بنیان‌گذاران اتریوم چه کسانی‌ هستند و در حال حاضر چه می‌کنند؟

بنیان‌گذاران اتریوم چه کسانی‌ هستند و در حال حاضر چه می‌کنند؟

ماه گذشته (تیر ۹۹) اتریوم پنج‌ساله شد. بعد از گذشت پنج سال، حالا اتریوم بزرگترین آلت کوین بازار ارزهای دیجیتال است و حجم بازار آن از ۴۰ میلیارد دلار فراتر رفته است. شکل‌گیری اتریوم از جلسه کوچکی بین هشت نفر در سوئیس شروع شد. وب‌سایت د‌کریپت در مقاله‌ای وضعیت فعلی این هشت نفر را بررسی کرده است.

در جلسه سرنوشت‌سازی که در شهر زوگ سوئیس در تاریخ ۷ ژوییه سال ۲۰۱۴ (۱۶ تیر ۹۳) برگزار شد، هشت هم‌بنیان‌گذار اتریوم در جنگل و در یک خانه اجاره‌ای، جایی که به آن «سفینه فضایی» می‌گفتند، دور یکدیگر جمع شدند تا درباره آینده چیزی که قرار بود به دومین پلتفرم بلاک چینی بزرگ جهان تبدیل شود، تصمیم‌گیری کنند.

آنها هرگز هیچ سندی را برای همکاری روی پروژه اتریوم امضا نکردند. این در حالی بود که این پلتفرم بلاک چینی غیرانتفاعی، اولین موضوعی بود که آنها را گرد هم آورده بود. هر چند از همان ابتدا دو نفر از این تیم جدا شدند؛ اما همچنان از این هشت نفر به‌عنوان ‌‌هم‌بنیان‌گذاران استارت‌آپی یاد می‌شود که حالا ۴۸ میلیارد دلار ارزش دارد.

درحال‌حاضر، تنها یک نفر از آن هشت نفر فعالانه‌ روی اتریوم، تجربه بزرگ آنها برای ایجاد یک انقلاب مالی، کار می‌کند. کامیلا روسو (Camila Russo) نویسنده کتاب «The Infinite Machine» که تاریخچه ارز دیجیتال اتریوم را برای اولین بار در این کتاب ارائه کرده است، در این رابطه می‌گوید:

همه بنیان‌گذاران اتریوم شخصیت‌های بزرگی داشتند، هر چند تفاوت‌هایی نیز در این بین وجود داشت. همین تفاوت در ویژگی‌های شخصیتی، دلیلی بود که این هشت نفر نتوانستند در کنار یکدیگر در اتریوم دوام بیاورند. شخیصت‌های آنها بزرگتر از آن بود که بتوانند باهم همکاری کنند.

بااین‌حال اغلب آنها همچنان در فضای ارزهای دیجیتال حضور دارند. نام اغلب آنها کمابیش برای فعالان این حوزه آشناست. در ادامه، سرنوشت این افراد پس از گذشت پنج سال از آغاز ماجراجویی‌شان را مرور می‌کنیم.

۱. ویتالیک بوترین

بنیان‌گذاران اتریوم چه کسانی‌ بودند و در حال حاضر کجا هستند؟
ویتالیک بوترین

در نوامبر سال ۲۰۱۳ (آبان ۹۲)، یک جوان ۱۹ ساله روسی-کانادایی به نام ویتالیک بوترین که خوره کامپیوتر و نویسنده مجله بیت کوین (Bitcoin Magazine) بود، اتریوم را بنیان‌گذاری کرد. او مقاله ایده (وایت‌پیپر) اتریوم را بعد از سه سال تحقیق و بررسی در دنیای نوظهور ارزهای دیجیتال نوشت که واکنشی در برابر محدودیت‌های بیت کوین بود. بوترین پلتفرمی را پیشنهاد می‌کرد که ساخت هر اپلیکیشن غیرمتمرکز و ضدسانسور در آن قابل‌اجرا بود.

کامیلا روسو می‌گوید بوترین از اینکه نقش یک رهبر را ایفا کند واهمه داشت، اما گذشت زمان نشان داد که او در این زمینه توانایی بالایی دارد. نیروی جوانی و اشتیاق بوترین و همچنین این حقیقت که اتریوم ایده بسیار خوبی بود، او را به یک نیروی الهام‌بخش تبدیل کرد. تعهد او به اتریوم غیرقابل‌انکار است.

او در سال‌های اخیر سعی کرده است خود را از سِمت‌های مدیریتی و رهبری اتریوم کنار کشیده و به‌صورت متمرکز بر روی اتریوم ۲.۰ که می‌توان آن را فاز بعدی توسعه این پلتفرم‌ بلاک چینی تلقی کرد، کار کند تا مقیاس‌پذیری آن را بهبود ببخشد. او مصمم است که در اواخر سال جاری از این پروژه رونمایی کند.

از بین هم‌بنیان‌گذاران اتریوم، او تنها کسی است که همچنان به‌طور مستقیم بر روی این پلتفرم کار می‌کند.

۲. میهای آلیسی

بنیان‌گذاران اتریوم چه کسانی‌ بودند و در حال حاضر کجا هستند؟
میهای آلیسی

میهای آلیسی (Mihai Alisie) که فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد سایبرنتیک است، زمانی که در رومانی مشغول مربیگری و بازی پوکر بود، با بیت کوین آشنا شد. او از سال ۲۰۱۱ با بوترین در ارتباط بود و با همکاری یکدیگر تصمیم گرفتند که مجله بیت کوین را منتشر کنند. آنها همچنین بر روی پروژه اگورا (Egora) که ساخت یک فروشگاه غیرمتمرکز شبیه فروشگاه ای‌بی (eBay) با استفاده از بیت کوین بود، کار کردند.

آلیسی به تأسیس مرکز اتریوم در سوئیس کمک کرد، کارهای اولیه ثبت قانونی این استارت‌آپ را انجام داد، افتتاح یک حساب بانکی را برای یک شرکت تازه‌کار در حوزه ارزهای دیجیتال به سرانجام رساند و با وکلا و مقامات سوئیسی برای تعیین یک چارچوب قانونی که برای کمپین عرضه اولیه‌شان حیاتی بود، وارد مذاکره شد.

میهای آلیسی در رابطه با روزهای اولیه تأسیس اتریوم می‌گوید:

در روزهای آغازین ما صرفاً گروهی از افراد بودیم که ایده‌ای عالی و آرزوهای بزرگ داشتند. معلوم نبود این ایده به موفقیت برسد.

او تا اواخر سال ۲۰۱۵ به‌عنوان معاون در بنیاد اتریوم مشغول به فعالیت بود. در آن زمان توجهش به سمت آکاشا (Akasha) که یک چارچوب شبکه اجتماعی برای اتریوم است، جلب شد.

آلیسی دیگر همچون گذشته درگیر اتریوم نیست، اما ایده شبکه اجتماعی‌اش در حال اجرایی‌شدن است و ممکن است همزمان با اتریوم ۲.۰ از آن رونمایی شود.

۳. آنتونی دی لوریو

بنیان‌گذاران اتریوم چه کسانی‌ بودند و در حال حاضر کجا هستند؟
آنتونی دی لوریو

همانند بوترین، وی نیز اهل تورنتو است. آنتونی دی لوریو (Anthony Di Iorio) که در خانواده ثروتمندی متولد شده بود، با پول خانوادگی‌اش در حوزه بازاریابی و سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر فعالیتی نه‌چندان جدی داشت. قبل از اینکه با بیت کوین آشنا شود، یک سرمایه‌گذاری یک‌میلیون دلاری در کسب‌وکاری در زمینه تولید مته‌های زمین‌گرمایی انجام داد. او در دورهمی فعالان بیت کوین که خودش در نوامبر ۲۰۱۲ (آبان ۹۱) ترتیب داده بود، بوترین را ملاقات کرد و یکی از اولین افرادی بود که بوترین از وی خواست که به‌عنوان هم‌بنیان‌گذار در پروژه اتریوم حضور داشته باشد.

اما آن‌گونه که روسو می‌گوید، دی لوریو در مقایسه با سایر هم‌بنیان‌گذاران، اشتیاق چندانی به اتخاذ رویکرد غیرانتفاعی درباره اتریوم نداشت و پس ‌از اینکه این تصمیم گرفته شد، خود را تا حد زیادی از این پروژه کنار کشید.

