داده‌های تازه نشان می‌دهد که احتمال جهش بیشتر قیمت اتریوم وجود دارد

داده‌های تازه نشان می‌دهد که احتمال جهش بیشتر قیمت اتریوم وجود دارد

با وجود آنکه هم بازارهای سهام و هم بیت کوین نتوانستند بار دیگر اوج قیمت خود را در سال ۲۰۲۰ ثبت کنند، اتریوم عملکردی قابل قبول از خود بر جای گذاشت و همزمان با عرضه توکن‌های یونی سواپ (Uniswap)، هفت درصد رشد قیمت داشت. همین مسئله سبب شده است تا تحلیل‌گران وضعیت قیمت این ارز دیجیتال را مثبت ارزیابی کنند.

به گزارش نیوز‌بی‌تی‌سی، قیمت اتریوم پس از سقوطی که اوایل ماه سپتامبر (شهریور) شاهدش بودیم، جهشی ۲۰ درصدی داشته است. در حالی  که برخی از کارشناسان و تحلیل‌گران معتقد بودند بازار اتریوم در حال ورود به چرخه نزولی است، جهش ۲۰ درصدی اتریوم باعث تعجب آنها شد.

داده‌های درون زنجیره‌ای و آمارهای شرکت تحلیل سنتیمنت (Santiment) نشان می‌دهد که اوضاع به‌نفع خریداران در بازار است و همین مسئله می‌تواند زمینه را برای افزایش قیمت اتریوم مهیا کند.

داده‌های سنتیمنت
داده‌های سنتیمنت

بر اساس داده‌های این شرکت، شاهد شکل‌گیری واگرایی بین نوسانات قیمت اتریوم و تعداد آدرس‌های فعال روزانه شبکه این ارز دیجیتال هستیم. آخرین باری که چنین واگرایی در نمودار ایجاد شد، اواخر اوت و اوایل سپتامبر بود که شاهد روند صعودی قدرتمندِ ۲۰ درصدی بودیم. با توجه به اینکه برای اولین بار از ماه اوت واگرایی مثبت اتفاق افتاده است، به نظر می‌رسد که خریداران در بازار در حال بازپس‌گیری کنترل هستند. سنتیمنت در تحلیل خود عنوان کرد:

مدل واگرایی آدرس‌های فعال روزانه نشان می‌دهد که فضا برای رشد قیمت [اتریوم] و احیای جهش ۷ درصدی وجود دارد و از سوی دیگر قیمت اتریوم، روز پنجشنبه روند صعودی خود را از بیت کوین جدا کرد. در آن روز، تعداد آدرس‌های فعال اتریوم نزدیک به ۴۵۶ هزار بود که بیشترین میزان از ۷ اوت است.

فاندامنتال‌ها

عوامل فاندامنتال بلندمدت اتریوم نیز علیرغم وضعیت نوسانات قیمت، امیدوارکننده است. کریس برنیسکی (Chris Burniske)، از مدیران ارشد پلیس هولدر کپیتال (Placeholder Capital)، در ارتباط با پیش‌بینی خود از چرخه بازار اتریوم گفت:

اتریوم هنوز راه زیادی برای ورود به جریان اصلی بازار دارد. وقتی این امر محقق شود، می‌توان انتظار یک جهش دیوانه‌وار را داشت. با توجه به اینکه اتریوم در طول عمر خود عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته است و البته نیازی به گفتن نیست که ارزش شبکه آن از بیت کوین کمتر و اقتصاد درون‌زنجیره آن قوی‌تر است، همه چیز گویای آن است که اتریوم بالاترین قیمت تاریخی خود را پشت سر خواهد گذاشت.

جوزف تودارو (Joseph Todaro)، از بلاکتاون کپیتال (Blocktown Capital)، نیز نظری مشابه داشت. او ضمن بیان این مسئله که حوزه دیفای به اتریوم برای رسیدن به اوج قیمت تازه کمک می‌کند، افزود:

در سال ۲۰۱۷، عرضه‌های اولیه سکه به اتریوم کمک کردند تا ارزش بازارش به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برسد. در این چرخه، دیفای احتمالا اتریوم را به‌سمت رسیدن به ارزش بازار ۱ تریلیون دلاری سوق می‌دهد.

با این حال، باید به یاد داشت که کارمزدهای شبکه اتریوم مدتی است که رکوردهای تازه‌ای ثبت می‌کند و همین مسئله سبب شده است تا نگرانی‌هایی در ارتباط با وضعیت کوتاه‌مدت ارز شماره دو بازار ایجاد شود.

ممکن است علاقه مند باشید
error in loading comments. please attention