کنگره آمریکا عرضه یک دلار دیجیتال را بررسی می‌کند

کنگره آمریکا عرضه یک دلار دیجیتال را بررسی می‌کند

در جلسه روز جمعه کارگروه فین تک در کنگره آمریکا، به بررسی طرح‌هایی نظیر حساب‌های فدرال (FedAccounts) و دلار دیجیتال پرداخته شد. این طرح‌ها قرار است باعث افزایش شمول اقتصادی در آمریکا شود. شمول اقتصادی مفهومی است که دسترسی به ابزارهای مالی را برای اقشار مختلف جامعه تسهیل می‌کند.

به گزارش کوین تلگراف، پس از وقفه‌ طولانی در پرداخت کمک هزینه ۱,۲۰۰ دلاری به شهروندان آمریکایی، طرح ایجاد دلار آمریکا، بیش از پیش بر سر زبان‌ها افتاد. چندین لایحه در طول تصویب قانون حمایتی کووید ۱۹ (CARES)، تسلیم قانون‌گذاران آمریکایی شد و در این میان، حساب‌های فدرال و دلار دیجیتال از جمله طرح‌هایی بودند که به‌عنوان یک تسهیل‌کننده در امر توزیع کمک‌های دولتی از آنها یاد شده بود.

مورگان ریکز (Morgan Ricks)، استاد حقوق در دانشگاه وندر بیلت، امروز در جلسه بررسی کنگره گفت:

این سیستم پولی و پرداخت دارای منافع عمومی است. [این سیستم] یک زیرساخت همگانی است، درست مثل بزرگراه‌ها.

کریستوفر جیانکارلو (Christopher Giancarlo)، از بنیان‌گذاران پروژه دلار دیجیتال (Digital Dollar Project) و رئیس سابق کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC)، این سیستم را به پل‌های قرن گذشته تشبیه کرد که حالا باید تعمیر شوند. او در ادامه افزود:

این موج پیش رو از نوآوری، چالش دست و پا گیری برای سیستم اقتصادی پیر ما خواهد بود، مگر اینکه دست به کار شویم.

جیانکارلو پیش از آغاز جلسه امروز، در مصاحبه خود گفت:

 فکر می‌کنم که ضرورت بالای [این مسئله] از بین رفته باشد و از بین رفتن آن باعث شده است تا مشکل مهم، خود را نشان دهد. مشکل اساسی اینجاست: چیزی که [این] بحران به ما نشان داد، خلاء در سیستم بانکی و حساب‌های بانکی به هنگام توزیع تسهیلات و در زمینه شمول مالی بود. به نظر من، بحران‌ها همیشه مسائل مختلف را روشن می‌کنند.

مهرسا برادران، استاد حقوق در دانشگاه کالیفرنیا، در اظهارات خود گفت:

با وجود آنکه این بحران باعث شد تا مشکلات حادتر شوند، اشکالات موجود در سیستم پرداخت [فعلی] مسئله جدیدی نیست.

برادران در ادامه افزود که بسیاری از آمریکایی‌ها همچنان از دفاتر پستی برای دور زدن مشکلات و محدودیت‌های دسترسی به بانک‌ها و امور پرداخت استفاده می‌کنند. استفن لینچ (Stephen Lynch)، نماینده دموکرات ماساچوست، ضمن تأیید صحبت‌های برادران، گفت:

نباید این‌طور باشد که اگر یک خانواده حساب بانکی ندارد، غذا هم برای خوردن نداشته باشد.

پاتریک مک‌هنری (Patrick McHenry)، یکی از اعضای ارشد کمیته خدمات مالی، از جیانکارلو خواست تا در ارتباط با تأثیرات دلار دیجیتال بر شمول اقتصادی توضیح دهد. جیانکارلو در این باره گفت:

[دلار دیجیتال] یعنی ایجاد سازوکارهایی که استفاده از سیستم مالی را راحت‌تر و در دسترس‌تر کند.

مکسین واترز (Maxine Waters) نماینده دموکرات کالیفرنیا، رئیس کمیته خدمات مالی و کسی که لایحه مورد بحث امروز را نوشته بود، در توصیف معضل موجود گفت:

چیزی در حدود ۳۵ میلیون نفر، چکی فیزیکی دریافت کردند و پول مستقیما به حساب آنها واریز نشد. این در حالی است که نگرانی من آنجاست که بیشتر کسانی که به این کمک مالی نیاز دارند، شاید نتوانند یک چک را نقد کنند. شرکت‌های حوزه فین تک در حال هدف قراردادن افرادی هستند که از خدمات مالی محروم‌اند و این کار را با استفاده از کیف پول‌های دیجیتال انجام می‌دهند و تبلیغات‌شان حول محور موانع کمتر در مقایسه با حساب‌های بانکیِ مردم آمریکاست.

کارگروه فین تک نوک پیکان کنگره در نحوه تعامل یا برخورد با ارزهای دیجیتال است. از سوی دیگر این کارگروه تحت نظارت کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان قرار دارد. مجلس نمایندگان نیز نقشی حیاتی را در تصمیم‌گیری درباره موضوعاتی نظیر سرانجام لیبرای فیس‌بوک بر عهده دارند.

لازم به ذکر است که مکسین واترز همان فردی است که خواستار لغو تمام فعالیت‌های لیبرا شده بود. سال گذشته، کنگره آمریکا از فیس‌بوک خواست تا فعالیت‌های خود را تا اطلاع ثانوی و رفع ابهامات لغو کند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه