توکن صرافی غیرمتمرکز Uniswap عرضه شد

توکن صرافی غیرمتمرکز Uniswap عرضه شد

صرافی یونی‌سواپ (Uniswap) به‌طور رسمی با معرفی توکن نظارتی خود موسوم به یونی (UNI) آغاز به کار کرد.

به گزارش «The Block»، بر اساس اطلاعیه منتشرشده در وبلاگ صرافی یونی‌سواپ، یک میلیارد توکن یونی ایجاد شده است که در طی یک بازه زمانی چهارساله به‌تدریج عرضه خواهد شد. آن‌طور که پیداست، ۶۰ درصد از این توکن‌ها به اعضای جامعه کاربری و ۲۱.۱۵ درصد نیز به اعضای تیم یونی‌سواپ و کارکنان آتی آن اختصاص خواهد یافت. علاوه بر این، ۱۷.۸۰ درصد از این توکن‌ها نیز با یک برنامه زمان‌بندی چهارساله در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و ۰.۰۶۹ درصد هم طی یک چرخه واگذاری چهارساله به مشاوران تخصیص می‌یابد.

در اطلاعیه وبلاگی یونی‌سواپ آمده است:

پس از چهار سال، یک نرخ تورمی دائمی سالیانه ۲ درصدی خواهیم داشت تا مشارکت و همکاری پیوسته با یونی‌سواپ به‌ بهای [کاهش ارزش دارایی‌های] دارندگان منفعل توکن‌های یونی تضمین شود.

این اطلاعیه با اشاره به رشد سریع آمار و ارقام مربوط به حجم معاملات و نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز از توکن یونی به‌عنوان گام بعدی در سیر تکاملی پروتکل یونی‌سواپ نام برده است.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است:

 یونی‌سواپ به‌عنوان پلتفرمی که توانسته به‌طور مستقل، رشد و کارایی خود را به‌عنوان یک محصول منطبق با نیازهای بازار در زیرساخت‌ حوزه دیفای اثبات کند، اکنون از منظر توسعه، خودکفایی و رشد، پیش‌قراول صرافی‌های غیرمتمرکز است. عرضه توکن یونی (ERC-20) با هدف فراهم‌سازی امکان شکل‌گیری مالکیت مشترک در جامعه کاربری و ایجاد یک نظام نظارتی چالاک، متنوع و اختصاصی می‌تواند فعالانه پروتکل یونی‌سواپ را در مسیر تکامل خود هدایت کند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است:

یونی‌سواپ همواره از اصول بی‌طرفی و کمینه‌سازی نیاز به اعتماد استقبال کرده است. محدودسازی نظارت و حکمرانی تا جای ممکن، یک ضرورت انکارناپذیر است. از این رو، چارچوب نظارتی یونی‌سواپ، محدود به مشارکت در توسعه پروتکل و رشد اکوسیستم آن است. با این کار، توکن یونی به‌طور رسمی بقای یونی‌سواپ را به‌عنوان یک پروتکل زیرساختی خودکفا و متعلق به عموم کاربران تضمین و از خودمختاری و فناناپذیری آن محافظت می‌کند.

همان‌طور که پیش‌تر در رسانه‌ها گزارش شد، توزیع بازگشتی توکن‌های یونی (درحدود ۱۵۰ میلیون واحد) هم‌اکنون آغاز شده و پیش از همه در اختیار تأمین‌کنندگان نقدینگی دیرپا، کاربران و دارندگان توکن SOCKS قرار می‌گرد. همچنین بخشی از ۴۹ میلیون توکن اختصاص‌ داده‌شده به تأمین‌کنندگان نقدینگی به سوی تأمین‌کنندگان نقدینگی دیرپا هدایت می‌شود.

در خاتمه اطلاعیه یادشده می‌خوانیم:

با اختصاص ۱۵ درصد دیگر از توکن‌ها به کاربران و تأمین‌کنندگان نقدینگی باسابقه، ۴۳ درصد از توکن‌ها معادل با ۴۳۰ میلیون واحد در خزانه یونی‌سواپ باقی می‌ماند که بر اساس یک روند مداوم در قالب مشوق‌ها، طرح‌های ابتکاری، استخراج نقدینگی و دیگر برنامه‌ها توزیع خواهد شد.

error in loading comments. please attention