ETF بیت کوین چیست؟ آشنایی با صندوق قابل معامله در بورس

ETF بیت کوین چیست؟ آشنایی با صندوق قابل معامله در بورس

ورود بیشتر شرکت‌های سرمایه‌گذاری و ثروتمندان، رسمیت‌ِ حقوقیِ بیت کوین به‌عنوان یک دارایی و در نتیجه رشد قیمت یک دارایی، همه و همه می‌توانند مزایای عرضه یک ETF یا صندوق قابل معامله در بورس (ای تی اف) باشند. پاسخ به این که ETF چیست در عین حال که ساده است، کمی ریزه‌کاری هم دارد. 

شما باید به ETF یا صندوق‌های قابل معامله در بورس به چشم یک ابزار سرمایه‌گذاری نگاه کنید. ابزاری که برای سرمایه‌گذاران امکان سرمایه‌گذاری امن‌تر و با ریسک کمتر را فراهم می‌کند. در مورد ETF بیت کوین هم همین موضوع برقرار است و این صندوق‌ها دسترسی افراد به بیت کوین را آسان‌تر می‌کند.

در این مقاله با پاسخ به سؤالات زیر، ای‌تی‌اف را به‌طور جامع و با زبانی ساده توضیح می‌دهیم:

 • ETF چیست و چگونه کار می‌کند؟
 • ETF بیت کوین چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
 • تأثیر پذیرش ETF بیت کوین بر قیمت این ارز چیست؟

ای تی اف (ETF) یا صندوق قابل معامله چیست؟

صندوق قابل معامله در بورس (Exchange-traded Fund) که به اختصار به آن ETF (ای تی اف) گفته می‌شود، نوعی صندوق سرمایه گذاری است که سبدی از یک یا چند دارایی را در خود جای است و افراد به‌صورت سهم آن را خریداری می‌کنند. قیمت هر سهم ETF بسته به نوع دارایی‌ها و میزان دارایی‌های هر سهم متغیر است. ETFها را معمولاً شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران نهادی درشت خریداری می‌کنند.

خریدوفروش هر سهم ETF از طریق بورس انجام می‌شود و معامله آن مانند معامله یک سهم معمولی است؛ بنابراین رسمی و منطبق بر مقررات بورس یک کشور است. امروزه برای دارایی‌های بسیار مهم و کاربردی ازجمله طلا و نفت ETF وجود دارد و هر روز در بورس کشورهای مختلف جهان معامله آنها انجام می‌شود.

ETFها تابع قیمت دارایی‌ها، شاخص‌ها یا ابزارهای سرمایه‌گذاری مشخصی هستند. مثلاً یک ETF می‌تواند داخلش سهام ۴ شرکت را داشته باشد و قیمت ETF هم با توجه به قیمت دارایی‌های داخلش تعیین و معامله می‌شود. اولین ETF عرضه شده در دنیا SPDR S&P ۵۰۰ با نماد SPY بود و قیمتش از روی شاخص S&P۵۰۰ تعیین می‌شد.

صندوق مشترک چه فرقی با صندوق ETF‌ دارد؟

صندوق‌های مشترک (Mutual Fund) و ETF یا صندوق های بورسی فرق‌های زیادی با هم ندارند. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های این دو ابزار سرمایه‌گذاری، قابلیت نقدشوندگی بیشتر ETFهاست؛ چراکه شما در طول روز امکان معامله آنها را دارید و این در حالی است که در مورد صندوق‌های مشترک تنها زمانی می‌توانید معامله کنید که خالص ارزش دارایی صندوق (NAV) در پایان روز محاسبه شده باشد.

ای تی اف و صندوق مشترک

به علاوه، معافیت مالیاتی ETFها بیشتر از صندوق‌های مشترک است و همین موضوع سبب می‌شود که گزینه ارزان‌تری برای سرمایه‌گذاران دانه درشت بازار و سرمایه‌گذاران نهادی باشد.

صندوق ای‌تی‌اف چطور کار می‌کند؟

در صندوق های قابل معامله در بورس، یک مبلغی جمع‌آوری می‌شود و سپس به خرید سهم‌هایی اختصاص پیدا می‌کند. مثلاً یک صندوق ممکن است شامل سهامی از اپل، چند شرکت حوزه انرژی و بیت کوین باشد.

پس از تکمیل ETF، شرکتی که آن را عرضه می‌کند، صندوق را به سهم‌هایی تقسیم و سپس آن را به سرمایه‌گذاران به قیمت مشخصی می‌فروشد. در واقع زمانی که سهم ETF می‌خرید، سهامی که داخل صندوق وجود دارد را نمی‌خرید،‌ بلکه سهمی از صندوق می‌خرید. در نهایت این سهم در بازار با قیمتی مشخص معامله می‌شود و سرمایه‌گذاران از طریق خرید و فروششان سود کسب می‌کند.

ETF بیت کوین یا صندوق قابل معامله BTC چیست؟

یک ETF بیت کوین یا صندوق قابل معامله در بورس BTC، نوعی سهام است که داخل آن مقدار زیادی بیت کوین واقعی وجود دارد یا به بازار فیوچرز یا آتی بیت کوین (نسبت به نوع صندوق) متصل است. اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند بیت کوین را بدون داشتن یک کیف پول یا حساب صرافی معامله کنند. قیمت سهام صندوق بر اساس قیمت بیت کوین بالا و پایین می‌شود.

etf بیت کوین چیست

سهام‌ ETF بیت کوین به‌جای صرافی‌های ارز دیجیتال، در بورس خریدوفروش می‌شود. بدیهی است که معاملات فقط در ساعتی که بورس یک کشور باز است، انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: بیت کوین (BTC) چیست؟

اوایل سال ۲۰۲۴، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) اولین مجموعه صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین را تأیید کرد. صندوق آی شیرز (IBIT)، صندوق گری اسکیل (GBTC) و صندوق فیدلیتی وایز (FBTC) از جمله مشهورترین ای تی اف‌های بیت کوین بودند که توسط این کمیسیون مجوز عرضه گرفتند.

انواع صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین

به طور کلی دو نوع ETF‌ بیت کوین وجود دارد:

 • ETF اسپات (Spot): این نوع صندوق به‌طور کامل با بیت کوین واقعی پشتیبانی می‌شود؛ خطر بزرگی که برای آن وجود دارد این است که نگهداری بیت کوین واقعی (در حجم بالا) بسیار مشکل است. اولین ETF اسپات بیت کوین ژانویه ۲۰۲۴ مجوز انتشار دریافت کرد. 
 • ETF فیوچرز (Futures): این نوع صندوق به‌طور مستقیم با بیت کوین پشتیبانی نمی‌شود؛ بلکه از بازار قراردادهای آتی (فیوچرز) استفاده می‌کند. توضیح کامل قراردادهای آتی در این مقاله نمی‌گنجد؛ اما همین قدر بدانید که بیت کوین واقعی در آن نگهداری نمی‌شود و فقط با قیمت بیت کوین ارزش سهام بالا و پایین می‌شود. این نوع از ETFها از سال ۲۰۲۱ مجوز فعالیت گرفته‌اند. 

بیشتر بخوانید: قرارداد آتی یا فیوچرز چیست؟

مزایا و معایب etf بیت کوین

مزایای ETF بیت کوین

 • رسمیت بخشیدن به بیت کوین مزیت مهم صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین است. اگر یک سازمان بزرگ باشید و از خرید مستقیم بیت کوین به دلایل حقوقی نگران هستید، می‌توانید روی صندوق بورسی آن سرمایه‌گذاری کنید تا تحت پوشش و حمایت نهادهای قانون‌گذار هم قرار بگیرید. به‌عنوان مثال، در آمریکا کمیسیون بورس و اوراق بهادا به‌طور مستقیم وظیفه دارد از سرمایه‌گذاران ETF در مقابل خطرات متعدد بازار محافظت کند.
 • سهولت در سرمایه‌گذاری مزیت دیگر ای تی اف است. برای کسی که در بازار بورس فعالیت کرده باشد، واردشدن به دنیای ارزهای دیجیتال پیچیده به نظر می‌رسد. چنین شخصی برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین می‌تواند سهم صندوق را مانند یک سهم عادی در بورس بخرد.
 • ای تی اف، امنیت بیشتر برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ ایجاد می‌کنند؛ اگر شخص ثروتمندی باشید و بخواهید مقدار زیادی بیت کوین بخرید، نگرانی درباره نگهداری امن بیت کوین‌ها و همچنین چالش نقدینگی ممکن است آزارتان دهد. در این صورت خرید سهم ETF به‌جای بیت کوینِ واقعی می‌تواند منطقی باشد.
 • در بیشتر کشورها، ETF‌ها شامل معافیت یا تخفیف مالیاتی هستند. برای شخصِ سرمایه‌گذاری که مقدار زیادی بیت کوین دارد، در افتادن با سازمان مالیات خطرناک است و شاید ترجیح بدهد به‌جای بیت کوین واقعی ETF‌ آن را بخرد.
 • صندوق بورسی باعث متنوع سازی سبد سرمایه‌گذاری می‌شود؛ در یک صندوق بورسی، ممکن است علاوه بر بیت کوین در دارایی‌هایی دیگری مانند سهام شرکت‌ها یا طلا سرمایه‌گذاری شود؛ بنابراین شخصی که سهم یک ETF را دارد می‌تواند از سود تمام دارایی‌های موجود در صندوق به‌طور همزمان بهره‌مند شود. در حقیقت سرمایه‌گذاری در ETF یکی از بهترین راه‌هایی است که کمک می‌کند به این ایده عمل کنید: «همه تخم‌مرغ‌هایت را در یک سبد نگذار.»

معایب ETF بیت کوین

خیلی از اعضای جامعه بیت کوین معتقدند ETF برای بیت کوین نه تنها مفید نیست، بلکه می‌تواند آینده این ارز دیجیتال را هم تهدید کند. آنها معمولاً برای ادعای خود دلایل زیر را ارائه می‌کنند:

 • طرح صندوق متمرکز برای بیت کوین در طول زمان می‌تواند هدف اصلی بیت کوین یعنی تمرکززدایی را تهدید کند. طرفداران پروپاقرص بیت کوین عقیده دارند ETF بیت کوین این دارایی را به‌سمت تمرکز و انحصار بیشتر می‌برد. به‌گفته آنها، این خطرناک است که صندوق‌های سرمایه‌گذاریِ انحصارطلب مالک بخش بزرگی از بیت کوین‌ها باشند.
 • چالش مالکیت بیت کوین یک عیب به حساب می‌آید؛ چراکه در یک صندوق بورسی، صاحبان سهام هر کدام مالک قسمتی از این صندوق هستند، اما به‌طور واضح مالک واقعی بیت کوین‌هایی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند نخواهند بود. در واقع طبق قاعده‌های بیت کوین، کسی صاحب بیت کوین‌هایش است که کلید خصوصی یا کلمات پشتیبانی کیف پول خود را در اختیار داشته باشد؛ چیزی که در ETF بیت کوین رخ نمی‌دهد.
 • زمانی که هارد فورکی در شبکه بیت کوین رخ بدهد (مانند هارد فورک بیت کوین کش)، مجبور هستیم درباره توزیع ارز دیجیتال جدیدِ حاصل از فورک به صندوق اعتماد کنیم. با اینکه هر صندوق ETF مشتریان و سرمایه‌گذاران زیادی خواهد داشت؛ اما این مدیر صندوق خواهد بود که تصمیمات اساسی را مثلاً درباره کوین‌های فورک‌شده خواهد گرفت.
 • حریم خصوصی دارندگان بیت کوین هم یکی دیگر از نگرانی‌‌های بیت کوینرها است. برای فعالیت در بورس، اشخاص احراز هویت می‌شوند و اطلاعات شخصی معامله‌گران ثبت می‌شود؛ چیزی که می‌تواند حریم خصوصی در بیت کوین را کمرنگ‌تر کند و دولت‌ها بیشتر بتوانند روی دارندگان بیت کوین کنترل داشته باشند.