دی لوریو پس از ترک اتریوم، مدت کوتاهی به‌عنوان مدیر ارشد دیجیتال در بورس تورنتو مشغول فعالیت شد و سپس دیسنترال (Decentral) را در ماه مه سال ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷) تأسیس کرد. دیسنترال همان استارت‌آپی است که کیف پول جکس را توسعه داده است. دی لوریو در همان سال در فهرستی که از سوی مجله فوربز منتشر شد، جزو ۲۰ فرد ثروتمند حوزه ارزهای دیجیتال شناخته شد. ارزش خالص دارایی او در آن زمان، ۷۵۰ میلیون الی یک میلیارد دلار تخمین زده می‌شد.

۴. امیر چتریت

بنیان‌گذاران اتریوم چه کسانی‌ بودند و در حال حاضر کجا هستند؟
امیر چتریت

بوترین در سپتامبر ۲۰۱۳ (شهریور ۹۲) با امیر چتریت (Amir Chetrit) که ملیت آمریکایی-اسرائیلی دارد، در کنفرانسی با موضوع بیت کوین در آمستردام ملاقات کرد. قبل از سال ۲۰۰۸، چتریت از گرفتن مدرک در رشته علوم کامپیوتر صرف‌نظر کرده بود و به‌صورت تفریحی در حوزه املاک و مستغلات فعالیت می‌کرد. او همانند سایر هم‌بنیان‌گذاران اتریوم، از همان سال‌ها در مورد عملکرد سیستم‌های مالی سنتی تردید داشت، بنابراین به بیت کوین روی آورد.

زمانی که چتریت با بوترین ملاقات کرد، با استارت‌آپ اسرائیلی Colored Coins در حال همکاری بود. این استارت‌آپ پروژه‌ای برای مدیریت دارایی‌های واقعی برای تبدیل آنها به توکن بر روی شبکه بیت کوین بود. بوترین نیز قبل از راه‌اندازی اتریوم با این پروژه همکاری می‌کرد. بوترین در دسامبر سال ۲۰۱۳ (آذر ۹۲) از چتریت خواست که به او ملحق شود.

در جلسه هم‌بنیان‌گذاران اتریوم که در ماه ژوییه سال ۲۰۱۴ (تیر ۹۳) برگزار شد، توسعه‌دهندگان اتریوم و سایر بنیان‌گذاران، از او به‌دلیل مشارکت‌نکردن در توسعه اتریوم شدیدا انتقاد کردند. او پذیرفت که از توسعه اتریوم کناره‌گیری کند؛ اما همچنان به‌عنوان یکی از هم‌بنیان‌گذاران پروژه باقی ماند.

روسو درباره امیر چتریت می‌گوید او بی‌سروصدا از پروژه‌های بلاک چینی مختلف حمایت می‌کند، اما ترجیح می‌دهد چندان موردتوجه قرار نگیرد.

۵. چارلز هاسکینسون

بنیان‌گذاران اتریوم چه کسانی‌ بودند و در حال حاضر کجا هستند؟
چارلز هاسکینسون

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) تصمیم داشت ریاضی‌دان شود، اما این موضوع قبل از زمانی بود که نسبت به این حرفه سرخورده و به بیت کوین علاقه‌مند شود. هاسکینسون در هاوایی متولد شده و در کلرادو بزرگ شده است. قبل از آنکه دی لوریو هاسکینسون را به پروژه اتریوم ویتالیک بوترین معرفی کند، او تجربه جذب سرمایه را برای ایجاد نسخه اولیه یک صرافی غیرمتمرکز در کارنامه خود داشت.

او به یکی از پنج بنیان‌گذار اصلی اتریوم تبدیل شد و در دسامبر سال ۲۰۱۳ (آذر ۹۲) به‌عنوان مدیرعامل انتخاب شد و نقش زیادی در تأسیس بنیاد اتریوم در سوئیس و سازمان‌دهی چارچوب قانونی آن بر عهده داشت. هاسکینسون از همان ابتدا حامی این ایده بود که اتریوم به یک بنگاه اقتصادی و سودآور تبدیل شود. همین موضوع باعث اختلاف بین او و سایر اعضای تیم شد و در نهایت به جدایی او از اتریوم منجر شد.

روسو که با همه هم‌بنیان‌گذاران اتریوم در خصوص اخراج هاسکینسون گفتگو کرده بود، در این رابطه می‌گوید:

وقتی به او گفته شد که باید اتریوم را ترک کند، برایش ناامیدی بسیار بزرگی بود

هاسکینسون در ادامه از اتریوم کلاسیک، بلاک چین رقیبی که پس از هاردفورک بحث‌برانگیز سال ۲۰۱۶ متولد شد، حمایت کرد. او همچنین کاردانو را راه‌اندازی کرد؛ ارز دیجیتالی که اخیرا و بعد از راه‌اندازی بلاک چین جدیدش با نام شلی، به ششمین ارز دیجیتال بزرگ جهان به‌لحاظ ارزش بازار تبدیل شد.

روسو می‌گوید:

هاسکینسون اطمینان دارد که کاردانو قاتل واقعی اتریوم خواهد بود و در ارائه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز موفق خواهد شد.

۶. گوین وود

بنیان‌گذاران اتریوم چه کسانی‌ بودند و در حال حاضر کجا هستند؟
گوین وود

گوین وود (Gavin Wood)، یک برنامه‌نویس بریتانیایی است که افرادی چون «جانی بیت کوین» و «امیر تاکی» توجه او را به بیت کوین و سپس به وایت پیپر ویتالیک بوترین جلب کردند. او با بوترین ارتباط برقرار کرد و پیشنهاد پیاده‌سازی اتریوم را به‌وسیله زبان برنامه‌نویسی ++C به او داد. گاوین درست قبل از برگزاری «کنفرانس بیت کوین آمریکای شمالی» در ژانویه سال ۲۰۱۴ (دی ۹۲) که قرار بود در آن از اتریوم رونمایی شود، با پنج بنیان‌گذار این ارز دیجیتال در میامی ملاقات کرد.

پس ‌از اینکه اولین شبکه آزمایشی اتریوم اجرا شد و شروع به کار کرد، گوین وود خواهان سِمت و جایگاه بالاتری در اتریوم شد. هرچند سایر اعضای تیم درخواست او را پذیرفتند؛ اما این موافقت بدون درگیری و اختلاف‌نظر نبود. در آوریل سال ۲۰۱۴ (فروردین ۹۳) او «یلو پیپر» (Yellow paper) اتریوم را که جزئیات فنی وایت‌پیپر این ارز دیجیتال در آن ذکر شده بود، منتشر و سپس زبان برنامه‌نویسی بومی اتریوم با نام سالیدیتی را پیشنهاد داد.

روسو در رابطه با گوین وود می‌گوید:

او واقعا معتقد است که سازنده اصلی اتریوم بوده و شواهد و قرائن نیز این ادعا را اثبات می‌کند. او معتقد است که در برخی حوزه‌های اتریوم نقش مهم‌تری نسبت به ویتالیک بوترین داشته است.

وود از طریق شرکت پریتی (Parity) که به‌طور مشترک با شریک‌اش جوتا استینر (Jutta Steiner) تأسیس کرده بود، بر روی کد اتریوم کار می‌کرد. اما اکنون او صرفاً بر روی بنیاد وب ۳ (Web3) و پروژه بلاک چینی این بنیاد با نام پولکادات (Polkadot) که رقیبی برای اتریوم محسوب می‌شود، متمرکز است.

۷. جفری ویلک

بنیان‌گذاران اتریوم چه کسانی‌ بودند و در حال حاضر کجا هستند؟
جفری ویلک

جفری ویلک (Jeffrey Wilcke) برنامه‌نویس دیگری بود که وقتی اولین بار نام اتریوم به گوشش خورد، در هلند بر روی پروژه مسترکوین کار می‌کرد. مسترکوین اولین عرضه اولیه سکه (ICO) در دنیای ارزهای دیجیتال بود. او آن‌قدر به اتریوم علاقه‌مند شد که تصمیم گرفت به‌صورت بی‌سروصدا آن را در زبان برنامه‌نویسی «گو» که متعلق به گوگل است پیاده‌سازی کند. او در اوایل سال ۲۰۱۴ در کنار گوین وود به فهرست بنیان‌گذاران اتریوم اضافه شد.

او پیاده‌سازی نرم‌افزاری مدنظرش برای اتریوم را تقریباً همزمان با نسخه ++C گوین وود آغاز کرده بود و آن را «گو اتریوم» و سپس «گِث» (Geth) نامید. اما هیچ‌کدام از کار دیگری آگاه نبودند و به‌طور جداگانه کار می‌کردند. داشتن دو پیاده‌سازی نرم‌افزاری اتفاق خوبی به نظر می‌رسید؛ همیشه داشتن یک نسخه پشتیبان مطلوب است.

اما پس از هاردفورک بحث‌برانگیز اتریوم، مجموعه‌ای از هک‌ها و همچنین تولد پسرش، ویلک سرپرستی Geth را به دست راستش، پیتر شیلاگی (Peter Szilagyi) واگذار کرد. در اواخر سال گذشته او به موضوعات ناامیدکننده‌ای اشاره کرد که به‌قطع همکاری او با اتریوم منجر شده بود.

اکنون او به‌همراه برادرش جویی، یک استودیوی تولید بازی‌های رایانه‌ای با نام گرید گیمز (Grid Games) تأسیس کرده است و اخیراً بخشی از اترهایش را که به‌خاطر فعالیت در اتریوم دریافت کرده بود، به‌منظور توسعه یک بازی جدید به فروش رساند. گرید گیمز اکنون پروسه جذب توسعه‌دهندگان را آغاز کرده است.

۸. جوزف لوبین

بنیان‌گذاران اتریوم چه کسانی‌ بودند و در حال حاضر کجا هستند؟
جوزف لوبین

جوزف لوبین (Joseph Lubin) باتجربه‌ترین فرد در بین بنیان‌گذاران اتریوم محسوب می‌شود. او فارغ‌التحصیل مهندسی برق و علوم کامپیوتر از دانشگاه پرینستون در سال ۱۹۸۷ است.

لوبین تا قبل از اینکه به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شود، حرفه‌های متنوعی را در زمینه مهندسی نرم‌افزار، تولید موسیقی، کسب‌وکار و امور مالی تجربه کرده بود. آشنایی او با دی لوریو در «بیت کوین آلیانس کانادا» (Bitcoin Alliance of Canada) زمینه‌ساز ورود جدی‌اش به دنیای ارزهای دیجیتال شد. دی لوریو بعدها او را به بوترین معرفی کرد و درخواست کرد که به جمع بنیان‌گذاران اتریوم بپیوندد. سرمایه‌های شخصی دی لوریو و لوبین بود که اتریوم را سرپا نگه داشت و باعث شد به حرکت خود ادامه دهد.

هنگامی ‌که تصمیم گرفته شد رویکردی غیرانتفاعی برای اتریوم اتخاذ شود، لوبین در حال برنامه‌ریزی برای تأسیس یک شرکت انتفاعی به‌منظور ایجاد یک لایه کاربردی روی پلتفرم اتریوم بود. کانسنسیس (Consensys) نام شرکتی بود که لوبین راه‌اندازی کرد. این شرکت راه را برای راه‌اندازی سایر استارت‌آپ‌های بلاک چینی هموار کرد. همچنین این شرکت به‌عنوان یک نقش‌آفرین کلیدی با شرکای تأثیرگذار اتریوم نظیر جی‌پی مورگان، سی‌ام‌ای گروپ، بی‌ان‌وای ملون، کردیت سوئیس، بانکو استاندارد، بی‌بی‌وی‌ای، آی‌ان‌جی، یوبی‌اس، بی‌پی، اینتل و مایکروسافت همکاری می‌کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
هادی
هادی
۳ سال قبل

ممنونم.خیلی خوب بود.لازمه بیشتر با افرادی که داریم روشون سرمایه گذاری می کنیم آشنا بشیم.دمتون گرم

هادی
هادی
۳ سال قبل

خیلی عالی بودحال کردیم.ممنون ازاین اطلاعاتتون.سپاس

امید عطایی
امید عطایی
۳ سال قبل

اتریوم ۲ قیمتش از ۱۰۰ دلار شروع میشه