بانک مرکزی آمریکا در حال آزمایش یک ارز دیجیتال است

بانک مرکزی آمریکا در حال آزمایش یک ارز دیجیتال است

بر اساس گزارش‌های روز پنجشنبه گذشته، ایالات متحده سرانجام به جمع کشورهایی پیوست که بررسی و آزمایش ارز دیجیتال ملی (CBDC) را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

طبق گزارش کریپتوپوتیتو، لائل برینارد (Lael Brainard)، یکی از مقامات دولتی آمریکا روز پنج‌شنبه، طی رویدادی مجازی با محوریت فناوری اعلام کرد که بانک مرکزی ایالات متحده، با همکاری تیم‌های تحقیقاتی از شعبه بوستون این بانک و مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)، در حال انجام بررسی‌های اولیه ارز دیجیتال ملی است.

به‌نقل از برینارد، هر دو مؤسسه، چندین سال درباره فناوری بلاک چین تحقیق کرده‌اند تا مشخص شود بانک مرکزی چگونه می‌تواند از این فناوری برای عرضه دلار دیجیتال بهره ببرد. علاوه‌بر‌این، تأثیر احتمالی ارز دیجیتال ملی بر سیستم مالی موجود نیز بررسی شده است.

برینارد اظهار داشت:

ما زمان و تلاش بسیاری صرف شناخت و درک پیامدهای حائز اهمیت ارزهای دیجیتال و ارز دیجیتال بانک مرکزی در سرتاسر جهان کرده‌ایم.

او همچنین افزود که جایگاه ویژه دلار به‌عنوان ارز ذخیره‌ای بین‌المللی به‌معنای کلیدی‌بودن نقش فدرال رزرو در تحقیق و توسعه ارزهای دیجیتال است.

اگرچه فدرال رزرو، گام جدیدی در جهت ساخت و آزمایش ارز دیجیتالی مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده برداشته است، برینارد خاطرنشان کرد که حتی در صورت موفقیت‌آمیزبودن آزمایش‌ها، بانک مرکزی «تعهدی» به عرضه ارز دیجیتال ملی ندارد. او تأکید کرد که این اقدامات صرفاً در راستای اهداف تحقیقاتی انجام می‌شوند.

پیش از آنکه بانک مرکزی بتواند این ارز دیجیتال را عرضه یا استفاده کند، لازم است یک فرایند سیاست‌گذاری رسمی را دنبال کند. همچنین، این تصمیم، ابهامات حقوقی بسیاری برای دولت و سایر ذی‌نفعان ایجاد می‌کند که باید رفع شوند. برینارد اشاره کرد که فدرال رزرو این فرایند را آغاز نکرده است و فعلاً تصمیمی نیز برای شروع آن ندارد.

علاوه‌براین، برینارد اضافه کرد که یافته‌های این آزمایش منتشر خواهند شد و کد پایه (Codebase) آن نیز از طریق نرم‌افزاری متن‌باز برای آزمایش در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.  

جیمز کونا (James Cunha)، معاون ارشد رئیس بانک فدرال رزرو بوستون که رهبری این پروژه را بر عهده دارد، توضیح داد که اولین قدم، توسعه موتور و نرم‌افزاری است که مطابق نیازهای ارز دیجیتال ملی برای کشوری به پهناوری ایالات متحده باشد.

به‌گفته کونا، حجم بالای تراکنش‌ها، حفظ امنیت و حریم خصوصی افراد، برخی از چالش‌های مهم پیش روی این پروژه است.

ایالات متحده درحالی به‌تازگی مرحله آزمایشی ارز دیجیتال ملی خود را آغاز کرده است که سایر کشورها مانند چین و کره جنوبی، در بررسی، عرضه و به‌کارگیری ارز دیجیتال ملی پیشتاز هستند.

بسیاری از شرکت‌های مهم در صنایع مختلف، یوآن دیجیتال چین را در مقیاس کلان آزمایش می‌کنند. اواخر ژوییه (اوایل مرداد)، شرکت میتوان دیانپینگ (Meituan Dianping)، غول تحویل مواد غذایی در چین و زیرشاخه شرکت بزرگ تنسنت (Tencent)، ارز دیجیتال ملی چین را روی پلتفرم تحت وب خود و برای خرید مواد غذایی، محصولات مصرفی روزانه و خدمات خُرده‌فروشی آزمایش کرد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه