مخترع بیت کوین در زندان؟/ تبهکار بین‌المللی نزدیکترین گزینه به ساتوشی ناکاموتوی واقعی!

مخترع بیت کوین در زندان؟/ تبهکار بین‌المللی نزدیکترین گزینه به ساتوشی ناکاموتوی واقعی!

گفتگو‌ها درباره یکی از جنجالی‌ترین اسرار قرن ۲۱ با طرح فرضیه‌ای دیگر از سر گرفته شده است. پاول سولوتشی کالدر لروکس (Paul Solotshi Calder Le Roux) ملقب به پاول لرو، مغز متفکر خلافکار ۴۶ ساله‌ای که نرم‌افزارهای رمزنگاری E۴M و TrueCrypt را ساخته است؛ به احتمال زیاد همان سازوکار رمزنگاری که ساتوشی از آن‌ برای نگهداری ۱ میلیون بیت کوینش استفاده کرد. پاول لرو، مسترمایند دنیای خلافکاران است که در سال ۱۹۹۸ بیانیه‌ای شبیه به متن وایت پیپر بیت کوین منتشر کرده بود.

دلایلی که نشان می‌دهد پاول لرو می‌تواند همان ساتوشی ناکاموتو باشد، تنها به یکی بودن متن بیانیه پاول لرو و وایت پیپر ساتوشی ناکاموتو ختم نمی‌شود. پاول از املا و دستور زبان مشابهی با ساتوشی ناکاموتو استفاده کرده است. با در نظر گرفتن اینکه کد اولیه بیت کوین کلاینتی برای بازی پوکر داشته، پاول هم یکی از علاقه‌مندان به قمار آنلاین بوده است.

و در نهایت واقعیتی که بیش از همه اهمیت دارد؛ پاول از سال ۲۰۱۲ در زندان به سر می‌برد. شاید یکی از دلایلی که هنوز نتوانسته بیت کوین‌هایش را خرج کند.

علاوه بر تمامی این‌ها، اسنادی که در این مقاله آورده شده بین کریگ رایت و پاول سولوتشی ارتباطی عجیب را نشان می‌دهد. کریگ رایت، شخصیت جنجالی است که از سال ۲۰۱۶ بر ادعای خود که ساتوشی ناکاموتوست، پافشاری می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا مدارک و اسنادی که می‌تواند دلیلی بر ساتوشی‌ ناکاموتو بودن پاول لرو باشد را بررسی کنیم.

بیایید از اول شروع کنیم

هویت ساتوشی ناکاموتو، به عنوان خالق ناشناس و مرموز بیت کوین شاید یکی از عجیب‌ترین اسرار و معماهای حل نشده دوران مدرن باشد. با مطرح شدن بیت کوین و رشد قیمت آن، گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه ساتوشی چه کسی می‌تواند باشد نیز افزایش پیدا کرد و تئوری‌های مختلفی که تلاش می‌کردند هویتی برای خالق مرموز بیت کوین پیدا‌ کنند، بی‌جواب بر روی هم تلنبار شدند.

فرضیه‌ها و نامزدهای مختلفی برای عنوان ساتوشی ناکاموتو مطرح شد و حتی فردی به نام کریگ رایت، تلاش شدیدی برای کسب این عنوان تاکنون از خود نشان داده است؛ مردی که به خاطر ادعاهای بی‌اساس خود با نام فیک‌توشی (ساتوشی قلابی) هم شناخته می‌شود.

اما با این حال کریگ رایت بر روی ادعای خود چنان پافشاری عجیبی داشته که کارش به چندین دادگاه و پرونده حقوقی کشیده است. یکی از پرونده‌های اصلی رایت که سال‌ها در جریان است، مربوط به شکایت خانواده کلیمن از کریگ رایت بوده که به گفته آن‌ها کریگ حدود ۱۱ میلیارد دلار از بیت کوین‌های متعلق به این خانواده را دزدیده است.

نگاهی به ساتوشی ناکاموتوی احتمالی جدید

نامزد جدید ساتوشی ناکاموتو، پاول سولوتشی کالدر لروکس یا به اختصار پاول لِرو نام دارد. مرد ۴۶ ساله‌ای که رئیس کارتل، قاچاقچی موادمخدر، دلال اسلحه و در اواخر فعالیت‌های خلافکارانه‌اش هم جاسوس اداره مبارزه با موادمخدر آمریکا (DEA) بوده است. جنبه شخصیت دیگری که از این فرد سراغ داریم و شاید با ویژگی‌ها و فعالیت‌های عنوان شده قبلی همخوانی نداشته باشد، یک نابغه کامپیوتر و برنامه‌نویسی است.

مخترع بیت کوین در زندان؟/ تبهکار بین‌المللی نزدیکترین گزینه به ساتوشی ناکاموتوی واقعی!

پاول لرو در ابتدای دهه ۲۰ زندگی

با نگاه به صفحه‌ ویکی‌پدیای پاول می‌توان به زندگی پرحادثه او پی برد. مردی که در قاچاق طلا، استخراج فلزات گرانبها، درخت‌بُری، معاملات املاک، مواد مخدر، خریدوفروش غیرقانونی اسلحه، پولشویی، ترور و توسعه نرم‌افزارهای رمزنگاری دست داشت.

در صفحه ویکی‌پدیای لرو آمده است که به جرم صدور فرمان قتل ۶ نفر، هم‌اکنون در بازداشت دولت ایالات متحده قرار دارد. کانال بی به داستان مفصلی از زندگی پاول لرو، فعالیت‌های تبهکارانه‌اش و نحوه دستگیری‌اش در سری پادکست «مسترمایند» پرداخته است.

مخترع بیت کوین در زندان؟/ تبهکار بین‌المللی نزدیکترین گزینه به ساتوشی ناکاموتوی واقعی!

نویسنده اصلی ماجرای پاول لرو، در مجله آتاویست او را اینگونه توصیف کرده است:

او یک برنامه‌نویس برجسته و یک رئیس شرور کارتل بود که به دارایی با ارزش دولت ایالات متحده تبدیل شد.

پرونده قضایی کریگ رایت/کلیمن و ارتباط آن با پاول لرو

خانواده کلیمن از کریگ رایت به خاطر دزدی ۱۱ میلیارد دلار بیت کوین توسط او شکایت کرده‌اند. خانواده کلیمن، کریگ رایت را به دزدیدن هارد درایو دیو کلیمن، که از متخصصین علوم کامپیوتر و یکی از نامزدهای عنوان ساتوشی ناکاموتو بود، متهم می‌کنند.

رایت و دیو کلیمن شرکای تجاری بودند تا اینکه کلیمن در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفت.

این پرونده که هنوز به صورت حل نشده در دادگاه‌های ایالت فلوریدا در جریان است، با تئوری‌های عجیب، راهنمایی‌های غلط، مدارک ساختگی و ادعاهای بی‌پایه و اساسی مملو شده که بیشتر آن‌ها توسط کریگ رایت مطرح شده‌اند. یکی از حرکت‌های عجیب رایت هم مطرح کردن «حمایت از شهود» در سند شماره ۱۸۷ بود که ماه قبل منتشر شد.

طبق گفته‌ رایت برخی از مدارکی که ادعای ساتوشی بودن او را تایید می‌کند و مالکیت ۱۱ میلیارد بیت کوین را برای او می‌داند، شامل اطلاعات حساسی درباره ارتباط او با مجرمان و دخالت رایت در دستگیری و حبس آن‌هاست.

از این جهت هم سند ۱۸۷ توسط رایت تنظیم شده تا خلافکارانی که رایت به آن‌ها اشاره می‌کند، از دخالت داشتن کریگ در دستگیری و حبسشان باخبر نشوند تا مگر برای انتقام سراغش بروند.

هرچند کریگ رایت نتوانست جلوی پخش شدن این سند را بگیرد و در پاورقی این سند یک نام عجیب به چشم می‌خورد، مسترمایندی که هویت او هم‌اکنون به ساتوشی ناکاموتو گره خورده یعنی پاول لرو.

مخترع بیت کوین در زندان؟/ تبهکار بین‌المللی نزدیکترین گزینه به ساتوشی ناکاموتوی واقعی!

پاورقی سند ۱۸۷

همانطور که در پاورقی هم مشخص شده، بخشی از لینک URL مشخص شده ما را به مقاله‌ای از دیلی‌میل هدایت می‌کند که در آن لرو اینگونه توصیف شده است:

یک شرور واقعی که امپراتوری موادمخدر و اسلحه‌اش، چهار قاره را در نوردید و هم‌اکنون به یک خبرچین خبره تبدیل شده است.

همچنین پاورقی سند حاوی لینکی به صفحه ویکی‌پدیای پاول لرو است. بر این اساس پاول لرو یکی از مجرمان احتمالی می‌تواند باشد که کریگ رایت از واکنش او می‌ترسد.

مخترع بیت کوین در زندان؟/ تبهکار بین‌المللی نزدیکترین گزینه به ساتوشی ناکاموتوی واقعی!

طرح یک تئوری جنجالی؛ پاول لرو ساتوشی است!

با انتشار عمومی سند ۱۸۷، فرضیه ساتوشی ناکاموتو بودن پاول لرو مطرح شد. با این حساب احتمال می‌رود کریگ رایت نیز هارد رمزگذاری شده لرو را که حاوی ۱ میلیون بیت کوین است، در اختیار داشته باشد.

اما این اسامی یعنی پاول لرو، دیو کلیمن و کریگ رایت چگونه در قالب یک تئوری جنجالی می‌گنجند؟ چه ارتباطی بین آن‌ها می‌تواند وجود داشته باشد؟

پاورقی سند ۱۸۷ می‌تواند دلیل محکمی باشد که پاول لرو یکی از مجرمین مدنظر کریگ رایت است. از این جهت اگر اطلاعات دیگری از زندگی لرو را با فرضیه مطرح شده ترکیب کنیم، رایت می‌توانسته کارمند لرو باشد که در دستگیری‌اش در سال ۲۰۱۲ نقش داشته است.

در ادامه این اتفاقات یکی از کاربران ناشناس ردیت مدعی شده که کریگ رایت و دوست قدیمی‌اش دیو کلیمن، دستشان به هارد درایو‌های رمزگذاری شده لرو رسیده که حاوی ۱ میلیون بیت کوین است.

البته از جهتی شانس با رایت همراه نبوده و تمامی بیت کوین‌های لرو با نرم‌افزار TrueCrypt رمزگذاری شده است. گفتنی است که توسعه‌دهندگان این نرم‌افزار ناشناس هستند اما احتمال آنکه نرم‌افزار رمزنگاری TrueCrypt توسط لرو توسعه یافته باشد، زیاد است.

رایت سال‌ها تلاش کرده تا قفل هارد درایو را بشکند که تاکنون در انجامش ناموفق بوده است. به همین دلیل هنوز در اثبات اینکه ساتوشی ناکاموتوست، ناتوان بوده است.

برای اینکه تئوری را عجیب‌تر کنیم، دوست نزدیک کریگ رایت یعنی کالوین آیری، انبارهایی مملو از سخت‌افزارهایی تهیه کرده تا کد هارد درایو رمزگذاری شده را بشکنند؛ که البته برای مخفی‌کاری قصد دارند آن‌ها را به جای فارم‌های ماینینگ جا بزنند. احتمالا سایر فعالیت‌های ماینینگ آن‌ها هم برای لاپوشانی کردن قصد واقعی آن‌ها بوده است تا مراکز داده عظیمشان قانونی و موجه جلوه کند.

طبق این فرضیات گیج‌کننده شاید دلیل اینکه کریگ رایت خود را «ساتوشی واقعی» می‌خواند، همین باشد و زمانی که موفق به شکستن رمز هارد درایو‌ها شود و به ۱ میلیون بیت کوین دسترسی پیدا کند، بتواند آن‌ها را به طور قانونی بفروشد.