انواع ای تی اف

انواع ETF ها

ETFها انواع مختلفی دارند و سرمایه‌گذاران می‌توانند بسته به نیاز خود از آنها استفاده کنند. در واقع یکی از تکنیک‌های معامله ای تی اف‌ها متنوع سازی صندوق‌هاست. به‌طور کلی ETFها دو دسته‌بندی کلی دارند:

 • صندوق‌های منفعل یا پسیو (Passive) که تغییرات صندوق پیرو یک شاخص گسترده‌تر است؛ مثلاً یک ETF پسیو طبق تغییرات بازار طلا یا S&P500 عمل می‌کنند. در این گونه ETFها یک شاخص مشخص برای ارزش هر سهم استفاده می‌شود. 
 • در سمت دیگر صندوق‌های فعال یا اکتیو (Active) وجود دارد. در این گونه صندوق‌ها شاخصی از جنس سهام یا دارایی پشت آن نیست و مدیر سبد سرمایه‌گذاری است که تصمیم می‌گیرد در ETF چه کالا یا دارایی‌ای حضور داشته باشد. انواع ETFهای فعال در دسته‌بندی‌های زیر تعریف می‌شوند.

ای‌تی‌اف اوراق قرضه (Bond ETF)

در ETF اوراق قرضه یا باند (Bond)، قیمت صندوق با تغییرات اوراق قرضه‌ای که در آن قرار دارد بالا و پایین می‌شود. هدف این نوع از صندوق های قابل معامله در بورس، ارائه درآمد ثابت به سرمایه‌گذاران است. بر خلاف بازار اوراق قرضه که یک زمان سررسید وجود دارد، ETFهای این حوزه تاریخ سررسید ندارند. 

ای‌تی‌اف سهام (Stock ETF)

همان طور که از اسم این ETF مشخص است، این صندوق‌ها قیمت سبدی از سهام را نشان می‌دهند و بر پایه این قیمت معامله می‌شوند. مثلاً یک ETF‌ سهام می‌تواند شامل سهم‌هایی از شرکت‌های حوزه خودروسازی یا سهام شرکت‌های خارجی باشد. با خرید این نوع از صندوق های قابل معامله در بورس شخص مالک سهام شرکت‌های داخل صندوق نیست و تنها در طریق ارزش ETF درآمد کسب می‌کند.

سکتور ای‌تی‌اف (Sector ETF)

این ای تی اف‌ها پیرو قیمت سهام شرکت‌های یک حوزه خاص هستند. مثلاً‌ یک ETF می‌تواند شامل سهام شرکت‌هایی انرژی باشد و قیمتش با قیمت این سهام نوسان کند. قیمت ETF آی‌شیرز که توسط بلک‌راک (BlackRock) عرضه شده است، بر اساس قیمت سهام مایکروسافت، اپل، انویدیا و بسیاری شرکت دیگر تغییر می‌کند.

ای‌تی‌اف کالا (Commodity ETF)

صندوق‌هایی که قیمت کالاهایی مثل نفت یا طلا را دنبال می‌کنند، ای‌تی‌اف‌های کالا نام دارند. عمده استفاده چنین ETFهایی کاهش ریسک و ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران است. قیمت این نوع از صندوق های قابل معامله در بورس کمتر از دیگر صندوق‌هاست. 

ای‌تی‌اف ارزی (Currency ETF)

ETF بیت کوین جزو این دسته از ETFها به حساب می‌آید. در این نوع از صندوق‌ها، قیمت ETF بر اساس قیمت ارزهایی که در آن وجود دارد تعیین می‌شود و نوسانات هر ارز روی قیمت هر سهم از صندوق تأثیرگذار است. 

ای‌تی‌اف معکوس (Inverse ETF)

در ETFهای معکوس، قیمت سهم بر خلاف شاخص حرکت می‌کند. در واقع با استفاده از این ETFها شما می‌توانید از سقوط بازار سود کسب کنید. کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و کسب سود در بازارهای نزولی از جمله کاربردهای ای‌تی‌اف‌های معکوس است. 

ای‌تی‌اف اهرم دار (Leveraged ETF)

در این نوع از صندوق های قابل معامله اهرم وجود دارد. یعنی اگر شاخص صندوق ۱۰ درصد بیشتر شود و اهرم صندوق ۲ باشد، دارنده سهم ETF دو برابر یعنی ۲۰ درصد سود خواهد کرد. ETFهای اهرم‌دار در دو حالت معکوس و عادی قابل معامله هستند.

خرید بیت کوین یا خرید صندوق بیت کوین؟

یکی از اصلی‌ترین سؤالاتی که ممکن است درباره صندوق بورسی بیت کوین مطرح شود این است که دقیقاً ETF بیت کوین چه مزیتی برای سرمایه‌گذار دارد که باعث می‌شود به‌جای خرید خودِ بیت کوین، کسی سهم بورسی آن را بخرد. شاید برای یک سرمایه‌گذار معمولی خریدِ خود بیت کوین بهتر باشد؛ اما برای اشخاص ثروتمند یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری، خرید سهم ETF فرصت فوق‌العاده‌ای است؛ به دلایل زیر:

ETF چه تأثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

از پذیرش ETF برای بیت کوین (به‌خصوص در آمریکا به‌عنوان بزرگترین بازار سرمایه جهان) همیشه به‌عنوان یکی از عواملی یاد می‌شود که می‌تواند قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال را به «ماه» برساند. از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ کمیسیون بورس آمریکا چندین و چند درخواست متنوع از سمت شرکت‌های بزرگ را برای ایجاد صندوق بورسی بیت کوین رد کرده است.

پس از راه‌اندازی اولین ETF‌ بیت کوین، در کوتاه‌مدت بازار طبق استراتژی «با شایعه بخر و با خبر بفروش» سقوط کرد؛ اما در بلندمدت، شانس ورود سرمایه‌گذاران بزرگ و اشخاص ثروتمند زیاد است و این می‌تواند به‌معنای تزریق میلیون‌ها دلار سرمایه به بازار باشد.

سرمایه‌گذاران نهادی با کمک ای‌تی‌اف به‌صورت قانونی در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند و دیگر از بابت قانون و مقررات، به‌ارث‌رسیدن و همچنین نگهداری امن بیت کوین‌ها نگرانی نخواهند داشت. اما این یک روی سکه بود و روی دیگر سکه را هم در نظر گرفت که می‌تواند آینده بیت کوین را در بلندمدت تغییر بدهد. به سراغ قسمت تلخ موضوع می‌رویم؛ خطرات و معایب این صندوق.

سؤالات متداول

اولین ETF دنیا چه بود؟

صندوق SPDRS&P500 ETF یا به اختصاص (SPY) اولین صندوق قابل معامله در بورس دنیا بود که ۲۲ ژانویه ۱۹۹۳ عرضه شد. 

اولین ETF بیت کوین دنیا چه بود؟

صندوق آی شیرز (IBIT)، صندوق گری اسکیل (GBT) و صندوق فیدلیتی وایز (FBTC) اولین ETFهای اسپات بیت کوین بودند که ژانویه ۲۰۲۴ مجوز عرضه دریافت کردند. در سال ۲۰۲۱ چند صندوق فیوچرز بیت کوین به بازار عرضه شده بودند.

قیمت ETF بیت کوین چقدر است؟

به طور میانگین در حال حاضر هر سهم صندوق‌های بیت کوین بین ۲۰ تا ۴۰ دلار معامله می‌شوند.

