اولین اجلاس «وقف و بلاک چین» در خاورمیانه برگزار شد

اولین اجلاس «وقف و بلاک چین» در خاورمیانه برگزار شد

اولین اجلاس بین‌المللی با عنوان «وقف و بلاک چین» با موضوع اصلی «بهره‌گیری از تکنولوژی بلاک چین در راستای توسعه جهانی وقف» توسط شرکت سنگاپوری فین‌ترا در شهر دوبی برگزار شد.

به نقل از شبکه اجتهاد؛ اولین اجلاس بین‌المللی با عنوان «وقف و بلاک چین» با موضوع اصلی «بهره‌گیری از تکنولوژی بلاک چین در راستای توسعه جهانی وقف» توسط شرکت سنگاپوری فین‌ترا (FINTERRA) در شهر دوبی کشور امارات متحده عربی برگزار شد.

بنابر بیانیه این اجلاس، پلتفرم ارائه شده در راستای کشف ابعاد و مرزهای جدید وقف و شناسایی نوآوری‌ها و اقدامات در راستای بسط و توسعه وقف به کار خواهد رفت. این امر افکار و ایده‌های جدید را در تلاش برای تبدیل و مدیریت یک مسیر اقتصادی ـ اجتماعی پایدار برای کشورهای مسلمان در سرتاسر جهان، روشن می‌کند.

اولین اجلاس «وقف و بلاک چین» در خاورمیانه برگزار شد

بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت فین‌ترا

حمید رشید (بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت فین‌ترا) در مورد موفقیت این اجلاس اظهار داشت که دوبی منطقه‌ای نویدبخش با فرصت‌های بالقوه‌ی در حال رشد است که با بازارهای رشد سریع همچون بازارهای خاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیا (MEASA) احاطه شده‌است. بازارهایی که بررسی‌ها نشان می‌دهد دستخوش تغییرات جمعیتی اساسی و قابل توجه هستند و در آنها جمعیت جوانتر با ادراک و فهم بالاتر از لحاظ مواجه و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید در حال ظهور است.

لازم به ذکر است، شرکت سنگاپوری «فینترا» (Finterra) به منظور مدرن سازی مدیریت و سرمایه گذاری‌ها‌‌‌‌‌ روی تسهیلات خیریه اسلامی، سرمایه گذاری تازه‌ای به نام «وقف» روی فناوری بلاک‌چین صورت داده است.

این شرکت که فعالیت آن بر پایه‌ی فناوری‌ها‌‌‌‌‌ی مالی است، بستر سرمایه گذاری مشترکی را که از بلاک‌چین استفاده می‌کند، توسعه داد. هدف از این اقدام ایجاد قراردادهای هوشمند در قالب پروژه‌ی وقف است که تلاش می‌کند حوزه‌ی مالی را در رویکرد سرمایه گذاری و توسعه‌ی وقف تغییر دهد.

اولین اجلاس «وقف و بلاک چین» در خاورمیانه برگزار شد

سالن کنفرانس وقف و بلاک چین

چشم انداز فین‌ترا نشان دهنده‌ی تمایل تعدادی از مؤسسات حوزه ی فین‌تک (Fintech)، به گسترش فعالیت خود در بازارهای مالی اسلامی در جنوب شرقی آسیا و آسیای غربی است.

ساخت بلاک‌چین شرکت مذکور از اکتبر سال ۲۰۱۷ آغاز شد و نمونه‌ی آزمایشی آن هم اکنون در مالزی، سنگاپور و اندوزی راه‌اندازی شده است و در آینده نزدیک می‌تواند وقف و قوانین آن را در سراسر جهان رواج دهد.

گردش مالی و ارزش دارایی‌ها‌‌‌‌‌ی وقف در سراسر جهان بیش از یک ترلیون دلار است. شرکت مذکور توضیح داد به علت مدیریت نامناسب فعلی، بخش عظیمی از دارایی‌ها‌‌‌‌‌ی وقف استفاده نشده یا بازدهی مناسبی ندارند.

با استفاده از بلاک‌چین می‌توان از طریق زیرنظر گرفتن قراردادهای الکترونیک در طول سرمایه گذاری، مشکلات بالا را برطرف کرد. هم اینک از ظرفیت‌ها‌‌‌‌‌ی پروژه‌ی وقف برای بازسازی مدرسه‌ای در اندونزی استفاده می‌شود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه