بانک ایران زمین به راهکارهای اجرای فناوری بلاک چین دست پیدا می‌کند

بانک ایران زمین به راهکارهای اجرای فناوری بلاک چین دست پیدا می‌کند

به نقل از پورتال بانک ایران زمین، معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین گفت: این بانک بسترهای مناسب و زیرساخت های لازم را برای فعالیت فین تک ها و استارت آپ ها فراهم کرده تا با استفاده از دانش روز آنها، فناوری های همچون بلاک چین توسعه پیدا کند. فرهاد اینالوئی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه بانکداری ایرانی درباره وجود زیرساخت‌های فناوری بلاک چین در کشور و نظر دستگاه‌های ناظر بر فعالیت‌های بانکی همچون بانک مرکزی درباره این فناوری، گفت:

نگاهی که نظام بانکی به بلاک چین دارد یک نگاه کنجکاوانه است. یعنی یک تکنولوژی در دنیا به نام بلاک چین آمده که بر اساس سیستم‌های توزیع شده فعالیت می‌کند.

وی افزود:

اینکه در سیستم بانکی، بلاک چین چه کاربردی دارد؟ هنوز اظهارنظر درباره آن زود است چون در هیچ کجای دنیا هیچ سرویس بلاک چین تاکنون عملیاتی نشده است و فقط سیستم ارزهای دیجیتال و بیت کوین‌ها از آن استفاده می‌کند. بعد از اینکه بانک‌ها از این حالت کنجکاوی بیرون آمدند احتمالاً به‌سوی تحقیق و توسعه حرکت می‌کنند.

بانک ایران زمین به راهکارهای اجرای فناوری بلاک چین دست پیدا می‌کند اینالوئی ادامه داد:

در مرحله تحقیق و توسعه؛ بانک‌ها از سرویس‌های توزیع شده استفاده می‌کنند تا بتوانند آنها را سریع‌تر به مشتریان برسانند. در وهله اول این اجرای این مرحله در سیستم بانکی به دلیل هزینه‌های سنگین بسیار سخت خواهد بود.

وی یکی از راهکارهای کاهش هزینه در این سیستم را واگذاری برخی خدمات بلاک چین به استارت آپ ها و فین تک‌ها دانست و گفت:

استارت آپ ها و فین تک‌ها می‌توانند دراین زمینه خدماتی را تعریف کنند و اگر در سیستم بانکی قابلیت عملیاتی شدن را داشت در این سیستم پیاده‌سازی شود. استارت آپ ها برای اینکه بتوانند خدمات بلاک چین را ارائه دهند نیازمند زیرساخت است که این زیرساخت‌ها می‌بایست از سوی بانک‌ها فراهم شود. در واقع بانک‌ها بخشی از خدمات خود را در اختیار استارت آپ قرار می‌دهند تا بتوان از طریق آنها سرویس‌های بلاک چین ارائه شود.

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران‌زمین ادامه داد:

آنچه که اخیراً تحت عنوان «آی زد بوم» رونمایی شد که در واقع هدیه بانک ایران‌زمین به نظام دیجیتال کشور است این امکان را فراهم کرده است که استارت آپ ها به زیرساخت‌های سرویس در بانک دسترسی داشته باشند. بعد از این دسترسی، می‌توانند بر اساس دانش، ابتکارات و نوآوری‌های که دارند خدمات بلاک چین را هم ارائه دهند.

وی ادامه داد:

باید منتظر ماند تا مراکز نوآوری و استارت آپ ها در این زمینه چه خواهند کرد. بانک ایران‌زمین زیرساخت اجرای این فناوری را آماده کرده و در اختیار استارت آپ ها قرار داده است.

اینالوئی اظهار داشت:

یک اشتباهی که سیستم بانکی در این زمینه دارد این است که بعضی از مسائل و مواردی که تاکنون مغفول مانده را می‌خواهد بر اساس بلاک چین جبران کند. به عنوان مثال ما در کشور امکان امضاء و گواهی دیجیتال در سیستم بانکی وجود ندارد. چیزی که امروز به ذهن بانک‌ها رسیده، شاید این است که احراز هویت یا امضاء دیجیتال را در بستر بلاک چین اجرا کنند در حالی که این موضوع راهکار عملیاتی بهتری دارد که هزینه‌های کمتری هم خواهد داشت.

نظام کارمزدها، ناعادلانه است

بانک ایران زمین به راهکارهای اجرای فناوری بلاک چین دست پیدا می‌کند معاون فناوری اطلاعات بانک ایران‌زمین در پاسخ به این سؤال بانکداری ایرانی که راهکار برون رفت از چالش اصلی نظام پرداخت یعنی کارمزد، چیست، تأکید کرد:

قطعاً یکی از مهم‌ترین چالش‌های نظام پرداخت کارمزدها است. کارمزدها هم‌اکنون بسیار وضعیت ناعادلانه‌ای دارد. سؤال اصلی این است که در نهایت چه کسی باید کارمزدها را بپردازد؟ جواب منطقی این سؤال این است که کسی که از این سرویس استفاده می‌کند باید کارمزد آن را نیز پرداخت کند. اما الان در نظام کارمزدها این‌گونه نیست و هرجایی که نتوانسته‌اند کارمزد را از سرویس گیرنده دریافت کنند پرداخت کارمزد را به‌نظام بانکی واگذار کرده‌اند که هزینه هنگفتی معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال است.

وی ادامه داد:

زیان این مسئله به مشتریان بانک‌ها برخورد می‌کند و باعث می‌شود نرخ تمام شده پول در بانک‌ها بالاتر برود و تسهیلات گرانتری در اختیار مشتریان قرار بگیرد. کارمزد باید از گیرنده سرویس اخذ شود و این شرایط ناعادلانه به پایان برسد.

فین تک‌ها نیازهای مشتری را بهتر می‌شناسند

فین تک‌ها و استارت آپ تا چه میزان می‌توانند اکو سیستم بانکی را تغییر دهند؟ فرهاد اینالوئی در پاسخ به این سؤال گفت:

در اکوسیستم بانکداری دیجیتال غیر از بانک و مشتری هم با فین تک و تکنولوژی روبرو هستیم. چون فین تک‌ها به مشتریان نزدیک‌تر هستند می‌توانند نیازهای آنان را بهتر بشناسند. از آن سمت بانک‌ها امکان توسعه محصولات را به‌سرعت ندارند بنابراین فین تک‌ها می‌توانند حلقه‌های واسطه‌ای خوبی باشند.

بانک ایران زمین به راهکارهای اجرای فناوری بلاک چین دست پیدا می‌کند وی ادامه داد:

مشکلی که در این راه وجود دارد این است که درست است که فین تک با مشتری ارتباط نزدیک‌تری دارد اما خدمات و سیستم‌های بانکی را به خوبی نمی‌شناسد بنابراین تمام تمرکز فین تک‌ها بر روی سیستم پرداخت است در حالی که خدمات بانکی تنها پرداخت نیست و این موضوع جزئی از خدمات بانک‌ها است. بانک‌ها خدمات متنوع بسیاری دارند که فین تک‌ها، کم یا اصلاً ورود نکرده‌اند.

اینالوئی تصریح کرد:

با آشنایی فین تک‌ها به سیستم‌های بانکی و خدمات متنوع بانک‌ها، خدمات مورد نیاز بانکداری به مشتریان از جمله تسهیلات آسان با سرعت و روند مطلوب‌تری ارائه شود. البته بانک‌ها هنوز سیستم‌های مناسبی را برای ارائه به فین تک‌ها آماده نکرده‌اند.

وی در پایان درباره وضعیت تراکنش‌های بانک ایران زمین هم گفت:

حدود ۹۷ درصد تراکنش‌های بانک ایران زمین در خارج از شعبه انجام می‌شود و باور کنید اگر سیستم احراز هویت دیجیتال عملیاتی شود تمامی تراکنش‌های این بانک در خارج از شعبه انجام خواهد شد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه