چه می‌شد اگر جف بزوس تمام بیت کوین‌های در گردش را می‌خرید

چه می‌شد اگر جف بزوس تمام بیت کوین‌های در گردش را می‌خرید

جف بزوس، مالک سرشناس آمازون با برخورداری از ثروت خالص تقریبی ۱۴۰ میلیارد دلاری، روی کاغذ این توانایی را دارد تا تمام بیت کوین‌های در گردش را بخرد. اما چه می‌شود اگر چنین اتفاقی رخ بدهد؟ مدیر استخراج شرکت جنسیس ماینینگ (Genesis Mining) به این پرسش، پاسخ داده است.

به گزارش کوین تلگراف، سالتر (Salter)، مدیر بخش استخراج شرکت جنسیس ماینینگ، در ایمیلی به این وب‌سایت، نوشته است:

البته بزوس تنها می‌تواند بیت کوین‌هایی را بخرد که برای معاملات در صرافی‌ها عرضه شده است [نقدینگی بازار] و این کار به شدت قیمت‌ها را افزایش خواهد داد.

در حال حاضر، تعداد کل بیت کوین‌های در گردش، برابر با ۱۸،۳۳۹،۶۸۷ واحد است؛ اما طی سال‌هایی که از معرفی بیت کوین می‌گذرد، فعالان صنعت ارزهای دیجیتال تخمین می‌زنند که دست‌کم بخشی از این تعداد بیت کوین توسط حامیان اولیه یا ماینرهایی که دیگر به دستگاه‌های ذخیره‌سازی خود دسترسی ندارند، از چرخه خارج شده باشند. از آنجایی که بیت کوین بر روی شبکه بلاک چین کار می‌کند، دسترسی به این سرمایه‌ها، تنها از طریق دسترسی به کلید خصوصی میسر خواهد بود.

علاوه بر این، بیت کوین‌هایی که در حال حاضر در صرافی‌ها برای فروش عرضه شده‌اند، بیت کوین‌های نقد نام دارند که تنها شامل بخش کوچکی از کل بیت کوین‌های در گردش می‌شوند. سالتر می‌گوید:

دشوار است که بگویم در حال حاضر، چه تعداد بیت کوین برای فروش موجود است و در چه قیمتی سرمایه‌گذاران، بیت کوین‌های هودل شده‌ی خود را برای فروش عرضه خواهند کرد.

وی در ادامه افزود:

فکر نمی‌کنم که او [جف بزوس] بتواند با این روش، درصد زیادی از کل بیت کوین‌ها را خریداری کند؛ چرا که وقتی قیمت‌ها شروع به بالا رفتن می‌کند، مردم با این فرض که قرار است جهش قیمتی جدیدی رخ بدهد، با انگیزه کسب سود بیشتر، از فروش بیت کوین‌های خود دست می‌کشند.

اگر جف بزوس، بازارهای بیت کوین را با سفارشات خرید خود اشباع کند، نقدینگی بازار بلافاصله کاهش می‌یابد و افزایش قیمت‌ها، خرید بیشتر را غیرممکن خواهد کرد.

سالتر همچنین به دیگر روش‌های خرید اشاره می‌کند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان روش‌هایی مثل معاملات فرا بورسی (OTC) و خرید یکجای بیت کوین‌های ماینرها را نام برد. وی می‌گوید:

شاید او [جف بزوس] بتواند با انجام معاملات این چنینی، بدون افزایش ناگهانی قیمت، خرید بزرگی را انجام دهد.

سالتر خاطرنشان کرده که دیدگاه‌هایش کاملا بر حدس و گمان استوار است و در حال حاضر نه کنترل یک صرافی با نقدینگی بالا را بر عهده دارد و نه ذخیره بزرگی از بیت کوین در اختیار دارد.

در حال حاضر قیمت بیت کوین در محدوده ۷,۵۶۰ دلار معامله می‌شود و ارزش بازار آن نیز ۱۳۸ میلیارد دلار است. با توجه به ثروت خالص جف بزوس، او این توانایی را دارد تا تمام بیت کوین‌های موجود را بخرد. نکته جالب اینجاست که اگر بزوس این کار را انجام دهد، ۱۰ میلیارد دلار دیگر هم برایش باقی خواهد ماند!

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
امير
امير
4 سال قبل

اصلا نیازی نیس اینقد خودشو دردسر بده وقتی میتونه تقریبا با 2.2 درصد از کل ثروتش حمله 51 درصدی رو تو 24 ساعت ترتیب بده
دیگه 24 ساعتم فکر کنم کافی باشه که حمله رو انجام بیت کوین تو شبکه تولید کنه و همه رو بلافاصله بفروشه دیگه بعدشم هر بلایی سربازار اومد اومد

تتا
تتا
2 سال قبل
پاسخ  امير

اگر اینقد راحت بود خیلیااینکارومیکردن مطمعن باش اگرم کسی بتونه اینکارو کنه زودی لومیر وسرمایه دارها گیرش میارن وپرورش میکنن

هاشم گذازاده
هاشم گذازاده
4 سال قبل

شیطونه میگه خودم همشو بخرم