موجودی صفر در کیف پول ‌های کاردانو ؛ آموزش رفع مشکلات پس از به‌روزرسانی Shelley

موجودی صفر در کیف پول ‌های کاردانو ؛ آموزش رفع مشکلات پس از به‌روزرسانی Shelley

در هفته‌های اخیر کاربران وب‌سایت ارزدیجیتال در نظرات و شبکه‌های اجتماعی درباره وجود مشکل در کیف پول‌های کاردانو (ADA) گزارش‌های زیادی را برای ما ارسال کرده‌اند. بسیاری از مشکلات و پرسش‌های مطرح شده، حول این موضوعات هستند:

  • چرا موجودی کاردانوی من «صفر» شده است؟
  • چرا نمی‌توانم آدرس‌های قدیمی کاردانو را در کیف پولم ببینم؟
  • چرا نمی‌توانم موجودی کاردانو را در کیف پول‌های دیگر بازیابی کنم؟
  • چگونه کاردانوهایم را از آدرس‌های قدیمی (بایرون) به آدرس‌های جدید (شلی) منتقل کنم؟

با توجه به مطرح‌شدن این نگرانی‌ها، تصمیم گرفتیم با انتشار مقاله‌ای علت این مشکلات را توضیح و نحوه حل آنها را آموزش دهیم. بعد از مطالعه این مقاله، پاسخ تمامی سؤالات خود را درباره مشکلات کیف پول‌های کاردانو دریافت خواهید کرد.

مشکلات کیف پول‌های کاردانو از کجا آغاز شد؟

کاردانو از جمله پروژه‌های محبوب حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال است که با کمک تیم توسعه‌دهندگان آکادمیک خود و با بهره‌گیری از روش‌های نوآورانه اجماع، توانسته است تا حد زیادی بر چالش‌های مقیاس‌پذیری فائق آید. در زمان نگارش این مقاله، ارز دیجیتال این شبکه (ADA) از نظر ارزش بازار در رتبه نهم بازار قرار دارد. با این حال، پروژه کاردانو هنوز در مراحل ابتدایی نقشه راه خود بوده و سازگاری کاربران با تغییرات این پروژه، چندان هم ساده نیست.

موجودی صفر در کیف پول ‌های کاردانو ؛ آموزش رفع مشکلات پس از به‌روزرسانی Shelley
ارتقای کاردانو از بایرون (فاز بنیان‌گذاری) به شلی (فاز تمرکززدایی) – بایرون و شلی نام دو شاعر بزرگ بریتانیایی هستند

طبق برنامه‌ریزی تیم توسعه‌دهنده کاردانو، به‌روزرسانی اخیر این شبکه که شلی (Shelley) نام دارد در تاریخ ۲۹ ژوییه ۲۰۲۰ انجام شد. بر اساس توضیحات مطرح‌شده توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) بنیان‌گذار کاردانو، هدف از اجرای به‌روزرسانی شلی، فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم برای تمرکززدایی کامل در شبکه کاردانو است.

تا پیش از این، بلاک چین کاردانو در فاز بایرون (Byron) قرار داشت و اداره شبکه آن به‌نوعی متمرکز بود و حالا با انجام آپدیت شلی، مقدمات کار برای انتقال قدرت به نودهای توزیع‌شده و پشتیبانی از مکانیسم اجماع و پاداش‌دهی «اثبات سهام نمایندگی‌شده (Delegated Proof of Stake)» فراهم شده است. طبق داده‌های منتشرشده در وب‌سایت adapools.org، در زمان نگارش این مقاله، تعداد استخر‌های سهام‌گذاری (Staking) کاردانو به عدد ۱۳۴۲ رسیده است و حدود ۶۰ درصد از بلاک‌های این بلاک چین را این استخرها می‌سازند.

federated nodes
گزارش وضعیت گذار کاردانو از فاز بایرون به فاز شلی؛ منبع: Daedalus

یکی دیگر از تغییرات مهمی که در طول این به‌روزرسانی رخ داد، تغییر شکل فرمت آدرس‌های شبکه شلی نسبت به آدرس‌های قدیمی بایرون است. در تصویر زیر شکل آدرس‌های قدیمی و جدید را مشاهده می‌کنید.

cardano address format
آدرس‌های جدید (شلی) با add آغاز می‌شوند

علاوه بر این تغییرات ظاهری لازم است بدانیم که آدرس‌های جدید، امکان سهام‌گذاری (استیکینگ) و دریافت پاداش را برای کاربران کاردانو فراهم می‌‌کنند. بنابراین کاربرانی که قصد سهام‌گذاری در شبکه کاردانو را دارند، می‌بایست ابتدا واحدهای ADA را از آدرس بایرون به یک آدرس شلی منتقل کنند.

همان طور که گفتیم، به‌روزرسانی شلی با تمام مزیت‌های خود، سبب بروز مشکلاتی برای برخی از کاربران کاردانو شده است. در ادامه مهم‌ترین موارد گزارش‌شده از سوی کاربران را بررسی کرده و در هر کیف پول، نحوه رفع مشکل را توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول‌های کاردانو در سال ۲۰۲۰

مشکل نمایش‌ندادن موجودی کاردانو در کیف پول Atomic

اگر برای نگهداری ارز دیجیتال ADA از کیف پول اتمیک استفاده می‌کنید، شاید با مشکل موجودی صفر بودن موجودی مواجه شده باشید. دلیل این موضوع آن است که کیف پول اتمیک تنها از یک نوع آدرس کاردانو پشتیبانی می‌کند. بنابراین اگر واحدهای ADA شما روی آدرس بایرون باشد و سپس کیف پول اتمیک را آپدیت کنید، خواهید دید که آدرس شما به آدرس شلی تبدیل شده و موجودی صفر نشان داده خواهد شد.

راه‌حل این مشکل بسیار ساده است. نرم‌افزار اتمیک را به آخرین نسخه به‌روز کنید. سپس کیف پول خود را باز کنید و وارد حساب کاردانو شوید. از قسمت سمت راست بالای صفحه، تنظیمات (Setting) را انتخاب کنید. همان ‌طور که در تصویر نمایش داده‌ شده، در صفحه تنظیمات گزینه «Claim ADA» را انتخاب کنید.

atomic wallet

با انتخاب این گزینه، وارد صفحه‌ای خواهید شد که آدرس جدید شلی و همچنین موجودی شما در آدرس قدیمی بایرون را نمایش داده است و در صورت انتخاب گزینه «Claim»، موجودی به آدرس جدید انتقال خواهد یافت.

atomic wallet

اکنون دوباره به حساب کاردانو وارد شوید. خواهید دید که موجودی ADA به‌صورت صحیح نمایش داده می‌شود.

مشکل دریافت کاردانو در کیف پول Daedalus

با تغییر آدرس‌های شبکه کاردانو پس از آپدیت شلی، امکان مشاهده آدرس‌های بایرون در برخی از کیف پول‌ها غیرفعال شده است. دلیل این امر، تشویق کاربران به انتقال دارایی‌ها به آدرس‌های جدید (شلی)، به‌منظور بهره‌مندی از قابلیت سهام‌گذاری و مشارکت در شبکه است. این مورد (یعنی نمایش‌ندادن آدرس برای دریافت تراکنش) در کیف پول‌های اتمیک و ددالوس (Daedalus) مشاهده شده است. پیشتر درباره کیف پول اتمیک توضیح دادیم و اکنون کیف پول ددالوس را بررسی واهیم کرد.

ددالوس، کیف پول رسمی کاردانو است که از هر دو آدرس شلی و بایرون به‌طور همزمان پشتیبانی می‌کند، اما همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در حساب بایرون این کیف پول، گزینه «Receive» وجود نداشته و کاربر امکان مشاهده آدرس‌های بایرون خود را ندارد.

daedalus-receive
قسمت بالای خط قرمز مربوط به حساب بایرون و قسمت پایین مربوط به حساب شلی است.

بنابراین اگر از کیف پول ددالوس برای نگهداری ارز دیجیتال ADA استفاده می‌کنید، بهتر است موجودی ارز دیجیتال ADA خود را از حساب بایرون به حساب شلی منتقل کنید.

برای این کار می‌توانید از قسمت «Send» در حساب بایرون یک تراکنش ساده به آدرس حساب شلی خود انجام دهید. همچنین در صورتی که از آخرین نسخه کیف پول ددالوس استفاده کرده و حساب شلی خود را ایجاد کرده باشید، اعلانی مبنی بر جابه‌جایی دارایی‌ها به آدرس شلی روی داشبورد ظاهر می‌شود.

byron-wallet-move-fund

با مشاهده این پیغام، کافی است روی گزینه «Move ada to an existing wallet» کلیک کرده و از کادر باز شده، حساب شلی موردنظر خود را انتخاب کنید.

transfer funds-1

سپس با واردکردن گذرواژه کیف پول، این تراکنش را تأیید کنید:

transfer funds-2

با کلیک روی گزینه «Transfer funds» تمام واحدهای ADA شما به آدرس شلی منتقل خواهد شد و با ورود به حساب شلی، می‌توانید این موجودی را مشاهده کنید:

بررسی مشکلات کیف پول های کاردانو پس از بروزرسانی shelley

آموزش انتقال موجودی کاردانو به آدرس شلی در کیف پول YOROI

کیف پول یورویی (YOROI) نیز از جمله کیف پول‌های تخصصی کاردانو به ‌شمار می‌آید که هم در قالب اپلیکیشن موبایل و هم در قالب افزونه کروم در دسترس کاربران است.

این کیف پول از هر دو نوع آدرس قدیمی و جدید کاردانو پشتیبانی کرده و امکان انجام تراکنش با این آدرس‌ها را میسر می‌سازد. در صورتی که از کیف پول یورویی استفاده می‌کنید، با مراجعه به بخش Claim/Transfer می‌توانید موجودی ارزهای دیجیتال ADA را از آدرس بایرون به آدرس شلی انتقال دهید.

برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا از میان حساب‌های کاربری خود، حسابی را که مربوط به آدرس شلی است انتخاب کنید. در قسمت پایین نام هر کیف پول، نوع آن مشخص شده است (مثلاً: shelley – standard wallet).
  • از داشبورد اصلی کیف پول، گزینه «Claim/Transfer» را انتخاب کنید.
  • از میان گزینه‌های بازیابی، گزینه «Byron-era wallet» را انتخاب کنید.
yoroi-transfer funfds

در مرحله بعدی (تصویر زیر) باید نوع کیف پول قبلی خود را انتخاب کرده و با واردکردن عبارات بازیابی (کلمات بک‌آپ)، انتقال دارایی را تأیید کنید. اگر آدرس بایرون شما مربوط به کیف پول ددالوس است، از بخش «Legacy Daedalus Wallet» گزینه «12-word Daedalus walle» را انتخاب کرده و ۱۲ کلمه بازیابی خود را وارد کنید. در صورتی که آدرس بایرون شما متعلق به کیف پول یورویی، لجر (Ledger) یا ترزور (Trezor) است، از بخش «Icarus/Yoroi Wallet» نوع کیف پول خود را انتخاب کرده و عبارات بازیابی را وارد کنید. در نهایت با انجام مراحل بالا و تأیید انتقال، واحدهای کاردانو از آدرس بایرون به آدرس شلی انتقال خواهند یافت.  

yoroi-transfer

آموزش انتقال موجودی کاردانو به آدرس شلی در کیف پول Exodus

کیف پول چندارزی اکسودوس در به‌روزرسانی اخیر خود از هر دو آدرس بایرون و شلی برای ذخیره ارز دیجیتال ADA پشتیبانی کرده و قابلیت انتقال کوین‌ها از آدرس بایرون به شلی را فراهم کرده است.

برای دیدن موجودی و آدرس هر دو حساب بایرون و شلی، کافی است وارد حساب کاردانو شده و گزینه «Receive» را انتخاب کنید. آدرسی که در این صفحه می‌بینید، آدرس شلی است، اما با لمس فلش کوچک موجود در کنار کد کیوآر، می‌توانید آدرس بایرون خود را هم مشاهده کنید.

exodus-move cardano

در صورتی که پیش از به‌روزرسانی شبکه در اکسودوس کاردانو داشتید، اکنون با به‌روزرسانی کیف پول خود به آخرین نسخه، می‌توانید واحدهای ADA را به سادگی به آدرس شلی خود انتقال دهید. برای انجام این کار، پس از به‌روزرسانی کیف پول وارد حساب ADA شوید. سپس اعلانی (تصویر زیر) نمایش داده خواهد شد. با انتخاب «Move Balance» و تأیید نهایی، موجودی حساب کاردانوی شما از آدرس بایرون به آدرس شلی انتقال خواهد یافت.

exodus-transfer funds

از همان کیف پول اولیه خود برای رفع مشکل استفاده کنید

علاوه‌بر تمامی مشکلاتی که درباره تغییر آدرس‌های کاردانو برشمردیم، مشکل دیگری نیز در کیف پول‌های چندارزی ADA موجود است: فراهم نبودن امکان بازیابی کاردانو در یک کیف پول دیگر با استفاده از عبارات بازیابی کیف پول.

در واقع زمانی که شما با استفاده از ۱۲/۲۴ کلمه بازیابی (بک‌آپ) کیف پول خود را بازیابی می‌کنید، باید تمامی آدرس‌ها، تراکنش‌ها و موجودی‌های ارزهای دیجیتالی که در کیف پول قبلی داشتید، در کیف پول جدید (در صورت پشتیبانی از این ارز دیجیتال) نمایش داده شود. اما در موارد معدودی، گزارش شده است که همگام‌سازی موجودی کاردانو در کیف پول‌های مختلف، با مشکلاتی روبه‌روست.

به‌عنوان مثال، اگر در کیف پول اکسودوس خود مقداری ADA داشته باشید و ۱۲ کلمه بازیابی کیف پول اکسودوس را در کیف پول اتمیک وارد کنید، خواهید دید که آدرس کاردانو در این دو کیف پول تفاوت دارد و موجودی ADA در کیف پول اتمیک صفر است. در حال حاضر علت این مشکل مشخص نبوده و راه‌حل خاصی هم برای آن وجود ندارد.

بنابراین، برای رفع مشکل سعی کنید فقط از همان کیف پولی که قبلاً در آن کاردانو داشتید استفاده کنید و کلمات بازیابی خود را برای رفع مشکل به کیف پول دیگر انتقال ندهید.

در چنین مواقعی نگران نباشید

شبکه‌های بلاک چین با بهره‌گیری از نوآوری‌های فناورانه، روز‌به‌روز در حال پیشرفت و توسعه هستند. در این میان، بروز برخی تغییرات بر اثر به‌روزرسانی‌ها کاملاً طبیعی بوده و تمامی مشکلات احتمالی در آینده رفع خواهند شد. بلاک چین کاردانو نیز از این قاعده مستثنی نیست. همان‌طور که دیدیم ارتقای اخیر این شبکه موجب تغییراتی در آدرس‌ها و عملکرد کیف پول‌های کاردانو شد که نگرانی بسیاری از کاربران را به دنبال داشت، اما همان‌طور که آموزش دادیم، این مشکلات به‌سادگی قابل‌حل هستند.

در پایان توصیه می‌کنیم در مواجهه با به‌روزرسانی‌ها و تغییرات عملکردی ارزهای دیجیتال و کیف پول‌های مورداعتماد، نگران نباشید و خونسردی خود را حفظ کنید. تمامی این تغییرات در راستای بهتر شدن عملکرد شبکه انجام می‌شوند و تمامی مشکلات پیش‌آمده، قابل‌حل هستند. به یاد داشته باشید تا زمانی که کلید خصوصی یا کلمات بازیابی کیف پول خود را در اختیار داشته باشید و آن را با دیگران به اشتراک نگذارید، در زمان به‌روزرسانی‌ها خطری دارایی‌های شما را تهدید نمی‌کند.

اشتراک
اطلاع از
guest
108 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
علی آقایی
علی آقایی
3 روز پیش

باسلام.مقداری کاردانو در اتمیک استیک کردم ولی الان موجودی رو صفر میزنه با claimهم درست نمیشه؟ لطفا راهنمایی کنید

علیرضا خان محمدی
علیرضا خان محمدی
1 ماه پیش

سلام متاسفانه این مشکل برای من هم پیش اومده تو تراست ولت موجودی بیت تورنت من صفر شده درصورتیکه من 143 هزار تا ازش داشتم.کسی میتونه راهنماییم کنه؟

کاوه سامانی
کاوه سامانی
1 ماه پیش

سلام الان دوروزه که در کیف پول یوری من مبلغ کاردانو را صفر میزنه بازیابی کردم بازم صفر میزنه لیست تراکنشهام هم نشون نمی‌دهد لطفاً راهنمایی کنید چیکار باید بکنم

بهنام
بهنام
1 ماه پیش

سلام
در کیف پول اتمیک تعدادی کاردانو داشتم ،وقتی به روز رسانی کردم کاردانو ها صفر شد ،متاسفانه دستکاری کردم و فک کنم آدرس کاردانو رو در کیف پولم تغییر دادم
الان کاردانو هام صفره و حتی قسمت هستوری تراکنش های کاردانو حذف شده
چیکار باید بکنم
آدرس قبلی کاردانو هامو دارم

علی فتحی
علی فتحی
1 ماه پیش

سلام و درود من چند روز پیش تعدادی کاردانو خرید داشتم ولی موجودی کیف پولم صفر از صرافی که خرید داشتم پیگیری کردم گفتن که ما خرید رو برای شما انجام دادیم و مشگل از کیف پول شماست آیا کسی هست بتونه کمک کنه؟؟🙏🙏

سید
سید
2 ماه پیش

سلام .بازیابی کردم yoroi .موجودی صفر میزنه چکار باید کنم

جلال الدین حسینی
جلال الدین حسینی
2 ماه پیش

این هم اسکرین شات تراکنش های کیف پولم که توسط بنده انجام نشده

1.PNG
2.PNG
3.PNG
1.PNG
2.PNG
3.PNG
1.PNG
2.PNG
3.PNG
4.PNG
5.PNG
محمد احتشام
محمد احتشام
2 ماه پیش

سلام دوست عزیز
من ولت (Yoroi(Shelley – Standard wallet
و از صرافی معتبر خرید کردم، اما بالانس من صفر نشون میده
ممنون میشم راهنماییم کنید

نادر مطاعی
نادر مطاعی
2 ماه پیش

سلام من از کیف huobi استفاده کردم الان نمیتونم ب هیچ‌جا انتقال بدم همش ارور میده ممنون میشم راهنمایی کنید

Nazanin Chitsaz
Nazanin Chitsaz
2 ماه پیش

سلام
ارز استلار در کیف پول اتمیک من صفر شده چکار باید بکنم؟

داریوش
داریوش
2 ماه پیش

سلام امروز 18 مارچ من کیف پول ددالوس ام را روی ویندوز که زدم بیاد بالا گیر کرده روی وریفای د بلاکچین 99.9 و کیف پولم هر کاری که میکنم لود نمیشه و بالا نمیاد ….

سینا
سینا
2 ماه پیش

سلام استاد
من مقداری کاردانو در کیف یورویی دارم زمانی که می خواهم آدرس مقصد در کادر ارسال کپی کنم هر کار می کنم کپی نمیشه لطفا راهنمایی کنید

مینا ک
مینا ک
2 ماه پیش

سلام
من یه ماه پیش کاردانو خریدم و رو کیف پول یورویی ریختم ۱۵ کلمه بهم داد که با دقت یادداشت کردم بعدشم خود برنامه کلمات و باهام چک کرد
بعد مجبور شدم برنامه رو از رو گوشیم پاک کنم حالا دوباره نصب کردم هر کاری میکنم کلمات و قبول نمیکنه😥😥😥
یعنی دیگه پولم پرید؟؟😥
کسی می‌تونه راهنماییم کنه؟

الیاس مقصودلو
الیاس مقصودلو
2 ماه پیش
پاسخ  مینا ک

سلام من دقیقا میدونم مشکل شما رو داشتم
شما کلمات ار سمت چپ وارد میکنید ولی حالا کلمات از سمت راست وارد کنید دقیقا مثل زبان فارسی

فرشید حسین زاده
فرشید حسین زاده
2 ماه پیش
پاسخ  مینا ک

سلام دوست عزیز از چپ بنویس کلمه ها رو هر خط که تمام شد دوباره از چپ بنویس باز میکنه

سینا
سینا
2 ماه پیش

سلام من هر کاری می کنم آدرس دریافت کننده در کیف پولی ام کپی نمی شود لطفا راهنمایی کنید

Sajjad hesari
سجاد حصاری
2 ماه پیش

سلام من ارز کادانو در اتمیک والت صفر شده کاری که گفتین انجام دادم و موجودی ارز رو در ادرس قدیم دیدم ولی وقتی میخوام به ادرس جدید واردشون کنم بعد زدن رمز کلا کیف میپره ! مشکل کجاست کسی میتونه کمک کنه

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off