آموزش کیف پول یورویی (Yoroi)؛ آشنایی با اصلی‌ترین کیف پول اکوسیستم کاردانو

آموزش کیف پول یورویی (Yoroi)؛ آشنایی با اصلی‌ترین کیف پول اکوسیستم کاردانو

ارز دیجیتال «ADA» که مبتنی بر بلاک چین کاردانو است، در سال ۲۰۱۷ و پس از ۲ سال توسعه، توسط تیم IOHK، به رهبری چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، از هم‌بنیان‌گذاران بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شد. کاردانو که خود را «بلاک چین نسل سوم» معرفی می‌کند، پلتفرمی مبتنی بر اثبات سهام است که مقیاس‌پذیری بالقوه بیشتری نسبت به نسخه فعلی اتریوم دارد.

علاوه بر این، توانایی میزبانی قراردادهای هوشمند نیز یکی از برجسته‌ترین نقاط قوت کاردانو محسوب می‌شود و آن را به یکی از رقبای اصلی اتریوم تبدیل می‌کند. عملکرد خیره‌کننده این ارز دیجیتال را می‌توان شاهدی بر این ادعا دانست. بهای توکن ADA از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا پایان ماه اکتبر، بیش از ۱,۱۰۰ درصد رشد کرد تا کاردانو را از نظر ارزش کل شبکه در جایگاه پنجم بازار ارزهای دیجیتال قرار دهد.

دو ویژگی استفاده از الگوریتم اثبات سهام و قراردادهای هوشمند، فرصت‌های برجسته‌ای را در اختیار کاربران پلتفرم کاردانو قرار می‌دهد؛ اما شرط اول بهره‌مندی از این ویژگی‌ها، داشتن ابزاری برای برقراری ارتباط با شبکه است. بهترین و راحت‌ترین ابزار دسترسی به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز شبکه و فرایند سودآور سهام‌گذاری در بلاک چین کاردانو، کیف پول یورویی (Yoroi) است که در این مطلب قصد داریم از صفر تا صد کار با این کیف پول را با هم مرور کنیم.

اهمیت کیف پول Yoroi در شبکه کاردانو

رقابت کاردانو با رقبای سنتی خود مثل اتریوم و ایاس، صرفاً به سازوکار بهینه اثبات سهام، بهبود مقیاس‌پذیری و ایجاد تعامل بین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ختم نمی‌شود. یکی از شباهت‌های شبکه کاردانو با شبکه اتریوم، داشتن کیف پولی ویژه، مختص این شبکه است. اگر اندکی با بلاک چین اتریوم آشنایی داشته باشید، احتمالاً نام کیف پول متامسک را شنیده‌اید.

آموزش کیف پول یورویی؛ آشنایی با اصلی‌ترین کیف پول اکوسیستم کاردانو

در تعریفی ساده، می‌توان گفت کیف پول یورویی در بلاک چین کاردانو عملکردی مشابه با کیف پول متامسک در بلاک چین اتریوم دارد.

کیف پول Yoroi؛ همتای متامسک در شبکه کاردانو

برای استفاده از قراردادهای هوشمند، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، کسب درآمد از سهام‌گذاری و سایر خدمات در شبکه‌هایی همچون اتریوم و کاردانو، به پُلی ارتباطی با این شبکه‌ها احتیاج دارید که بتواند به پلتفرم‌های غیرمتمرکز متصل شود، تراکنش انجام دهد و ارزهای دیجیتال را دریافت یا پرداخت کند.

بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول های کاردانو در سال ۲۰۲۱

کیف پول‌های غیرامانی و متن‌بازی همچون متامسک یا Yoroi، به شما اجازه می‌دهند بدون نیاز به ذخیره کل اطلاعات بلاک چین، با شبکه تعامل داشته باشید و تراکنش انجام دهید.

کیف پول یورویی ساده‌ترین و ایمن‌ترین روش برقراری ارتباط بین شما و بلاک چین کاردانو است. با این کیف پول می‌توانید در سهام‌گذاری شبکه شرکت کنید و با قراردادهای هوشمند کاردانو تعامل داشته باشید.

ازآنجاکه برای استفاده از متامسک یا Yoroi نیازی به بارگیری و به‌روزرسانی جزئیات داده‌های بلاک چین ندارید و به‌اصطلاح به کیف پولی «سبک» (light wallet) مجهز هستید، به‌راحتی می‌توانید از آنها به‌عنوان افزونه مرورگر یا اپلیکیشن موبایل استفاده کنید.

با داشتن کیف پولی در قالب افزونه مرورگر، در واقع مرورگر ویژه‌ای برای بلاک چین موردنظر ایجاد می‌کنید و به‌راحتی می‌توانید با پلتفرم‌ها و وب‌سایت‌های مختلف تعامل داشته باشید.

کیف پول یورویی ابزاری برای تعامل با شبکه کاردانو
کیف پول یورویی خدماتی بیش از نگهداری دارایی در اختیار شما قرار می‌دهد.

همچنین با توجه به مشکلاتی که در رابطه با ذخیره دارایی‌ها در پلتفرم‌های شخص ثالث وجود دارد، این کیف پول‌ها مشکل حریم خصوصی و امنیت دارایی‌ را نیز برطرف می‌کنند. به‌عبارت دیگر، کاربر Yoroi در عین برقراری ارتباط با کل شبکه کاردانو، در تمام مدت کلیدهای خصوصی دارایی‌های خود را نیز در اختیار دارد. 

علاوه بر این، در صورتی که تمایل داشته باشید یک لایه امنیتی بیشتر برای دارایی‌های خود در نظر بگیرید، این کیف پول‌ها به شما اجازه می‌دهند به کیف پول‌های سخت‌افزاری متصل شوید و دارایی‌های خود را به‌صورت آفلاین با بیشترین میزان امنیت نگهداری کنید.

اکنون که تا حدودی با عملکرد و اهمیت کیف پول یورویی در بلاک چین کاردانو و شباهت آن با کیف پول ویژه‌ای همچون متامسک آشنا شدید، بهتر است نگاهی دقیق‌تر به کیف پول Yoroi داشته باشیم.

ویژگی‌های کیف پول Yoroi

یورویی کیف پولی غیرامانی و متن‌باز برای ارتباط با اکوسیستم کاردانو و ذخیره توکن‌های مبتنی بر این پلتفرم است. در حال حاضر، کیف پول Yoroi برای مرورگر کروم، مایکروسافت‌اِج و فایرفاکس و همچنین نسخه‌های اندروید و iOS موبایل عرضه شده است.

توسعه‌دهنده و عرضه‌کننده این کیف پول شرکت ژاپنی ایمِرگو (Emurgo) است که در زمینه توسعه ابزارهای بلاک چینی و به‌طور ویژه شبکه کاردانو فعالیت می‌کند و با سایر سازمان‌های توسعه‌دهنده کاردانو (مانند بنیاد کاردانو و IOHK) همکاری تنگاتنگی دارد.

ساده‌ترین و کاربردی‌ترین کیف پول کاردانو

شبکه کاردانو سه کیف پول رسمی و تک‌ارزی دارد: Yoroi، دِدالوس (Daedalus) و آدالایت (AdaLite).

برای استفاده از کیف پول فول نود ددالوس باید فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند کافی داشته باشید و کل بلاک چین کاردانو را بارگیری کنید. همچنین باید هر بار پیش از استفاده از آن، با آخرین به‌روزرسانی‌های بلاک چین همگام شوید. همچنین، آدالایت کیف پولی مبتنی بر وب است و به‌طور خاص برای استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری ایجاد شده است.

Yoroi کاربرپسندترین کیف پول کاردانو
کیف پول یورویی کاربرپسندترین کیف پول تخصصی شبکه کاردانو است.

کیف پول یورویی کار را برای کاربران روزمره و افرادی که به پیچید‌گی‌های فنی بلاک چین علاقه‌ای ندارند، ساده کرده است. با کیف پول Yoroi، به بارگیری و ذخیره کل بلاک چین کاردانو نیازی ندارید و به‌طور خودکار به فول نود معتبر شرکت ایمِرگو متصل می‌شوید.

با توجه به کم‌حجم و به‌اصطلاح «سبک» بودن کیف پول یورویی، به‌راحتی می‌توانید از آن در قالب افزونه مرورگر یا اپلیکیشن موبایل استفاده کنید. علاوه بر این، کیف پول Yoroi از کیف پول‌های سخت‌افزاری نیز پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین به‌نوعی می‌توان گفت از مزیت کیف پول آدالایت نیز برخوردار است.

امکان سهام‌گذاری با کیف پول یورویی

در بلاک چین‌هایی همچون کاردانو که از الگوریتم اثبات سهام به‌جای اثبات کار استفاده می‌کنند، اعتبارسنج‌های شبکه به‌جای مصرف انرژی، کوین‌های خود را به‌عنوان ضامن امنیت تراکنش‌ها در شبکه قفل می‌کنند تا در فرایند اثبات سهام یا به‌اصطلاح سهام‌گذاری (staking) شرکت کنند. اعتبارسنج‌های کاردانو با این کار، علاوه بر کمک به چرخه حیات شبکه و افزایش ایمنی تراکنش‌ها، توکن ADA را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

در واقع، در بلاک چین کاردانو به‌جای خرید سخت‌افزارهای حرفه‌ای برای استخراج کوین، فقط کافی است توکن ADA بخرید و آن را در یکی از استخر‌های شبکه قفل کنید تا به‌راحتی به درآمد منفعل دست پیدا کنید. برای این کار، دو گزینه در اختیار دارید: استخر سهام‌گذاری خود را ایجاد کنید یا در سایر استخرهای خصوصی یا عمومی سهام‌گذاری شرکت کنید.

یورویی این امکان را به شما می‌دهد که بدون نیاز به دانلود تمامی داده‌های بلاک چین یا دردسر اجرای فول نود کاردانو، توکن آدا سهام‌گذاری کنید. برای تأکید بر اهمیت سرویس سهام‌گذاری Yoroi، باید اشاره کنیم که با سهام‌گذاری در پلتفرم‌های شخص ثالثی همچون صرافی‌های متمرکز (مثلاً بایننس) نیز می‌توانید در استخرهای سهام‌گذاری شرکت کنید؛ اما در این حالت، باید برای مدت‌زمان مشخصی کوین‌های خود را در پلتفرم قفل کنید؛ در حالی‌ که عملاً هیچ کنترلی بر آنها نخواهید داشت. گفتنی است سهام‌گذاری در صرافی با مشکلات دیگری همچون کارمزد سهام‌گذاری نیز روبه‌روست.

بنابراین، بهترین شیوه برای سهام‌گذاری بی‌دردسر در شبکه کاردانو به‌طوری که هر زمان مایل بودید بتوانید کوین‌های خود را از فرایند سهام‌گذاری خارج کنید، استفاده از کیف پولی همچون Yoroi است. در بخش‌های بعدی این مطلب، روش سهام‌گذاری از طریق کیف پول یورویی را با جزئیات بررسی خواهیم کرد.

سهام‌گذاری یا استیکینگ در Yoroi
در حال حاضر (آبان ۱۴۰۰)، بیش از ۷۰ درصد از توکن‌های آدا در فرآیند سهام‌گذاری شبکه به کار گرفته شده‌اند.

امکان تعامل با قراردادهای هوشمند در شبکه کاردانو

نقشه راه کاردانو شامل پنج فاز مختلف می‌شود. مرحله بایرون (Byron) از سال ۲۰۱۷ و همراه با راه‌اندازی کاردانو آغاز شد و تا سال ۲۰۲۰ (مرداد ۹۹) ادامه پیدا کرد. سپس مرحله شلی (Shelley) آغاز شد که قابلیت سهام‌گذاری را به شبکه کاردانو افزود. اکنون، شلی رو به پایان است و ما در آستانه فاز گوگِن (Goguen) ایستاده‌ایم؛ که مرحله سوم توسعه کاردانو محسوب می‌شود و روی گسترش قراردادهای هوشمند تمرکز دارد.

در واقع یکی از مهم‌ترین دلایلی که طی نیمه دوم سال ۲۰۲۱ باعث افزایش تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری روی کاردانو شد، اعلام خبر هارد فورک مهمی به نام آلونزو (Alonzo) بود که عملکرد قراردادهای هوشمند در این پلتفرم را به سطح جدیدی ارتقا داد.

با این به‌روزرسانی بسیار مهم، تمامی کاربران کاردانو قادر به ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند خود روی این بلاک چین هستند. قراردادهای هوشمند می‌توانند به ایجاد پلتفرم‌های دیفای، توکن‌های غیرمثلی (NFTها) و بسیاری دیگر از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز کمک کنند. 

یکی دیگر از ویژگی‌های برتر کیف پول یورویی پشتیبانی از به‌روزرسانی آلونزو و ایجاد پُل ارتباطی با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز کاردانو است که تحت عنوان Yoroi dApp Connector عرضه می‌شود. با استفاده از این پل ارتباطی، کاربران کادانو می‌توانند به‌راحتی و از طریق مرورگر وب خود به خدمات اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز شبکه همچون دیفای و بازار محبوب توکن‌های غیرمثلی دسترسی پیدا کنند.

پشتیبانی کیف پول Yoroi از هاردفورک آلونزو
توییت کیف پول یورویی در مورد پشتیبانی از به‌روزرسانی جدید آلونزو

تعامل با بلاک چین اِرگو (Ergo)

آموزش کیف پول یورویی؛ آشنایی با اصلی‌ترین کیف پول اکوسیستم کاردانو

همکاری Yoroi با بلاک چین ارگو نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که شرح کامل آن در این مقاله نمی‌گنجد؛ اما فعلاً به این توضیح کوتاه بسنده می‌کنیم که بلاک چین مبتنی بر قراردادهای هوشمند ارگو از مدلی مشابه با زبان قراردادهای هوشمند کاردانو استفاده می‌کند که ابداع توسعه‌دهندگان این بلاک چین است.

از آنجا که ارگو بر مبنای سازوکار اثبات کار شکل گرفته است، تعامل آن با پلتفرم کاردانو می‌تواند با ایجاد لایه‌های امنیتی ویژه‌، راه را برای اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بزرگ‌تر در این اکوسیستم باز کند. به‌‌عبارت دیگر، بلاک چین ارگو مزیت سازوکار اجماع اثبات کار را به بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام کاردانو اضافه می‌کند تا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز پیچیده‌تر با مقیاس‌پذیری گسترده‌تر قابل‌اجرا باشند.

کیف پول یورویی علاوه بر توکن آدا، از بلاک چین ارگو و توکن اِرگ (ERG) نیز پشتیبانی می‌کند. گفتنی است حاصل یکی از همکاری‌های این دو بلاک چین، استیبل کوینی به‌نام AgeUSD با پشتوانه دلار آمریکا است که کاملاً با کیف پول Yoroi سازگاری دارد و می‌تواند نیروی محرکه‌ مهمی در پیشرفت پروژه‌های غیرمتمرکز هر دو بلاک چین باشد.

سایر مزایای یورویی

علاوه بر قابلیت‌های مهمی که گفته شد، Yoroi خصوصیات برجسته دیگری نیز دارد که برخی از آنها را می‌توان در قالب فهرست زیر دسته‌بندی کرد:

 • نصب سریع و آسان
 • حداقل استفاده از پهنای باند
 • حداقل استفاده از فضای ذخیره‌سازی سیستم (حدوداً ۶.۵ مگابایت)
 • قابلیت استفاده در پلتفرم‌های ویندوز، مک، لینوکس، iOS و اندروید
 • رابط کاربری ساده و کاربرپسند
 • ارائه کلیدهای خصوصی در قالب عبارت بازیابی به کاربر
 • امکان برقراری ارتباط و تعامل با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و پلتفرم‌های مبتنی بر کاردانو
 • امکان سهام‌گذاری توکن‌های مبتنی بر کاردانو و شرکت در فرایند حاکمیت این پلتفرم
 • ارائه کُد QR برای ایجاد کیف پول کاغذی و ذخیره آفلاین
 • پشتیبانی از کیف پول‌های سخت‌افزاری همچون لجرنانو اس، لجرنانو ایکس و ترزور
 • امکان همگام‌سازی افزونه مرورگر با اپلیکیشن موبایل
 • امکان ایجاد آدرس‌های متعدد با کلید خصوصی یکسان

آموزش نصب کیف پول Yoroi

اولین گام در نصب و استفاده از کیف پول یورویی (و هر کیف پول دیگری) اطمینان از اعتبار و صحت لینک دانلود است. بهترین و مطمئن‌ترین روش، رجوع به وب‌سایت اصلی کیف پول است. در این وب‌سایت، می‌توانید نسخه موردنظر خود را انتخاب کنید.

در این مقاله، ما شیوه نصب دو نسخه مرورگر کروم و اپلیکیشن اندروید را با هم مرور می‌کنیم. نصب و استفاده از سایر نسخه‌ها نیز کمابیش مشابه است.

همچنین، ابتدا افزونه مرورگر را نصب و سپس اپلیکیشن موبایل را با آن همگام‌سازی می‌کنیم. شما می‌توانید کیف پول خود را با اپلیکیشن موبایل ایجاد و سپس، افزونه مرورگر خود را با آن همگام‌سازی کنید.

آموزش کیف پول یورویی؛ آشنایی با اصلی‌ترین کیف پول اکوسیستم کاردانو
تصویر صفحه اول وب‌سایت اصلی کیف پول یورویی: yoroi-wallet.com

نصب افزونه مرورگر کروم کیف پول Yoroi

اضافه‌کردن افزونه Yoroi در مرورگر کروم تقریباً مشابه با اضافه‌کردن هر افزونه دیگری در این مرورگر است. باز هم تأکید می‌کنیم که بهترین روش برای دانلود هر نسخه‌ای از کیف پول، استفاده از پیوندی است که در وب‌سایت اصلی کیف پول قرار داده شده است. با این حال، اگر به‌طور مستقیم از طریق chrome web store اقدام به نصب این افزونه می‌کنید، توجه به تعداد کاربران، شرکت ارائه‌دهنده، لینک URL و مرور نظرات کاربران نیز می‌تواند به شما در تشخیص اصل‌بودن افزونه کمک کند.

آموزش کیف پول یورویی؛ آشنایی با اصلی‌ترین کیف پول اکوسیستم کاردانو

پس از نصب، ابتدا زبان کیف پول را انتخاب می‌کنید و سپس در صفحه Terms of Use، از شرایط و قوانین استفاده از کیف پول آگاه می‌شوید.

در صورتی‌ که به‌هنگام نصب کیف پول یا در حین کار با آن، با صفحه انتخاب سطح پیچیدگی کیف پول (ساده یا پیشرفته) مواجه شدید، می‌توانید گزینه Simple (ساده) را انتخاب کنید. دسترسی به تمامی امکانات اولیه از جمله سهام‌گذاری در نسخه Simple امکان‌پذیر است. بعداً نیز می‌توانید از طریق تنظیمات (Setting > Level of Complexity) این ویژگی را تغییر دهید.

انتخاب سطح کاربری در کیف پول Yoroi
انتخاب سطح کاربری در کیف پول Yoroi

در صفحه Cardano Payment URLs، بنا به میل شخصی خود انتخاب می‌کنید که آیا کیف پول‌ می‌تواند برای دریافت تراکنش، لینکی ایجاد کند تا آن را با فرستنده به اشتراک بگذارید یا خیر. توجه داشته باشید که دریافت و به‌اشتراک‌گذاری لینک آدرس فقط هنگامی کاربردی است که طرف مقابل شما نیز از افزونه یورویی در مرورگر خود استفاده می‌کند. فعال‌سازی این مورد نیز در بخش تنظیمات (Setting > Blockchain) کیف پول امکان‌پذیر است و می‌توانید آن را به آینده موکول کنید.

پس از نصب اولیه، کیف پول سه گزینه اتصال به کیف پول سخت‌افزاری (لجر و ترزور)، ایجاد کیف پول جدید یا بازیابی کیف پول را در اختیار شما قرار می‌دهد. علاوه بر این، در صورتی که از کیف پول ددالوس استفاده می‌کنید، می‌توانید پس از ورود به کیف پول Yoroi خود، دارایی‌هایی را که در ددالوس دارید هم وارد یورویی کنید.

گزینه‌های ایجاد کیف پول یورویی

در این بخش، ما از گزینه Create a Wallet استفاده می‌کنیم تا کیف پول جدیدی ایجاد شود. همان‌ طور که پیش‌تر اشاره شد، کیف پول یورویی از دو بلاک چین مختلف کاردانو و ارگو پشتیبانی می‌کند. بنابراین، در اولین مرحله از شما خواسته می‌شود پلتفرم موردنظر خود را تعیین کنید.

تعیین پلتفرم کاردانو یا ارگو در کیف پول yoroi

سپس باید مشخص کنید که قصد دارید کیف پولی آنلاین ایجاد کنید یا آفلاین (کاغذی). با انتخاب کیف پول کاغذی، آدرس و عبارت بازیابی کیف پول شما در قالب فایل پی‌دی‌افی که می‌توانید به‌صورت فیزیکی پرینت بگیرید، به شما داده می‌شود. البته توجه داشته باشید که امکان سهام‌گذاری با کیف پول کاغذی وجود ندارد.

ساخت کیف پول آنلاین و کاغذی در yoroi

با انتخاب کیف پول آنلاین، به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که باید نام کیف پول و رمز عبور ۸ کاراکتری خود را انتخاب کنید. اگر اندکی با جهان کریپتو آشنایی داشته باشید، می‌دانید رمز عبوری که در این مرحله انتخاب می‌کنید، صرفاً یک لایه امنیتی اضافه است و کلید اصلی ورود به کیف پولتان، عبارت بازیابی است.

پس از انتخاب نام کیف پول و رمزعبور، به مهم‌ترین قسمت نصب کیف پول می‌رسید: دریافت و ذخیره‌سازی ایمن عبارت بازیابی ۱۵ کلمه‌ای.

عبارت بازیابی در واقع کلید خصوصی شماست که هرگز نباید با هیچ فردی، حتی تیم پشتیبانی Yoroi، به اشتراک بگذارید. فاش‌شدن عبارت بازیابی یا گم‌کردن/فراموش‌کردن آن به‌منزله ازدست‌دادن تمام دارایی شماست و راهی جز عبارت بازیابی برای بازگرداندن ارزهایتان وجود ندارد.

در تصویر زیر، نمونه‌ای از این عبارت بازیابی ۱۵ کلمه‌ای را مشاهده می‌کنید. توجه داشته باشید که شما هرگز نباید عبارت بازیابی خود را در اختیار کسی قرار دهید یا آن را به اشتراک بگذارید. عبارتی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید مربوط به کیف پولی است که صرفاً برای توضیح این بخش ایجاد شده و حاوی دارایی دیجیتال نیست.

عبارت بازیابی در کیف پول yoroi

پس از اینکه به‌دقت عبارت بازیابی ۱۵ کلمه‌ای خود را در مکانی امن یادداشت کردید، باید کلمات را مرتب کنید تا از چینش آنها نیز مطمئن شوید.

بررسی دوباره عبارت بازیابی

اکنون کیف پول شما ایجاد شده است و به صفحه داشبورد هدایت می‌شوید.

همان‌ طور که مشاهده می‌کنید، در صفحه اصلی کیف پول خود با سربرگ‌های «تراکنش‌‌ها» (Transactions)، «ارسال» (Send)، «دریافت» (Receive)، «رأی‌گیری» (Voting) و «فهرست سهام‌گذاری» (Delegation List) روبه‌رو هستید.

صفحه اصلی کیف پول یورویی

اولین کاری که باید برای شروع کار با یورویی انجام دهید، واریز مقداری توکن ADA به آن است. برای این منظور، از سربرگ دریافت، آدرس کیف پول خود را کپی و در قسمت آدرس گیرنده در صرافی ثبت کنید تا تراکنش شما انجام شود. می‌توانید از بخش تراکنش‌ها، جزئیات تراکنش‌های خود را ملاحظه کنید.

همچنین در بخش دریافت ملاحظه می‌کنید که با استفاده از گزینه Generate New Address می‌توانید آدرس‌های متعددی ایجاد کنید و در تراکنش‌های مختلف از آدرس‌های جدید استفاده کنید. علاوه بر این، هر بار که از آدرس کیف پول خود استفاده می‌کنید، آدرس دیگری ایجاد می‌شود. این ویژگی می‌تواند امنیت و حریم خصوصی کیف پولتان را افزایش دهد.

در قسمت بالای صفحه، از طریق گزینه Buy/Sell ADA (خرید/فروش آدا) نیز می‌توانید بدون استفاده از صرافی، به‌طور مستقیم توکن آدا بخرید یا بفروشید. علاوه بر امکان خرید با کارت‌های اعتباری (که در دسترس کاربران ایرانی نیست)، از ارزهای دیجیتال هم می‌توانید برای این کار استفاده کنید.

خریدوفروش مستقیم ADA در کیف پول Yoroi

نصب نسخه موبایل

برای راحتی کار، می‌توانید اپلیکیشن موبایلی کیف پول را از وب‌سایت اصلی Yoroi دانلود کنید و آن را با افزونه مرورگر همگام کنید. در صورتی که به‌طور مستقیم از گوگل پلی یا اپ استور برای دانلود اپلیکیشن اقدام می‌کنید، از اصل‌بودن کیف پول مطمئن شوید. عرضه‌کننده این اپلیکیشن باید شرکت ایمرگو باشد.

