بلاک‌ چین نظارت بر سیستم اقتصادی ایران را قوی‌تر می‌کند

بلاک‌ چین نظارت بر سیستم اقتصادی ایران را قوی‌تر می‌کند

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با بررسی فناوری بلاک چین و جایگاه آن در ایران گفت: بلاک چین موجب اشراف بر اقتصاد و سیستم تبادلات مالی کشور می‌شود. علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در راستای نقش فناوری بلاک چین و تأثیر آن گفت:

فناوری بلاک چین یک انقلاب در زیرساخت فناوری‌های مدرن است و به معنی یک دفتر اطلاعاتی توزیع شده از اسناد (Distributed Ledger Technology-DLT) و از همه تراکنش‌ها یا رویدادهایی است که توسط اجزای تشکیل‌دهنده آن به شکل مشترک اجرا و ثبت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:

این فناوری به‌سرعت میان صنایع و بخش‌های مختلف اقتصادی در حال گسترش است؛ خصوصاً در صنعت مالی و بانکداری که با عنوان زیرساخت آینده خدمات مالی از آن یاد می‌شود. یکی از مسائل مهم در تحول نظام پرداخت جهان و ایران گسترش و به‌کارگیری ارزهای دیجیتال است. البته بیت کوین همه کارکرد ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین نیست. برای همگام شدن با این فناوری باید ساختار کشور با تغییرات ایجاد شده منطبق شود.

تنظیم و مقررات بلاک‌چین در ایران

بلاک‌ چین نظارت بر سیستم اقتصادی ایران را قوی‌تر می‌کند دلیری در راستای تنظیم قوانین و مقررات حوزه بلاک چین در ایران گفت: سرعت رشد فناوری همواره از سرعت قانون‌گذاری و تعیین تکلیف قانونی در تمامی کشورهای دنیا بیشتر است. همین مسئله باعث شده تا کشورها در صورت تأخیر در بررسی و تعیین تکلیف حقوقی و نهادی یک پدیده متضرر شوند؛ بنابراین نیاز است تا برای فناوری بلاک چین و محصول برجسته آن یعنی ارزهای دیجیتال و فناوری‌های مالی الزامات و چارچوب‌هایی ایجاد شود. بیشتر بخوانید: فعالیت ماینینگ و صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران قانونی می‌شود وی ادامه داد:

این موضوع باعث می‌شود که کشورها علاوه بر بررسی تهدیدات آن برای نظام اقتصادی کشور، به مزایای آن برای اقتصاد و سیستم تبادلات مالی اشراف زیادی داشته باشند و بتوانند با بررسی همه‌جانبه قوانین مناسب برای این حوزه را تدوین کنند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی افزود:

با توجه به سهم بالای بخش دولتی در اقتصاد ایران و مواردی نظیر جمعیت جوان، وجود متخصصین دانشگاهی، ضریب نفوذ قابل‌قبول اینترنت و شبکه تلفن همراه در کشور، بسترهای لازم برای رشد فراگیر این پدیده در فضای اقتصادی و کسب‌وکار وجود دارد، اما به فعلیت رساندن این ظرفیت‌های بالقوه نیازمند بررسی و اقدامات کارشناسی دولت است.

وی با اشاره به مزیت‌های کشور برای تبدیل به قطب منطقه‌ای بلاک چین گفت:

این موضوع در ضریب نفوذ قابل‌قبول اینترنت و شبکه تلفن همراه در کشور؛ وجود متخصصین دانشگاهی؛ جمعیت جوان؛ بازار ۸۰ میلیون داخلی و ۶۰۰ میلیونی همسایه؛ موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد؛ دسترسی ارزان‌تر به انرژی تأثیرگذار خواهد بود.

جایگاه بلاک‌چین در ایران

بلاک‌ چین نظارت بر سیستم اقتصادی ایران را قوی‌تر می‌کند دلیری در راستای جایگاه فعلی حوزه بلاک چین در کشور ما گفت:

بستر فناورانه و توانمندی‌های زمینه‌ای کافی در ایران وجود دارد اما نوظهور بودن این حوزه موجب عدم سرمایه‌گذاری کافی در ایران شده است. به همین منظور استارتاپ های کمی نیز در این حوزه فعال هستند. سابقه کارآفرینی موفق در حوزه بلاک چین نیز در ایران نداریم، بااین‌وجود ورود برخی از آزمایشگاه‌های نوآوری در حوزه تحقیق و توسعه به بلاک چین ورود پیدا کرده‌اند.

وی به‌عنوان مدل پیشنهادی زیست‌بوم بلاک چین در ایران به حوزه‌های ارز دیجیتال، احراز هویت دیجیتال؛ سلامت، تحقیق و آموزش اشاره کرد. حوزه ارز دیجیتال شامل استخراج ارز دیجیتال، تولید ارز دیجیتال مشترک بین‌المللی بین ایران و کشورهای همسایه، ترویج به‌کارگیری ارزهای دیجیتال از طریق زیرساخت‌ها و سرویس‌های عمومی مانند همراه اول، ایرانسل، سرویس‌های پستی و تمامی سرویس‌های عمومی کشور و حتی بازی‌های رایانه‌ای ساخت داخل و سامانه‌های تجارت الکترونیک کالا، استفاده از ظرفیت‌های نهادهای عمومی غیردولتی برای استفاده از ارزهای دیجیتال در تبادلات درون و برون‌سازمانی خود است.

نقش معاونت علمی در حوزه بلاک‌چین کشور

به گفته معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی این معاونت در راستای توسعه و تقویت زیست‌بوم بلاک چین و ارزهای دیجیتال، انعقاد تفاهم‌نامه با بانک مرکزی با تاکید بر بازار پولی و بانکی کشور، برقراری ارتباط با فعالان حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال و راه‌اندازی مراکز شتاب دهی با رویکرد شتاب دهی کسب‌وکارهای مبتنی بر بستر بلاک چین در حوزه‌های اولویت‌دار کشور و نیز کسب‌وکارهای توسعه ارزهای دیجیتال را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده و اجرایی کرده است. وی در توضیح دیگر اقدامات معاونت علمی در حوزه بلاک چین بیان کرد:

با حضور مستمر و مؤثر در کارگروه تخصصی دولت در زمینه فناوری زنجیره بلوکی ارزهای دیجیتال با رویکرد سیاست‌گذاری حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال و ارائه گزارش‌ها و پیشنهادها تخصصی به مجموعه دولت در این خصوص، اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است. بی‌شک حمایت مادی و معنوی دولت در این حوزه نتایج بسیار مثبتی را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
محمدیان
محمدیان
4 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
برای کار در ارز دیجیتال که الان دارن با سیستم بلاک چین کار می کنن ایندی می بینید تو ایران
چون رشد خوبی داشتن ولی هنوز نمیشه اطمینان داد بمونن

amirhossein
amirhossein
5 سال قبل

نمیدونم چرا حرفای این یارو و عکس این پرچم رو اون بالا دیدم حالم بد شد؟

امید
امید
5 سال قبل

واقعا برای کشوری مثل ایران که فساد و اختلاص و رانت بیداد میکند ، بلاکچین مانند نوش دارو هستش .