حجم معاملات می‌تواند جعلی باشد، اما ارزش بیت کوین واقعی است

حجم معاملات می‌تواند جعلی باشد، اما ارزش بیت کوین واقعی است

مطلب زیر از مایکل کیسی، نویسنده و چهره آشنای دنیای ارزهای دیجیتال است که در آن پیرامون گزارش بیت‌وایز در رابطه با حجم جعلی معاملات بیت کوین، به کارابودن قیمت‌ها در بازار بیت کوین و کشف قیمت در این بازار پرداخته است.

واکنش‌های جمعی به گزارش بیت وایز (Bitwise)، مبنی بر جعلی بودن ۹۵ درصد از کل معاملات بیت کوین، طبق انتظار، گواه دیگری مبنی بر ماهیت بی‌قانون و فریبکارانه‌ی دنیای ارزهای دیجیتال است.

اما داده‌های آماری فراهم شده توسط مدیر بیت‌وایز برای توصیف فعالیت‌های معاملاتی ۱۰ صرافی که ۵ درصد حجم واقعی معاملات آن‌ها به دور از تجارت شستشو و دست‌کاری‌های دیگر بودند نیز، به همان اندازه اهمیت دارند.

بیت وایز، در خلال بیانیات خود مبنی بر کسب مجوز برای تصویب صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، اسلایدی شامل یک اسکرین شات از صرافی کوین بیس پرو که نسبت شکاف قیمت را به قیمت پیشنهادی ۰.۰۰۰۳ درصد نشان می‌داد را عرضه کرد و اعلام داشت که این میزان شکاف در قیمت، یکی از فشرده‌ترین ارقام گزارش‌شده از سوی هر ابزار مالی در جهان بوده است. این موضوع، یکی از بحث‌های کلیدی مرتبط به ارزهای دیجیتال را تائید می‌کند:

با از میان برداشتن بسیاری از واسطه‌های مالی که برای انجام معامله در سیستم مالی سنتی به آن‌ها نیاز است، این فناوری به راندمان قابل توجهی می‌رسد و هزینه‌ برای شرکت‌کنندگان در بازار کاهش خواهد یافت.

گزارش بیت وایز، فراتر از صرفا انتقاد از دست‌کاری شایع در بازار بیت کوین، نشان‌گر پتانسیل بالای ارزهای دیجیتال است. جالب است که این گزارش به طور قانع کننده‌ای توضیح می‌دهد که برای دست‌یابی به چنین توانایی، باید برای معامله‌ی ارزهای دیجیتال، قوانین بهتری وجود داشته باشد.

نقدینگی کم، راندمان بالا

اگر چنین در نظر بگیرید که معاملات واقعی بیت کوین در مقایسه با آن دسته بازارهای سنتی که معمولاً شکاف قیمت در آن‌ها بالاست، مانند قطره‌ای در اقیانوس است، شکاف قیمتی فشرده، یک مسئله قابل توجه خواهد بود.

حجم معاملات می‌تواند جعلی باشد، اما ارزش بیت کوین واقعی است

معاملات بیت کوین با وجود نقدینگی کم، کارا بودن قیمت‌ را نشان می‌دهند. مانند درختان کاکتوس که برای بقا و شکوفایی به آب زیادی نیاز ندارند

برای مثال، گردش مالی روزانه بازار اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا (Treasurys) که یکی از کاراترین بازارها در جهان است، در بازه‌ی ۵۵۰ میلیارد دلار و ۱ تریلیون دلار قرار می‌گیرد. این در حالی است که بیت وایز، حجم معامله‌ی روزانه واقعی بیت کوین را تنها ۲۷۳ میلیون دلار تخمین زده است.

همچنین باید در نظر داشت که صرافی‌های بیت کوین، معمولاً محل خرید و فروش سرمایه‌گذاران خرد است و این در حالی است که، اوراق قرضه خزانه‌داری، تقریباً به دست سرمایه‌گذاران نهادی که حجم زیادی پول جابه‌جا می‌کنند، معامله می‌شوند.

در بازارهای سنتی، اندازه، نشان‌دهنده‌ی نقدینگی است که به‌ نوبه‌ی خود بیانگر کارایی قیمت نیز هست. اما این داده‌ها نشان می‌دهند که بیت کوین، توانایی آن که نتایج بسیار کارایی را در مقیاس بسیار کوچک‌تری ارائه دهد را نیز دارد.

تمام این بهینگی‌ها به این دلیل اتفاق می‌افتند که بیت کوین، واسط‌‌های قابل‌ اعتماد هزینه بر که درون سیستم مالی موروثی به فعالیت‌های پشت صحنه سازمانی و عملیات پرداختی مشغول هستند را حذف می‌کند. اما جمله‌ی قابل توجهی در همین خصوص در این گزارش آمده است:

گزارش بیت وایز نشان می‌دهد که برای بهره بردن از این مزایا، تریدرها باید برای اجرای تابع فرانت اند و بک اند یافتن فروشندگان و خریداران، به اشخاص قابل اعتماد تکیه کنند.

