بررسی جامع فقهی بیت کوین، ارزهای دیجیتال و بلاک چین

بررسی جامع فقهی بیت کوین، ارزهای دیجیتال و بلاک چین

علاقه، سرمایه گذاری و نوسانات در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال همچنان رو به افزایش هستند، اما در میان مسلمانانی که تقریبا یک چهارم جمعیت جهان را تشکیل می دهند هر روز سردرگمی درباره مطابقت یا عدم مطابقت بیت کوین و ارزهای دیجیتال با شریعت بیشتر می‌شود. شریعت مجموعه‌ای از قوانین است که مسلمانان مطابق دستورالعمل های قرآن و آموزه های حضرت محمد (ص)، از آن پیروی می‌کنند.

در بین روزهای ۱۲ – ۱۳ آوریل ۲۰۱۸، قیمت بیت کوین در یک روز ناگهان بیش از ۱,۰۰۰ دلار افزایش یافت. بسیاری از کاربران از این موضوع متعجب بودند و این رشد قیمت را به یک نهنگ بزرگ نسبت داده بودند اما علت این رشد قیمت انتشار مقاله‌ای فوق العاده از بنیاد اندونزیایی Blossom Finance بود.

مقاله ای کامل و دقیق با عنوان « تحلیل شرعی بیت کوین، ارزهای دیجیتال و بلاک چین » منتشر شد که در آن محمد ابوبکر به بررسی کامل ارزهای دیجیتال و بلاک چین از نظر شرع می‌پردازد. محتوا و نتیجه گیری امیدوار کننده این مقاله باعث رشد قیمت شدید بیت کوین شد.

هم اکنون می‌توانید ترجمه کامل این مقاله را از طریق لینک پایین دریافت کنید.

بررسی جامع فقهی بیت کوین، ارزهای دیجیتال و بلاک چین

چکیده مقاله

در ذیل، سعی شده است تا درون مایه اصلی مقاله نگاشته شود اما برای درک بهتر مفاهیم، پیشنهاد می‌شود که اصل ترجمه شده مقاله را دریافت و مطالعه کنید.

معیار قانونی اسلامی مال

در شریعت، برای مشخص شدن ارزش مبادلاتی و یا عمل به تعهدات (عوض)، مفهوم مال تعریف شده است. بنابراین، قبل از بحث درباره وضعیت ارزهای دیجیتال از نظر شریعت، لازم است تا مفهوم مال در شریعت را بدانیم.

در شریعت، برای مشخص شدن ارزش مبادلاتی و یا عمل به تعهدات (عوض)، مفهوم مال تعریف شده است. بنابراین، قبل از بحث درباره وضعیت ارزهای دیجیتال از نظر شریعت، لازم است تا مفهوم مال در شریعت را بدانیم.

در شریعت برای فهمیدن منشأ و تعریف اصطلاحات اسلامی از سه منبع استفاده می‌شود. بهترین و اولین منبع، کلام وحی در آیات قرآن و یا احادیث معتبر پیامبر (ص) است. به عنوان مثال، معانی نماز، زکات، ازدواج و طلاق و … به صراحت در قرآن و احادیث آورده شده است.

منبع دوم، دانستن این است که مفاهیم اصلی شریعت به خودی خود در زبان عربی که زبان قرآن و سنت است وجود دارد. به عنوان مثال، خداوند متعال حکم کرده است که برای وضو صورت، دست‌ها و پاهای خود را بشویید. با استفاده از یک فرهنگ لغت عربی که برای یادگیری معنای کلمات عربی این حوزه استفاده می‌شود، محدودیت‌ها و شرایط لازم برای وضو قابل درک است.

سومین منبع در بررسی اصطلاحات شرعی، عرف، به معنی عمل رایج است. مسائل مختلفی وجود دارند که در وحی الهی اشاره‌ای به آن نشده است اما طبق اعمال رایج بررسی می‌گردند. در شریعت، مسائل عرفی در تعیین موارد خاصی نقش دارند.

کلمه مال در آیات قرآن و احادیث پیامبر به صورت معمول استفاده شده است و نمی‌توان به آن‌ها اکتفا کرد و باید به منابع دیگر رجوع کرد.

نظر علما درباره مال

برخی از علما معتقدند که کلمه مال تنها برای چیزهای عینی و قابل لمس کاربرد دارد. دیگر فقها معتقدند هر چیز فیزیکی یا غیر فیزیکی در صورت اینکه انسان‌ها به آن تمایل داشته باشد و دارای ارزش باشد، مال است. شیخ زحیلی(۲۰۱۰) در این زمینه علما را به دو گروه طبقه بندی می‌کند: علمای حنفی و علمای اکثریت

طبق نظر علمای حنفی، مال محدود به چیزهای فیزیکی و لمس پذیر است و چیزهای غیرفیزیکی و غیرعینی مانند حقوق و منافع معنوی، طبق نظر علمای حنفی، مال محسوب نمی‌شوند.

اکثریت علما و فقها (از جمله مالکی، شفیع و حنبلی) معتقدند که مال تنها به چیزهای لمس پذیر محدود نمی‌شود. دیدگاه اکثریت این است که مال تحت شرایطی شامل چیزهای غیر فیزیکی از قبیل حقوق و مزایا هم می‌شود.

به طور کلی برای مال در شریعت شرایط زیر در نظر گرفته شده است:

۱. در شریعت، جایز و مشروع است. به همین دلیل مردار و الکل مال محسوب نمی‌شوند.

۲. قابل مالکیت و تصرف است.

۳. چند کاربرد و مزایا دارد.

۴. اگر عرف چیزی را به عنوان مال تعیین کند، به عنوان مال شناخته خواهد شد.

تعریف پول

به هر چیزی که به طور گسترده به عنوان وسیله‌ای برای تبادل و ذخیره ارزش مورد قبول قرار گرفته است، پول اطلاق می‌شود. در تعریف پول ماهیت و شکل آن مهم نیست.  پول اگر که به طور گسترده مورد مقبولیت مردم قرار گیرد، می‌تواند هر چیزی اعم از طلا، نقره، گلبرگ کل، پوست، کاغذ و … باشد. (الموسوی، الفیقیه، القویتیه)

بر اساس موارد فوق، تعریف گسترده‌ای از پول شامل تمام ویژگی‌های زیر است:

۱) واسطه و وسیله تبادل

۲) مقبولیت گسترده به عنوان روش پرداخت

۳) سنجش ارزش

۴) واحد حساب

بررسی ارزهای دیجیتال از لحاظ فتواها و نظر علما

علمای شرع درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال دو دیدگاه متفاوت دارند.

گروه اول معتقدند که ارز دیجیتال حرام و در شریعت ممنوع است. گروه دوم استفاده از ارزهای دیجیتال را بلا مانع یا جایز می‌دانند.

دیدگاه اول: بیت کوین حرام است

علمایی مانند مفتی بزرگ مصر،‌ بخش مذهبی دولت ترکیه و مرکز فقهی فلسطین در فتواهایی بیت کوین را حرام اعلام کردند. به طور کلی علت اعلام شده این فتواها تقریبا مشترک است :

الف) بیت کوین یک پول رایج قانونی نیست.

ب) صادر کننده بیت کوین ناشناس است.

الف) بیت کوین زیر نظر قدرت مرکزی یا پشتوانه دولت نیست.

د) بیت کوین نوسانات زیادی دارد و پایدار نیست.

الف) بیت کوین را می‌توان به راحتی برای پول‌شویی و اهداف غیر قانونی مورد استفاده قرار داد.

نویسنده، هر کدام از علت های بالا را مورد نقد و بررسی قرار داده است:

در مورد قانونی بودن پول

تا آنجا که به قانون مربوط می‌شود، این موضوع که وقتی یک دولت چیزی را به عنوان پول قانونی انتخاب می‌کند، به طور خودکار در بین افراد آن جامعه پذیرش و مقبولیت می‌یابد، درست است. اما در اصل برای اینکه یک چیز واجد شرایط پول بودن باشد، ضرورتی در قانونی بودن آن نیست. معیار اصلی پول در شریعت، پذیرش آن توسط مردم است – چه از طریق تحمیل آن به مردم از طریق قوانین و یا از طریق پذیرش گسترده داوطلبانه مردم.

در مورد فقدان صادر کننده مرکزی

در مورد بیت کوین، از لحاظ ریاضی انکار قوانین و قواعد موجود بر روند استخراج و تراکنش‌های بیت کوین غیرممکن است زیرا فناوری رمزنگاری که مبنای بیت کوین است، این اجازه را به کسی نمی‌دهد. علاوه بر این، بیت کوین از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند که بسیار امن‌تر از سیستم متمرکز دولت‌ها یا بانک‌های مرکزی است. به عنوان مثال، شبکه SWIFT به طور گسترده‌ای توسط بانک‌ها به عنوان یک سیستم پرداخت بین بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ماه فوریه ۲۰۱۶، ۱ میلیارد دلار از حساب بانکی مرکزی بنگلادش دزدیده شد.

دلواپسی عمده شریعت در مورد پول به دلیل اهمیت حفظ و مراقبت از ثروت است. در طول تاریخ، در چندین مورد دولت‌ها و بانک‌های مرکزی زیادی به دلیل تورم باعث نابودی ثروت (ملی) زیادی شده‌اند: بسیاری از موارد در طول تاریخ، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی از طریق تورم ثروت را از بین برده‌اند: جمهوری وایمار آلمان در سال ۱۹۲۳، یونان در سال ۱۹۴۴، مجارستان در سال ۱۹۴۶، یوگسلاوی در سال ۱۹۹۴، اندونزی در سال ۱۹۹۹ و زیمبابوه ۲۰۰۸ نمونه‌هایی از موارد هستند.

یک مثال از عصر معاصر: سیاست پولی و کاهش اجباری نرخ تبادلات ارز در ونزوئلا شکست خورده و این کشور در در بحبوحه یک بحران اقتصادی بزرگ قرار دارد. تورم این کشور در حدود ۵۰۰ درصد است. در این مورد، فقدان یک مقام مرکزی، باعث قدرت بیت کوین شده است و برخی از مردم ونزوئلا به عنوان یک ذخیره ارزش و وسیله تبادل به سمت بیت کوین حرکت کرده‌اند. آن‌ها بیت کوین را قابل اعتماد تر از ارز ملی خود یعنی bolivar می‌دانند که برای خرید یک قرص نان باید چند صد اسکناس پرداخت شود.

در مورد نوسان و ثبات قیمت

یکی از دلایلی که برخی علما بیت کوین و ارزهای دیجیتال را حرام می‌دانند، ناپایدار بودن و نوسانات بسیار زیاد این نرخ تبادل این ارز است. نوسانات یک عامل خارجی است که در تعیین اعتبار پول و ارز نقشی ندارد. قیمت‌ها همیشه بر اساس قاعده عرضه و تقاضا تغییر می‌کنند، همان‌طور که در همه دارایی‌های دیگر مانند طلا، نقره و ارزهای فیات نیز وجود دارد.

به دلیل حقیقت نوسانات، نمی‌توان بیت کوین و ارز دیجیتال را حرام اعلام کرد. در حقیقت اگر این شرط تعیین کننده بود، تجارت طلا، نقره، دلار آمریکا و یورو هم غیرشرعی است، چرا که این دارایی‌ها نیز دارای نوسان هستند. برای مثال، دو برابر مقدار طلایی که تاکنون در تاریخ تمدن بشری استخراج شده است، در بازارهای دیجیتال طلا در یک دوره سه ماه تجارت شد.

در مورد کاربردهای نامشروع و غیرقانونی

همچنین معمولاً این‌گونه استدلال می‌شود که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال عمدتاً برای پول‌شویی و دیگر مقاصد غیر قانونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این هم یک عامل خارجی است که مستقیماً ارتباطی با معیار قانونی اسلامی یک پول ندارد.

به طور کلی، استفاده از یک چیز مشروع برای هدف نامشروع، آن را نامشروع نمی‌سازد. برای مثال می‌توان به یک روایت از حضرت محمد (ص) اشاره کرد که او فروش انگور به یک تاجر شراب را ممنوع اعلام کرده بود. این برای آن است که شراب در شریعت حرام است اما تولید و تجارت انگور برای اهداف مشروع، بلا مانع است.