مخترع بیت کوین در زندان؟/ تبهکار بین‌المللی نزدیکترین گزینه به ساتوشی ناکاموتوی واقعی!

عکس بالا از اسناد مربوط به پرونده کلیمن و رایت گرفته شده و ادعای رایت را مبنی بر در اختیار داشتن فایل‌های TrueCrypt کلیمن که حاوی بیت کوین‌هایش است، مطرح می‌کند.

طبق گفته رایت احتمال شکستن قفل هارد در ۵ تا ۱۰ سال بعدی وجود دارد. اما بر اساس تئوری طرح شده، فایل‌های TrueCrypt متعلق به کلیمن نیست و در واقع برای پاول لرو است.

پذیرفتن تمامی این واقعیت‌های طرح شده در ابتدا می‌تواند بسیار دشوار باشد و هنوز شک و تردید‌های زیادی به همراه سوالات متعدد باقی مانده است. این تئوری گیج‌کننده و پیچیده است اما اگر جزئی‌تر نگاه کنیم، بین شخصیت پاول لرو و ساتوشی ناکاموتو مشابهت‌هایی هم وجود دارد.

تشابهات بین ساتوشی ناکاموتو و پاول لرو

جدا از گفته‌های کریگ رایت و ارتباط او با پاول لرو، مشابهت‌های زیادی وجود دارد که از این تئوری و ساتوشی ناکاموتو بودن مسترمایند حمایت می‌کند.

۱. نام مستعار لرو، «سولوتشی» کالدر لروکس است

یکی از چندین پاسپورت مورد استفاده لروکس، دارای نام «سولوتشی» است که شباهت فراوانی به ساتوشی دارد.

یکی از گذرنامه‌های پاول لرو

یکی از گذرنامه‌های پاول لرو

۲. لرو یک برنامه‌نویس خبره‌ و آشنا با ++C

قبل از آنکه لرو وارد فعالیت‌های مجرمانه شود، یک برنامه‌نویس ماهر بود که به حریم خصوصی و رمزنگاری علاقه داشت؛ چیزی که از شخصیت ساتوشی ناکاموتو هم دیده بودیم.

همانطور که در ابتدا هم اشاره شد، او در سال ۱۹۹۷ کار بر روی پروژه E۴M را آغاز کرد. این نرم‌افزار امکان رمزگذاری کل هارددیسک را با گزینه‌ای تحت عنوان رمزگذاری انکارپذیر ارائه می‌دهد. (نوعی رمزگذاری که در آن بتوان وجود اطلاعات رمزگذاری شده را انکار کرد)

علاوه بر این لرو مانیفستی در آن زمان منتشر کرد که آرمان‌هایی مشابه آرمان‌های ساتوشی ناکاموتو را نشان می‌داد. در ویکی‌پدیا در این باره آمده است:

در بخش «خط و مشی» سایت E4M، لرو بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن گفته بود دولت‌ها به طور روزافزون به سمت جمع‌آوری دیجیتال داده حرکت می‌کنند. او به برنامه مخفی «اشلون» اشاره می‌کند که دولت ۵ کشور در آن دخیل بودند و یک دهه بعد به عنوان اتحادیه اطلاعاتی «فایو آیز» شناخته شدند. او در ادامه مانیفستش رمزگذاری را تنها راه حفاظت از آزادی شهروندان می‌خواند.

و در انتهای مانفیست، لرو می‌گوید:

رمزگذاری قدرتمند سازوکاری است که به وسیله آن می‌توان با اینگونه دخالت‌ها مبارزه، حقوق خود را حفظ و آزادی خود را در عصر اطلاعات و فرای آن تضمین کرد.

۳. لرو توسعه‌دهنده احتمالی TrueCrypt است/نرم‌افزاری که از ۱ میلیون بیت کوین ساتوشی محافظت می‌کند

احتمالاً ۱ میلیون بیت کوین ساتوشی ناکاموتو به روش امنی با نرم‌افزار TrueCrypt محافظت شده است. از آنجا که این نرم‌افزار که بر پایه کد E۴M نوشته شده، لرو یکی از افراد احتمالی تیم توسعه‌دهنده آن یعنی «TrueCrypt Team» به شمار می‌رود.

به عقیده همکاران قبلی لرو او بر روی این پروژه کار می‌کرده اما آن‌ها مدرکی برای اثبات این موضوع در اختیار ندارند. از این جهت این مسئله هنوز به صورت یک راز باقی مانده و صحت آن مورد سوال است.

با همه این‌ها اگر فردی یک کیف پول مخفی حاوی ۱ میلیون بیت کوین داشته باشد، تنها هویت خالق مرموز نرم‌افزار رمزگذاری Truecrypt را می‌توان با او یکی دانست.

۴. غیب شدن ساتوشی همزمان با فعالیت جدید لرو

آخرین ایمیل منتشر شده از سوی ساتوشی در اوایل ۲۰۱۱ حاوی عبارت «به سمت چیزهای دیگری می‌روم» بود. در آن زمان هم لرو از حوزه نرم‌افزار به رئیس کارتل منتقل شد. در همین زمان کسب‌وکار غیرقانونی و بین‌المللی داروی لرو، RX Limited، هم به مشکل خورد و دولت ایالات متحده با همراهی DEA، محدودیت‌هایی در توزیع دارو اعمال کردند.

در ویکی‌پدیای لرو در این باره آمده است:

در حدود سال ۲۰۱۱ لرو برای یک زمان طولانی غیب شد و هیج یک از کارمندانش از اینکه کجا باشد، اطلاعی نداشتند. با متمرکز شدن نهادهای مختلف ایالات متحده بر روی فعالیت‌های لرو، او به طور موقتی به ریو دو ژانیرو نقل مکان کرد تا اقدامات بعدی را از آنجا ادامه دهد.

مخفی شدن لرو و غیب شدن ساتوشی در بازه زمانی تقریبا یکسانی اتفاق افتاد که می‌تواند دلیلی دیگر برای یکی بودن این دو شخص باشد.

۵. یک پست عجیب، ۷ سال قبل از پیدایش بیت کوین

در پستی که سال ۲۰۰۲، یعنی حدود ۷ سال قبل از عرضه بیت کوین منتشر شد، فردی ایده‌ای شبیه به بیت کوین را مطرح کرده است.

مخترع بیت کوین در زندان؟/ تبهکار بین‌المللی نزدیکترین گزینه به ساتوشی ناکاموتوی واقعی!

بسیاری عقیده دارند که این پست را ساتوشی قبل از ساخت بیت کوین، ارسال کرده است. نکته جالب‌تر این است که آی‌پی این فرد به کشور هلند، که زمانی لرو در آن زندگی می‌کرده، برمی‌گردد.

مشابهت‌های دیگر بین ساتوشی و پاول لرو

هر دو نسبت به نهادهای قدرت (Authority) رویکرد منتقدانه‌ای داشتند – لرو این موضوع را در مانیفست E۴M نشان داد، ساتوشی ناکاموتو هم در وایت پیپر بیت کوین نسبت به این موضوع واکنش نشان داده است.

هر دو آن‌ها به قمار آنلاین علاقه داشتند – لرو به فعالیت داشتن در قمار آنلاین معروف بوده و کد اولیه بیت کوین شامل یک کلاینت پوکر بوده است.

هر دو فرد دریافته بودند که یک سیستم پرداخت دیجیتال جدید مورد نیاز است تا مشکلات سیستم‌های قبلی برطرف شود. لرو در تجارت دارویی که به راه‌ انداخته بود، با پرداخت‌های آنلاین سروکار داشت و ساتوشی هم به اهمیت پرداخت‌ها در وایت‌ پیپر بیت کوین اشاره کرده است.

هر دو آن‌ها از املا و دستور زبان مشابهی برای برخی کلمات مانند «analyse, colour, defence, bloody, hard» استفاده کرده‌اند.

