ادعای کارشناسان کوانتومِ سنگاپور مبنی بر شکسته شدن رمزگذاری بیت کوین تا سال ۱۴۰۶

ادعای کارشناسان کوانتومِ سنگاپور مبنی بر شکسته شدن رمزگذاری بیت کوین تا سال ۱۴۰۶

محققانی که اکثرا اهل سنگاپور می باشند در مقاله ای که اخیرا منتشر شده عنوان داشتند:

“پروتکل های کلیدی که برای تضمین امنیت بیت کوین به کار می روند، مستعد حمله از طریق توسعه یک رایانه کوانتومی بزرگ است. دسترسی به مقالات با موضوع حملات کوانتوم علیه بیت کوین و چگونگی محافظت علیه این حملات(رایانه های کوانتومی) از طریق کتابخانه دانشگاه کرنل(Cornell University) امکانپذیر است.

همچنین می توانید مقاله آیا کامپیوترهای کوانتومی بیت کوین را نابود خواهند کرد را مشاهده کنید

الگوریتم منحنی بیضوی بیت کوین (ECDSA) تا سال ۲۰۲۷(۱۴۰۶) می تواند در هم شکسته شود

در این مقاله آمده است:

“ارزهای رمز گذاری شده عرصه خاصی است که در معرض خطر قرار دارد. ما ریسک بیت کوین و سایر ارزهای رمزگذاری شده را در مورد حمله رایانه های کوانتومی بررسی کردیم و به این موضوع پی بردیم که گواهی اثبات کار(proof-of-work) که توسط بیت کوین استفاده می شود، تا ده سال آینده نسبت به سرعت تولید کامپیوترهای کوانتوم نسبتا مقاوم می باشد.”

بنا بر ادعای آنها این مسئله عمدتا به این خاطر است که دستگاه های تخصصی ASIC در مقایسه با سرعت تخمینی زمان سنج رایانه های کوانتوم بسیار سریع هستند.
دیوِیش آگاروال(Divesh Aggarwal)، گیوین کِی برنن(Gavin K. Brennen)، تروی لی(Troy Lee)، میکلاس سنتا(Miklos Santha) و مارکو تومامیچل(Marco Tomamichel)، نویسندگان این مقاله، با تاکید بسیار بر این موضوع عنوان داشته اند:

“هر چه(ECDSA) بیش از پیش در معرض خطر قرار گیرد، خبرهای خوب سریعا جای خود را به اخبار بد می دهد. برآوردهای خوش بینانه حاکی از آن است که این طرح به قدری در معرض خطر قرار گرفته که می تواند توسط یک کامپیوتر کوانتوم کاملا از بین برود.

ادعای کارشناسان کوانتومِ سنگاپور مبنی بر شکسته شدن رمزگذاری بیت کوین تا سال 1406

هش رِیت به ازای هر ثانیه از شبکه بیت کوین به رنگ آبی، یک رایانه کوانتومی به رنگ قرمز. این مدل به تفصیل در ضمیمه های A و B شرح داده شده است. نقطه چین سیاه نشان دهنده هش رِیت در یک دستگاه ASIC واحد می باشد.

در مقاله‌ی ۲۱ صفحه‌ای این نویسندگان که شامل توضیحات مفصل، مملو از روابط ریاضی و نمودارهای مختلف است، کوانتوم(محاسبات کوانتومی) مورد هدف قرار گرفته است.
نویسندگان این مقاله کار را با پس زمینه ای اصولی در مورد بیت کوین از طریق جمع بندی دفاتر کل توزیعی آغاز کردند و سپس شروع به طرح یک سری سوال نمودند.

یک رایانه کوانتومی چه مزیتی در اجرای هش کش(سیستم اثبات کار POW) می تواند داشته باشد و آیا آن قادر است بصورت یکسویه بلاکچین ها را دستکاری کند؟

این پرسشی است که در ادامه مقاله به آن پرداخته شده است.
بیت کوین نوعی عمل ریاضی مانند فاکتورگیری است. برای رایانه های معمولی بهره برداری از آن آسان است اما دست یابی به نتیجه نهایی دشوار است. به هر صورت رایانه های کوانتوم عملا می توانند در این مسائل ریاضی نفوذ کرده و حضور همه جانبه آنها چندان هم دور از تصور نیست.
بلوک های تراکنش عمدتا توابع ریاضی هستند که داده های منظم را در یک طول مشخص و لینک به یک زنجیره عقب به جلو قرار می دهند. ماینر ها از طریق حل مسائل ریاضی می توانند به سود دست یابند، به خصوص اگر بتوانند به عدد صحیح پی برند.

مفاهیم مربوط به کوانتوم در اینجا شرح داده شده است.

ادعای کارشناسان کوانتومِ سنگاپور مبنی بر شکسته شدن رمزگذاری بیت کوین تا سال 1406

نظریه کابال (Cabal)

برای گروهی از ماینرها این امکان وجود دارد که دفاتر کل را کنترل کنند و برای آنها نگرانی از مسائله دوباره خرج کردن(double-spending) است. کابال تنها نیاز دارد که نیمی از قدرت محاسباتی این شبکه را بدست آورده و حفظ کند.
محاسبات کوانتومی از لحاظ زیرشاخه دارای تنوع و گوناگونی هستند که عمدتا براساس ترانزیستورها (یک ها و صفرهایی که معمولا به آنها اشاره می شود) می باشند.
این امیدواری وجود دارد که فعالیت های کوانتومی با استفاده از کوانتوم بیت واقعی که تطابق و استقراء نام دارند، صورت گیرد. میخائیل لوکین(Mikhail Lukin) از دانشگاه هاروارد اخیرا در تابستان سال جاری یک شبیه ساز کوانتومی را برای حل معادلات ارائه نموده است. بنابراین چندان دور از عقل نیست که بگوییم چنین نیروی محاسباتی در آینده نزدیک فراهم خواهد آمد.
به عنوان یک ماینر می توان گفت کوانتوم سیاه(black quantum) می تواند با شبکه بیت کوین تطابق یافته و به آن نیرو و توان بیشتری ببخشد.
خوشبختناه کوانتوم قدردان بسیاری از مخالفت ها است:

قدرت رایانه هایی که در حال حاضر استفاده می شوند، در آینده افزایش خواهد یافت و ماینر ها علاقه بی چون و چرایی نسبت به پیش بردن این بازی دارند و چه چیز می تواند جهت محافظت از شبکه، ماینرهایی را که از این رایانه های کوانتومی استفاده می کنند، متوقف سازد؟

با این حال سیستم های رمزنگاری برای محققان کوانتوم موضوع متفاوتی محسوب می شود. آنها بر این باورند که کوانتوم سیاه می تواند کلید های خصوصی را با استفاده از چیزیکه با عنوان کلیدهای عمومی شناخته شده است، از کار بیندازند.

هدف این مقاله این نیست که از بیت کوین یا هر چیز رمزگذاری شده دیگر دست بکشید. برعکس این مقاله می خواهد شما با تهدیدهایی  که در گوشه و کنار قرار دارند، آشنا شده و آماده مقابله با آنها شوید!

 

 

نظر شما در اینباره چیست؟ آیا کامپیوتر های کوانتومی در آینده می توانند ارزهای رمزگذاری شده را به چالش کِشند؟ آیا کامپیوتر های کوانتومی فقط یک تهدید هستند یا در این باره فقط قسمت تاریک آن دیده شده؟ آیا استفاده از این این تکنولوژی در راستای بهبود کاستی های ارزهای رمزگذاری شده و بلاکچین قابل تصور است؟ نظرات و ایده های خود را با ما در میان بگذارید

 

 

منبع: news.bitcoin
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
نعیم
نعیم
۶ سال قبل

من یک مهندس مخابرات قسمت رمز هستم و امیدوارم این کامنت رو به یادگار داشته باشین تا چندین سال تا به حرفم برسین،، با چنین وضعیتی که هست ساختار بیت کوین بالاخره شکست میخوره حتی فورک هاش و ارز جدیدی رمز نگاری باید تولید بشه، بیت کوین محبوبه چون پول اول بود و مثل این میمونه که تا ابد پیکان سوار بشیم و بگیم چون خودرو اول هستش و دیگر محبوب شده، از نظر من لایت کوین و اتر یا دش هم شاید کم بیارن ولی از نظر ساختار بهتر از بیت میتونن باشن و نقش سمند رو بازی کنند ولی ما در چیزهای غیر لمس مانند تکنولوژی رمز پایه به یه بوگاتی شیرون نیاز داریم تا مطمین باشیم تا با ویژگی های کامپیوتر های کوانتومی شکست نخواهد شد، اگر دست به کار نشن و با این رویه جلو تر بریم بیت کوین که صد درصد بلکه ارز های ایمنتر از آن که کارایش از بیت کوین بیشتره ولی محبوب نیستم شکست خواهند خورد. تشکر

ehsan
ehsan
۳ سال قبل
پاسخ  نعیم

شما بجا بیای بگی به عنوان مهندس مخابرااات اینجام و بگی اره ماهم دستی تو کار داریم فکر میکنی تو از خالق بیت کوین باهوش تری و منتظر بوده شما بیای نظر بدی؟نه جونم اون فکر کوانتومی هم کرده و جوری اینو ساخته و ادرسها رو ردیف کرده که این کار غیر ممکنه رخ بده شما یکم مطالعه کن در حوزه دیجیتال بعد بیا بگو مهندس مخابراتی /الان که همه مهندس و دکترن جناب /هدفت نمیدونم چی بوده اما اگر هدفت اینه بقیه پولدار نشن و پول دست عده ای خاص باشه سخت در اشتباهیی خخخ
 ساتوشی با در نظر داشتن این ریسک و فراهم شدن امکان شکستن قفل این کلید توسط کامپیوترهای کوانتومی در آینده، طراحی بیت‌کوین را طوری انجام داده که در آن «آدرس کیف پول» به عنوان مانع لو رفتن «کلید عمومی» در «خروجی» تراکنش‌ها قید می‌شوند و صاحبان کیف پول فقط در هنگام خرج کردن بیت‌کوین، «کلید عمومی» متناظر با «آدرس» قید شده در «خروجی» تراکنش‌های قبلی را لو می‌دهند. نکته‌ی بسیار مهم اینجاست که در هر تراکنش کل موجودی کیف پول (با آدرس‌های متعدد) خرج می‌شود و بابت مبلغ مابقی موجودی که کاربر نمی‌خواهد به گیرنده بدهد، باید آدرس جدیدی (موسوم به Change Address) که خود مالک آن است را به عنوان گیرنده‌ی دیگر آن مبلغ مشخص نماید.

رادیو عامو
رادیو عامو
۲ سال قبل
پاسخ  ehsan

درود به شرفت که بعد سه سال جواب دادی منم بعد چهارسال

سارا صنعت دوست
سارا صنعت دوست
۵ سال قبل
پاسخ  نعیم

چقد متن شبه ترنسلیت گوگله