آیا در ایران می‌شود ETF خرید؟

بله در حال حاضر می‌توانید از طریق کارگزاری‌های رسمی اقدام به خرید صندوق های قابل معامله در بورس یا همان ETF کنید.

جمع‌بندی

پذیرش صندوق قابل‌معامله در بورس یا همان ای‌تی‌اف بیت کوین، به پادشاه ارزهای دیجیتال از نظر قانونی وجه بهتری می‌بخشد و احتمالاً درها را برای ورود موج جدیدی از سرمایه‌گذاران بزرگ باز می‌کند.

اگرچه این اتفاق برای قیمت‌ به‌طور کلی مثبت تلقی می‌شود، در بلندمدت ممکن است بیت کوین را به‌ سمت تمرکز بکشاند. برای دارایی نوپایی مثل بیت کوین که ذات غیرمتمرکز دارد هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت که ETF تا چه‌اندازه تأثیرگذار خواهد بود.

پس از چندین سال انتظار، به‌نظر می‌رسد بالاخره صندوق بورسی بیت کوین در آمریکا پذیرفته شده است. نظر شما چیست؟ ETF بیت کوین خوب است یا بد؟ در قسمت نظرات همین مقاله بنویسید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

40 دیدگاه
Maryam Mhmwd
Maryam Mhmwd
۳ ماه قبل

<b>b:خرید بیت کوین یا خرید صندوق بیت کوین؟<b>چرا دلایل رو توضیح ندادین!؟

Mohammad Safayi
Mohammad Safayi
۵ ماه قبل

سلام اگر کسی قصد دارهetfبخره فقط صندوقهای معتبر مثل گری اسکیل و بلک راک بخره و حتما حتما حتما صبر کنید تا در صرافی های معتبر لیست بشه بعدش بخرید.

Mohammad Safayi
Mohammad Safayi
۵ ماه قبل

ارزbnb smart chain
این درسته بر بسترbep20

Mohammad Safayi
Mohammad Safayi
۵ ماه قبل

خرید etfهام با ارز baby smart chainکه همون بایننس کوین بر بسترbep20 البته به زودی این etfها در صرافی بینگ ایکس لیست میشن با تتر اگر خواستید بخرید

علیرضا دمیرچی
علیرضا دمیرچی
۸ ماه قبل

من ترجیح میدم بیتهام شب زیر سرم باشه تا تو صندوق ETF

Morteza Ss
Morteza Ss
۱ سال قبل

آقا کسی تو ETF سرمایه گذاری نکنه،جز کلاهبرداری چیزی نیست.وقتی تو پایینترین قیمت میخرید و انتظار دارید تو پامپ چندهزار درصدیشون سود کنید دقیقا بعد از پامپ تعداد ارزاتون خیییییلی کاهش پیدا میکنه و باعث میشه هیچ سودی نکنید،اگرم فک میکنید میتونید با اوردر گذاشتن جلوگیری کنید از کاهش تعداد واحد ها هم سخت در اشتباهید،چون قبل از پامپ ارز برای چند دقیقه دردسترس نیست که این باعث میشه اوردرهایی که برای فروش گذاشتید کنسل بشه و از بین بره و نکته ی مهمتر که حتما بعضی ها فک میکنن که خب قبل از پامپ ارزارو انتقال میدیم به یه کیف پول ک کم نشه،نه اینطور نیست،امکان واریز و برداشت ارزهای EFT وجود نداره قفله،یعنی یه کلاهبرداری علنی که فقط آدمای تازه وارد تو دامش میوفتن...حواستونو جمع کنید،سرمایتونو از دست ندید،خیلی مهمه

موفق باشید

sahar.n
sahar.n
۱ سال قبل

با تشکر از مقاله خوبتون
امکانش هست در مورد etf صرافی کوکوین هم محتوا قرار بدین؟
و اینکه آیا با لوریج تفاوت دارن؟چون جایی مطلبی خوندم فکر میکنم در ارز وب بود، نوشته بود که این دو باهم متفاوتن

م.ه
م.ه
۲ سال قبل

یک کلاهبرداری آشکار دامپ و پامپ تله ای مربوط میشه به UMA1D3S_USDT پول 1000 دلارم در عرض 5 دقیقه بعد خرید در صرافی هات بیت شد 80 دلار از آنوقت چند ماهه همان هشتاد دلار هست. با اینکه باید طبق قانون خودشان 3 درصد ارز اصلی نوسان کند. قیمت ارز اصلی uma در زمان خرید من 7 دلار و 20 سنت بود ولی قیمتش تا 6 دلار هم آمد ولی باز پول 1000 دلار من همان 80 دلار هست !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! به هیچ عنوان گول نخورید کلاهبرداری محض هست. باید این ارز اصلی اش یک دلار بشه تا این 1000 دلار من برگرده؟ این چرا سه برابر نوسان ارز اصلی با توجه به ضریب 3 بودن کم و زیاد نشده فقط منتطر بود من داخل بشم 3000 درصد 5 دقیقه بعد ورود من منفجر بشه؟

Mohammad Safayi
Mohammad Safayi
۵ ماه قبل
پاسخ  م.ه

ارز شما شت کوین ربطی به ETF نداره ، اسامی صندوق ها ETFمشخصه مثل ark invest و گری اسکیل و بلک راک وVAneak

م.ه
م.ه
۲ سال قبل
پاسخ  م.ه

عزیزان کمک کنید و راهنمایی نمایید ممنون میشوم. یکسال قبل من ۷۳۰ دلار معادل UMA1D3S/USDT 5484 را خریداری کردم. بعد

چند دقیقه به یکباره ده برابر پول من کم شد به ۷۳ دلار و ۵۴۸ UMA1D3S/USDT
ولی الان آن را کم کرده اند به ۵۴ UMA1D3S/USDT
دفعه اول که ده برابر کم شد به خاطر این بود که ارز uma از ۷ دلار به ۱۳ دلار پامپ شد.
ولی دفعه دوم که ارز uma به زیر ۲ دلار رسیده به جای اینکه اصل پولم برگرده، پول من باز ده برابر کم شده
الان کسی اینجا می داند قوانین etf چند بار ده برابری کم می شود؟ یکبار است دوبار است چند بار هست؟
کدام نهاد جهانی یا جای میشود از هاتبیت به عنوان صرافی کلاهبردار شکایت کرد؟
 
مشکل من این است که چرا برای بار دوم ده برابری کم کردند. یکبار 5484 ازر etf خریدم به یکباره ش 548 عدد ولی من این 548 عدد را

نفروختم تا به اصل پولم برسم ولی الان که نگاه کردم خواستم بفروشم دیدم به همان 548 تا هم رحم نکردند و آن را باز ده برابر به 54 عدد کم کرده اند.

چرا دو بار دو تا ده برابری کم کرده اند؟ عزیزان و ادمین گرامی اگر جواب سوال من را بدهید ممنون میشوم.

پونه جنت
پونه جنت
۲ سال قبل

سلام ممنونم و براتون آرزوی سلامتی و سربلندی میکنم
برای من مفیدتر از مفیده این آگاهی که از جانب شما پیدا کردم

F. v
F. v
۲ سال قبل

سلام مدیر سایت یا دوستانی ک سر رشته خوبی از این جریان etf دارین لطفا این توضیح خیلی مهم رو اگه بلدین بگین یا مدیر محترم لطفا هر چی زودتر به مطالب سایت اضافه کنید من 256 تا etf داشتم و الان قیمت رفته بالا و من تعدادم ب 26 عدد کاهش پیدا کرده...نمیفهمم جریان چیه؟کسی میدونه چرا؟

Morteza Ss
Morteza Ss
۱ سال قبل
پاسخ  F. v

چون کلاهبرداریه کلا etf...وقتی پامپ میکنه چند برابر کم میشه