در این مورد، نکته قابل توجه اینجاست که تمام ارزهای فیات فعلی برای اهداف غیرقانونی مانند پول‌شویی، کلاهبرداری و تجارت نامشروع مورد استفاده قرار می‌گیرند. اینکه دلار آمریکا در بین تمام ارزهای دیگر، بیشترین کاربرد را برای پول‌شویی و مقاصد غیرقانونی دارد، کاملاً روشن است.

دیدگاه دوم: ارز دیجیتال در اصل جایز است

برخی دیگر از علما معتقدند که بیت کوین در اصل جایز است. این دیدگاه را می‌توان با توجه به بحث قبلی درباره معیارهای پول و طلا بررسی کرد.

یک قاعده قانونی مشهور توسط فقها ارائه شده است: «الأصل فی المعاملات الإباحة». این به این معنی است در معاملات تجاری، اصل کلی قابل قبول است. به عبارت دیگر، همه چیز جایز است، مگر اینکه ما آن را کاملاً بر خلاف اصول شریعت بدانیم.

با توجه به این اصل، ارز دیجیتال در اصل جایز است. به همین ترتیب، در صورت وجود ویژگی‌های زیر، هر چیزی را می‌توان پول در نظر گرفت:

۱. در میان مردم به عنوان یک چیز ارزشمند تلقی شود.

۲. توسط همه یا گروه قابل توجهی از مردم به عنوان وسیله تبادل پذیرفته شود.

۳. وسیله‌ای برای سنجش ارزش باشد.

۴. به عنوان واحد حساب عمل کند.

بنابراین، هر ارز دیجیتال (مانند بیت کوین) که شرایط فوق را داشته باشد، به عنوان پول مقبول است.

یکی از مدرسه‌های دینی اسلامی آفریقای جنوبی، دارالعلوم زکریا، در بیانیه اعلام کرد که بیت کوین شرایط مال را دارد و بنابراین تجارت آن جایز است. با این حال، این مدرسه خاطرنشان کرد که ارزهای دیجیتال به عنوان پول واجد شرایط، باید توسط مقامات دولتی مربوطه مورد تأیید قرار گیرد.

نتایج به دست آمده

برای نتیجه گیری درست، نویسنده مایل است برخی نکات کلیدی را روشن کند:

۱- درک و آگاهی درباره ارز دیجیتال، استخراج، تراکنش‌ها، امنیت و تأثیرات سیستماتیک، در حال پیشرفت است. بنابراین، انتظار می‌رود که نسبت به شناخت هر چه بیشتر ارز دیجیتال، دیدگاه‌های شریعت آگاهانه‌تر و قابل اعتماد تر شود.

۲- بلاک چین فقط پلتفرمی برای بیت کوین و ارز دیجیتال نیست. این یک دفترکل دیجیتال و غیرمتمرکز است که توانایی ثبت هر نوع اطلاعاتی را به صورت امن و غیرقابل تغییر دارد. بلاک چین می‌تواند در شریعت به عنوان یک مزیت در شفافیت و افشای حقیقت در نظر گرفته شود. بلاک چین می‌تواند به منظور احقاق اعتماد در تراکنش‌ها و مبادلات به خوبی عمل کند.

۳- با توجه به شرایط فعلی بیت کوین، نویسنده با دیدگاه دوم موافق است که بیت کوین در اصل جایز است، زیرا بیت کوین با توجه به قیمت بازارهای جهانی ارزشمند است و در میان افراد زیادی مانند بازرگانان، نانوایی‌ها،رستوران‌ها و حتی خرده فروشان بزرگ مانند Overstock.com به عنوان روش پرداخت پذیرفته شده است.

علاوه بر این، ممکن است افرادی بیت کوین را به عنوان وسیله تبادل مخفی خود پذیرند. برای تصمیم گیری وضعیت شریعت و جایز بودن بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، طبقه بندی زیر در محیط قانونی و نظارتی رایج اهمیت دارد. از نظر حوزه قضایی برای ارزهای دیجیتال سه حالت کلی وجود دارد:

الف) حکومت‌های که در آن استفاده از ارزهای دیجیتال صراحتاً ممنوع است. در چنین حوزه قضایی، معامله با ارزهای دیجیتال مجاز نیست.

ب) حکومت‌هایی که در آن تنظیم کننده‌ها درباره ارزهای دیجیتال سکوت اختیار کرده‌اند و قانونی یا غیرقانونی بودن آن اعلام نشده است. در این فضاها اغلب تنظیم کنندگان به اخطارها و هشدارهای عمومی بسنده می‌کنند.

ج) حکومت‌هایی که در آن تنظیم کنندگان ارز دیجیتال را به عنوان یک دارایی و یا یک پول جایگزین پذیرفته‌اند و برای استفاده عموم مردم قوانین را تنظیم می‌کنند.

از دیدگاه شریعت، در دو حوزه قضایی آخر، معامله با بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر بلا مانع است. با این حال، حفاظت از ثروت یکی از اهداف اساسی شریعت است. بنابراین، کاربران ارزهای دیجیتال موظف به مراقب بودن هستند.

۴- چشم انداز ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین تبدیل شدن به یک ارز جایگزین بدون کنترل مرکزی و در یک شبکه همتا به همتا است. بازارهای ارز دیجیتال در معرض نوسانات شدید قرار دارند و احتمالاً این وضعیت تا چند سال آینده هم به همین صورت باقی بماند. در بسیاری از حوزه‌های قضایی، وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال همچنان نامشخص است که به نوسانات می‌افزاید. بنابراین، هرگونه سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال (چیزی که اکنون به صورت گسترده انجام می‌شود) توصیه نمی‌شود. همانطور که قبلاً ذکر شد، در نظر گرفتن یک پول یا ارز به عنوان کالا و سرمایه گذاری روی آن، با چشم‌اندازهای پولی در تضاد است. در روی دیگر سکه، گسترش و بهره‌مندی از شبکه‌های ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداخت، در صورت داشتن مزایا بهتر نسبت به سیستم‌های معمولی توصیه می‌گردد.

۵- افزایش سریع محبوبیت در حوزه ارزهای دیجیتال و فناوری مربوط به آن، به ویژه افزایش ICOها (عرضه‌های اولیه سکه)، فرصت‌های سرمایه گذاری تردید آوری را ایجاد کرده است. اگر چه بررسی ICO ها خارج از بحث این مقاله است، همهسرمایه گذاران باید ملاحظات لازم را انجام دهند. جوامع مسلمان به ویژه باید بااحتیاط کنند، زیرا اخیراً کلاهبرداران زیادی در حوزه ارزهای دیجیتال با استفاده از تبلیغاتی مانند سرمایه گذاری حلال سعی در خالی کردن جیب مردم را دارندبهعنوان یک قاعده کلی، تقریباً تمام فرصت‌های سرمایه گذاری که وعده بازگشت سرمایه را به شما می‌دهند، کلاهبرداری‌هایی از نوع پانزی و هرمی هستند که هردوی آن‌ها نامشروع و حرام هستند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

43 دیدگاه
احمد احمدی
احمد احمدی
۳ سال قبل

دوستان اگر با درآمد بیت کوین خود خلاف نکنید هیچ اشکالی ندارد چون بیت کوین برای خلاف کار ها ساخته شده

Kata
Kata
۲ سال قبل

بیا پایین

amirg
amirg
۳ سال قبل

سلام ، نظرات شما مبتنی بر دیدگاه اهل سنت است و فقط همین فقه بررسی شده ، تیتری که نوشتید باعث گمراهی خواننده می شود.

mr.jax
mr.jax
۳ سال قبل

دلایل حرام بودن جالبه میگن با این ارز پولشویی میشه مگه با دلار و تومان نمیشه
نوسان زیادی دلاره تو یه روز ۱۰۰۰ دلار بیت کوین افزایش داشته دلار که خیلی بیشتر نوسان داشته و تومان هم به تبع اون بالا پایین وحشتناک داشته
پس لطفا دلایل عقلانی و منطقی بگید که بشه قبولش کرد

مهمان
مهمان
۳ سال قبل

به نظر من عقل میگه اگر با پولی که بدست میاری حق کسی رو نخوری و باعث ایجاد فساد تو خودت و بقیه نشی پس حلاله. احتمالش خیلی زیاده که همین بیتکوین و ارز های دیجیتال تا چند وقت دیگه بصورت قاونی و گستذده تو همه کشورها تایید و توزیع بشه و مردم براحتی باهاش کار کنن. اینکه الان اطلاعات زیادی ازش نداریم دلیل بر بد بودنش نیست.

مهمان
مهمان
۳ سال قبل

جالبه. تو یه بخش دیگه از سایت ملت اومدن نوشتن وای بیتکوین چقد خوبه . من بیتکوین ماین میکنم من دستگاه استخراج دارم من فلان فلان .... اما اینجا همه بحث میکنن که حلال است یا حرام است!!!!!!

داریوش
داریوش
۵ سال قبل

سلام.
نظرات کلی سایت شما مبنی بر حلال بودن بیت کوین و ماینینگ هست، اما لطفا تکلیف مارو روشن کنید. پس چرا تمام مراجع تقلید ایران میگن کاملا حرام هست!
بالاخره ما شروع کنیم یا خیر؟

امیرحسین یوسلیانی
امیرحسین یوسلیانی
۴ سال قبل
پاسخ  داریوش

فقهایی که ازشون صحبت میکنید قلمرو فکریشون محدود شده به کتبی مثل لمعه و شرح لمعه و مکاسب که قرن ها پیش نوشته شدن. با این جُمود فکری که توی این قشر هست هرچیز جدیدی که سابقه نداشته، حرام محسوب میشه

a@a.com
۵ سال قبل
پاسخ  داریوش

اگر شروع نکرده اید ، هرگز شروع نکنید زیرا شما مقید به نظر علمایی هستید که با در نظر گرفتن نظر کارشناسان کم اطلاع ، فتوا صادر می کنند و مسلما در برهه ای از زمان وجدانتان به شما اجازه ادامه فعالیت نخواهد داد و متضرر خواهید گردید .

فرزین
فرزین
۵ سال قبل
پاسخ  داریوش

مراجع تقلید ایران خیلی حرف گنده‌ای داری میزنی!؟
چجوری انقدر راحت میای کلی حرف میزنی!؟؟

sajjadi
sajjadi
۵ سال قبل
پاسخ  داریوش

ajab harame?

مهمان 1
مهمان 1
۵ سال قبل

سلام.
عنوان مقاله بررسی جامع هست که عنوان درستی نیست.
چون حتی نظرات همه علما اهل سنت را نیاورده.
همینطور هیچ نظری از مراجع شیعیان نیست.
شاید نویسنده یا گرداننده سایت اهل سنت باشند!
بهتره عنوان مقاله رو به نظر برخی علمای اهل سنت تغییر بدید.

امیر
امیر
۵ سال قبل

سلام لطفا بگید معامله و خرید و فروش ارز دیجیتالی فعالیت مفید نیست وکاری انجام نمیشود و فقط شما با خرید و فروش پول دارید سود می کنید و این یک فعالیت مفید اقتصادی نیست می شه گفت که قمار چون درست که احتمال ضرر کردن داریم و ربا حساب نمی شود اما خوب مثل قمار فقط با پول بازی میکنیم و هیچ کار مفیدی انجام نمیدیم لطفا توضیح بدید؟

علی امجدی
علی امجدی
۵ سال قبل

در ضمن من مطلب بالا مربوط به یه مفتی اندونزیایی هست،اندونزیایی ها سنی هستند و حتی در مواردی رگه های وهابیت هم در اون ها دیده میشه.اگه مخاطب شما ایرانی هست ، باید احکام رو از مراجع شیعه بیارید و استنباط کنید. تا اونجایی که من خوندم بین مراجع شیعه فقط آیت الله شبیری زنجانی با بیت کوین مشکلی نداره.بقیه دارند.
دوستان تو کاری که دارید می کنید دقت کنید.پول حرام مشکلات زیادی رو از بین میبره.یه روز دقیق وقت بذارید این مسئله رو برای خودتون روشن کنید که آیا استفاده و یا ماین این پول ها اشکالی داره یا نداره. برای این کار هم نظر خود شما کافی نیست،ما انسان هایی هستیم که برای منافع خودمون گاهی اوقات توجیحات مختلفی میاریم.حتی اگه اون کار واقعا کار بدی باشه ، مثل دزدی ، انتقام،غیبت و .... . برای این که استنباط درستی داشته باشید ، یه سری حرف های اقتصاد دان هارو بررسی کنید و این که این بیت کوین ها چه تاثیری روی جامعه می گذارند(بحث من بیشتر درمورد ماین کردن اش هست ، وگرنه تو خرید و فروش شاید این قدر مسئله نداشته باشه)، و دوم حرف مراجع رو . البته اگه مسلمون هستید و به دینتون اعتقاد دارید.
موفق باشید