دانلود اپلیکیشن موبایل yoroi
اطلاعات مربوط به اپلیکیشن یورویی در فروشگاه‌های اپلیکیشن اندروید (سمت راست) و iOS (سمت چپ)

برای این مطلب، ما از نسخه اندروید استفاده می‌کنیم؛ اما شیوه نصب نسخه iOS نیز مشابه نسخه اندروید است.

به‌هنگام ورود به اپلیکیشن موبایل، با دو گزینه زیر روبه‌رو می‌شوید:

ساخت کیف پول شلی و بایرون در اپلیکیشن یورویی

همان‌ طور که پیش‌تر اشاره شد، در نقشه راه کاردانو، اکنون در پایان فاز دوم توسعه به‌ نام فاز شِلی قرار داریم و سهام‌گذاری نیز فقط با کیف پول‌هایی که در فاز شلی ایجاد شده‌اند امکان‌پذیر است. فقط در صورتی که کیف پول خود را پیش‌تر در فاز بایرون ایجاد کرده‌ باشید، می‌توانید از طریق گزینه Add Wallet (Byron Era) آن را بازیابی کنید.

بیشتر بخوانید: موجودی صفر در کیف پول ‌های کاردانو ؛ آموزش رفع مشکلات پس از به‌روزرسانی Shelley

سپس باید انتخاب کنید که قصد ایجاد کیف پول جدید (Create Wallet) دارید یا می‌خواهید وارد کیف پولی بشوید که قبلاً ایجاد کرده‌اید (Restore Wallet). اگر کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو اس یا لجر نانو ایکس در اختیار دارید نیز می‌توانید از طریق Connect to Ledger Nano سخت‌افزار خود را به کیف پول Yoroi متصل کنید.

ایجاد کیف پول جدید و بازیابی کیف پول Yoroi

برای همگام‌سازی اپلیکیشن موبایل با مرورگر کروم، ما از گزینه بازیابی کیف پول استفاده می‌کنیم. در این بخش، از شما عبارت بازیابی ۱۵ کلمه‌ای خواسته می‌شود. کیف پول ددالوس از عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای استفاده می‌کند. بنابراین اگر قصد همگام‌سازی اپلیکیشن موبایل با کیف پول دسکتاپی ددالوس را دارید، از گزینه عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای استفاده کنید.

همچنین با استفاده از گزینه Read-Only Wallet می‌توانید آخرین تغییرات و اطلاعات کیف پول خود را مشاهده کنید؛ اما امکان استفاده از کیف پول در این گزینه وجود ندارد. برای همگام‌سازی از طریق کیف پول Read-Only فقط کافی است به تنظیمات کیف پول خود (در این مورد، افزونه مرورگر) رجوع کنید. با کلیک روی گزینه Export Wallet کُد QR کیف پول خود را دریافت کنید و آن را با دوربین موبایل خود اسکن کنید تا نسخه‌ای غیرقابل‌ویرایش از کیف پولتان روی اپلیکیشن موبایل ظاهر شود.

ایجاد کیف پول Read-Only در یورویی

در این بخش، ما با انتخاب گزینه «کیف پول ۱۵ کلمه‌ای» (15Word Wallet)، عبارت بازیابی کیف پول ایجادشده توسط افزونه مرورگر را وارد اپلیکیشن موبایل می‌کنیم.

سپس با واردکردن نام و رمزعبور، صفحه‌ای با مشخصات کیف پول به شما نشان داده می‌شود که باید صحت آن را تأیید کنید. رمزعبوری (spending password) که برای ورود به این نسخه استفاده می‌کنید، می‌تواند رمزعبور نسخه قبلی یا رمزعبوری کاملاً جدید باشد.

سهام‌گذاری با کیف پول Yoroi

برای سهام‌گذاری با کیف پول یورویی، وارد سربرگ Delegation شوید. در این صفحه، شاهد فهرستی از استخرهای سهام‌گذاری کاردانو خواهید بود.

در ستون ROA میزان درصد سود سالیانه استخر و در بخش Share/Pool Size میزان توکن آدای سهام‌گذاری‌شده در هر استخر را مشاهده می‌کنید.

عامل مهم دیگر، کارمزدی است که باید در ازای خدمات و عملیات استخر پرداخت کنید. در ستون Costs، کارمزد کل استخر (که بین اعضا تقسیم می‌شود) و درصد مالیات نمایش داده می‌شود و میزان کارمزد میانگین را در ستون Average Cost مشاهده می‌کنید. در واقع، برای شرکت در تمام استخرها باید هزینه پرداخت کنید.

می‌توان گفت فاکتور مهم‌تر، ROA است که با درنظرگرفتن کارمزد، درصد مالیات و سایر موارد، به شما اعلام می‌کند که در هر سال چند درصد سود دریافت می‌کنید.

همچنین فاکتور Pledge نشان می‌دهد که خود استخر چه‌ میزان کوین اولیه سهام‌گذاری کرده است. هرچه این میزان بیشتر باشد، احتمال انتخاب‌شدن استخر به‌عنوان اعتبارسنج بلاک بعدی بیشتر خواهد بود و در نتیجه، شما هم پاداش بیشتری دریافت می‌کنید. 

استخر‌های سهام‌گذاری کاردانو
استخر‌های سهام‌گذاری کاردانو

پس از بررسی گزینه‌ها و انتخاب استخر موردنظر، گزینه Delegate را از ستون سمت راست انتخاب ‌کنید.

در این قسمت، باید میزان توکنی را مشخص کنید که قصد دارید سهام‌گذاری کنید. در حالت خودکار، تمام موجودی کیف پول یورویی شما وارد استخر می‌شود؛ پس فقط کافی است رمزعبور (spending password) خود را وارد کنید تا تراکنش ورود به استخر انجام شود.

توجه داشته باشید که برای هر بار ورود به استخر جدید، باید کارمزد تراکنش پرداخت کنید.  

پرداخت کارمزد تراکنش برای ورود به استخر سهام‌گذاری ADA

پس از تأیید ورود به استخر سهام‌گذاری، به صفحه داشبورد برگردید تا میزان پاداش کل و مشخصات استخر را مشاهده کنید. طبق توضیح زیر نمودار، میزان پاداش، هر ۵ روز اعلام می‌شود. توجه داشته باشید که برای دریافت اولین پاداش آدا، کوین‌های شما باید حدوداً ۱۵ تا ۲۰ روز در استخر قفل شوند.

سهام‌گذاری (استیکینگ) ADA

در حال حاضر، فقط می‌توانید در یک استخر سهام‌گذاری کنید و با انتخاب استخر دیگر، سهام‌گذاری شما در استخر پیشین به‌طور خودکار متوقف می‌شود. برای برداشت پاداش سهام‌گذاری، از سربرگ داشبورد، گزینه Withdraw را انتخاب کنید.

در این بخش، با انتخاب گزینه keep registered فقط پاداش خود را برداشت می‌کنید؛ اما به سهام‌گذاری ادامه می‌دهید. در صورت انتخاب گزینه deregistring علاوه بر دریافت پاداش، کوین‌های اولیه خود را نیز به‌طور کامل برداشت می‌کنید و عملیات سهام‌گذاری کیف پول شما متوقف می‌شود.

برداشت پاداش سهام‌گذاری در کیف پول یورویی

انتخاب بهترین استخر سهام‌گذاری

اگر برای انتخاب استخر سهام‌گذاری موردنظر خود، به جزئیاتی بیش از آن چیزی احتیاج دارید که در صفحه Delegation مشاهده می‌کنید، فقط کافی است به یکی از پلتفرم‌های معرفی و سنجش استخرهای سهام‌گذاری کاردانو همچون AdaPools ،PoolTool یا Stakingrewards مراجعه کنید تا تصویر بهتری از استخرها به دست آورید.

تصویر زیر مشخصات مربوط به یکی از استخرها در پلتفرم AdaPools را نشان می‌دهد. همان‌ طور که مشاهده می‌کنید، توضیحات کامل‌تری در این صفحه درج شده است.

استخر سهام‌گذاری کاردانو

به‌عنوان مثال، یکی از متغیرهایی که می‌تواند در انتخاب بهترین استخر سهام‌گذاری به شما کمک کند، فاکتور Saturation (اشباع) است. شاخص saturation مانند فاکتور Pool Size (اندازه استخر) که پیش‌تر به آن اشاره شد، نشان می‌دهد که در حال حاضر استخر چه‌ تعداد کاربر دارد.

هرچه تعداد کاربران استخر بیشتر باشد، احتمال کسب سود شما کمتر خواهد بود. فاکتور Saturation در تصویر زیر ۸۰ درصد است؛ که میزان مناسبی برای ورود به استخر به شمار نمی‌رود.

اگر استخر خاصی را از طریق پلتفرم‌های معرفی استخر انتخاب کردید، فقط کافی است شناسه استخر را کپی کنید و در بخش delegation کیف پول یورویی بچسبانید. گزینه کپی شناسه استخر را در تصویر بالا (سمت چپ و بالای تصویر) مشاهده می‌کنید.

پرسش‌های متداول

در ادامه برخی از پرسش‌های رایج درمورد کیف پول Yoroi را بررسی می‌کنیم.

