جنجال دوباره خالق ترون در توییتر بر سر اهدای خودروی تسلا به هواداران

جنجال دوباره خالق ترون در توییتر بر سر اهدای خودروی تسلا به هواداران

جاستین سان (Justin Sun)، بنیان‌گذار ترون، این هفته با وعده‌ی دادن خودروی تسلا به یکی از دنبال‌کنندگان خوش شانس توییترش که توییت او را بازنشر کرد، بحث‌برانگیز شد. در حال حاضر با توجه به بیانه‌ی صادر شده در روز جمعه، او دو عدد از این جایزه وعده داده شده را اهدا می‌کند.

چندی پیش جاستین سان، مدیر پروژه ترون وعده داده بود که به یکی از دنبال‌کنندگانش در توییتر به قید قرعه یک خودروی تسلا می‌دهد. در روز قرعه کشی، ویدئویی از سیستم انتخاب تصادفی منتشر شد که حساب کاربری uzgaroth@ از واشنگتن را به عنوان برنده اول انتخاب و معرفی کرد. با این حال، جاستین سان بلافاصله توییتی مبنی بر این‌که در فرآیند انتخاب اشتباه و خطایی رخ داده منتشر کرد.

سان سپس اعلام کرد که طی یک ویدئوی زنده، همانند فرآیندی که پیش‌تر برای اعطای جایزه در چین بر روی شبکه اجتماعی Weibo مورد آزمایش قرار گرفت، برنده‌ی جدیدی را انتخاب خواهد کرد. جاستین سان به برنده قرعه‌کشی پیشین که در واقع لغو شده بود، به جای تسلا یک بلیط رایگان برای حضور در کنفرانس بعدی ترون در سال ۲۰۲۰ هدیه کرد.

پس از چند ساعت واکنش شدید در رسانه‌های اجتماعی، سان بیانه‌ی زیر را در مدیوم منتشر کرد:

من با کمال میل و خوشحالی تصمیم گرفتم دو تسلا اهدا کنم تا ماموریتم را برای ایجاد شفافیت، قابلیت اعتماد و اطمینان و باز بودن بلاک چین کامل‌تر کنم.

جنجال دوباره خالق ترون در توییتر بر سر اهدای خودروی تسلا به هواداران

در توییت اصلی که در روز ۱۲ مارس (۲۱ اسفند) منتشر شد، وعده داده شد که اعطای این ماشین تنها آغاز کار است و افزود که سان همچنین قصد دارد تا ۲۰ میلیون دلار را به صورت «ایردراپ» اهدا کند.

کلیف ادواردز (Cliff Edwards)، سخنگوی ترون، در واکنش به بحث‌های پیرامون تسلا به کوین‌دسک (Coindesk) گفت که سان برای افزایش علاقه و تمایل به این صنعت دارد به طرفداران پول می‌دهد. او افزود:

این ابتکار جاستین است، نه ترون و بیت‌تورنت. جاستین شخصا به طرفدارانش در توییتر فرصتی برای برنده شدن یک ماشین را می‌دهد.

این سخن ادورادز با اظهارات قبلی او در ماه ژانویه در رابطه با آگهی شغلی برای دستیار شخصی سان در تضاد است. ادواردز در آن زمان گفته بود از آن‌جا که ترون توسط خود جاستین سان پایه‌گذاری و تاسیس شده است، پس هر دو در واقع یکی و یکسان هستنند.

ادواردز اعان داشت که مبلغ اهدای این جایزه نه از ۷۰ میلیون دلار افزایش ناشی از فروش توکن ترون در سال ۲۰۱۷ و نه از ۷.۲ میلیون دلار حاصل از فروش توکن بیت‌تورنت در ابتدای امسال تامین می‌شود، بلکه از سرمایه و ثروت شخصی سان از سرمایه‌گذاری‌های قبلی گرفته شده است.

صرف نظر از منبع این بودجه، این اولین باری نیست که جاستین سان یا بنیاد ترون به قصور در انجام وعده‌های خود برای برندگان رقابت متهم شده‌اند.

اشتباه هکاتون

در دسامبر ۲۰۱۸، بنیاد ترون حامی مالی هکاتون (Hackathon) شتاب‌دهنده ترون شد که در آن به ۵۶ تیم برتر وعده پاداش نقدی به مبلغ جمعا ۱ میلیون دلار داده شده بود.

توضیح مترجم: هکاتون رویدادی است که در آن برنامه‌نویسان و افراد دیگر درگیر توسعه نرم‌افزار، از جمله طراحان گرافیکی، طراحان واسط کاربری و مدیران پروژه گرد هم می‌آیند و در توسعه پروژه‌های نرم‌افزاری با یکدیگر همکاری می‌کنند.

جنجال دوباره خالق ترون در توییتر بر سر اهدای خودروی تسلا به هواداران

اما ادواردز گفت که این اتفاق منجر به ارسال تعداد خیلی زیاد ارائه‌‌ی با کیفیت بالا شد و سان تصمیم گرفت که مبلغ کمتری به برندگان بیشتر بدهد.

ادواردز اظهار داشت اهدای جوایز همیشه مملو از افرادی است که از این‌که پولی دریافت نکردند شاکی‌اند و در مقابل افرادی که پول خود را دریافت می‌کنند قرار دارند. جاستین به وضوح برای همه توضیح داد که او چرا این کار را انجام داد و در واقع جک‌پات یا همان جایزه بزرگ را افزایش داد.

یکی از اعضای یکی از تیم‌های برنده که خواست نامش فاش نشود تا از مشارکت با شرکت‌هایی که دیگر معتبر نیستند جلوگیری و اجتناب کند به کوین‌دسک گفت که آن‌ها تنها نیمی از جایزه وعده داده شده را دریافت کردند. او این هکاتون از راه دور را یک نمایش ناچیز توصیف کرد که هنجارهای حرفه‌ای را رعایت نکرد.

کاهش جوایز و دیگر ناامیدی‌ها و یاس‌ها، نظرات و گمانه‌زنی‌های حاکی از شک را در جوامع ردیت (Reddit) و دیسکورد (Discord) به دنبال داشت. برخی از توسعه‌دهندگان ادعا کرده‌اند که مطالب و ارائه ارسالی آن‌ها اصلا در نظر گرفته نشده است.

توسعه‌دهنده‌ی برنده اظهار داشت:

من در واقع فکر می‌کنم بنیاد ترون از نظر پول نقد، بی‌پول‌تر از آن هستند که بخواهند بپذیرند. ما جایزه ۱۰ هزار دلاری کاهش‌یافته خود را به تتر دریافت کردیم.

پست وبلاگ رسمی بنیاد ترون در ماه ژانویه بدون اشاره به سان و افزایش جایزه بزرگ یا جایزه انباشته شده، اسامی برندگان را اعلام کرد. در این پست آمده بود که در نهایت ۱۱۳ پروژه برای تقسیم جایزه ۱ میلیون دلاری انتخاب شده بودند. ادواردز در دفاع از سان گفت:

این شخصیت بزرگ در تلاش است هم شفاف و هم بخشنده باشد به گونه‌ای که همچنان توسعه گسترده‌ای را در پی دارد.

ادواردز در سخنان خود در مورد این‌که در رابطه با پروژ هکاتون نیز، همانند تسلا،  جاستین سرمایه شخصی خود را توزیع کرده است گفت:

این جاستین است که قوانین این چیزها را وضع می‌کند. این پول جاستین است، نه ترون و یا بیت‌تورنت.

منبع: coindesk
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
علی
علی
5 سال قبل

به نظرم این به دنبال تبلیغ شیت کوینش هست و در شیت کوین بودن ترون همین که به نظرم اگر جاستین سان بمیره کار ترون تمومه

علی
علی
5 سال قبل
پاسخ  علی

ارز غیر شیت کوینی هم هست از نظر شما؟ هر ارزی که میاد همیشه یه عدع بدون تحقیق تهمت می زنن.

سینا نوایی
سینا نوایی
5 سال قبل
پاسخ  علی

البته sheet و shit دو کلمه متفاوت هستن

مهدی
مهدی
5 سال قبل
پاسخ  علی

یعنی الان اپل مرده؟ یا ویندوز با مرگ بیل میمیره؟