چرا وارن بافت و چارلی مانگر از بیت کوین متنفرند؟

چرا وارن بافت و چارلی مانگر از بیت کوین متنفرند؟

وارن بافت و چارلی مانگر در سخنانشان عظمت پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین را بارها و بارها زیر سوال برده‌اند؛ بطوری که آقای مانگر بیت کوین را «جنون» و «فضله‌ موش» خوانده ، در حالی که آقای بافت عاقلانه‌تر با این موضوع برخورد کرده و آن را به حباب گل لاله تشبیه کرده است.

کنجکاو شدم که وجهه‌ی بد بیت کوین را در نظر صاحبان سرمایه در آمریکا موشکافی کنم. از آنجایی که نظر من درباره چشم‌انداز بیت کوین و بلاک چین مثبت است، می‌خواهم دلیل مخالفت افرادی مانند وارن بافت و چارلی مانگر را با این قضیه مشخص کنم.

از این‌ها که بگذریم، هنگامی که یک شخص باهوش و باتجربه با نظرات من مخالفت می‌کند، (یکی از هیجان‌انگیزترین اتفاقاتی که ممکن است بیافتد!) نشان از فرصتی دارد که می‌توانم بر اندوخته‌ی دانشم بیافزایم.

اولین قدم باز کردن گره این داستان است. (با بیان پرسش‌های چه کسی گفته؟ چگونه؟ و اصلا چرا؟!)

بخش بعدی به این موضوع پرداخته است.

چرا وارن بافت و چارلی مانگر از بیت کوین متنفرند؟

سم موش

تله‌کلیک‌ها (Clickbaits) پس از اینکه چارلی مانگر بیت کوین را در نشست سالانه برکشایر هاتاوی در سال ۲۰۱۷ میلادی، «سم موش» و «فضله» خواند، شروع شد.

پس از اینکه وارن بافت نیز نظر آقای مانگر را تایید کرد و آن را «سم موش به توان دو!» خواند، جنجالی در اینترنت به پا شد.

محبوب شدن این سخنان به‌خاطر استفاده از چنین کلماتی آسان بود. اما آیا واقعا منظور آقای بافت و مانگر به این شدت بود ؟ یا تنها به دلیل استفاده از چنین کلماتی، اشتباها منظور آن‌ها را به این شدت تعبیر کردیم ؟

در مصاحبه‌ای با CNBC در بهار سال ۲۰۱۸ میلادی، آقای بافت نظر خود را درباره بیت کوین به مدت ۶ دقیقه شرح داد. (در اینجا می‌توانید این ویدیو را ببینید)

او سرمایه‌گذاری در بیت کوین را با سرمایه‌گذاری در طلا مقایسه کرد (یکی دیگر از چیزهایی که وارن بافت از آن خوشش نمی‌آید) و آن را «غیر مولد» (non-productive) خواند و در مقابل، خرید سهام که منجر به کسب و کار و تولید کالا می‌شود، را سودمند توصیف کرد.

همچنین آقای بافت اشاره کرد که طلا هر ساله تنها ۰.۱ تا ۰.۲ درصد از زمان تولد مسیح، رشد داشته است.

چرا وارن بافت و چارلی مانگر از بیت کوین متنفرند؟

نقد آقای مانگر پراکنده‌تر بود و در این باره گفت :

به نظر من این تنها یک جنون است. همانند این است که کس دیگری آشغال ترید می‌کند و شما به خودتان می‌گویید که نمی‌توانم بیرون این گود بایستم و فقط نگاه کنم.

این انتقادات برای کسانی که برخی از نامه‌های سالانه وارن بافت به سهام‌داران را خوانده باشد، تعجب آور نیست. (این نامه‌ها در دسترس عموم قرار دارد.)

در بیشتر از ۴۰ نامه منتشر شده از او به سهام‌داران در طول دهه‌ها، آقای بافت راه و روش محتاطانه‌ای را برای سرمایه‌گذاری پیشنهاد کرده است که بصورت کامل با ایده‌های شکل گرفته در فضای ارز دیجیتال در مغایرت است.

در نامه منتشر شده در سال ۲۰۰۲ میلادی او جمله «عجله کردن دشمن دقیق بودن است» را در نامه ذکر کرده و گفته است که :

چارلی و من معتقدیم که برکشایر باید دژ محکمی در قدرت مالی باشد.