علی امجدی
علی امجدی
۵ سال قبل

اولا اکثر علمای شیعه گفتن حرام هست ، یه دلیل ساده هم داره،تو بحث ماین بیت کوین ، شما هیچ خدمتی رو به جامعه عرضه نکرده اید،هیچ محصولی تولید نکردید،ولی دارای سرمایه باارزشی به نام "پول" میشید.درواقع شما هیچ کاری نکردید،فقط یه پی سی رو روشن کردید که یک الگوریتم ریاضی رو حل کنه و بلاک هارو درست کنه و در عوض شما سرمایه "پول" رو بدست میارید،این در جامعه باعث فساد میشه ، یک عده ای بدون این که در جامعه پیشرفتی ایجاد کرده باشند ، به مردم خدمت کرده باشند ، مشکلی رو حل کرده باشند ، دارای قدرت شده اند ، و در عوض مردم عادی و کسانی که دارند "کار" انجام می دهند ، با زحمت بیشتر ، سرمایه کمتری دارند. این علاوه بر شکاف طبقاتی که ایجاد می کنه ، میتونه به گسترش کارهایی که شبیه به دزدی هست و دقیقا بدون ارائه خدمت ، یا بدون ارائه خدمت با کیفیت،فرد رو به موقعیت مالی خوبی میرسونه ، منجر بشه. علت حرام بودن شرطبندی و قمار هم همینه ، یه فردی بر اساس شانس ، یه هو یه مقدار زیادی پول بدست میاره ، بدون این که براش تلاش خاصی کرده باشه یا لیاقت اش رو داشته باشه.جامعه ای که به سمت اینگونه تولید پول بره ، تولید اش کم میشه ، و در عوض واسطه گری و دلالی گری درونش افزایش پیدا می کنه.

سرمایه گذار
سرمایه گذار
۱ سال قبل

دوست عزیز اگه بخوایم ماین کردن رو به صورت فنی تر بررسی اتفاقی که می افته اینه که این عمل در حقیقت به ثبت تراکنش داخل بلاکچین کمک میکنه بنابراین اگه کسی پولی رو از یک حساب به حساب دیگه انتقال بده این تراکنش روی بلاکچین ذخیره میشه و داخل شبکه پخش میشه بنابراین نمیشه گفت با ماین کردن هیچ خدمتی به جامعه ارائه نمیشه

محمودی
محمودی
۵ سال قبل

توجه به این مساله خیلی مهمه و متاسفانه سودای یک شبه پولدار شدن نمیگذاره خیلیا اصلا این بعد رو ببینند. کار که یک رکن اساسی برای پیشرفت مادی و معنوی جامعه هست باید ارزش حقیقی خلق بکنه. شما با استخراج بیتکوین چه مشکل یا مساله یا نیازی از جامعه رو رفع کردید جز اینه که برق یارانه ای که با زحمت تهیه میشه و مفت به دست ملت میوفته رو در یک کار بی ثمر برای جامعه به هدر میدید تا یک ارزش غیر حقیقی اعتباری به نام ارز دیجیتال استخراج بشه. واقعا اگر این قبیل کارها که مثل قمار هست در جامعه فراگیر بشه چه چیزی از اون جامعه باقی میمونه جز یک اقتصاد ورشکسته که اصلا سمت تولید و زحماتش دیگه نمیره. هیچ جای دنیا توان اقتصاد کشورها رو بر مبنای میزان پول مفتی که میتونند بدون خلق ارزش واقعی کسب کنند اندازه نمیگیرند. برای توجیه درآمد شخصی داشتن از این روش دیگه سعی نکنید بنیان های فکری و عقلی دین رو تفسیر به رای کنید.اتفاقا دیدگاه فلسفی اقتصاد اسلام بسیار مترقی و عقلانی هست ولی متاسفانه ما نتونستیم ازش سازوکار متناسب با نیاز روزمون روو استخراج کنیم...