت ارزهای دیجیتال در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰؛ برندگان و بازندگان

اولین سه‌ماهه‌ی سال ۲۰۲۰ به عنوان دوره‌ای در خاطره‌ها حک خواهد شد که در آن بلاتکلیفی ناشی از ظهور ویروس کرونا به درگرفتن بحران نقدینگی در بازارهای مالی انجامید و سرمایه‌گذاران را وادار کرد همه‌ی دارایی‌هایشان از جمله بیت کوین را به فروش برسانند.

در این مطلب، به کمک مقاله‌ای از وب‌سایت کوین‌دسک، به بررسی وضعیت ارزهای دیجیتال در اولین سه‌ماهه‌ی سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

بیت کوین، این ارز دیجیتال برتر که اغلب از آن با عنوان پناهگاهی امن یاد می‌شد، روی هم رفته شاهد افتی ۱۰ درصدی در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۰ بود.

اگرچه بیت کوین توانسته بود در بحبوجه‌ی بالا گرفتن تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده در ماه ژانویه، ۳۰ درصد جهش داشته باشد، در نهایت نتوانست در ماه مارس در برابر فشارهای نزولی وارده از بازارهای جهانی برای خروج نقدینگی، تاب بیاورد.

مطابق با آنچه در وب‌سایت تریدینگ‌ویو (TradingView) منتشر شده، کل بازار ارزهای دیجیتال نیز در اولین فصل مالی سال ۲۰۲۰ متحمل زیان شد و ۵ درصد از ارزش خود را طی این بازه‌ی زمانی از دست داد.

با این حال، چند ارز دیجیتال معدود از جمله سکه‌ی حریم خصوصی دش (Dash) و لینک (Link) که توکن بومی شبکه غیرمتمرکز اوراکل، موسوم به چین لینک (Chainlink) است، توانستند عملکرد مثبتی داشته باشند.

از آنجا که حتی پرمعامله‌ترین ارزهای دیجیتال نیز در مقایسه با دارایی‌های سنتی مانند سهام و اوراق قرضه حجم ناچیزی دارند، بنابراین نسبت دادنِ تغییرات قیمتی آن‌ها به اصول بنیادی، در چنین بازار نوپا و سوداگرانه‌ای کمی زیرکانه به نظر می‌رسد. با این حال، پیشرفت‌هایی مانند گسترش مشهود پذیرش ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی یا مشارکت کسب‌وکارهای جدید در توسعه‌ی آن‌ها می‌تواند نقشی سازنده در میزان بازدهی آنها ایفا کند.

آنچه در ادامه خواهید خواند، فهرستی از برجسته‌ترین برندگان و بازندگان در میان ۱۹ ارز دیجیتال برتر است. گفتنی است در این فهرست از گنجاندن ارزهای دیجیتال با پیشینه‌ی معاملاتی کمتر از ۱۲ ماه و حجم معاملاتی روزانه کمتر از ۵ میلیون دلار، صرف نظر شده است. همچنین هیچ‌یک از ارزهای دیجیتال باثبات در این فهرست جای ندارند.

وضعیت ارزهای دیجیتال در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰؛ برندگان و بازندگان
برندگان و بازندگان سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ در یک نگاه

برندگان

دش (Dash)

عملکرد سه‌ماهه: ۶۳+ درصد

رتبه از نظر ارزش بازار: ۱۹

ارزش بازار: ۶۵۰ میلیون دلار

قیمت فعلی: ۶۹ دلار

بنابر داده‌های وب‌سایت مساری (Messari Pro)، دش (Dash) در فهرست پرارزش‌ترین ارزهای دیجیتال در جایگاه نوزدهم قرار دارد و با جهشی ۶۳ درصدی توانست بهترین عملکرد سه‌ماهه‌ی خود را از سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۷ تاکنون به ثبت برساند.

در سه ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۷، این ارز دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی توانسته بود در بازار صعودی آن روزها رشد دیوانه‌وار ۲۱۷ درصدی را از خود بر جای بگذارد.

آخرین بازده سه‌ماهه‌ی این ارز دیجیتال، پیامد رشد نجومی ۱۸۰ درصدی در ماه ژانویه است. سقوط شدید در ماه مارس باعث شد که جهش ماه ژانویه کمی اصلاح شود. اگرچه اکثر ارزهای دیجیتال توانستند در ماه ژانویه به نسبت بیت کوین، عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارند، دش موفق شد با ثبت بازدهی سه‌رقمی، سایر ارزهای دیجیتال را پشت سر بگذارد. احتمالاً دلیل این افزایش قیمت به گسترش دامنه‌ی پذیرش این ارز دیجیتال در اقتصاد پرتلاطم و مبتلا به عارضه‌ی ابرتورم ونزوئلا باز می‌گردد.

نیمو شین (Nemo Qin)، تحلیلگر پلتفرم معاملاتی ایتورو (eToro) می‌گوید:

دش توانست با برندهای بین‌المللی از جمله برگر کینگ (Burger King) در ونزوئلا و آلمان، همکاری‌های تجاری قابل‌توجهی را آغاز کند. این همکاری‌ها همراه با انجام تراکنش‌ها با هزینه‌ی کمتر و سریع‌تر از بیت کوین، دش را به عنوان ارزی مناسب برای کاربردهای روزمره معرفی می‌کند.

البته ناگفته نماند که تیم گرداننده‌ی این پروژه، نقشی مهم در جا انداختن این داعیه در میان مردم داشته‌اند. ارنستو کنترراس (Ernesto Contreras)، ریاست دش کر گروپ (Dash Core Group) در یک پست وبلاگی به تاریخ یازده ژانویه نوشته است:

ونزوئلا اکنون به بازار پیشروی جهان برای پذیرش ارزهای دیجیتال بدل شده است.

با این حال، برخی از ناظران با به چالش کشیدن ادعای جامعه‌ی کاربری دش مبنی بر گسترش دامنه‌ی پذیرش این ارز دیجیتال، تیم ونزوئلایی گرداننده‌ی این ارز دیجیتال را به جعل آمار و افزایش مصنوعی شمار فروشندگان استفاده‌کننده از دش، متهم کرده‌اند. پیتر مک‌کرمک (Peter McCormack)، مجری پادکست «What Bitcoin Did» پیش‌تر در ماه فوریه گفته بود که دش با راه انداختن هیاهوی تبلیغاتی در حال سوء‌استفاده از [شرایط حاکم بر اقتصاد] ونزوئلا است. رایان تیلور (Ryan Taylor)، مدیرعامل دش کر گروپ (Dash Core Group) در پاسخ به این افراد بدبین، پستی را منتشر کرد و در آن به تفصیل درباره رشد فزاینده‌ی کاربرد دش در ونزوئلا توضیح داد.

با این حال با وجود اظهار اطمینان تیلور، دش نتوانست در ماه‌های فوریه و مارس، خود را از ورطه‌ی سقوط رخ‌داده در بازار ارزهای دیجیتال و افت بهای بیت کوین، نجات دهد. این ارز دیجیتال در ماه مارس، شاهد افتی ۲۳ درصدی بود؛ اما باز هم این فصل مالی را با بازدهی قابل‌توجهی پشت سر گذاشت.

لینک (Link)

عملکرد سه‌ماهه: ۳۱.۵+ درصد

رتبه از نظر ارزش بازار: ۱۷

ارزش بازار: ۲ میلیارد دلار

قیمت فعلی: ۲.۳۴ دلار

لینک، هفدهمین ارز دیجیتال بزرگ بازار، پرونده‌ی اولین سه‌ماهه‌ی ۲۰۲۰ را با بازدهی ۳۱.۵ درصدی بست؛ با آنکه در دو فصل مالی قبلی، عملکرد نامطلوبی را از خود به نمایش گذاشته بود.

در یک مقطع زمانی در اوایل ماه مارس، این ارز دیجیتال بومی شبکه‌ی چین لینک (Chainlink) توانسته بود رکورد قیمت ۵ دلار را به ثبت برساند که نمایانگر سود حیرت‌آور ۲۰۰ درصدی نسبت به سال گذشته بود.

ونس اسپنسر (Vance Spencer)، هم‌بنیان‌گذار فریم‌ورک ونچرز (Framework Ventures)، یک شرکت فعال در حوزه‌ی بلاک چین در اوایل ماه مارس گفته بود:

از سال ۲۰۱۹ تغییر نوک پیکان توجهات از قراردادهای هوشمند لایه‌ی پایه مانند اتریوم به اوراکل، مزیت‌هایی برای چین لینک به همراه داشته است.

چین لینک، یک شبکه‌ی اوراکل غیرمتمرکز است که روی اتریوم بنا شده و قراردادهای هوشمند را به داده‌ها، رویدادها و پرداخت‌های جهان واقعی پیوند می‌زند. اوراکل نیز یک منبع اطلاعات شخص‌ثالث است که هدف اصلی آن، تأمین داده‌های بلاک چین است. برای مثال، اگر دو کاربر روی نتیجه یک مسابقه‌ی فوتبال، شرط‌بندی کنند، اوراکل به یک قرارداد هوشمند می‌گوید کدام تیم در نهایت برنده شده و به این ترتیب، قرارداد می‌تواند پاداش کاربر برنده را پرداخت کند.

همان‌طور که اسپنسر نون (Spencer Noon)، رئیس بخش سرمایه‌گذاری‌های رمزنگاری در دی تی سی کپیتال (DTC Capital) خاطرنشان کرده بود، چین لینک طی ۱۲ ماه گذشته توانسته با انعقاد چندین قرارداد همکاری مشترک، این طور وانمود کند که در حال توسعه‌ی بی‌امان کسب‌وکار خود و در پیش گرفتن راهبرد ورود به بازار (go-to-market) است.

وضعیت ارزهای دیجیتال در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰؛ برندگان و بازندگان
نمودار قیمت ارز دیجیتال لینک

به‌تازگی، پلتفرم تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) بی زی اکس (bZx) پس از هک شدنش در ماه فوریه، تصمیم گرفت از راه‌حل‌های چین لینک استفاده کند. در همین حال، سلسیوس نتورک (Celsius Network)، یک پلتفرم دریافت و پرداخت وام مبتنی بر ارز دیجیتال، روز دوشنبه اعلام کرد که برای تقویت امنیت و قابلیت اطمینان خدماتش، دست به انعقاد پیمان مشارکت با چین لینک زده است.

بازندگان

وی‌چین یا همان وت (VET)

عملکرد سه‌ماه: ۳۹- درصد

رتبه از نظر ارزش بازار: ۳۶

ارزش بازار: ۱۸۸ میلیون دلار

قیمت کنونی: ۰.۰۰۳ دلار

وت (VET) توکن شبکه وی چین (VeChain)، در بازه‌ی زمانی ژانویه تا مارس، شاهد افتی ۳۹ درصدی بود و رشد پیشین خود در سه‌ماهه‌ي پایانی ۲۰۱۹ و رسیدن از ۰.۰۰۳۵ به ۰.۰۰۵۵ دلار را از اذهان پاک کرد.

این ارز دیجیتال، سه‌ماهه‌ی آغازین سال را با روندی مثبت آغاز کرد و شاهد رشدی ۱۰ درصدی در ژانویه بود. با این حال، این بازده به طور چشم‌گیری نسبت به اوضاع عمومی بازار ارزهای دیجیتال، پایین‌تر بود؛ چرا که مجموع ارزش بازار ارزهای دیجیتال طی دوره‌ی یاد شده توانسته بود رشدی ۳۵ درصدی را تجربه کند.

وت در ماه فوریه، کماکان از روند بازار عقب ماند و با ثبت عملکردی ضعیف در اولین ماه سال میلادی جاری، در ماه مارس به دلیل سقوط بازارها و تنزل قیمت بیت کوین، متحمل ضربه‌ی سختی شد. بهای این ارز دیجیتال در تاریخ سیزدهم مارس در صرافی بایننس به کف بی‌سابقه‌ی ۰.۰۰۱۴ دلار رسید و سه‌ماهه‌ی ابتدایی ۲۰۲۰ را با افتی ۴۳ درصدی پشت سر گذاشت.

گفتنی است وی چین یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که برای بهبود فرایندهای مدیریت زنجیره‌ی تامین، طراحی شده و حضور پرقدرتی در چین دارد. شیوع ویروس کرونا طی ماه‌های ژانویه و فوریه در چین و باز شدن پای آن به خاک ایالات متحده و اروپا در ماه مارس، به فعالیت‌های تجاری وی چین لطمه وارد کرده است. با این حال، بنابر آنچه در یک پست وبلاگی بنیاد وی چین آمده است، هیچ کدام از پروژه‌های این بنیاد به دلیل همه‌گیری کرونا لغو نشده‌اند.

این بنیاد در تاریخ ۳۱ مارس اعلام کرد که دست به انعقاد یک قرارداد همکاری با شرکت شانگهای گاز (Shanghai Gas) زده تا یک پروژه‌ی انرژی مبتنی بر بلاک چین را توسعه بدهد. شانگهای گاز یکی از شرکت‌های تابعه‌ی شرکت شینرژی گروپ (Shenergy Group) است که سرمایه آن به ۴.۲ میلیارد رنمینبی (معادل با ۵۷ میلیون دلار) می‌رسد.

نئو (NEO)

عملکرد سه‌ماهه: ۲۰- درصد

رتبه از نظر ارزش بازار: ۲۳

ارزش بازار: ۵۰۹ میلیون دلار

قیمت فعلی: ۷.۲ دلار

نئو در اولین سه‌ماهه‌ی سال ۲۰۲۰ شاهد افت ۲۰ درصدی بهای خود بود. مقر اصلی این پروژه نیز در چین واقع شده است. این پروژه که از آن با عنوان «اتریوم چین» یاد شده، با برانگیختن احساسات چینی‌ها شاهد افزایش بهای توکن خود در سه‌ماهه‌ی پایانی ۲۰۱۹ بود. گفتنی است یکی از دلایل این امر به اظهارات شی جین‌پینگ (Xi Jinping)، رئیس جمهور جمهوری خلق چین بازمی‌گردد که پیش‌تر از تصمیم خود برای پذیرش فناوری بلاک چین خبر داده بود.

این ارز دیجیتال توانسته بود در بازه‌ی زمانی اکتبر تا دسامبر، به‌ رغم افت ۱۳.۶ درصدی بهای بیت کوین، رشدی ۱۴ درصدی را داشته باشد و در نهایت در اولین سه‌ماهه‌ی سال ۲۰۲۰ افت قیمت را تجربه کرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه