همه چیز درباره ETF بیت کوین به زبان ساده

همه چیز درباره ETF بیت کوین به زبان ساده

ورود بیشتر شرکت‌های سرمایه‌گذاری و ثروتمندان، رسمیت‌ِ حقوقیِ بیت کوین به‌عنوان یک دارایی و در نتیجه رشد قیمت بیت کوین؛ این‌ها می‌توانند مزایای یک ETF بیت کوین باشند. در روی دیگر سکه، این پدیده چالش‌ها و معایب خاص خود را هم دارد.

حالا که در سال ۲۰۲۱ برای اولین بار در آمریکا ETF یا همان صندوق‌ قابل‌معامله در بورس پذیرفته شده است، در این مقاله با پاسخ به سؤالات زیر، ای‌تی‌اف را به‌طور جامع و با زبانی ساده توضیح می‌دهیم:

  • ETF بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟
  • ETF بیت کوین چه مزایا و معایبی دارد؟
  • تأثیر پذیرش ETF بیت کوین بر قیمت چیست؟

یک ETF سنتی چیست؟

قبل از اینکه به سراغ ETF بیت کوین برویم، بهتر است یک قدم به عقب برگردیم و ببینیم که اصلاً یک ETF چیست؟

صندوق قابل‌معامله در بورس (Exchange-traded fund) یا به‌اختصار ETF، صندوقی است که در آن یک یا چند دارایی وجود دارد و اشخاص می‌توانند با خرید سهام آن صندوق در دارایی‌های مدنظر خود سرمایه‌گذاری کنند.

خریدوفروش سهام ETF از طریق بورس انجام می‌شود و معامله آن مانند معامله یک سهم معمولی است؛ بنابراین رسمی و منطبق بر مقررات بورس یک کشور است.

امروزه برای دارایی‌های بسیار مهم و کاربردی ازجمله طلا و نفت ETF وجود دارد و هر روز در بورس کشورهای مختلف جهان معامله آنها انجام می‌شود.

سرمایه‌گذارانی که سهم ETF خریداری می‌کنند، می‌توانند بدون واردشدن به فرایندهای پیچیده خرید و همچنین بدون تجربه خطر نگهداری از یک دارایی، در آن سرمایه‌گذاری کنند.

به‌عنوان مثال، اگر یک سهم ETF طلا را بخرید، بدون داشتن طلای واقعی در طلا سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

یک ETF بیت کوین چیست؟

همه چیز درباره ETF بیت کوین به زبان ساده

به‌بیان خیلی ساده، یک ETF بیت کوین صندوقی است که داخل آن مقدار زیادی بیت کوین واقعی وجود دارد یا به بازار آتی بیت کوین (نسبت به نوع صندوق) متصل است. اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند سهام ETF بیت کوین را مانند یک سهم در بورس معامله کنند. قیمت سهام صندوق بر اساس قیمت بیت کوین بالا و پایین می‌شود.

سهام‌ ETF بیت کوین به‌جای صرافی‌های ارز دیجیتال، در بورس خریدوفروش می‌شود. بدیهی است که معاملات فقط در ساعتی که بورس یک کشور باز است، انجام می‌شود.

به‌طور کلی دو نوع صندوق قابل‌معامله در بورس برای بیت کوین وجود دارد:

  • ETF فیزیکی: این نوع صندوق به‌طور کامل با بیت کوین واقعی پشتیبانی می‌شود؛ خطر بزرگی که برای آن وجود دارد این است که نگهداری بیت کوین واقعی (در حجم بالا) بسیار مشکل است.
  • ETF آتی (فیوچرز): این نوع صندوق به‌طور مستقیم با بیت کوین پشتیبانی نمی‌شود؛ بلکه از بازار قراردادهای آتی (فیوچرز) استفاده می‌کند. توضیح کامل قراردادهای آتی در این مقاله نمی‌گنجد؛ اما همین قدر بدانید که بیت کوین واقعی در آن نگهداری نمی‌شود و فقط با قیمت بیت کوین ارزش سهام بالا و پایین می‌شود. ETF‌های بیت کوینی که قرار است در آمریکا پذیرفته شود از این نوع هستند.

چرا خودِ بیت کوین را نخریم؟

یکی از اصلی‌ترین سؤالاتی که ممکن است درباره صندوق بورسی بیت کوین مطرح شود این است که دقیقاً ETF بیت کوین چه مزیتی برای سرمایه‌گذار دارد که باعث می‌شود به‌جای خرید خودِ بیت کوین، کسی سهم بورسی آن را بخرد. شاید برای یک سرمایه‌گذار معمولی خریدِ خود بیت کوین بهتر باشد؛ اما برای اشخاص ثروتمند یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری، خرید سهم ETF فرصت فوق‌العاده‌ای است؛ به دلایل زیر:

قانون

رسمیت قانونی ETF

یک ETF بیت کوین از سمت نهادهای قانون‌گذار به رسمیت شناخته می‌شود. اگر یک سازمان بزرگ باشید و از خرید مستقیم بیت کوین به دلایل حقوقی نگران هستید، می‌توانید روی صندوق بورسی آن سرمایه‌گذاری کنید تا تحت پوشش و حمایت نهادهای قانون‌گذار هم قرار بگیرید. به‌عنوان مثال، در آمریکا کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) به‌طور مستقیم وظیفه دارد از سرمایه‌گذاران ETF در مقابل خطرات متعدد بازار محافظت کند.

همچنین بر اساس قوانین اوراق بهادار، امکان به‌ارث‌رسیدن ETF وجود دارد و این برای کسانی که نگران سرنوشت بیت کوین‌های خود بعد از مرگ هستند یک مزیت کم‌نظیر است.

سرمایه‌گذاری ETF بیت کوین

سهولت سرمایه‌گذاری و نگهداری

برای کسی که در بازار بورس فعالیت کرده باشد، واردشدن به دنیای ارزهای دیجیتال پیچیده به نظر می‌رسد. چنین شخصی برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین می‌تواند سهم صندوق را مانند یک سهم عادی در بورس بخرد.

اگر شخص ثروتمندی باشید و بخواهید مقدار زیادی بیت کوین بخرید، نگرانی درباره نگهداری امن بیت کوین‌ها و همچنین چالش نقدینگی ممکن است آزارتان دهد. در این صورت خرید سهم ETF به‌جای بیت کوینِ واقعی می‌تواند منطقی باشد.

مالیات

تخفیف یا معافیت مالیاتی

در بیشتر کشورها، ETF‌ها شامل معافیت یا تخفیف مالیاتی هستند. برای شخصِ سرمایه‌گذاری که مقدار زیادی بیت کوین دارد، در افتادن با سازمان مالیات خطرناک است و شاید ترجیح بدهد به‌جای بیت کوین واقعی ETF‌ آن را بخرد.

تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری

تنوع‌بخشی

در یک صندوق بورسی، ممکن است علاوه بر بیت کوین در دارایی‌هایی دیگری مانند سهام شرکت‌ها یا طلا سرمایه‌گذاری شود؛ بنابراین شخصی که سهم یک ETF را دارد می‌تواند از سود تمام دارایی‌های موجود در صندوق به‌طور همزمان بهره‌مند شود.

در حقیقت سرمایه‌گذاری در ETF یکی از بهترین راه‌هایی است که کمک می‌کند به این ایده عمل کنید: «همه تخم‌مرغ‌هایت را در یک سبد نگذار.»

پذیرش ETF چه تأثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

از پذیرش ETF برای بیت کوین (به‌خصوص در آمریکا به‌عنوان بزرگترین بازار سرمایه جهان) همیشه به‌عنوان یکی از عواملی یاد می‌شود که می‌تواند قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال را به «ماه» برساند.

از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ کمیسیون بورس آمریکا چندین و چند درخواست متنوع از سمت شرکت‌های بزرگ را برای ایجاد صندوق بورسی بیت کوین رد کرده است. با این حال، اکنون (اواخر ۲۰۲۱) که در حال به‌روزرسانی این مقاله هستیم انتظارها به پایان رسیده است.

زمزمه‌ها درباره پذیرش اولین ETF بیت کوین در آمریکا تأثیر خود را بر بازار گذاشته و قیمت بیت کوین را به نزدیکی اوج تاریخی خود رسانده است.

قیمت بیت کوین و ETF بیت کوین
نمودار یک‌ماهه قیمت بیت کوین؛ تأثیر اخبار پذیرش ETF

شاید پس از راه‌اندازی اولین ETF‌ بیت کوین، در کوتاه‌مدت بازار طبق استراتژی «با شایعه بخر و با خبر بفروش» سقوط کند؛ اما در بلندمدت، شانس ورود سرمایه‌گذاران بزرگ و اشخاص ثروتمند زیاد است و این می‌تواند به‌معنای تزریق میلیون‌ها دلار سرمایه به بازار باشد.

سرمایه‌گذاران نهادی با کمک ای‌تی‌اف به‌صورت قانونی در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند و دیگر از بابت قانون و مقررات، به‌ارث‌رسیدن و همچنین نگهداری امن بیت کوین‌ها نگرانی نخواهند داشت.

اما این یک روی سکه بود و روی دیگر سکه را هم در نظر گرفت که می‌تواند آینده بیت کوین را در بلندمدت تغییر بدهد. به سراغ قسمت تلخ موضوع می‌رویم؛ خطرات و معایب این صندوق.

معایب احتمالی ETF‌های بیت کوین

خیلی از اعضای جامعه بیت کوین معتقدند ETF برای بیت کوین نه تنها مفید نیست، بلکه می‌تواند آینده این ارز دیجیتال را هم تهدید کند. آنها معمولاً برای ادعای خود دلایل زیر را ارائه می‌کنند:

بیت کوین

تمرکزگرایی

طرح صندوق متمرکز برای بیت کوین در طول زمان می‌تواند هدف اصلی بیت کوین یعنی تمرکززدایی را تهدید کند. طرفداران پروپاقرص بیت کوین عقیده دارند ETF بیت کوین این دارایی را به‌سمت تمرکز و انحصار بیشتر می‌برد. به‌گفته آنها، این خطرناک است که صندوق‌های سرمایه‌گذاریِ انحصارطلب مالک بخش بزرگی از بیت کوین‌ها باشند.

مالکیت

مالکیت بیت کوین حقیقی نیست

در یک صندوق بورسی، صاحبان سهام هر کدام مالک قسمتی از این صندوق هستند؛ اما به‌طور واضح مالک واقعی بیت کوین‌هایی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند نخواهند بود.

در واقع طبق قاعده‌های بیت کوین، کسی صاحب بیت کوین‌هایش است که کلید خصوصی یا کلمات پشتیبانی کیف پول خود را در اختیار داشته باشد؛ چیزی که در ETF بیت کوین رخ نمی‌دهد.

فورک در ETF بیت کوین

مسئله فورک‌ها

زمانی که هارد فورکی در شبکه بیت کوین رخ بدهد (مانند هارد فورک بیت کوین کش)، مجبور هستیم درباره توزیع ارز دیجیتال جدیدِ حاصل از فورک به صندوق اعتماد کنیم.

با اینکه هر صندوق ETF مشتریان و سرمایه‌گذاران زیادی خواهد داشت؛ اما این مدیر صندوق خواهد بود که تصمیمات اساسی را مثلاً درباره کوین‌های فورک‌شده خواهد گرفت.

خطر حریم خصوصی

همه چیز درباره ETF بیت کوین به زبان ساده

حریم خصوصی دارندگان بیت کوین هم یکی دیگر از نگرانی‌‌های بیت کوینرها است. برای فعالیت در بورس، اشخاص احراز هویت می‌شوند و اطلاعات شخصی معامله‌گران ثبت می‌شود؛ چیزی که می‌تواند حریم خصوصی در بیت کوین را کمرنگ‌تر کند و دولت‌ها بیشتر بتوانند روی دارندگان بیت کوین کنترل داشته باشند.

جمع‌بندی

پذیرش صندوق قابل‌معامله در بورس یا همان ای‌تی‌اف بیت کوین، به پادشاه ارزهای دیجیتال از نظر قانونی وجه بهتری می‌بخشد و احتمالاً درها را برای ورود موج جدیدی از سرمایه‌گذاران بزرگ باز می‌کند.

اگرچه این اتفاق برای قیمت‌ به‌طور کلی مثبت تلقی می‌شود، در بلندمدت ممکن است بیت کوین را به‌ سمت تمرکز بکشاند. برای دارایی نوپایی مثل بیت کوین که ذات غیرمتمرکز دارد هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت که ETF تا چه‌اندازه تأثیرگذار خواهد بود.

پس از ۸ سال انتظار بالاخره صندوق بورسی بیت کوین در آمریکا پذیرفته شده است. نظر شما چیست؟ ETF بیت کوین خوب است یا بد؟ در قسمت نظرات همین مقاله بنویسید.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

30 دیدگاه
sahar.n
sahar.n
1 ماه پیش

با تشکر از مقاله خوبتون
امکانش هست در مورد etf صرافی کوکوین هم محتوا قرار بدین؟
و اینکه آیا با لوریج تفاوت دارن؟چون جایی مطلبی خوندم فکر میکنم در ارز وب بود، نوشته بود که این دو باهم متفاوتن

م.ه
م.ه
7 ماه پیش

یک کلاهبرداری آشکار دامپ و پامپ تله ای مربوط میشه به UMA1D3S_USDT پول 1000 دلارم در عرض 5 دقیقه بعد خرید در صرافی هات بیت شد 80 دلار از آنوقت چند ماهه همان هشتاد دلار هست. با اینکه باید طبق قانون خودشان 3 درصد ارز اصلی نوسان کند. قیمت ارز اصلی uma در زمان خرید من 7 دلار و 20 سنت بود ولی قیمتش تا 6 دلار هم آمد ولی باز پول 1000 دلار من همان 80 دلار هست !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! به هیچ عنوان گول نخورید کلاهبرداری محض هست. باید این ارز اصلی اش یک دلار بشه تا این 1000 دلار من برگرده؟ این چرا سه برابر نوسان ارز اصلی با توجه به ضریب 3 بودن کم و زیاد نشده فقط منتطر بود من داخل بشم 3000 درصد 5 دقیقه بعد ورود من منفجر بشه؟

م.ه
م.ه
5 ماه پیش
پاسخ  م.ه

عزیزان کمک کنید و راهنمایی نمایید ممنون میشوم. یکسال قبل من ۷۳۰ دلار معادل UMA1D3S/USDT 5484 را خریداری کردم. بعد

چند دقیقه به یکباره ده برابر پول من کم شد به ۷۳ دلار و ۵۴۸ UMA1D3S/USDT
ولی الان آن را کم کرده اند به ۵۴ UMA1D3S/USDT
دفعه اول که ده برابر کم شد به خاطر این بود که ارز uma از ۷ دلار به ۱۳ دلار پامپ شد.
ولی دفعه دوم که ارز uma به زیر ۲ دلار رسیده به جای اینکه اصل پولم برگرده، پول من باز ده برابر کم شده
الان کسی اینجا می داند قوانین etf چند بار ده برابری کم می شود؟ یکبار است دوبار است چند بار هست؟
کدام نهاد جهانی یا جای میشود از هاتبیت به عنوان صرافی کلاهبردار شکایت کرد؟
 
مشکل من این است که چرا برای بار دوم ده برابری کم کردند. یکبار 5484 ازر etf خریدم به یکباره ش 548 عدد ولی من این 548 عدد را

نفروختم تا به اصل پولم برسم ولی الان که نگاه کردم خواستم بفروشم دیدم به همان 548 تا هم رحم نکردند و آن را باز ده برابر به 54 عدد کم کرده اند.

چرا دو بار دو تا ده برابری کم کرده اند؟ عزیزان و ادمین گرامی اگر جواب سوال من را بدهید ممنون میشوم.

پونه جنت
پونه جنت
9 ماه پیش

سلام ممنونم و براتون آرزوی سلامتی و سربلندی میکنم
برای من مفیدتر از مفیده این آگاهی که از جانب شما پیدا کردم

F. v
F. v
10 ماه پیش

سلام مدیر سایت یا دوستانی ک سر رشته خوبی از این جریان etf دارین لطفا این توضیح خیلی مهم رو اگه بلدین بگین یا مدیر محترم لطفا هر چی زودتر به مطالب سایت اضافه کنید من 256 تا etf داشتم و الان قیمت رفته بالا و من تعدادم ب 26 عدد کاهش پیدا کرده…نمیفهمم جریان چیه؟کسی میدونه چرا؟

ناصر روحی
ناصر روحی
11 ماه پیش

سلام خیلی ممنون از اطلاعاتی که د راختیار مخاطبینتون قرار میدید امیدوارم همواره پیشرو و پویا باشید.

افشین
افشین
1 سال پیش

سلام
تو ایی تی اف هات بیت ترید کردم علیرغم اینکه دو بار سود کردم تو کیف پول ایی تی اف م چند دلار بیشتر نیست. اگر کسی علت رو می دونه راهنمایی کنه ممنون میشم.
دفعه اول 15 دلارم شد 130 تا ولی 13 دلار تو کیف پولم اومد و دفعه دوم 13 دلار رو سی دلار کردم ولی 7 دلار تو کیف پولم هست.

کاظمی
کاظمی
1 سال پیش

با سلام و عرض ادب
به تازگی تبلیغاتی به اسم ETF ارزهای دیجیتال از سوی شرکت‌های خارجی انجام می پذیرد و از مخاطبان می خواهند که ارزهای دیجیتال یا ارزهای فیات خود را به آنها بدهند تا به اسم ETF سرمایه گذاری کنند و در قبال آن سودهای خوبی را به مشتریانشان بدهند . مثلا یک شرکت بنام Edinburgh LLC investor از کشور UK هست که این پیشنهاد را داده و می‌گوید در ازای خرید ETF به مدت ۱۵ روز کاری ، روزانه به شما ۴ درصد سود می دهیم . یعنی در ۱۵ روز ۶۰ درصد سود می دهند ‌ تا آنجا که من می دانم در ETF سود و ضرر با تغییر قیمت سهام/ارز موجود در صندوق متغیر است و بحث پرداخت سود ثابت وجود ندارد . در واقع اینها صندوق های ETF نیستند و بیشتر شبیه صندوقهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت هستند . البته کسی که از این شرکت با من تماس گرفت اعلام کرد که سرمایه گذاری ما بر بستر بلاک چین است و سرمایه سرمایه گذاران هم توسط یک شرکت نروژی بنام Fins insurance company بیمه میشود .
نظر شما در مورد سرمایه گذاری در این شرکت یا شرکتهای مشابه چیست؟

اسمیگل
اسمیگل
1 سال پیش

ممنون از توضیحات خوبتون

مهدی
مهدی
1 سال پیش

سلام توی کدام صرافی ها معامله etf میشه انجام داد ؟

Ebfaraji
Ebfaraji
1 سال پیش
پاسخ  مهدی

Hotbit

امینkazemi
امینkazemi
1 سال پیش
پاسخ  مهدی

ETF فقط در بورس وجود داره،نه در صرافی ها

سید مهدی
سید مهدی
1 سال پیش

اقا دمتون گرم بابت اطلاعات مفیدتون❤🙏🏼

جعفر صالحی
جعفر صالحی
1 سال پیش

بنظر من etf واسه بیت خوب نباشه و قیمت بیت طی روزهای اول پذیرش در etf سقوط کنه یعنی یجورایی این خبر etf توقیمت پیشخور شد ……

Ehsan
Ehsan
1 سال پیش

خیلی ممنون از تحلیل جامع شما. ولی جا داره چند نقطه بیان بشه. من به شخصه صندوق قابل معامله برای دارایی مثل بیت کوین را زیاد جالب نمی بینم. البته قطعاً این خبر تاثیر مثبت برای بازار دارد ولی برای بیت زیاد خوب نیست چون:
۱. یک نماد در بورس که در زمان ها (ساعات کاری) یا حتی روز های مشخص (بورس آمریکا یکشنبه و شنبه تعطیل است) قابل معامله باشد، برای یک دارایی که در ۲۴ ساعته معامله می‌شود و در این مدت داعم نوسان دارد باعث ضرر سرمایه گذاران می شود ، چون وقت بیت پایین آمد نمی توانند بفروشند. و باید منتظر دوشنبه بمونند.
۲. همین الان هم صرافی های معتبر در آمریکا مثل کوین بیس هستند که اجازه میدهند سرمایه گذاران به صورت کاملاً قانونی بیت کوین خریداری و به صورت امانی در همون صرافی نگه دارند (درست مثل صندوق امانات بانک ها و حتی بیمه نیز می شوند) تا دردسرهای نگه داری هم نداشته باشند.اگر هم روزی دور از جون فوت کردید به راحتی آن پول بین وراث تقسیم می‌شود.
۳. یادتان نره مهمترین چیز در دنیای کریپتو مالکیت هست در واقع یکی از بیت کوین هم همین مالکیت دارایی بود. ولی در صندوق بیت کوین نه تنها شما مالک نیست بلکه اصلأ بیت کوینی وجود نداره (همشون طی قرارداد وجود دارد) و به راحتی موجب فساد میشه.

در نهایت باید خدمتتان عرض کنم که این صندوق ها فقط بین کوین را تبدیل به ابزاری برای سفته بازی می کنند. بیت کوین به عنوان پول خلق شد ولی این گلوبالیسم جهانی اجازه نداد تا به هدف خود برسد.چون اگه بیت تبدیل به پول می شد بزرگ و بزرگتر و قاتل این سیستم سرمایه داری و گلوبالیسم می‌شد و از اون ور خودشون داشتند با دلار سلطانی می‌کردند. چون می دونستم نمی تونن جلوی این موج بایستند پس سوار موج شدند. پس اول اون رو طی این ۸ سال تبدیل به سرمایه کردند و بعد براش صندوق سرمایه درست کردند و به این صورت یک پول کاملاً مردمی را تبدیل به دارایی ثروتمندان کردند.

کامنت طولانی شد چون می خواستم این مطلب را برسانم که اگر واقعاً به بیت علاقه دارید ، با بیت یا ارز های دیگه سفته بازی نکنید. ارز مورد نظرتان را بخرید و از اون استفاده کنید. لطفاً اجازه ندهید که دنیای کریپتو تبدیل به بازار کریپتو بشه.

پدارم جوان
پدارم جوان
1 سال پیش
پاسخ  Ehsan

با صحبتهاتون موافقم ولی قسمت اخر صحبتتون که از توطعه گلوبالیسم جهانی صحبت کردید به نظرم درست نیست

بیت کوین برای تبدیل شدن به پول رایج خودش مشکلات ساختاری جدی داره از سرعت بسیار بسیار کم شبکه تا هزینه بسیار بالای انتقال که عملا برای استفاده روزانه و خریدهای خرد قابل استفاده نیست

البته میشه از روشهای لایه دوم و Warp کردن بیت کوین استفاده کردش و تراکنش ها را در یک لایه دوم که ارزانتر و سریعتر هست اجرا و بعد از تجمیع تعداد زیادی تراکنش انها را یکجا به شبکه اصلی بیت کوین انتقال داد

اما خود شبکه بیت کوین از لحاظ فنی چنین توانای را ندارد برای همین از چند سال پیش عنوان بیت کوین به عنوان پول رایج را زیاد در موردش بکار نمی برند و بیشتر به عنوان ذخیره ارزش در موردش صحبت میکنند

Ehsan
Ehsan
1 سال پیش

بله درست می فرمایید بیت‌کوین با ساختار کنونی نمی تواند پول شود ولی ارز های دیگری هستند که ساختار خیلی بهتری دارند و تراکنش ها را خیلی سریع تر و با کارمزد کمتری پردازش می‌کنند که می‌توانند در آینده تبدیل به پول شوند ولی اگر طرز تفکر این جامعه از دنیای کریپتو صرفاً جنبه مالی و ترید باشد حتی اگر اون ارزها پیشرفت کنند باز هم نمی‌توانند تبدیل پول شوند. چون در پادشاه شان که بیت کوین است این طرز تفکر پول محور از بین رفته و تبدیل به سرمایه شده.
منظور من هم این نبود که اختصاصاً بیت کوین پول شود از اصطلاح بیت کوین به جای کلمه ارزهای دیجیتال استفاده کردم.

Milad
Milad
1 سال پیش

ممنون از وبسایت ارز دیجیتال و بخصوص آقای آذرنیوار بابت اطلاع رسانی دقیق و به موقع.

محمد احسان
محمد احسان
1 سال پیش

سلام به نظرم جای معایب و مزایای etf بیت کوین اشتباه درج شده ممکن است بررسی نمائید

مهدی
مهدی
1 سال پیش

آقای محمد آذرنیوار عزیز لطفا توضیح دهید که در etf ها که دارای دو حالت long و short هست وقتی که مثلا short یک ارز رو با قیمت ۰.۰۲ دلار با تعداد ۷۲۱ خرید میکنیم و فردای اون روز قیمت همان ارز ۱۰ برابر می‌شود ، چطور میشه که تعداد ارز موجود رو یک دهم تعداد خریداری شده نشون میده؟ اصولا چطور میشه از etf ارز های دیجیتال سود برد؟
ممنون میشم اگر وقت بگذارید و جواب بدهید.

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.