علاوه بر این، طبق فهرست ۱۰ صرافی واقعی ارائه‌شده توسط بیت وایز، حداقل اکنون، آن صرافی‌هایی که با کمال میل اجازه می‌دهند تا قانون‌گذاران به بررسی آن‌ها بپردازند، همان‌هایی هستند که این اعتماد را به دست می‌آورند.

تمام آن روش‌های طاقت فرسا و آزاردهنده‌ی مشتری‌ات را بشناس ممکن است ارزشش را داشته باشند. با ارائه‌ی این چارچوب‌های قانونی، از دست‌کاری‌های پشت پرده جلوگیری خواهد شد. شاید وسوسه انگیز باشد اگر بگوییم که این مزیت صرافی قانون‌گذاری شده، هنگامی که راه‌حل‌های غیر متمرکز جدیدی مانند مدل توسعه داده‌شده توسط آرون (Arwen) به تریدرها این امکان را بدهد تا حفاظت کامل ارزهای دیجیتالشان را در دست بگیرند و صرافی‌ها نیز تنها برای اجرای تابع تطابق قیمت فعالیت کنند، ناپدید خواهد شد.

اما در همان حال که این مزیت از سرمایه‌گذاران در مقابل سوء استفاده‌هایی که به زیان‌هایی مانند گم شدن ۱۹۰ میلیون دلار در صرافی کوادریگا سی‌اکس (QuadrigaCX) منجر می‌شود محافظت می‌کند، کار اصلی که صرافی‌ها را انجام نمی‌دهد. منظورمان همان کشف قیمت است!

در حال حاضر، و شاید برای همیشه، هیچ راهی برای دوری از مزایای اثر شبکه‌ای که پلتفرم‌های متمرکزی مانند کوین بیس پرو برای فرایند کشف قیمت به ارمغان می‌آورد، نیست.

اما اگر صرافی‌ها، به اجبار قانون‌گذاران، از دست‌کاری در قیمت‌ها خودداری نکنند، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند مطمئن شوند که صرافی‌ها دست به چنین کاری نمی‌زنند. در چنین مواردی، کشف قیمت، توهمی بیش نیست.

کشف قیمت قانون‌گذاری شده

در این زمینه، لازم به ذکر است که نکته‌ی فروش کلیدی که صرافی بین‌ قاره‌ای از آن برای ارتقای پلتفرم بکت، پلتفرم معاملاتی بیت کوین که همچنان راه‌اندازی نشده است، استفاده می‌کند آن است که به نهادهای مالی، آرامش ذهنی کشف قیمت قانون‌گذاری شده توسط فدرال را هدیه می‌دهد.

حجم معاملات می‌تواند جعلی باشد، اما ارزش بیت کوین واقعی است

ابزارهای قانونی موجب اطمینان سرمایه‌گذاران در کشف قیمت‌ها می‌شوند

به گفته‌ی بنیان‌گذار بکت، تنها با پشتیبانی کامل نظارت فدرال، نهادهای بزرگ می‌توانند به اطمینان‌بخش بودن قیمت‌ها اعتماد کرده و بنابراین وظیفه‌ی امانت‌داری خود در قبال مشتریان را حفظ کنند.

البته، کوین بیس و دیگر صرافی‌هایی که برای تبدیل شدن به بازار نهادی بسیار بزرگ در حال رقابت با بکت هستند نیز با این ارزیابی مخالف هستند. استدلال آن‌ها این است که چارچوب قانونی‌شان که بر اساس قوانین صدور مجوز انتقال پول ایالت به ایالت است، به‌ اندازه‌ی کافی از سرمایه‌گذاران محافظت خواهد کرد. شاید گزارش بیت وایز به آن‌ها در تحقق این بحث کمک کند.

در هر صورت، بیت وایز به جای خدشه‌دار حردن محبوبیت بیت کوین در انظار عمومی، با انتشار گزارشی انتقادی در خصوص صرافی‌های کلاهبردار، باید به عنوان پیشرفت بزرگ در راستای تلاش بیت کوین برای کسب مشروعیت در دنیایی وسیع‌تر، در نظر گرفته شود.

این گزارش نشان‌گر افرادی است که نسبت به کسب منافع عمومی واقعی از این فناوری شکاک هستند و از طرفی دیگر، به معتقدان واقعی بیت کوین نشان می‌دهد که تن دادن به برخی از نظارت‌های قانونی به نفع آن‌ها خواهد بود.

منبع: coindesk
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
علی غ
علی غ
5 سال قبل

بنظر من هر ماه هزار دلار افزایش دلره تا ب ۹هزار دلار برسیه (:

محمد کاظم نیکزاد
محمد کاظم نیکزاد
5 سال قبل

سلام به نظرتون بیتکوین تا چند روز آینده تا چه قیمتی بالا میره ؟ممنون

2008659
2008659
5 سال قبل

هیچ کسی نمی‌دونه، شاید 5700 5900 6500 یا شاید 4700 و 4200 یک جایی خواندم اگر ریسک را بتوانیم قبول کنیم و یاد بگیریم چگونه ان مدیریت کنیم یک دنیا برایمان باز خواهد شد.