لرو اگر یک میلیاردر نباشد، قطعا یک میلیونر ثروتمند بوده است. به همین خاطر هم زمانی که قیمت بیت کوین افزایش یافت، نیازی نداشته که بیت کوین‌هایش را به پول نقد تبدیل کند.

آیا ساتوشی همان پاول لرو است؟

علی‌رغم تمامی شواهد ظاهری که لرو را به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی می‌کند، هنوز دلایلی وجود دارد که این ادعا را باور نکنیم.

برای مثال در سال ۲۰۰۹ که ساتوشی در حال توسعه بیت کوین بود، لرو به عنوان رئیس کارتل، قاچاقچی موادمخدر و اسلحه فعالیت می‌کرد. اگر لرو ساتوشی بوده، چگونه می‌توانسته تمامی این کارها را با پاسخ دادن به سوالات تازه‌کاران درباره بیت کوین در انجمن بیت کوین تاک همزمان مدیریت کند؟

همینطور می‌توان استدلال کرد که ادعای رایت مبنی بر ارتباط داشتن با لرو کاملا ساختگی بوده تا خود را با سازندگان بیت کوین مرتبط جلوه دهد.

چرا که رایت شهرت بدی در حوزه ارز دیجیتال دارد و جدا از داستان کالوین آیری، نمی‌توان حتی یک کلمه از صحبت‌هایش و ادعایش که بیت کوین را ساخته باور کرد. از این جهت هر حرفی که رایت می‌زند، باید صحت‌سنجی شده و درستی آن بررسی شود.

هر چند اگر این داستان صحیح باشد و «سولوتشی» همان «ساتوشی» باشد، قطعا یکی از بهترین داستان‌های واقعی را شنیده‌اید که کوئنتین تارانتینو برای ساختن فیلمی درباره آن باید دست بجنباند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

21 دیدگاه
No One
No One
4 سال قبل

به نظرم همین سابقه لرو تو مواد مخدر و خلاف هم خودش انگیزه ای هست برای خلق بیتکوین.
یه روش پرداخت و انتقالی که دو طرف معامله ناشناخته میمونن و جون میده برای اینکارا
+ دلایلی که خودتون گفتین

سعید
سعید
5 سال قبل

اصلا اهمیتی ندارد چه کسی اولین بار طلا رو کشف کرد مهم دید باز و قدرت خلاقیت فرد هست
در مورد بیت کوین هم همین طور است
مقاله بسیار زیبایی بود که میتونه حس جستجوگر علاقه مندان رو اغنا کند
و الا در اصل مهم ارزش فوق العاده بیت کوین در اینده هیچ تاثیری ندارد
توصیه میکنم با دور اندیشی برای فرزندانتون بیت پس انداز کنید??

سعید صادقی
سعید صادقی
5 سال قبل

یکسری ها هم میگویند استیو جابز ممکنه خالق بیت کوین باشه قضیه ساتوشی خیلی بیش تر از اینها پیچیده تر است

sadi
sadi
5 سال قبل

الان واسه بیت کوین که مشکلی پیش نمیاد ؟//؟ اون ارزهای که اخراج کردیم چی میشه؟؟:(

Javad
Javad
5 سال قبل

عالی ترین ولذت بخش ترین مقاله ای بودکه در طول عمرم خونده بودم واقعا دستتون درد نکنه جناب ملک پور والبته بقیه دوستانی که در سایت زحمت میکشن

نیما ملک پور
نیما ملک پور
5 سال قبل
پاسخ  Javad

سپاس از همراهی شما :)

دیجیتال نوت | DigitalNote_XDN
دیجیتال نوت | DigitalNote_XDN
5 سال قبل

این شوقی من در جامعه کریپتو می بینم ، به زودی هویت ساتوشی ناکاموتو رو پیدا می کنند

شاتوسی ناماکاتو
شاتوسی ناماکاتو
5 سال قبل

آخه کسایی که میگین رایت دغل باز و شارلاتانه میدونم که حتی یکی از مقاله هاش و ویدئو هاش رو ندیدین و نخوندین و فقط دنباله روی حرف دیگران بودین، تمام دغدغه رایت در حال حاظر جلوگیری کردن از آن چیزیه که الان داره اتفاق میوفته و حرفش این هست که به عنوان خالق بیت کوین بعد از ده سال مخفی بودن میخواد جلوش رو بگیره چون به اسم و رسم و ایدئولوژی اون ضربه زده، همه سردمداران و سرمایه گذارای اصلی هم به ضررشونه اگه کریگ همون ساتوشی باشه، چون مخالف این رویکرده، و بیت کوین فعلی رو با توجه به مسیری که داره قبول نداره و هر لحظه میتونه به عنوان خالق متزلزلش بکنه، یه خالق میتونه روند مخلوقش رو ببینه و در جهت اصلاحش قدم برداره، کریگ تاریخچه و بیوگرافی بدی هم نداره و همیشه وضع مالی خوبی داشته، و فقط سال 2013 این ادعا رو کرده و بعد پس گرفته و اشاره کرده ببخشید شهامت ادامه دادنش رو ندارم و صحنه رو ترک کرده، ولی با ادامه اتهامات و توهینهایی که شده اینبار پشیمون شده و با جدیت دنبال اثباتش هست منتهی نه اونجوری که شما فکر میکنید (براحتی پس چرا نمیاد از کیف پول یک میلیونیش پولی انتقال بده و بگه من صاحب اونم؟
یا چرا امضا دیجیتالش رو که من ساتوشی هستم رو تو بلاک چین نشون نمیده؟) خب چرا نباید قبل اثباتش خیلی چیزارو زمینه سازی و سبک سنگین نکنه!! اومدیم این کارم کرد و اونا گفتن این همون پول دزدی شده روی هاردس و این امضا دیجیتالم هک امضا و مدارکیه که کریگ با ارتباط داشتنش با ساتوشیه واقعی از اونا دزدیده و حتی ساتوشی رو کشته و بدست اورده و هزار دلیل که باز اون رو محکوم و شارلاتان نشون بدن، اینجا اشاره شده که خانواده کلیمن از کریگ به جرم دزدی 11 میلیارد دلار شکایت کردن، یعنی به قیمت بیت کوینه 8000 دلاری میشه 1375000 بیت کوین، بعد کریگ تونسته هارد رو از اونا بدزده یا از چنگ لرو در بیاره؟
به همین راحتی؟ بعد کسی که اینکارو کرده یعنی کریگ میتونه صاف صاف راه بیوفته بره تو برنامه ها گزارش تهیه کنه! بدون اینکه بترسه توسط یکی از دارو دسته خلافکار لرو و یا شخصی از شاکی دیگه پرونده (کلیمن) تهدید جدی بشه! شکایت؟ صحبت 11 میلیارد دلاررررر پوله ها، تو فیلما واسه 1 میلیون دلار ندیدین چیکار میکنن؟ بیشتر شمایی که کامنت گذاشتین گویا فکر میکنید بیشتر لرو خلافکار ساتوشی باشه تا کریگ، ولی نمیدونید که ادبیات یه خلافکار اون هم تو این Level با یه آدم تحصیلکرده که چندین دکترا و تخصص داره فرق میکنه و صرفا نابغه بودن تو برنامه نویسی و امور کامپیوتر برای خلق بیت کوین و رسالت اون کافی نیست، چون رسالت لرو نمیتونه با چیزی که کریگ داره تشابهتی داشته باشه، کریگ هدفش مبارزه با پولشویی و فسادیه که الان داره با بیت کوین و ... هنوز در دارک وب اتفاق میوفته، کریگ اول باید رویکردش و اهداف پیش رو برای دولت ها و سردمداران شفاف سازی کنه و حمایتهایی رو بوجود بیاره وگرنه قبل از این فضا سازی، در صورت اثبات ساتوشی بودنش با توجه به دارایی که داره جونش در خطر خواهد بود.
پیشنهاد میکنم به سایتهای زیر برید و مطالعه تون رو بیشتر کنید.
http://Www.craigwright.net
http://Www.nchain.com
http://Www.bitcoinsv.io
و سرچ کلمه craig wright در گوگل و دیدن ویدئوهای اینترویو کریگ البته اگه تسلطی به زبان دارید، و اونوقت بیاید اظهار فضل کنید به شخصه کلیه موارد رو چند ماهی هست که مطالعه میکنم و نظر من به ساتوشی بودن کریگ از همه گزینه ها نزدیکتره و به گزینه هایی نظیر کلیمن یا لرو حتی لحظه ای فکر نکرده و نخواهم کرد.
BSV is the original Bitcoin

