نخستین نمونه آزمایشگاهی ارز دیجیتال ملی طراحی شده است

نخستین نمونه آزمایشگاهی ارز دیجیتال ملی طراحی شده است

مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از طراحی نخستین نمونه آزمایشگاهی ارز دیجیتال در پژوهشکده پولی و بانکی خبر داد.

نیما امیر شکاری در خصوص مباحثی که در خصوص ایجاد ارز دیجیتال ملی در کشور شده، اظهار داشت:

یکی از ضروریات در کشور حرکت به سمت ارز دیجیتال ملی است از این‌رو پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در این زمینه اقداماتی را انجام داده و حتی یک نمونه آزمایشگاهی از ارز دیجیتال ملی را نیز ساخته که آماده ارائه است.

وی افزود:

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی این ارز را به سفارش نهادی نساخته از این‌رو منتظر یک سفارش‌دهنده مؤثر در این بخش است.

امیر شکاری تأکید کرد:

پژوهشکده پولی و بانکی به‌ عنوان یک‌ نهاد پژوهشی وظیفه تحقیق و مطالعه در این بخش را به عهده دارد از این‌رو در این مرکز، در حد پژوهش و ساخت آزمایشگاهی ارز دیجیتال ملی پیش رفته و معایب و مزایایی آن را بررسی کرده است.

نخستین نمونه آزمایشگاهی ارز دیجیتال ملی طراحی شده است

نیما امیرشکاری

وی ادامه داد:

پژوهشکده پولی و بانکی به‌ منظور ارائه این ارز دیجیتال با چند مرکز مذاکراتی انجام داده و منتظر عقد تفاهم‌نامه به‌ منظور ارائه این ارز به بازار است.

در همین راستا بخوانید: ارز دیجیتال ملی چه زمانی عرضه خواهد شد؟

امیر شکاری خاطرنشان کرد:

واقعیت این است که در همین مدل آزمایشگاهی به سؤال‌هایی رسیده‌ایم که باید در سطح استراتژیک و کلان جواب داده شود. زیرا ممکن است مسئولان کشور بخواهند بخشی از پایه پولی کشور را بر مبنای ارزهای دیجیتال جلو ببرند و این مسئله که پشتوانه ارز دیجیتال ملی چه باید باشد، سؤالی است که مسئولان نظام پولی، بانکی و حتی بازار سرمایه کشور باید جواب آن را بدهند.

حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال با بهره‌گیری از ارزهای دیجیتال

نخستین نمونه آزمایشگاهی ارز دیجیتال ملی طراحی شده استاین پژوهشگر اقتصادی گفت:

هر نظام اقتصادی که در دنیای امروز بخواهدبه سمت اقتصاد دیجیتال حرکت کند، چاره‌ای جز شناخت ارزهای دیجیتال و حرکت به سمت آن نخواهد داشت زیرا هزینه‌های پول فیزیکی تا چند سال آینده بسیار بالاتر از آن است که بتواند اقتصاد دیجیتال را حمایت کند.

وی ادامه داد:

از این‌رو باید به سمت بهره‌گیری از ارزهای دیجیتال که به‌مراتب هزینه‌هایی کمتر بخصوص در بخش نظارتی نیاز دارند در اقتصاد دیجیتال رفت.

امیرشکاری بابیان این‌که ارز دیجیتال در ادبیات امروز بیشتر یک ماهیت تلفیقی از پول و سرمایه دارد، گفت:

بین بازار پول و سرمایه درگذشته تفکیکی اتفاق می‌افتاد و همچنین کاربرد هر یک از این بازارها متفاوت بود.

وی افزود:

افرادی که در بازار پول فعالیت می‌کردند که شامل بانک مرکزی، بانک‌ها، سپرده‌گذاران هستند به‌ منظور تأمین مالی اولیه پروژه‌ها و بازار کم ریسک سپرده‌گذاری، تسهیلات گیری و سرمایه‌گذاری در بانک‌ها را انتخاب می‌کردند.

این پژوهشگر اقتصادی اذعان کرد:

از طرف دیگر افرادی بودند که ریسک‌پذیری بالاتری داشتند و در بازار سرمایه، بورس اوراق بهادار و دیگر بازارهای بورسی فعالیت می‌کردند و ریسک بالا در سرمایه‌گذاری را به جان می‌خریدند.

امیرشکاری ادامه داد:

بر این اساس بازار پول و سرمایه هرکدام ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را داشت ولی با ورود ارزهای دیجیتال ماهیت جدیدی ایجاد شد زیرا از طرفی اسم ارز به آن دادند و شباهت به بازار پول دارد و از طرف دیگر ماهیت کاربردی آن به کالا و بازار سرمایه نزدیک‌تر است.

وی تأکید کرد:

مردم در ابتدای امر از ارزهای دیجیتال به‌جای خریدوفروش روزانه بیشتر به چشم سرمایه‌گذاری نگاه می‌کردند زیرا تاکنون این نوع ارزها قابلیت‌های سرمایه‌گذاری زیادی از خود نشان داده‌اند.

امیرشکاری خاطرنشان کرد:

در اصل با ورود ارزهای دیجیتال یک ابزار مالی جدیدی به وجود آمد که کاربردی دوگانه دارد و در هر دو بازار پول و سرمایه قابل‌ استفاده است از این‌رو در برخی مراکز و فروشگاه‌ها می‌توان با بیت کوین و اتریوم نسبت به خرید کالا و خدمات اقدام و هم می‌توان مثل یک کالای سرمایه‌ای در بازارهای بورسی بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد.

نخستین نمونه آزمایشگاهی ارز دیجیتال ملی طراحی شده است

این پژوهشگر اقتصادی گفت:

این اتفاق باعث شد نهادها و افرادی که ماهیت محافظه‌کارانه داشته و در بازار پول فعال هستند ازجمله بانک مرکزی و نظام بانکی نسبت به ارزهای دیجیتال ماهیت محافظه‌کارانه در پیش بگیرند و از طرف دیگر افرادی که در بازارهای سرمایه فعالیت می‌کردند با قبول ریسک این مدل از سرمایه‌گذاری به سمت آن رفتند.

امیرشکاری خاطر نشان کرد:

در ایران نیز فرا بورس خیلی سریع به سمت ارزهای دیجیتال رفت اما بانک مرکزی به آن ملاحظاتی نشان داد و درمجموع لازم هست که مسئولان کشور تمام جوانب ارزهای دیجیتال را مطالعه و نسبت به این فناوری واکنش منطقی نشان دهند.

وی ادامه داد:

ایران نیز باید مانند کشورهای بزرگ و پیشرفته دنیا به سمت تعیین چارچوب و نظام‌مند کردن فعالیت‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال حرکت کند زیرا در حال حاضر برخی کشورها فعالیت ارزهای دیجیتال را محدود و برخی آزاد گذاشته‌اند و همچنین برخی دیگر برای فعالیت در این بخش مالیات وضع کرده‌اند. در صورتی‌ که در ایران هنوز در این خصوص بلاتکلیفی وجود دارد.امیرشکاری با تأکید بر این‌که در شرایط فعلی

مشخص نکردن سیاست در مواجه با ارزهای دیجیتال راهکار مناسبی نیست، گفت:

باید بامطالعه این نوع ارزها و تجربه کشورهایی که از آن در سیستم اقتصادی کشورشان بهره‌مند گرفته‌اند از مزایا و معایب این ارزها مطلع شویم و راهکار درستی به‌منظور بهره‌مندی از مزایا و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی آن در پیش بگیریم.

وی افزود:

ارزهای دیجیتال در حال حاضر به کشور وارد شده‌اند و خریدوفروش‌ها نیز در این بخش شکل‌ گرفته از این‌رو باید با یک سیاست مشخص و منطقی با آن برخورد کنیم.

ایجاد کارگروه‌های تخصصی برای تعیین چارچوب در مواجه با ارزهای دیجیتال

نخستین نمونه آزمایشگاهی ارز دیجیتال ملی طراحی شده است

 

امیر شکاری یادآور شد:

بهترین راهکار در بهره‌گیری از مزایای ارزهای دیجیتال استفاده از توان مراکز آموزشی و پژوهشی و همچنین پژوهشگران خبره در این حوزه است تا با ایجاد کارگروه‌ها تخصصی در لایه‌های بالاتر و مطالعه بر روی فناوری‌های نوین ازجمله ارزهای دیجیتال نقاط مثبت و منفی به حاکمیت و مسئولان امر گزارش شود تا در مورد آن، تبادل‌ نظر و تصمیم‌گیری شود.

همچنین بخوانید: امضای تفاهم‌نامه‌ی همکاری در توسعه ارزهای دیجیتال و فناوری‌های مالی توسط بانک مرکزی

وی ادامه داد:

این‌که هیچ تصمیم در قبال فناوری‌های نوین گرفته نشود موضوع را با چالش‌های بیشتری همراه می‌کند.

امیرشکاری اظهار داشت:

هر فناوری جدیدی که وارد کشور می‌شود به‌ طور قطع هم نکات مثبت و منفی دارد از این‌رو مشخص نکردن سیاست در قبال آن نکات منفی و اثرات تخریبی آن را بیشتر و تعیین چارچوب در خصوص آن، منجر به بهره‌گیری از مزایایی آن در کشور می‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
امین
امین
5 سال قبل

خدا رحم کنه...

بانک مرکزی ما پژوهشکده هم داره...؟؟؟؟؟؟؟؟