آیا تعجب‌آور است که این مرد وضعیت فعلی ارزهای دیجیتال را نپسندد؟

چرا وارن بافت و چارلی مانگر از بیت کوین متنفرند؟

این ایده‌ها با تفکرات «استارت‌آپ ناب» (Lean Entrepreneurship) که سوخت محرکه بسیاری از برنامه‌های توسعه بلاک چین است، سازگاری ندارد.

البته این را هم بدانید که تفکرات آقای بافت منجر به رشد میانگین سالانه ۱۹.۱% برکشایر هاتاوی در طول ۵۱ سال اخیر شده است.

در نهایت شما باید خودتان تصمیم بگیرید که چگونه بین این دو ایده متناقض تعادل ایجاد کنید !

این قدرت‌های موجود

چرا وارن بافت و چارلی مانگر از بیت کوین متنفرند؟

اخبار خوب برای خوش‌بینان این حوزه مثل من این است که همه مدیرعاملان بزرگ شرکت‌های مالی در مقابل بیت کوین جبهه نگرفته‌اند. برخی از آن متنفرند، برخی دیگر دوستش دارند و برخی هم نسبت به این قضیه بی‌تفاوت هستند.

اگر به دنبال این هستید که منتقدان بیشتری نسبت به این قضیه پیدا کنید، راه سختی در پیش رو ندارید. جک باگل موسس شرکت سرمایه‌گذاری ونگارد و سرمایه‌گذار افسانه‌ای، در سال ۲۰۱۷ میلادی گفت :

شما باید از بیت کوین بپرهیزید چرا که همانند یک طاعون است.

و به این نکته جالب هم اشاره کرد که در آینده ارزش هر کوین به ۱۰۰ دلار خواهد رسید.

ری دالیو با ثروتی بالغ بر ۱۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ میلادی با اشاره به این موضوع که بیت کوین یک فرصت از دست رفته و یک تکنولوژی آینده‌دار است، گفت:

شرم آور است. این می‌توانست یک ارز باشد. می‌توانست به صورت مفهومی کار کند اما مقدار ابهاماتی که وجود دارد و مقدار کم تراکنش‌ها [آزار دهنده است]

بقیه نیز ترجیح داده‌اند نظرشان در این باره خنثی باشد، همانند مدیرعامل شرکت گلدن ساکس آقای لوید بلنکفین که به صراحت توییت کرد که بیت کوین را تایید یا رد نمی‌کند.

البته گفتنی است که شرکت ساکس معامله در بازار ارز دیجیتال را در سال ۲۰۱۸ میلادی، شروع کرد.

چرا وارن بافت و چارلی مانگر از بیت کوین متنفرند؟

آقای جیمز گورمن مدیرعامل مورگان استنلی، به پتانسیل مثبت بیت کوین اشاره کرد و گفت که این همانند یک هوس زودگذر نیست. همچنین آقای لری لینک، مدیرعامل بلک راک به نظر می‌رسد که از بیت کوین خوشش آمده و اشاره کرده است که بیت کوین مسئله پول شویی را کاهش می‌دهد.

ولی در حالت کلی این اخبار منفی است که بیشتر جلب توجه می‌کند در حالی که مدیران شرکت‌های مالی درباره این مسئله نظرات متفاوتی دارند.

بیت کوین، راهی برای زیستن

اگر به دنبال مقایسه سخنان دیوانه‌وار درباره بیت کوین و واقعیت آن هستیم (می‌خواهیم بدانیم که بیت کوین روش درستی برای سرمایه‌گذاری است یا نه) اولین قدم فهمیدن این است که مردم چگونه از آن استفاده می‌کنند.

بیت کوین اصلا چیست؟ یک دارایی است؟ ذخیره‌ای از ارزش است یا اصلا چیز دیگری است؟

یک چیز که خودم هم به قطع می‌توانم آن را بیان کنم، این است که به عنوان ارز از آن استفاده نمی‌شود.

شخصا این را به عنوان فردی که بیت کوین را هر روز توسط دبیت کارت با پشتوانه ویزا خرج می‌کند، می‌گویم. بدون وجود ویزا کارت به عنوان واسطه، امکان خرج کردن بیت کوین‌هایم مستقیما از کیف‌پول دیجیتالی وجود ندارد.

چرا وارن بافت و چارلی مانگر از بیت کوین متنفرند؟

می‌خواهم باور کنم که ارزهای دیجیتال توانایی اجرای تراکنش‌های سریع‌تر را خواهند داشت. استیم که یکی از بلاک چین های مورد علاقه‌‌ام است، از آن برای پست‌های روزانه وبلاگم استفاده می‌کردم بطوری که تراکنش‌ها رایگان بود و در عرض ۳ ثانیه انجام می‌شد.

با این حال واقعیت درباره بیت کوین سرد و بی‌رحم است. تاپیک «r/bitcoin» در سایت ردیت که محفل معتقدان بیت کوین بوده و به سانسور کردن برخی نظرات نیز معروف هستند، حرف زیادی برای زدن درباره بیت کوین ندارند.

در یکی از گفت‌وگوهای این سایت، کاربری با نام «AzenXD» ادعا کرده که شهر آرنهم هلند دوست‌دارترین شهر بیت کوین در جهان است که ۱۱۵ فروشگاه در آن بیت کوین را به عنوان روش پرداخت قبول دارند در حالی که کاربر «53bvo» ادعا کرده که از شهروندان این شهر است و در بیشتر فروشگاه‌هایی که می‌شناسد از بیت کوین برای پرداخت استفاده نمی‌شود.

وبسایت این شهر این مقدار را به صورت کامل تایید نمی‌کند که آن را قابل باور می‌سازد. مخصوصا که اشاره شده در فعال‌ترین ماه سال برای بیت کوین مقدار تراکنش‌های آن کمتر از ۱۰ هزار یورو بوده است. در حالی که ۹ هزار دلار برای شروع خوب است، اما آیا می‌توان این رقم را برای بیش از ۱۰۰ مرکز خرید کافی دانست ؟ آیا این نهایت کاری است که بیت کوین می‌تواند انجام دهد !؟

چرا وارن بافت و چارلی مانگر از بیت کوین متنفرند؟

این تاپیک مطرح شده در ردیت تنها و تنها به بیت کوین می‌پردازد. منحصر بودن به بیت کوین به معنای قبول نکردن چیزهای دیگر و حتی بهتر است. در واقع عقیده آن‌ها این است که «بیت کوین برای ما یک سرمایه‌گذاری نیست، بلکه راهی است برای زیستن»

برای آن‌هایی که به دنبال راهی بهتر برای گذراندن زندگی‌شان نیستند، شاید انتخاب بیت کوین راه سختی را پیش رویشان قرار دهد.

من هنوز درباره بیت کوین خوش بین هستم

به نظر من ارزشش را دارد که بر روی بیت کوین ارتقا صورت گیرد تا آن را به یک ارز ماندگار تبدیل کند.

اگر کارمزد تراکنش‌ها از میانگین کارمزد کارت‌های اعتباری کمتر شود، و در آینده بیت کوین این قابلیت را داشته باشد که تراکنش‌ها را در لحظه انجام دهد (در کمتر از ۵ ثانیه) ، شخصا فکر می‌کنم که خرده‌فروشان از آن استفاده خواهند کرد.

همچنین بخوانید: کاهش کارمزدهای بیت کوین/ در مسیر اهداف بزرگ

این را نیز باید گفت که بیت کوین به دلیل توانایی تبدیل آسان، نداشتن خطر تورم و تراکنش‌های سریع در آینده، توانایی این را خواهد داشت که توسط قشر کارگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

همه این‌ها بدون در نظر گرفتن این است که ارز دیجیتال دیگری از پس این کارها برآید. (در اینصورت بیت کوین نیاز دارد که ثبات داشته باشد و یا از مالکیت خود در دنیای ارز دیجیتال دست بکشد، قبل از اینکه ارز دیگری به ثبات کامل برسد)

چرا وارن بافت و چارلی مانگر از بیت کوین متنفرند؟

در دنیایی که تراکنش‌های شبکه برای انجام شدن زمان و کارمزد زیادی را طلب می‌کنند، و دو سرمایه‌گذار برجسته اعتقاد دارند که بیت کوین «سم موش» است، قطعا موقعیت مناسبی برای این ارز نیست.

اگر بیت کوین قصد نشان دادن پتانسیل واقعی را دارد و در صدد رسیدن به آرمان خود می‌باشد، باید بیشتر از این‌ها تلاش خود را بکند و در ورای مرزهای موجود رشد کند.

منبع: medium
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه