استراتژی تولید ارز دیجیتال، مهم‌تر از موفقیت در مراحل فنی

استراتژی تولید ارز دیجیتال، مهم‌تر از موفقیت در مراحل فنی

برای استفاده از فناوری بلاک چین یا عرضه ارزهای دیجیتال، پیش و بیش از آنکه نیازمند طی مراحل فنی باشیم، باید استراتژی و متولیان امر مشخص شوند.

علی اصلان شهلا – هرچند پشتیبانی از یک ارز دیجیتال ملی با کاربران میلیونی، نیازمند طراحی های پیچیده و فنی است، اما آنطور که کارشناسان می گویند، وجود نمونه های موفق متن باز مانند اتریوم سبب شده تا امکان فنی تولید ارز دیجیتال فراهم باشد. به همین دلیل هم از مرحله فراخوان تا آماده سازی نمونه اولیه رمز دیجیتال، دو ماه طول کشید.

بنابراین هرچقدر وزارت فاوا و پست بانک، در حوزه بلاک چین پیشگام بوده و از نظر فنی کار را جلو ببرند، باز هم تعلل بانک مرکزی و هیات دولت در تعیین استراتژی کشور در این حوزه، سبب توقف در استفاده از این فناوری می شود. البته حتی اگر بانک مرکزی هم تصمیمش برای استفاده از بلاک چین بگیرد، بعید است که به جای شرکت های زیرمجموعه خود مثل خدمات انفورماتیک، سراغ پست بانک بیاید.

استراتژی تولید ارز دیجیتال، مهم‌تر از موفقیت در مراحل فنی

لذا چند سناریو برای ادامه کار می توان متصور بود.

یکی اینکه بانک مرکزی و یا جمعی از نهادهای اقتصادی کشور، درباره ارز دیجیتال و استفاده از بلاک چین به اجماع برسند. درواقع باید استراتژی کشور مشخص شود که آیا اصلا فعالیت در این حوزه به صلاح است و اگر چنین است، اقدامات فنی هدفمند، با توجه به نیاز تعریف شده، آغاز شود.

سناریوی دیگر این است که از بلاک چین، در جایی غیر از رمزارزها استفاده شود که این موضوع نیازمند ورود هیات دولت و مجلس است. برای مثال دولت می تواند در پرداخت های بین دستگاه ها یا در عملیات احراز هویت از کاربردهای بی پایان و روبه گسترش بلاک چین استفاده کند و یا به بخش خصوصی اجازه داده شود به تعریف کاربردهای جدید و استفاده از این روش بپردازد.

به نظر می رسد ماموریت مهم تر وزارت فاوا، به عنوان وزارت خانه ای آشنا به تحولات فناوری، آگاه ساختن تصمیم گیران کشور به ویژه در حوزه پولی و مالی درباره بلاک چین و آینده ای است که تحت تاثیر آن قرار دارد.

 

بنظر شما ارزدیجیتال ملی ایران چگونه میتواند موفق شود ؟

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
عمار
عمار
6 سال قبل

اصلا ارز دیجیتال ملی موفق نمی شود یک عده در کشور هستند که می خوان مردم رو به فقر بکشونن.
متشکرم از شما

محسن تقوی نیک
محسن تقوی نیک
6 سال قبل

طراحی و پشتیبانی و ایجاد فورکهای لازم پس از ساخت یک ارز دبیجیتال ملی ، پس از 9 سال از تولد اولین ارز یعنی بیت کوین ، برای کارشناسان ایران با اشتباهات و مشکلات زیادی بهمراه خواهد بود. چراکه هرتولیدی نیازمند فناوری فوق العاده بالا و دانش فراوان است که به شخصه شک دارم کارشناسان داخلی ، نمره بالایی بگیرند.
حتی اگر هم برفرض موفق شوند گمانی نخواهد بود هیچ کشوری آنرا برای تجارت جهانی قبول کند! یعنی میشیم کره شمالی

سید احمد
سید احمد
6 سال قبل

نمیدونم والا همه بخرن خوب میشه

بلاکعلی چِین‌زاده
بلاکعلی چِین‌زاده
6 سال قبل

طبیعت بلاکچین(مخصوصا اگه pow نباشه) جوریه که وقتی ساختش تموم شد،حتی سازنده اش هم نمیتونه توش دستکاری کنه... یعنی یه چیزی رو با یه سری قوانین میسازی و تا ابد با همون قوانین میره جلو و امکان تقلب نداره...برا همونه که این مطلب برا خیلیا کابوسه...

مجید
مجید
4 سال قبل

تا کتاب فرصت طلایی است.تااینترنت هرلحظه الماسی هرچه فقرداریم بخاطر بی لیاقتی گذشتها وامروزهاست که زنجیر ذهنی دارمون زده مانند زبانهای مهم جهانی که نمیشه و مهم نمی دانند.سپاس از راهنمایی رانندگان مطالعه نه خواننده گان مطالعه.