گزارش جنجالی: ۹۵ درصد حجم معاملات بیشتر صرافی‌ها ساختگی است

گزارش جنجالی: ۹۵ درصد حجم معاملات بیشتر صرافی‌ها ساختگی است

براساس گزارش تهیه شده توسط شرکت ارائه‌دهنده صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال مبتنی بر شاخص بیت‌وایز (Bitwise Asset Management)، به نظر می‌رسد که ۹۵ درصد حجم معاملات صرافی‌های قانون‌گذاری نشده ساختگی یا غیرواقعی است.

بیت‌وایز این اطلاعات را در قالب گزارشی به عنوان بخشی از فرایند درخواست تغییر قانون جهت راه‌اندازی ETF بیت کوین، در اختیار SEC قرار داد.

تحقیق انجام‌شده اینگونه آغاز می‌شود که حجم معاملات روزانه ۶ میلیارد دلاری بیت کوین که در بازارهای مختلف مشاهده شده، غیر واقعی است:

در عمل صرافی‌هایی که بالاترین حجم معاملات را گزارش می‌دهند، غیرقابل‌ شناسایی هستند. بخش اعظم حجم معاملات گزارش شده یا ساختگی و یا به صورت تجارت شستشوی غیراقتصادی است.

داده‌های بیت‌وایز که از سایت معروف کوین‌مارکت‌کپ گرفته شده و طبق گفته آن‌ها شامل مقادیر زیادی داده‌های مشکوک است، برداشت غلط اندازی نسبت به حجم بازار بیت کوین ایجاد می‌کند.

بیت‌وایز مدعی است که نزدیک به ۹۵ درصد از حجم مبادلات گزارش شده جعلی است و از این رو بازار واقعی بیت کوین با حجم معاملات روزانه‌ حدود ۲۷۳ میلیون دلار، بسیار کوچک‌تر، منظم‌تر و قانون‌ گذاری‌ شده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود.

گزارش جنجالی: 95 درصد حجم معاملات بیشتر صرافی‌ها ساختگی است

بیت‌وایز در ابتدا صرافی‌های قانون‌گذاری شده را تحلیل و برای این امر از کوین‌بیس پرو به عنوان مورد مطالعاتی استفاده کرده بود تا ماهیت الگوهای معاملاتی را که قابل اطمینان تلقی می‌شد، بررسی کند. طبق گزارش‌ها، مشخصه‌های کلیدی شامل ترکیبی از سفارش‌های خرید و فروش نابرابر و پیوسته‌ای بوده که توزیع آن همیشه نوسان قابل توجهی داشته است.

این گزارش در ادامه به این مسئله اشاره می‌کند که الگوهای معاملاتی در کوین‌بیس پرو تعداد زیادی از سفارشات با اعداد اعشاری را نشان می‌دهد که مشخصه‌‌ای طبیعی‌تر از رفتار انسان‌هاست.

بیت‌وایز همچنین اسپرد (اختلاف قیمت بین سفارش خرید و فروش) را به عنوان یک پارامتر بررسی کرده است:

این پارامتر [اسپرد] ۰.۰۱ دلار است. زمانی که این اسکرین‌شات گرفته شده، بیت کوین در قیمت ۳,۴۱۹ دلار معامله می‌شد. این بدان معناست که امکان بهره بردن از این اختلاف قیمتی تنها به ۰.۰۰۰۳ درصد سود می‌توانست منجر شود که در بین تمامی ابزارهای مالی قابل معامله، این کمترین میزانی است که وجود دارد.

در زمان انجام تحقیقات توسط بیت‌وایز، حجم معاملات گزارش شده برای بیت کوین از سوی کوین‌بیس پرو نزدیک به ۲۷ میلیون دلار در روز بود. گفتنی است که این رقم برای صرافی نه‌چندان مطرح کوین‌بن (Coinbene) در آن زمان ۴۸۰ میلیون دلار گزارش شده بود. مطالعات بیت‌وایز در ارتباط با کوین‌بین بیانگر آن بود که طبق الگوهای مشاهده شده، مشخصه‌های یک صرافی مشکوک در آن دیده می‌شود.

نشانه‌های مشکوک شامل الگوهای متغیر و غیرقابل موجهی از سفارشات خرید و فروش، نبود معاملاتی که در آن‌ها اعداد اعشاری لحاظ شده باشد و یا معاملات با ارزش پایین است. در صرافی کوین‌بن سفارشات خرید و فروش در دوره‌های زمانی مشخصی اتفاق می‌افتند؛ بطوریکه یکی از آن‌ها دیگری را جبران می‌کند.

علاوه بر این اسپرد در صرافی کوین‌بن در زمان تحقیقات بیت‌وایز حدود ۳۴.۷۴ دلار بود که در مقایسه با ۰.۰۱ دلار کوین‌بیس پرو، رقم بسیار بالایی محسوب می‌شود. جای تعجب دارد، صرافی‌ای که مدعی است حجم معاملاتش ۱۸ برابر کوین‌بیس پرو است، اسپرد آن ۳۴۰۰ برابر بزرگتر باشد.

گزارش جنجالی: 95 درصد حجم معاملات بیشتر صرافی‌ها ساختگی است

صرافی‌های مشکوک حجم معاملات پایداری در طول ۲۴ ساعت از خود نشان می‌دهند، این در حالی است که حجم معاملات در صرافی‌های قانون‌گذاری شده با توجه به ساعات بیداری و خواب تغییر می‌کند.

گزارش بیت‌وایز با این نتیجه‌گیری به پایان می‌رسد که یافته‌هایش نشان می‌دهد که طرح صندوق قابل معامله در بورس برای «بیت‌وایز بیت کوین ای‌تی‌اف تراست» هر دو شرط وضع شده توسط SEC را برای برآورده ساختن الزامات قانون «تبادل اوراق بهادار ۱۹۳۴» داراست.

طبق گزارش‌های قبلی، تحقیق جدیدی از سوی پلتفرم تحلیل داده‌های معاملاتی The Tie نشان می‌دهد که ۹۰ درصد حجم مبادلات گزارش شده توسط صرافی‌های ارز دیجیتال ساختگی و جعلی است.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
رامین
رامین
5 سال قبل

خبر بدی دارم ... به زودی ریزش شدیدی تو بیت کوین داریم و تا زیر 3000 هم پیش بینی شده ... باور نکنی یا بکنی خود دانی این رو از طرف یک دلسوز گفتم .

احمد
احمد
5 سال قبل

چه جالب
بیت کوین با ارزش و اینقدر حجم معاملات تقلبی .

حامی
حامی
5 سال قبل
پاسخ  احمد

شما خودتون قضاوت کنید فکر کنید یه سهامی ارزش بازارش 72میلیارد دلار باشه بعد مگه میشه 250میلیون دلار معاملات روزانه باشه چنین چیزی محاله...