برای حفظ امنیت خود اطلاعات مربوط به کسب و کار و بیت کوین خود را مخفی نگهدارید

برای حفظ امنیت خود اطلاعات مربوط به کسب و کار و بیت کوین خود را مخفی نگهدارید

بیت کوین و ارزشی که در این مدت پیدا کرده باعث شده از قِبَل آن اقتصاد بزرگی پدید بیاید، به همین دلیل تاثیرات این شبکه نیز افزایش داشته و افراد بسیاری با محیط بیت کوین ارتباط برقرار کرده اند.
با این حال علاقه مندان به رمزارزها و افرادیکه در صنعت بیت کوین مشغول به کار هستند و همه دارندگان این نوع ارزها به دلیل در اختیار داشتن این طلای دیجیتال ممکن است هدف سارقان قرار گیرند.

شما چه تعداد بیت کوین در اختیار دارید؟

تا کنون کسی از شما پرسیده که چه تعداد بیت کوین در اختیار دارید؟ فقط به این دلیل که شما مزایای بیت کوین را باور دارید یا از طریق بیت کوین کسب درآمد می کنید، می خواهند بدانند چه مقدار بیت کوین در اختیار دارید؟ شاید این سوال ناخوشایندی باشد که از فردی بپرسیم چه میزان دارایی دارد یا چه مقدار در حساب بانکی اش می تواند داشته باشد، اما هنوز بنا به دلایلی افرادی این سوال را می پرسند و حتی برخی کنجکاویهای دیگری نیز دارند.
به عنوان مثال از آنجاییکه ارزش بیت کوین بالاست برخی چنین تصور می کنند که چون شما بیت کوین در اختیار دارید پس باید فرد ثروتمندی باشید. آنها می پرسند “داداش الان دیگه میلیونری هستی برای خودت؟
افراد باید بفهمند که درست مانند هر مسئله مالی دیگر دارایی های بیت کوین نیز مسئله ای خصوصی است و باید مانند یک راز پنهان بماند. علاوه براین حتی اگر شخصی این اطلاعات را افشا هم کند، افراد نباید چنین تصور کنند که یک بیت کوینر لزوما فرد ثروتمندی است.
امروزه اکثر افراد با بلاکچین ناآشنا هستند ولی نسبت به بیت کوین و ارزهای غیرمتمرکزی که ما همه بدان علاقمند هستیم، بسیار کنجکاو هستند.

پذیرندگان بیت کوین و شخصیت های برجسته ی این عرصه در موقعیت خطرناکی قرار دارند

همه افراد از جمله هکرها می دانند که ارزش بیت کوین در سال ۲۰۱۷ بطور چشمگیری افزایش یافته است و همین امر این روزها باعث سرقت این طلای دیجیتال شده است، بیت کوینرها طی چند سال گذشته همه زندگی خود را روی این نوع دارایی قرار داده اند و هکرها از انواع شیوه ها برای خالی کردن کیف پول آنها استفاده می کنند.
به گزارش لورا شین(Laura Shin)، مقاله نویس نشریه فناوری فوربس، در سال گذشته میلیونها دلار بیت کوین توسط هکرها به سرقت رفته است.
شخصیت های برجسته عرصه بیت کوین همچون جرید کنا(Jered Kenna)، بروک پیرس(Brock Pierce)، آدام دراپر(Adam Draper)، چارلی شریم(Charlie Shrem) و بسیاری دیگر تنها با اندکی دانش مهندسی اجتماعی و یک شماره تلفن می توانند مورد حمله هکرها واقع شدند.
جسی پاول(Jesse Powell)، مدیر عامل شرکت کراکن(Kraken)، طی پستی بسیار مهم در وبلاگ خود در خصوص این موضوع چنین نوشت:

چنانچه شما به هر صورتی بطور عمومی درگیر بیت کوین هستید، خودتان را هدف هکرها بدانید. شما باید فورا امنیت حسابهایتان را بررسی کنید، بخصوص چنانچه از طریق ایمیل، رسانه ها و شبکه های اجتماعی و تلفن همراه فعالیت می کنید.

به رخ کشیدن دارایی هایتان و افشای اطلاعات خصوصی بعد از آن

این نوع حملات هنوز هم  روی می دهد اما همچنان که قیمت بازار بیت کوین رو به افزایش است، افراد باید اندکی خوددار بوده و در مورد آن در هرجا صحبت نکنند چون موارد بسیاری وجود داشته که افراد از دارایی بیت کوین خود صحبت کردند و در نتیجه آن پس از مدت کوتاهی دارایی خود را توسط سارقین از دست داده اند.
مدتی قبل Bitcoin.com گزارش داد که یک فرد تُرک دارایی خود که برابر با  ۴۵۰ بیت کوین معادل ۴.۲ میلیون دلار به نرخ کنونی را به دلیل سرقت از دست داد. البته بدترین قسمت داستان این است که او خود را هدف قرار داده بود چون زندگی لوکس خود را بعنوان یک بیت کوینر در رسانه های اجتماعی در معرض دید عموم قرار داده بود و یک باند تبهکار این فرد ثروتمند که تعداد بسیاری بیت کوین در اختیار داشت را از خیابان مرتر(Merter) ربوده و او را واردار کردند لپ تاپ خود را خالی کند.

یکی دیگر از بی احتیاطی های خطر آفرین این است که در مورد میزان موجودی کیف پول خود صحبت کنید.
در ماه مِی گذشته(خرداد ۱۳۹۶) فردی در گفتگوی یک گروه عنوان داشت که قصد دارد دارایی دوستش را که ۷۰ بیت کوین دارد را سرقت کند. طی این گفتگو شخص دیگری با گفتن این جمله “آره بدزدشون رفیق، چون هیچ قانونی برای ردیابی و مقررات روشون وجود نداره” او را به این سرقت تشویق کرد. فرد مذکور تمام کلمات seedهای(کلید خصوصی) کیف پول الکترومش(Electrum)  را با این مثلا دوست خود در میان گذاشته بود و اگر این فرد دست به این سرقت می زدند، به همین سادگی بیش از ۷۰۰،۰۰۰ دلار دارایی خود را از دست میداد.

حرف آخر: اطلاعات بیت کوین و رمزارزهای دیگر خود را مثل یک راز نگهداری کنید

واقعیت این است که هیچکس نمی داند شما چه تعداد بیت کوین در اختیار دارید و این جزء اطلاعات خصوصی شماست و افراد باید بدانند که حفظ اطلاعات شخصی از اهمیت بالایی برخوردار است.
علاوه براین اگر شخصی رمزارزی را در اختیار داشته باشد، دلیل نمی شود که یک میلیونر باشد. در نهایت باید خاطر نشان کرد که افشای اطلاعات خصوص یا صحبت در مورد آنها در رسانه های اجتماعی کار درستی نیست چراکه سارقان و حتی دوستان حسود می توانند واقعا وجود خارجی داشته باشند.

 

 

شما در اینباره چه فکر می کنید؟ چرا افرادی که رمزارزی را در اختیار دارند درباره جزئیات آن با افراد آشنا و غریبه صحبت میکنند؟ آیا تفاوتی بین موجودی ریالی حساب بانکی و رمز عبور و کارت آن با رمزارز و کیف پول و کلید های خصوصی وجود دارد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

منبع: news.bitcoin
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
مهدی خداویران
مهدی خداویران
6 سال قبل

ممنون اقای صالحی از این که مسائل امنیتی رو بیشتر از مطالب دیگه بهش اشاره میکنید.فقط اکه ایمیل خودتون رو به بنده میدادید ممنون میشدم چون بنده ی سری مطالب امنیتی عالی دارم ولی ب زبان اصلیه خاستم شما لطف کنید اون رو با ترجمه برای همه به اشتراک بگذارید.