 • اگر spending code خودم را فراموش کنم، چطور می‌توانم به دارایی‌هایم دسترسی داشته باشم؟
  در صورتی که رمزعبور (spending code) خود را فراموش کنید، می‌توانید با عبارت بازیابی آن را دوباره تنظیم کنید؛ اما عکس این اتفاق ممکن نیست؛ یعنی به‌دست‌آوردن عبارت بازیابی با spending code امکان‌پذیر نیست.
 • چرا هر بار که از طریق نسخه یا اپلیکیشن جدیدی وارد یورویی می‌شوم، باید کیف پول جدیدی بسازم؟ این کار داراییم را از بین نمی‌برد؟
  خیر. نام کیف پول یا رمزعبوری که وارد می‌کنید، در هر نسخه یا هر اپلیکیشن می‌تواند متفاوت باشد. کلیدی‌ترین بخش کیف پول شما برای دسترسی به دارایی‌هایتان عبارت بازیابی ۱۵ کلمه‌ای است که در ابتدای ایجاد کیف پول دریافت می‌کنید و حتماً باید آن را در مکانی امن یادداشت و نگهداری کنید.  
 • آیا می‌توانم در بیش از یک استخر سهام‌گذاری کنم؟
  در حال حاضر خیر. با هر کیف پول فقط در یک استخر امکان سهام‌گذاری دارید. بنابراین، اگر قصد دارید در بیش از یک استخر سهام‌گذاری کنید، باید چندین کیف پول‌ روی دستگاه‌های مختلف ایجاد کنید.
 • اگر هنگامی‌ که در حال سهام‌گذاری ADA هستم، توکن بیشتری بخرم، چطور توکن‌های جدیدم را سهام‌گذاری کنم؟
  توکن‌های جدید خود را به کیف پولی که با آن سهام‌گذاری می‌کنید انتقال دهید تا توکن‌های جدید نیز به‌طور خودکار وارد استخر سهام‌گذاری‌تان شوند.
 • آیا بعد از شروع سهام‌گذاری، باید کیف پولم باز و دستگاهم روشن باشد؟
  خیر. پس از شروع سهام‌گذاری، می‌توانید کیف پول خود را ببندید و رایانه خود را خاموش کنید و همچنان، به سهام‌گذاری و دریافت پاداش ادامه دهید.
 • اگر استخر سهام‌گذاری را تغییر دهم، پاداش استخر قبلی را از دست می‌دهم؟
  خیر. در ابتدای هر بازه زمانی (epoch) پاداش بازه زمانی قبلی را دریافت خواهید کرد.

در صورتی‌ که با هر مشکلی مواجه شدید که پاسخ آن در این مطلب ارائه نشده بود، می‌توانید با تیم پشتیبانی یورویی از طریق این لینک تماس برقرار کنید یا پرسش خود را در بخش نظرات این مقاله درج کنید تا ما نیز در حد امکان، پاسخگوی شما باشیم.

جمع‌بندی

کیف پول یورویی کیف پول لایت شبکه کاردانو است که بدون نیاز به دانلود کل بلاک چین، به شما اجازه می‌دهد تا از هر قابلیتی که در حال حاضر در شبکه وجود دارد بهره‌مند شوید. به‌طور ویژه، Yoroi ارائه‌دهنده خدمات مربوط به یکی از جذابیت‌های فعلی شبکه، یعنی سهام‌گذاری است.

علاوه بر این، از آنجا که در روزهای آغازین فاز گوگن و راه‌اندازی قراردادهای هوشمند هستیم، بی‌شک کیف پول یورویی با افزونه مرورگر خود می‌تواند پل ارتباطی بین شما و بسیاری از پلتفرم‌های قرارداد هوشمند باشد. این قراردادهای هوشمند زمینه را برای ایجاد هزاران اپلیکیشن غیرمتمرکز روی بلاک چین کاردانو فراهم خواهند کرد تا کاربردهای بالقوه این بلاک چین را به‌شکل چشمگیری ارتقا دهند.

البته، بهره‌مندی از تمام ویژگی‌های این کیف پول در وهله اول، به میزان احتیاط و دقتی بستگی دارد که در استفاده از این کیف پول به خرج می‌دهید. به‌هنگام نصب و کار با کیف پول غیرامانی Yoroi، به تمام جوانب امنیتی دقت کنید و مطمئن شوید که کلیدهای خصوصی (عبارت بازیابی) خود را به‌درستی یادداشت و در مکانی امن نگهداری می‌کنید.

فراموش نکنید که عبارت بازیابی شما نباید در اختیار هیچ‌ فردی، حتی تیم پشتیبانی یورویی، قرار گیرد. بنابراین در صورتی که ایمیلی از سوی این شرکت مبنی بر به‌اشتراک‌گذاری عبارت بازیابی دریافت کردید، در جعلی بودن آن شک نکنید!

راهنمای بخش ها
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

7 دیدگاه
پیوند سلیمی
پیوند سلیمی
2 سال قبل

کلمات بازیابی رو گم کردم از کدوم قسمت دوباره میتونم کلمات رو دوباره نگاه کنم و یادداشتشون کنم ؟

تیموری
تیموری
2 سال قبل

سلام کیف یورویی ساختم چندتا آدرس درقسمت دریافت ساخته شده دومرتبه به یکی از اون آدرس‌ها واریزی داشتم دفعه سوم به یکی دیگه ازهمون آدرس‌ها واریز کردم تراکتش انجام شده ولی به ولت نیومده میشه راهنماییم کنید

شهاب
شهاب
2 سال قبل

سلام داخل کیف پول یورویی از کجا میتونم کلمات بازیابی رو ببیبنم

علیرضا
علیرضا
2 سال قبل

سلام. وقت بخیر. اگ رمز عبور یا همون spending password رو فراموش کرده باشیم راهی برای بازیابیش نیست؟

شاکری
شاکری
2 سال قبل

سلام من مقداری کاردانو در استخر meldبرای استخراج گذاشتم حالا از کجا بدونم که چه مقدار meld استخراج شده ؟

amir
amir
2 سال قبل

سلام من مقداری آدا به کیف پول یورویی انتقال دادم ولی الان نمیتونم برداشت کنم یعنی گزینه ویددرایو خاموشه، دلیلش چیه؟

مجتبی
مجتبی
2 سال قبل

آیا این نرخهای سود سالیانه است ؟