قلدر
قلدر
5 سال قبل

خب اینایی که تو لینک دادی همش برای کریگ هست:),, اصلا زندگی نامه کامل لرو خوندی تو مجله آتاویست که خیلی ادعای مطالعه داری..همه اهداف لرو برای خارج کردن قدرت از دست دولتها که خیلی شباهت به وایت پییر بیتکوین داره تو اهداف برنامه رمزگذاری شده لرو دقیقا عنوان شده. برنامه ای که حتی اسنودن توصیه کرده ازش استفاده کنین برای در امان بودن از دست نیروهای امنیتی آمریکا و.. هوش لرو دقیقا میتونه بیتکوین هم خلق کنه ولی هوش کریگ اندازه پنگوعن هم نیست ,,برو عمو جون شیتکوین اس پی هاتو بفروش یه آب سردم بخور حالت جا بیاد

شاتوسی ناماکاتو
شاتوسی ناماکاتو
5 سال قبل
پاسخ  قلدر

رئیس کارتل، قاچاقچی موادمخدر، دلال اسلحه میدونی یعنی چی؟ بعد یکی مثل کریگ الان ازش شکایت کردن که 11 میلیارد دلار بیت کوین دستشه؟ خیلیم راحت داره زندگیش رو میکنه... هوش کریگ اندازه پنگوئن یا شما؟

سهیل
سهیل
5 سال قبل

پاول لرو میتونه توسعه دهنده واقعی بیت کوین باشه، اما این احتمالم هست که اینو برای دولت ساخته باشه و حالا میخوان محوش کنن.

توی یکی از شماره‌های مجله اکونومیست در 9 ژانویه سال 1988 روی جلدش یه عکس عقاب زده بود که یه سکه گردنشه و زیر پاهاش دلاره که داره آتیش می‌گیره. بالاش هم نوشته بود که باید برای یه ارز جهانی آماده باشیم. این مجله هم واسه خاندان روتشیلد هستش. همه اینا نشون میده که دوباره قدرت متمرکز میشه روی دولتا با یه ارزی که شاید بیت کوین باشه شاید یه چیز دیگه. میخوان سیستم اعتبارسنجی جهانی راه بندازن که تقریبا توی چین شروع شده
این مقاله رو هم بخونید تا خوب بفهمید چی میگم.

SQL
SQL
5 سال قبل

خیلی جالب بود. اولین مقاله ایه که با اینکه طولانیه میخونمش

Arash M
Arash M
5 سال قبل

با این تفاسیر احتمال زیادی میره که لرو خالق بیت کوین باشه گرچه سوابق زیبایی نداشته ولی حتا با ثابت شدن این موضوع فکر نمیکنم چیزی از اعتبار بیت کوین کم بشه چرا که خود محصول و خالق محصول دو موضوع کاملا جدایی از هم هستن.
البته اگه این قصه برای همه مشخص بشه به اعتقاد من دو اتفاق میتونه بی افته
۱: دولت های مخالف بیت کوین شدید تر و با جدیت بیشتری سعی می کنن بیت کوین رو متوقف کنن.
۲: افراد علاقه مند به این تکنولوژی به خاطر ماهیتی که داره جدی تر در اون سرمایه گذاری می کنن چرا که دیگه نگرانی در مورد خالق اون ندارن.